IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 31>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2007 во 18:59
Тоа што ти не го разбираш (или поточно не сакаш да го разбереш) Тројството и Богочовечката природа на Исус, тоа воопшто не ја тангира Библијата, ниту пак божественоста на Исус.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2007 во 21:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тоа што ти не го разбираш (или поточно не сакаш да го разбереш) Тројството и Богочовечката природа на Исус, тоа воопшто не ја тангира Библијата, ниту пак божественоста на Исус.
 
Pa tuka sme da ja objasnime,neli.
 
Ona sto vo biblijata moze da se najde od Isusovata usta,se' jasno ni kazuva deka Isus ne e Bog i deka Bog ne e Isus deka Isus e Bozji pratenik,kako i drugite Bozji pratenici... nema nitu eden stih,ako gi citame vo kontext koj upatuva na toa deka Isus e Bog.Naprotiv,se' jasno kazuva deka Isus i Bog nemaat nisto,toa e i normalno za sekoj eden razumen covek koj razmisluva so svoja glava.
 
Цитирај "Boze moj ! Boze moj! Zosto si me ostavil Matej 24:76
 
Osven sto ovoj citat ni dava razlika pomegju Boga i Isus,tuka moze da se primeti i nesto drugo..... sprotivno od uste edna vasa izjava a toa e raspnuvanjeto-spasenieto. Isus OCIGLEDNO nemal poima za toj plan.Ako Isus znael za toa spasenie,nemase da deluva taka i da se vika i da go moli Boga za da go spasi ! ISUS BARA ZA NEGO SPASENIE,ZA NEGO SE MOLI DA BIDE SPASEN.
 
Цитирај .....Se vrakjam pri svojot Otec i vasiot otec,pri svojot Bog i vasiot Bog Jovan 20:17
Sosema logicno.Site sme od Boga i site nemu ke mu se vratime,taka i Isus.
 
Цитирај
.... Oce moj,ako e mozno neka me odmine ovaa casa; no ne kako jas sto sakam,tuku kako Ti  Matej 26:36-39
Ete jasno,nisto ne bilo po negova volja tuku po volja Bozja-Allahova.
 
Цитирај Jovan 1:18  Бога никој никогаш не Го видел.... 
Taka Isus im velel na negovite sledbenici,dodeka site nego go gledale.... Uste im rekol:[/quote]
Jovan 5:37 И Таткото, Кој Ме прати, Самиот сведочи за Мене. Вие ни го чувте некогаш Неговиот глас, ниту го видовте Неговото лице, ,,,[/quote] Dodeka site nego go slusale.
 
NAJ JASNO:
Цитирај
Jovan 14:28 ....mojot Otec e Pogolem od Mene.
 
Цитирај „…бидејќи јас сум излегол и доаѓам од Бога. Оти не сум дошол сам од себе, а Он ме прати“. (Јован 8:42); 
praten e od BOGA a ne doagja sam i ne e sozdaden sam i ne postoi od sekogas.
Цитирај
Луka 22:42; „… Но нека не биде мојата волја, туку твојата!“;
и во Јован 5:30 „… оти не ја барам волјата моја, а волјата на Отецот, Кој ме пратил.“
 
Sto ti treba tuka pojasno... sive ovie citati za EvAngelos ne se dokaz deka Isus NE E BOG. Dokaz deka Isus e Bog se citatite:
Isus rekol "jas bev" i potoa se pusta na filozofija,kade sto se maci i se maci da izvadi nesto sto bi "dokazalo" a pogore citatot koj e tolku jasen,koj veli "MOJOT OTEC E POGOLEM OD MENE" go prefrla.
Nikoj ne go narekuva BOG. Toma veli "Moj gospod(ine)-mislejki na Isus i Moj Bog,mislejki na Boga. Moj Boze,nikoj nikade.
 
Deka ne gresel,vo smisla bil Pokoren na Boga,znaeme i veruvame. No deka znael se... ke se olabavis malku....
 
Isus bil gladen(gladen bog?)od daleku videl drvo smokvi,od srekja (srekniot bog?)pocnal da trca da kasne nekoja smokva,no koga stignal tamu... se iznenadil (iznenaden bog?) zatoa sto na drvoto NEMALO SMOKVI (se' znajniot bog?)
 
Marko 11:12-13

13. I videvsi izdaleka smokvu s liscem dodje ne bi li sta nasao na njoj; i dosavsi k njoj nista ne nadje osim lisca; jer jos ne bese vreme smokvama.

Neznael koe godisno vreme e i deka vo taa doba smokvi nerastat ??? Toj e seznaen bog ???? Mani toa,,, (bogot na ljubovta??) ja prokolnal pustata smokva,sto nemala plod a toj (bog) odreduva koga da ima koga da nema......
Ete go seznajniot Bog....
 
Deka dava zivot vecen... Na kogo toa mu dade zivot vecen,ziti zdravje ??? Ili se misli na onoj koj i Mojsie mu go dal na negovite sledbenici,na koi mu go pokazal edinstveniot ispraven pat do Boga ?????????
 
Toa se citatite koi Jasno ni kazuvaat deka Isus bil BOZJI PRATENIK. JASNI I GLASNI,NEDVOSMISLENO.
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 01:17

Тоа што ти не го разбираш (или поточно не сакаш да го разбереш) Тројството и Богочовечката природа на Исус, тоа воопшто не ја тангира Библијата, ниту пак божественоста на Исус.

А оттаму произлегуваат и твоите нејаснотии во Библиските цитати.

 

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Kleopatra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kleopatra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 03:21

Сите сме божествена креација.

Не само Исус туку сите ние сме богови но мал дел од нас се свесни за тоа. Тоа го спознале просветлените, богореализирани души како Исус, Кришна, Буда, Заратустра и други.
 
Но ако на богонереализираните луѓето им се каже:"ТИ СИ БОГ, ЈАС СУМ БОГ" нема да веруваат.
 
За да се открие оваа вистина треба човек духовно да напредува, да ги шири границите на својата свесност. Најдобро е да се има просветлен духовен учител но тоа најчесто е невозможно па човек може и самиот да биде трагач читајќи духовни и свети книги.
>правиимгоналуѓетоонаштосакаштиедатигоправаттебе<
Кон врв
Sektas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sektas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 10:32
Dali znes kako ja izlaza gavolot eva vo edemskata gradina? So zborovite i vie ke stanete kako bogovi i ke znaete sto e dobro a sto loso.


Изменето од ACELERA - 24.Август.2007 во 14:50
.............Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5
Кон врв
Kleopatra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kleopatra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 12:29

Sektas, ti veruvas vo (prikaskata) mitot za Adam i Eva? Jas ne.

Taa prikaska e izmislena za da na groto nepismen narod togas polesno mu se objasni funkcioniranjeto na duhovnite enargii.
 
Bog e duhovna energija. I ti i jas sme duhovni energii. (Ako ti e poprifatlivo ke napisam "duhovni bitija") Site sme duhovni energii.
 
No nivoto na svesnost ni e razlicno.
>правиимгоналуѓетоонаштосакаштиедатигоправаттебе<
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 13:19
аплауз ubo e koga nema nikoj iznad tebe i na nesi marionetka na konec
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 14:00
Originally posted by Kleopatra Kleopatra напиша:

Sektas, ti veruvas vo (prikaskata) mitot za Adam i Eva? Jas ne.

Taa prikaska e izmislena za da na groto nepismen narod togas polesno mu se objasni funkcioniranjeto na duhovnite enargii.
 
Bog e duhovna energija. I ti i jas sme duhovni energii. (Ako ti e poprifatlivo ke napisam "duhovni bitija") Site sme duhovni energii.
 
No nivoto na svesnost ni e razlicno.


од духовни енергии, до духовни битија, голема разлика е.

Види, ти Клеопатра, имаш вообичаен постмодернистички став, дека сите религии се исти (т.е. сите се подеднакво погрешни), па останува на нашиот произволен избор која несреќна опција ќе ја избереме. А воопшто си се прашала ли што е РАЗЛИЧНО во религиите? Извини, ама воопшто не се исти Исус, Мохамед, Буда итн. Има ГОЛЕМА разлика, и би ти предложил да ја раздлабочиме, ако имаш време и волја.
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 15:10
Клеопатка,
Ако Адам и Ева се приказна и не се за верување, па твоето (за некакви духовни енергии, битија....) нели е многу поголема приказна? Која е повеќе за верување? 
Без коментар
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 15:19
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Kleopatra Kleopatra напиша:

Sektas, ti veruvas vo (prikaskata) mitot za Adam i Eva? Jas ne.

Taa prikaska e izmislena za da na groto nepismen narod togas polesno mu se objasni funkcioniranjeto na duhovnite enargii.
 
Bog e duhovna energija. I ti i jas sme duhovni energii. (Ako ti e poprifatlivo ke napisam "duhovni bitija") Site sme duhovni energii.
 
No nivoto na svesnost ni e razlicno.


од духовни енергии, до духовни битија, голема разлика е.

Види, ти Клеопатра, имаш вообичаен постмодернистички став, дека сите религии се исти (т.е. сите се подеднакво погрешни), па останува на нашиот произволен избор која несреќна опција ќе ја избереме. А воопшто си се прашала ли што е РАЗЛИЧНО во религиите? Извини, ама воопшто не се исти Исус, Мохамед, Буда итн. Има ГОЛЕМА разлика, и би ти предложил да ја раздлабочиме, ако имаш време и волја.
 
И јас би сакал да ја раздлабочиме таа разлика.
Пред да се направи верски коктел, потребно е да се вкусат одделно различните духовни "напитоци", или енергии што би рекла Клеопатра намигнување
 
п.с. Реакт, тој или таа се вика Клеопатра, а не Клеопатка. голема%20насмевка
Се надевам не дека тоа ти е грешка при куцање.нека%20ти%20е%20срам
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 15:24
Моето извинување до тој/таа Клеопатра.
А темава може да биде и суштинска, бидејќи го поставува најбитното прашање - дали Исус е Бог или не, ако е - каков Бог, а ако не - што е. Библиските, но и вонбиблиските докази се повеќе од јасни - Христос е Бог (во контекст на темава, иако покрај Неговата Божја природа, ја има и човечката, па затоа и е Богочовек).

Без коментар
Кон врв
Kleopatra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kleopatra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 16:37
Vi ja preporacuvam knigata "Patot na dusite". Zalam sto sega ne sum vo moznost da vi go napisam avtorot no ja znaat vo skopskite knizarnici. Pred nekoja nedela ja barav vo nekolku knizarnici za da i ja podaram na edna prijatelka i ja zemav poslednata od Tabernakul. Se nadevam deka koj ke se zainteresira ke uspee da ja najde.
 
Vo knigata avtorot koj e psiholog so hipnoza gi vrakal pacientite vo detstvoto za da ja najde pricinata za nivnoto stradanje. Edna od pacientkite bila mnogu podatna na hipnoza sto samata se vratila duri vo vremeto koga bila vo duhovniot svet pred da se rodi. Taka avtorot pocnal da gi vraka pacientite vo momentot na smrtta od predhodnite zivoti, vo duhovniot svet, vo predhodnite zivoti.
 
Site pacienti opisuvaat isti raboti i isti cuvstva. Vo knigata ima opisano mnogu soznanija dobieni od pacientite koi bile pod hipnoza.
 
Avtorot doagja do soznanie deka nivoto na razvoj na dusite e razlicno i toj si napravil nekoja svoja podelba na razvoj na dusite pa gi podelil vo: mladi dusi od prv ptepen koj imaat pomal broj na otelotvoruvanja, dusi od vtor stepen, dusi od tret stepen, dusi od cetvrt stepen, dusi od petti stepen koj imaat najgolem broj na otelotvoruvanja i koi se najrazvieni so golemo nivo na SVESNOST. Dusite od pogolemite nivoi na svesnost retko se otelotvoruvaat a koga se otelotvoruvaat toa go pravat za da im pomagaat na poniskite dusi da napreduvaat.
 
Taka Isus, Mohamed, Krisna, Buda i dr. bile dusi so pogolemo nivo na svesnost no vistinskata religija bila dodeka tie bile so nas na fizicki plan i poucuvale. Za zal dodeka tie dusi se so nas na fizicki plan cesto se neprepoznaeni od golem broj lugje (pa i proglasuvani za izmamnici, lidaci) no koga tie si odat od ovoj fizicki plan nie od niv pravime religii. Svetite knigi se pisuvani od raskazuvaci koi sakajki ili ne vo svoite raskazuvanja vnesuvale i svoja individualna nota pa odtamu i razlikite vo religiite.
>правиимгоналуѓетоонаштосакаштиедатигоправаттебе<
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 16:49
Значи "Патот на Душите" била светата книга од каде ти ни проповедаше. Фала на одговорот Клео.големо%20гушкање
Фала исто така и што ни посочи од каде да ја црпиме вистината, за да не талкаме по лавиринтот на лаги.
Верувам дека овој човек авторов на книгата (психолог/хипнотизер) е навистина одреден од Бог да ни ја објасни вистината за Христос на нас заблудените кои се водиме по историските и старомодни сведоштва за Неговиот живот. Ова е модерно време и треба да ги слушаме новите модерни духовници кои секако подобро знаат за она што порано се случило и со новите научни методи (на пример хипноза) се посупериорни во откривањето на вистината отколку оние порано кои биле очевидци на настаните.
Поздрав! голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Kleopatra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kleopatra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 16:57
Neeeee......
 
"Patot na dusite" voopsto ne e sveta kniga, poprvo bi rekla deka e naucna kniga.
 
Svetite knigi znaeme koi se Biblijata, Koranot i tn. od koi protekle religiite.
 
Moite soznanila ne proizleguvaat samo do taa kniga tuku od proucuvanje na mnogu knigi i meterijali i nivno sporeduvanje, koncipiranje, sporeduvanje vo mojava glava.
 
Pred da pocnam da proucuvam jas bev najgolem ateist. Ma kakov duhoven svet, kakov Gospod za mene toa bea izmisljotini.
 
No se sluci da dobijam inicijacija (kontakt so duhovniot svet i dozvola).
 
Potoa pocnav so proucuvanje za da doznaam sto vsusnost se slucuva/se so mene.
>правиимгоналуѓетоонаштосакаштиедатигоправаттебе<
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.