IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Mokta na Photoshop
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Mokta na Photoshop

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 13:21
На мојот апарат нема raw има само jpeg и tiff, дали tiff е некомпресирана, пошто завзема многу меморија нешто како raw?
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 14:38
otprilika e, no ne e raw. no vo sekoj slucaj mnoooooogu podobar izbor od jpeg , ako mislis da gi obrabotuvas posle slikite
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 16:31
Dejan,
RAW e najbliskoto nesto do filmskiot negativ. Toa e ona sto senzorot go zabelezal bez aparatot da pravi bilo kakvi korekcii.

TIFF-ot e zapis koj e procesiran vo aparatot (nalik na JPG), no za razlika od JPG fajlovite nema nikakva kompresija (sto e dobro za detalite).

Jane vo kratka forma ti kaza sto e podobriot izbor, sekogas koga imas dovolno vreme na raspolaganje.

Ona sto RAW fajlot go ima kako definitivna prednost e sto ti dozvoluva ti da resavas vo postprocessing na zapisot, namesto inicijalnite korekcii da gi odreduva nekoj inzener zaposlen od proizveduvacot (koj verojatno nema nikakov interes vo fotografijata Ouch)

Sto i da koristis, kaj digitalcite najbolna tocka e tonalniot opseg, ili dinamicki opseg (kako sakas), sto znaci ako sakas da izvadis detali vodi smetka za ekspozicijata, bidejci ni RAW ni TIFF ne pomagaat kaj pogolemi greski vo eksponiranjeto.

Pozdrav
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 16:44
Ovde citam deka nikoj ne spomna digitalnata dinamika so raw fajlovite, jpeg od camera e 8 bit, gradientite od crno kon belo se 0-255 znaci na 255 parcinja ke gi podeli sivite tonovi, 16 bit e od 0 do 32768, razlikata e evidentna vo editiranjeto, 32 bit foating ide od 0-1 HDRI, na jpeg ednostavno nisto ne mozes da mi sredis osven extremni manipulacii (crno belo, sepia, negativ, posterizacija itn), ne moze da se dobiajat ubavi meki preodi, se e nekako zatnato za rabota, zatoa izmislija digitalen negativ RAW, fakja mesto samo, jas se vrativ na film, deka za takva kreativnost na digitalec treba da lupnam 2000 evri - mnogu negativi se toa, digitalec koristam koga bas mi treba za rabota digitalen fajl, fotki se pravat na film, site ovde (ne bas site) imame brdo fajlovi po doma ama nemame fotografii, zatoa zemete gi starite aparati stavete film.
www.flickr.com/photos/tegla/
ete so kiev od dedo mi, ne se obraboteni vo PS osven edna sto e crno bela
prime lekja 2/50 za digitalec e 1000$, kievot ja ima by default. Lekja so min 3.5 blenda e spora lekja, mnogu spora
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 17:49
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:

Ovde citam deka nikoj ne spomna digitalnata dinamika so raw fajlovite, jpeg od camera e 8 bit, gradientite od crno kon belo se 0-255 znaci na 255 parcinja ke gi podeli sivite tonovi, 16 bit e od 0 do 32768, razlikata e evidentna vo editiranjeto, 32 bit foating ide od 0-1 HDRI, na jpeg ednostavno nisto ne mozes da mi sredis osven extremni manipulacii (crno belo, sepia, negativ, posterizacija itn), ne moze da se dobiajat ubavi meki preodi, se e nekako zatnato za rabota, zatoa izmislija digitalen negativ RAW, fakja mesto samo, jas se vrativ na film, deka za takva kreativnost na digitalec treba da lupnam 2000 evri - mnogu negativi se toa, digitalec koristam koga bas mi treba za rabota digitalen fajl, fotki se pravat na film, site ovde (ne bas site) imame brdo fajlovi po doma ama nemame fotografii, zatoa zemete gi starite aparati stavete film.
www.flickr.com/photos/tegla/
ete so kiev od dedo mi, ne se obraboteni vo PS osven edna sto e crno bela
prime lekja 2/50 za digitalec e 1000$, kievot ja ima by default. Lekja so min 3.5 blenda e spora lekja, mnogu spora


Ne e se bas taka. I 50mm fiksen objektiv so 1.8 ne e poskap od 100 evra od bilo koj proizvoditel
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,357 секунди.