IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КРШТЕВАЊЕ НА БЕБИЊА-ДА ИЛИ НЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КРШТЕВАЊЕ НА БЕБИЊА-ДА ИЛИ НЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 69707172>
Автор
Порака
Секташ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2007
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Секташ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2007 во 22:35
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Таа жива вода е Христос, Светиот Дух, Божјото проповедано Слово кое е способно да го нановороди вашето дете/бебе, но овој пат не телесно и од вас, туку одозгора, од Небесниот Татко. Затоа носете ги вашите деца во црква, изложете ги на Словото и молете се за нив, да тоа Божјо семе падне на плодна почва во нивните срца и да не биде загушено од телесните и суетни задоволства што им ги нуди деморализираната околина.
Молете се и со нетрпение очекувајте го денот кога ќе го слушнете вашето дете како, до гуша полно со вера во Христос, ви вели:
"Мамо (или Тато), САКАМ ДА СЕ КРСТАМ!" големо%20гушкање
 
ухама добро кажано. Имаш едно големо БРАВОС од мене.намигнување
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5
Кон врв
strurcence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај strurcence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 03:56
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Originally posted by marula marula напиша:

Da bebinjata treba da se krstat, no krstevanjeto ne e so ime tuku so svet duhголемо%20гушкање
Не заебавај бе. Со духот од ламбата на Аладин ли?



намигнување ne nego so svet duh:"ако некој не се роди од вода и Дух, тој не може да влезе во Божјото Царство." (Јован 3:5)
Сега знам дека нисто незнам!

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 21:31
Da ne preteruvame-se si ima ubavina, ako ne ja rasipe "covekot". Na krstevanjeto na postariot sin popot bese tapa pijan. Kumata mu go zema deteto od race i go zamoli da pee i vrsi obredi ama taa da go drzi deteto. Na kraj ne izdrza gi prasa- dali treba da plati cela suma koga zadacite im bea podeleni! Od togas odam vo objektot-crkva-veruvam vo nekoja natprirodna sila, ma kako taa se vikala, vo krstevanjeto i vencavanjeto kako cinovi- ama na popovite gledam so ironija-sekoja cest na izuzetcite!
Кон врв
Секташ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2007
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Секташ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2007 во 23:04

Учителке,ако веруваш во некоја надприродна сила а не во живиот Бог,џабе ти е крштевањето.А по се изгледа и не знаеш што е крштевање.Ако сум грешка демантирајме.



Изменето од Секташ - 22.Ноември.2007 во 00:31
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 14:08
Jas vo zivotot ne demantiram, samo si kazuvam moe mislenje . Sum naucila deka ima mnogu vistini, odnosno sekoj si ima svoja vistina. Dedo mi cel svoj zivot zboruvase deka Tito e falsifikat, bidejki nosel rakavici za da ne se vidi deka nema 3 prsti kako sto imal origanalot. Tatko mi bese clen na SKJ i ne dozvoluvase da ne nosat vo crkva ni na krstevanje ni na pricesta, toa baba mi go pravese krieskum. Ne sum vencana vo crkva, samo zaradi toa sto mojata podebela polovina ne gi saka popovite, a ne gi sakam ni jas. Decata mi se krsteni, samo od pricina da ne mi zamerat zosto ne sum gi krstila po pravoslavni obicai. 
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 14:13
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Jas vo zivotot ne demantiram, samo si kazuvam moe mislenje . Sum naucila deka ima mnogu vistini, odnosno sekoj si ima svoja vistina. Dedo mi cel svoj zivot zboruvase deka Tito e falsifikat, bidejki nosel rakavici za da ne se vidi deka nema 3 prsti kako sto imal origanalot. Tatko mi bese clen na SKJ i ne dozvoluvase da ne nosat vo crkva ni na krstevanje ni na pricesta, toa baba mi go pravese krieskum. Ne sum vencana vo crkva, samo zaradi toa sto mojata podebela polovina ne gi saka popovite, a ne gi sakam ni jas. Decata mi se krsteni, samo od pricina da ne mi zamerat zosto ne sum gi krstila po pravoslavni obicai. 



Која брука!!!
Си ги крстила заради мислењето на другите? Е убаво си направила
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 19:36
Ne ste me razbrale. Mislev na moite deca-tie da ne mi zamerat.-Decata koga ke porasnat obicno im zameruvaat nesto na roditelite. 
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 22:37
Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:

1. Оној што си ја има мувата на капата тој и си ја ишка намигнување Само ти ли се најде Вангеле голема%20насмевка мислев дека не си сам...
2. Не реков дека им се ЗАБРАНУВА да одат во црква туку НЕ СЕ ДЕЛ ОД ЦРКВАТА. Само оној КОЈ Е КРСТЕН Е ХРИСТИЈАНИН И Е ЧЛЕН НА ЦРКВАТА се останато е надвор од неа.

По навика ми ги извртуваш зборовитегубитник, а по тоа си одговараш на прашање кое сам си го поставуваштагатагатага

ПРОЅИРНО И СЕКАКО - ТАЖНО ВАГЕЛЕ, ТАЖНО


Ваква непромисленост и површност, драги попе, од тебе не очекував...

Па православието другар, е едиснтвената жалосна теологија во светот што верува дека бебињата и децата одат во вечен оган. Да, не се чуди, тие мали, кревки, невини дечиња, што по волја Божја се родиле во пагански, исламски, итн., семејства и ја немале „честа и благодета“ на „православното“ крштевање се осудени во оган. Токму со твојава догма за крштевањето, тврдиш дека децата не се дел од Црквата, а не како што лековерно сакаш да ги убедиш другите.

Токму спротивно на твоето непромослено постирање, СИТЕ деца се дел од Црквата, крстени и некрстени, бидејќи по благодатта Христова не се осудени заради својата несвесност (да те потсетам, кој колку му е дадено толку и му се бара).

И уште нешто, како е можно попе, да направиш ваков чекор кон бездната, ваква утка во промислата, ваква шах-мат позиција за аџија да ја искористи, уште не ми е јасно. Па само во оваа твоја теологија, ДЕЛ од Црквата се и непокајани убијци, силувачи, прељубодејци, идолопоклоници, и што се уште не, САМО ЗАТОА што нивните родители им купиле членска карта во Православната црква (читај: крштевање)???? АЛоооо, мисли ли некој овде што пишува???

Што би се рекло ова ти беше аргумент хари кири.. голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 10:10
Ев,
Иако цело време се трудиш да докажеш некоја вистина - се повеќе сам запаѓаш во своите лаги. Не е проблемот во тоа кој и кога ќе биде крстен (мислам на возраста), туку дали знаеме ШТО Е крштението. Ако знаеме, тогаш цела оваа дискусија ти е залудна, оти браниш нешто што не го знаеш.
А јас напишав доста за тоа што е крштението, а ти постојано бараш некои работи вон контекст. 
Ако  некој сака да прочита во целост - има на темава!


Без коментар
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 10:27
Реакт,
Ако знаеш што значи крштевањето, ќе знаеш и дека тоа нема допирни точки со бебињата. Ќе оставам Библијата да ти одговори зошто...
 
"И така се крстија оние кои го прифатија неговото слово." (Дела 2:41)
Дали едно бебе може да го прифати словото (учењето за и на Христос, евангелието)?
Ако почнеш да му проповедаш на едно бебе за Христос сакаш да ти кажам што ќе се случи? Бебето ќе те гледа збунето и секој пат кога ќе ја отвориш устата, со своето јазиче ќе проверува и ќе се чуди зошто и тоа нема запчиња како твоите

"Етиопјанецот рече: Еве вода! Што ме спречува да се крстам? А Филип рече: Ако вервуаш од се срце, можеш." (Дела 8:36,37)

Дали едно бебе може да верува од се срце?
Како може едно бебе да верува во Христос, кога самото не е способно ни да каже од колку букви е составен тој збор?

"Покајте се и секој од вас да се крсти во името на Исус Христос... " (Дела 2:38)

Прашање: Дали едно бебенце може да се покае? Дали бебенцето е свесно дека е грешно или дека направило грев за да се покае?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 10:47

Еве исечок од еден магистерски труд-

Vo prvite vekovi na Hristijanstvoto, Hristovata vera i religija ja primale samo vozrasni. Veќe vo VI vek zapo~nuva pokrstuvaweto i na decata. Denes, vo tradicionalnite crkvi (Pravoslavnata i Katoli~kata), pokrstuvaweto mo`e da se odr`i uшte od najmalata vozrast, poznato kako paidobaptizam1



[1] odredeni hristijanski verski zaednici, protestantskite i sektite, ~inot na pokrstuvawe seu[te se odr`uva spored zakonite na rano-hristijanskata crkva. Tie go smetaat za zadol`itelno svesno i svoevolno zemaweto na verata Hristova vo zreli godini, koga duhot i teloto go spoznavaat Boga i Sinot Isus Hristos, preku vospriemawe na verata, tolkuvawe na Svetoto Pismo i razbiraweto na Bo`jite zapovedi

 
Veni Vidi Vici
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 11:15
Го знаете скечот на К15 кога Цацко го прашува Тошо(мислам) што е неговото дете(машко/женско)?А Тошо му одговара дека ќе го пушти малиот да биде што сака кога ќе пораснеголема%20насмевка
Тоа му доаѓа исто и кај не-бебе-крштевачитеголема%20насмевкаголема%20насмевка

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 11:21
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Еве исечок од еден магистерски труд-

Vo prvite vekovi na Hristijanstvoto, Hristovata vera i religija ja primale samo vozrasni. Veќe vo VI vek zapo~nuva pokrstuvaweto i na decata. Denes, vo tradicionalnite crkvi (Pravoslavnata i Katoli~kata), pokrstuvaweto mo`e da se odr`i uшte od najmalata vozrast, poznato kako paidobaptizam1



[1] odredeni hristijanski verski zaednici, protestantskite i sektite, ~inot na pokrstuvawe seu[te se odr`uva spored zakonite na rano-hristijanskata crkva. Tie go smetaat za zadol`itelno svesno i svoevolno zemaweto na verata Hristova vo zreli godini, koga duhot i teloto go spoznavaat Boga i Sinot Isus Hristos, preku vospriemawe na verata, tolkuvawe na Svetoto Pismo i razbiraweto na Bo`jite zapovedi

 



Читаш, и пак не ти е јасно... ај да ти посочам некои извадоци од твојот текст, во црвено...
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 14:23
Ев,
Цитатите се за конкретни настани кои се случиле при мисијата на апостолите. Точно е дека децата не можат да ги слушаат и разберат проповедите! Дали тоа им е пречка да ја примат благодатта Божја која се дава при крштевањето? Дали затоа децата треба да ги исклучиме од животот на Црквата?
Децата немаат гревови (нели?) па затоа и за нив не се однесува покајанието. И само затоа што немаат гревови за да се покајат, според вашата логика - не треба ни да се крштеваат???!!!
Без коментар
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 69707172>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,268 секунди.