IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КРШТЕВАЊЕ НА БЕБИЊА-ДА ИЛИ НЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КРШТЕВАЊЕ НА БЕБИЊА-ДА ИЛИ НЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6768697071 72>
Автор
Порака Обратен редослед
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 10:13
 

Краштевање на бебиња. Да или Не?

 

Одговорот на ова прашање варира, како и повеќето тука на форумов, во зависност од тоа кого ќе прашате. Некои велат: да, христијаните треба да ги крштеваат своите бебиња, а други пак велат дека не треба да се крштеваат бебиња, туку откако тие ќе пораснат самите треба да си ја донесат таа одлука.

Крштевањето на бебињата е учење и пракса на повеќе цркви, како што се: православната, католичката, методистичката, англиканската, назаретската и уште неколку други слични цркви.

Додека скоро сите останати деноминации, воглавно библиските цркви, не го подржуваат ова учење.

---------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Да ,секако дека зависи кого ке го прашаш , дали е верник, дали не е ,ако е верник во што верува ,па такви ке бидат и одговорите ....
 
Така од таа гледна точка е и мојот одговор ,ДА , треба да се крштеваат бебињата . Нема да елаборирам подлабоко во суштината зошто , бидејки одговорот се содржи во првата реченица од постот .
Ова би сакал да го кажам секако...
Лично сметам дека верата се пренесува од колено на колено ,тоа е секако мој личен интимен став . Не се согласувам со ставот дека со крштевањето на бебето му се наметнува вера , тоа едноставно не е точно . Дури и така да гледаме би можело да се каже дека тоа е ОБИД да му се наметне . Верата ја прифака или не личноста кога ке созрее и тоа се случува длабоко интимно , било да е крстена или не , не менува тоа ништо .  
Кон врв
Balian Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Balian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 04:32
Ako treba da bideme direktni....strogo NE za krshtevanje bebinja!

pokajanie; vera (so dela) pa krshtevanje.
What man is a man who does not make the world better?
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 01:56
НЕ за кршевање на бебиња,
еве и официјално
колку е сега резултатот? LOL
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 01:38
Добро вечер на сите!
 
Сакам само да ве поздравам, и да ви кажам дека солидно се одвиваат дискусиите на оваа тема, далеку подобро од другите (можеби затоа што тука не пишуваат братучедите наши (по Исмаил Smile)
 
Задоволство ми е да ве изветам дека сега за сега во водство е левата страна, поточно оние кои тврдат дека крштевањето на бебињата не треба и не е правилно да се извршува.
 
Но сепак, сеуште не сте сите изјаснати, така што тоа не би можело да биде вкупен резултат на темава.
Пред да зајде темава во сосема друг правец, би ве замолил вие другите кои не се изјаснивте досега, да го направите тоа.
Барем со "да" ако сте за крштевање на бебиња, или со "не" ако сте против.
 
Благодарам!
EvAngelos
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 21:38
Originally posted by belichka belichka напиша:

 
Hugadzija za mnogu raboti ke se slozis so mene ne samo za ova ama ti treba vreme da svatisBig%20smile


vikas vreme treba a? Big%20smile

pamtis> lazu, lazu me, da vreme leci sve... LOLLOLLOLLOL
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 19:43
Originally posted by аџија аџија напиша:

за ова се сложувам со бела, не е важен човекот кој крштева и неговата вера/невера, туку верата на оној кој што е крстен....
 
Hugadzija za mnogu raboti ke se slozis so mene ne samo za ova ama ti treba vreme da svatisBig%20smile


Изменето од belichka - 30.Март.2007 во 19:43
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 18:12
за ова се сложувам со бела, не е важен човекот кој крштева и неговата вера/невера, туку верата на оној кој што е крстен....
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 17:42
Originally posted by slave slave напиша:

ve citam vnimatelno, i ako ponekokas mi smeta skrsnuvanjeto od temata sepak sakam da kazam deka se slozuvam so toa deka decata treba da se krstevaaat samo koga kaj niv ke proraboti svesta a i na krajot na kraistata ne e potreben pop za da gi krsti ,so vera i pokajanie i so direkten kontak so nasiot Bog Isus hristos mozat i samite da si se krstat . kako ke me krsti pop koj sto vo sebe ima milion grevovi zarem toa ne treba da se cisti luge kako sto se opisani vo Biblijata.
 
koga zrakot od sonce pominuva niz necistotija i pagja na kal dali zrakot se ogaduva?
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
slave Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај slave Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 17:34
ve citam vnimatelno, i ako ponekokas mi smeta skrsnuvanjeto od temata sepak sakam da kazam deka se slozuvam so toa deka decata treba da se krstevaaat samo koga kaj niv ke proraboti svesta a i na krajot na kraistata ne e potreben pop za da gi krsti ,so vera i pokajanie i so direkten kontak so nasiot Bog Isus hristos mozat i samite da si se krstat . kako ke me krsti pop koj sto vo sebe ima milion grevovi zarem toa ne treba da se cisti luge kako sto se opisani vo Biblijata.
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 01:20
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ми се допаѓа како размислуваш роме, навистина!

Би сакал да потенцирам на тоа дека секој кој вистински се покајал, кој има вистинска и правилна вера во Христос, вера од која автоматски произлагуваат дела (добри плодови, согласно Христовото учење) и кој, откако ги исполнил предходниве 2 предуслови, извршил/а библиско крштевање, тој човек е СПАСЕН! (согласно Марко 16:16)
 
Сите останати случаи се под знак прашалник.
Браво уште еднаш за коментарот.
поздрав
 
evangelos(eveangelist)ako sakash toa da kazesh so imeto.za toa jas bev krstena ko bebe mojte roditeli toa go odluchija i ko rastev nikoj nemi objasna za Hristos samo znaev oti je Bozji Sin ama koga pochnav da ja chitam Biblijata reshiv sama za sebe i se Krstiv i znaev shto znachi krshtevanjeto.ama pak treba da prodolzam da odam po tesniot pat,je dosta tashko no Hristos mi dava sila za da prodolzam vo machenjeto so Krstot napred.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 00:53

Ми се допаѓа како размислуваш роме, навистина!

Би сакал да потенцирам на тоа дека секој кој вистински се покајал, кој има вистинска и правилна вера во Христос, вера од која автоматски произлагуваат дела (добри плодови, согласно Христовото учење) и кој, откако ги исполнил предходниве 2 предуслови, извршил/а библиско крштевање, тој човек е СПАСЕН! (согласно Марко 16:16)
 
Сите останати случаи се под знак прашалник.
Браво уште еднаш за коментарот.
поздрав
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 00:13
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by The_Juda The_Juda напиша:

како објасними погрешно го практикува?
зар јован крстител си наплаќал за такви *услуги*???
 
Изгледа се работи за недоразбирање, погрешно си ме разбрал, јас сум категорично против крштевање на бебиња и да се надоврзам на Аџија, Јован Крстителот, не само што не крштевал бебиња, туку и не крштевал возрасни кои не биле предходно покајани, а камо ли бебиња да крсти. Што следи непосредно од следниов стих:
Змиска породо! Кој ве предупреди да бегате од гневот што иде? Затоа донесете плодови достојни за покајание.." (Лука 3:7,8)
 
Ова е уште еден доказ дека, не само Исусовото (новозаветно) крштевање, туку и јовановото (покајничко) крштевање недвосмислено барало предходно покајание.
 
Поздрав,
ЕвАнгелос
 
п.с. Очекував дека сите (христијани) ќе напишете по некој збор на оваа тема, немора да биде ни една реченица, ми интересира, ако ништо друго, барем вашиот став за ова прашање.
 
evangelos vo pravo si deka dvete krshtevanja baraat pokanje no plodovite shto gi pishi vo Luka treba site nie vernici da imame dobri plodovi.inache ne vazi ni verbata ni krshtevanjeto.a tie plodovi ke dojdat od Boga ako nie navistina sne negovi deca i vernici so celo srce i dusha.A i drugo luge netreba da mislat oti se krsteni se avtomatski spaseni za vo rajot oti zavisi od plodovite,Hristos rece ke se znaat koj se moj po plodovite,reche od dobro drvo ke ima dobri plodovi a od rasipano drvo,rasipani plodovi.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 23:44
Originally posted by The_Juda The_Juda напиша:

како објасними погрешно го практикува?
зар јован крстител си наплаќал за такви *услуги*???
 
Изгледа се работи за недоразбирање, погрешно си ме разбрал, јас сум категорично против крштевање на бебиња и да се надоврзам на Аџија, Јован Крстителот, не само што не крштевал бебиња, туку и не крштевал возрасни кои не биле предходно покајани, а камо ли бебиња да крсти. Што следи непосредно од следниов стих:
Змиска породо! Кој ве предупреди да бегате од гневот што иде? Затоа донесете плодови достојни за покајание.." (Лука 3:7,8)
 
Ова е уште еден доказ дека, не само Исусовото (новозаветно) крштевање, туку и јовановото (покајничко) крштевање недвосмислено барало предходно покајание.
 
Поздрав,
ЕвАнгелос
 
п.с. Очекував дека сите (христијани) ќе напишете по некој збор на оваа тема, немора да биде ни една реченица, ми интересира, ако ништо друго, барем вашиот став за ова прашање.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 10:51
Јован Крстител прво и основно, не крштевал бебиња.... А и никој од Апостолите...

Ако примети, тоа е и темата, а не наплатување... За тоа имавме друга тема...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6768697071 72>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.