IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КРШТЕВАЊЕ НА БЕБИЊА-ДА ИЛИ НЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КРШТЕВАЊЕ НА БЕБИЊА-ДА ИЛИ НЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 72>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 17:37
Originally posted by Delfin Delfin напиша:



Краштевање на бебиња. Да или Не?

 

Одговорот на ова прашање варира, како и повеќето тука на форумов, во зависност од тоа кого ќе прашате. Некои велат: да, христијаните треба да ги крштеваат своите бебиња, а други пак велат дека не треба да се крштеваат бебиња, туку откако тие ќе пораснат самите треба да си ја донесат таа одлука.

Крштевањето на бебињата е учење и пракса на повеќе цркви, како што се: православната, католичката, методистичката, англиканската, назаретската и уште неколку други слични цркви.

Додека скоро сите останати деноминации, воглавно библиските цркви, не го подржуваат ова учење.
---------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Да ,секако дека зависи кого ке го прашаш , дали е верник, дали не е ,ако е верник во што верува ,па такви ке бидат и одговорите ....
 
Така од таа гледна точка е и мојот одговор ,ДА , треба да се крштеваат бебињата . Нема да елаборирам подлабоко во суштината зошто , бидејки одговорот се содржи во првата реченица од постот .
Ова би сакал да го кажам секако...
Лично сметам дека верата се пренесува од колено на колено,тоа е секако мој личен интимен став . Не се согласувам со ставот дека со крштевањето на бебето му се наметнува вера
(А што му се наметнува?!?!) , тоа едноставно не е точно . Дури и така да гледаме би можело да се каже дека тоа е ОБИД да му се наметне(Самиот кажа дека со крштевањето на бебето не му се наметнува вера, значи тој ОБИД да му се наметне вера е 100% неуспешен. Тогаш зошто залудно да се обидуваме? Зошто да го крштеваме бебето?) . Верата ја прифака или не личноста кога ке созрее и тоа се случува длабоко интимно (Библиските извештаи за луѓето кои станувале христијани воопшто не биле интимни. Напротив, нивните сведоштва за тоа како поверувале и како Бог ги спасил и променил речиси непрекинато излегувале од нивните усти и тоа било најефикасниот начин на ширењето на христијанската вера, од први век па се до денес. Прочитај во Дела на Апостолите и ќе видиш како Петар, Пвле и сите други со радост во срцата јавно, а не интимно, сведочеке за својата вера во воскреснатиот Христос.
Во Христовото Тело, Црквата, нема и не би требало да има интимни вери ни сведоштва, напротив, сите братски и сестрински треба да се охрабруваме еден со друг како Бог ни се објавил, како не променил, како не изградил во карактерот, како ни одговорил на чудесен начин на некоја наша молитва итн. Тоа многу охрабрува и ја зајакнува верата кај секој човек.
) , било да е крстена или не , не менува тоа ништо . (Точно така делфин, било да е крстено едно бебе или не, тоа не менува ништо. Но кога ќе порасне и созрее, тогаш и те како менува.

Крштевањето значи јавно исповедување на нашата вера во Христос и покажување на добра совест кон Бог, а одбивањето на крштевањето покажува јавна непослушност кон последната заповед на Исус Христос.

Извини што вака инлајн ти реплицирав, ама сакав да си го кажам и моето мислење за тие работи.
Сепак се сложуваме дека човек ја прифаќа верата или не кога ќе созрее. Smile Поздрав Делфин!



Изменето од EvAngelos - 31.Март.2007 во 17:38
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 17:53

EvAngelos, koga Hristos na apostolite rece odete i krshtevajte gi vo imeto na Otecot i Sinot i Svetiot Duh, rece li deka koga kje bidat vozrasni da se krstat ne...mislam deka temata ja odnesovte vo nekoj drug pravec-koj mene mi lici na nametnuvanje na vera.....

E jas mislam deka so krshtevanjeto ne se nametnuva VERA tuku se izbavuvame od prvorodniot grev, NE deka se nametnuva vera...koja e vistinskata vera...verata vo Hrista....i koja veli krshtevajte se.....koja e taa vera Hristova....mozebi e podobro da se razgovara na ovaa tema....oti prashanjeto vodi kon taa tema....

Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 17:56
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Delfin Delfin напиша:



Краштевање на бебиња. Да или Не?

 

Одговорот на ова прашање варира, како и повеќето тука на форумов, во зависност од тоа кого ќе прашате. Некои велат: да, христијаните треба да ги крштеваат своите бебиња, а други пак велат дека не треба да се крштеваат бебиња, туку откако тие ќе пораснат самите треба да си ја донесат таа одлука.

Крштевањето на бебињата е учење и пракса на повеќе цркви, како што се: православната, католичката, методистичката, англиканската, назаретската и уште неколку други слични цркви.

Додека скоро сите останати деноминации, воглавно библиските цркви, не го подржуваат ова учење.
---------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Да ,секако дека зависи кого ке го прашаш , дали е верник, дали не е ,ако е верник во што верува ,па такви ке бидат и одговорите ....
 
Така од таа гледна точка е и мојот одговор ,ДА , треба да се крштеваат бебињата . Нема да елаборирам подлабоко во суштината зошто , бидејки одговорот се содржи во првата реченица од постот .
Ова би сакал да го кажам секако...
Лично сметам дека верата се пренесува од колено на колено,тоа е секако мој личен интимен став . Не се согласувам со ставот дека со крштевањето на бебето му се наметнува вера
(А што му се наметнува?!?!) , тоа едноставно не е точно . Дури и така да гледаме би можело да се каже дека тоа е ОБИД да му се наметне(Самиот кажа дека со крштевањето на бебето не му се наметнува вера, значи тој ОБИД да му се наметне вера е 100% неуспешен. Тогаш зошто залудно да се обидуваме? Зошто да го крштеваме бебето?) . Верата ја прифака или не личноста кога ке созрее и тоа се случува длабоко интимно (Библиските извештаи за луѓето кои станувале христијани воопшто не биле интимни. Напротив, нивните сведоштва за тоа како поверувале и како Бог ги спасил и променил речиси непрекинато излегувале од нивните усти и тоа било најефикасниот начин на ширењето на христијанската вера, од први век па се до денес. Прочитај во Дела на Апостолите и ќе видиш како Петар, Пвле и сите други со радост во срцата јавно, а не интимно, сведочеке за својата вера во воскреснатиот Христос.
Во Христовото Тело, Црквата, нема и не би требало да има интимни вери ни сведоштва, напротив, сите братски и сестрински треба да се охрабруваме еден со друг како Бог ни се објавил, како не променил, како не изградил во карактерот, како ни одговорил на чудесен начин на некоја наша молитва итн. Тоа многу охрабрува и ја зајакнува верата кај секој човек.
) , било да е крстена или не , не менува тоа ништо . (Точно така делфин, било да е крстено едно бебе или не, тоа не менува ништо. Но кога ќе порасне и созрее, тогаш и те како менува.

Крштевањето значи јавно исповедување на нашата вера во Христос и покажување на добра совест кон Бог, а одбивањето на крштевањето покажува јавна непослушност кон последната заповед на Исус Христос.

Извини што вака инлајн ти реплицирав, ама сакав да си го кажам и моето мислење за тие работи.
Сепак се сложуваме дека човек ја прифаќа верата или не кога ќе созрее. Smile Поздрав Делфин!

 
Зошто се извинуваш ?  Реплика си е реплика ,се разликуваме во ставовите и тоа е сеSmile. Секако дека би можеле да спориме ама би било јалово сигурен сум  ,а вака е убаво, мегусебно ги разменивме различните гледишта .
Поздрав Smile
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2007 во 03:50
Originally posted by belichka belichka напиша:

EvAngelos, koga Hristos na apostolite rece odete i krshtevajte gi vo imeto na Otecot i Sinot i Svetiot Duh, rece li deka koga kje bidat vozrasni da se krstat ne...mislam deka temata ja odnesovte vo nekoj drug pravec-koj mene mi lici na nametnuvanje na vera.....

(Беличке, здраво! Вака, ајде да ја цитираме последната Христова заповед во евангелието по Матеј 28:18-20 и да видиме што точно Исус рекол, за да не бидат заведени тие што немаат Библија:
"Дадена Ми е сета власт на Небото и Земјата. Затоа одете и направете од сите народи Мои ученици, крштевајќи ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух, учејќи ги да го чуваат(пазат) сето она што сум Ви го заповедал "
Прашања:
Дали можеш од бебе да направиш ученик на Исус?
Дали можеш едно бебе да го учиш да го чува сето она што Исус го заповедал?
Ајде уште еднаш прочитај го стихот, ама без предрасуди, и кажи ми дека Исус ги пратил учениците да идат кај бебињата и да ги учат и крштеваат.
Дали Исус рекол кога ќе бидат возрасни да се крстат? ДА! Рекол! Можеш да прочиташ во евангелието по Марко 16:16 таму вели: "Кој поверува и се крсти ќе биде спасен". А јасно дека само возрасен човек може да поверува и крајно смешно би било Исус посебно да го истекнува тоа.
Тоа би било исто како на некој да му речеш: "Оди во Африка и учи ги тамошните племиња да возат автомобил". И сега замисли си, тој на кого му е упатена оваа заповед да праша: "А бебињата да ги учам ли?" Smile 
Беличка, во тоа време крштевањето било по дифолт за возрасни и тогаш не ни се отварало вакво прашање како што гласи темава. Во тоа време да крстиш бебе, е слично како денес да го ставиш бебе во судница да сведочи, да го испрашуваат и да зазема некој став.
Дури и крштевањето на Јован било само за возрасни. Тој во една ситуација одбил да крштева една група на луѓе кои не биле покајани, и сигурно би одбил да крсти и бебе, кое исто така не е покајано. Бебето ниту може, ниту има за што да се покае.
 
Беличка, јас не наметнувам нова вера. Јас само го истакнувам библиското, изворното учење за крштевањето, онака како што Христос и апостолите го проповедале и поучувале.
 
 
E jas mislam deka so krshtevanjeto ne se nametnuva VERA tuku se izbavuvame od prvorodniot grev,
Со квази-крштевањето на бебето, ниту ми се наметнува некоја вера, ниту пак тоа се избавува од првородениот грев. Размисли, дури и тоа квази-крштевање да го чисти бебето од првородениот грев, каква полза од тоа, кога тоа пак ќе згреши подоцна. Сигурно нема да се претвори во безгрешен светец. И што значи тоа, дека пак треба да го крштеваме бебето потоа? Ако крштевањето на бебињата има моќ да чисти од грев, тогаш зошто тоа да ја нема истата моќ и подоцна. Значи треба да се крштеваме по 2-3 пати дневно, или набрзинка непосредно пред смрт? Да не шириме ерес. Во Библијата е јасно напишано дека крштевањето не го отстранува нашиот грев, туку покајанието и верата во Христа е тоа што го отстранува нашиот грев.
Крштевањето е само покажување на добра(чиста) совест кон Бог и јавно исповедување на нашата вера и одлучност да се одречеме од себе и да живееме за Христос. (види 1 Петрово 3:21);
А за првородениот грев ич да не се секираш, бебето не е под осуда на гревот. Тоа веќе го докажував во првите 2 мои поста на оваа тема, погледни ги пак внимателно.
Како можете да верувате дека Бог вечно ќе ги измачува во пеколот невините бебенца, заради гревот на нивните родители и прародители?
Не, нашиот Бог не е неправеден Бог и таков мазохист. Таква осуда ќе добијат само оние кои свесно и одлучно ке решат да ги одбијат Неговите заповеди и милоста преку нашиот Господ и Спасител Исус Христос.
 
Крштевањето на бебињата е многу подоцна воведено од страна на црквата, заради бизнис и заради масовното "христијанизирање" во крстоносните војни и други слични антихристови походи за ширење на "христијанството".
 
 NE deka se nametnuva vera...koja e vistinskata vera...verata vo Hrista(Христос вели: "Ако ме љубите, ќе ги извршувате Моите заповеди" Јован 14:15 А не заповедите на некои самонарачени христијани. Тоа е и причината поради која ви го изнесувам библиското учење за крштевањето, секогаш поткрепено со дирекни цитати од Библијата. Не треба да бидеме тврдоглави во нашите убедувања, најмалку ако Библијата ни укажува дека можеби треба и нешто да промениме. Верата во Христа подразбира безусловно потчинување на Неговите заповеди, без разлика дали тоа секогаш ќе биде согласно со нашите предходни убедувања или можеби ќе треба нешто и да промениме. Јас на пример, додека растев во верата, многу убедувања променив. Сите сме се родиле со празна меморија и без никакви убедувања и секој од нас неколкупати си ги променил своите убедувања за светот, Господ, животот итн.
Христос вели:"Кој сака да биде Мој ученик, нека се одрече од себе(меѓу другото и од својата гордост, од својата себичност, па и од некои убедувања ако треба), нека го земе својот крст(сите жртви кои ќе треба да ги претрпи заради верата во Христос) и нека Ме следи (да ги пази и исполнува Неговите-Христовите заповеди)."....i koja veli krshtevajte se(Да, но тоа им го вели на возрасните и созреани верници).....koja e taa vera Hristova(изворната, проповедана од Христос и апостолите, запишана во 27 канонски книги на Новиот Завет)....mozebi e podobro da se razgovara na ovaa tema....oti prashanjeto vodi kon taa tema....(Јас сум расположен, можеби подобро да отвориме нова тема за тоа и да си дискутираме таму)
 
Благодарам на коментарот Беличка, го почитувам твојот став и се надевам дека и ти нема да ме сватиш погрешно со мојава реплика, но бидејќи ми го спомна името-никот, сакав и јас да си кажам што мислам на оваа тема.
 
Поздрав до тебе и сите други,
EvAngelos
 


Изменето од EvAngelos - 01.Април.2007 во 15:10
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2007 во 23:59
Originally posted by Sulltan Murad Sulltan Murad напиша:

pa mora krstevanje za da bidat hrisijani
so toa si vo greshka i toa drugoto shto go napisha,eve zoshto.Nikoj nese raga musliman neznam od kade toa go izvade,zavisi shto se roditelite.ni edno bebe nese ragja vo vera sekoe bebe je na Boga duri roditelite ne go nasilat vo vera i potoa koke je vosrasno mozi samoto da odluchi.no naogame dosta deca specialno vo muslimanskata vera se prisileni vo verata na roditelite.Toa e za grev oti dosta muslimani ja klavaat verata pred nivnata ljubov kon svoite deca,ako treba idi i do ubistvo.A Krshtevanjeto ima simbolichno znaenje a neje za da bidat hristiani i za spasenieto.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2007 во 00:13
Originally posted by rome rome напиша:

Originally posted by Sulltan Murad Sulltan Murad напиша:

pa mora krstevanje za da bidat hrisijani
so toa si vo greshka i toa drugoto shto go napisha,eve zoshto.Nikoj nese raga musliman neznam od kade toa go izvade,zavisi shto se roditelite.ni edno bebe nese ragja vo vera sekoe bebe je na Boga duri roditelite ne go nasilat vo vera i potoa koke je vosrasno mozi samoto da odluchi.no naogame dosta deca specialno vo muslimanskata vera se prisileni vo verata na roditelite.Toa e za grev oti dosta muslimani ja klavaat verata pred nivnata ljubov kon svoite deca,ako treba idi i do ubistvo.A Krshtevanjeto ima simbolichno znaenje a neje za da bidat hristiani i za spasenieto.
 
Sekoj Insan-covek,ednas posvedoci za Allahovoto Postoenje,deka nema drug Bog osven Allah... posvedoci LICNO PRED NEGO. Allah dz.s Ademovoto potomstvo go ima stvoreno od negovoto rebro uste odavna.... duri vo rajot.Zatoa na drugi temi spomnav deka ne samo Isus tuku site sme bile kaj Boga ednas i sme posvedocile,za da ne kazeme koga ke nastapi sudniot den NASITE RODITELI SE KRIVI ! Zatoa sto FAKT e deka Allahovata religija e EDNA zatoa sto i BOG E EDEN. Sekoj od nas ja go brani svojot stav,deka e vo pravo. Neli ? Koga ke se rodi deteto,se ragja vo vistinskata religija... ke vi bide krivo ako vi recam,KAKO MUSLIMAN. Zatoa sto taka i doagja na ovoj svet na Iskusenie otkako potvrdil deka Bog e Eden i deka negovata vera e ISLAM.
Za ubistvata rome i samoubistvata... toa e taka samo vo vasite oci. Kako sto MILIONI pati kazav. Allah dz.s vo Qur'anot veli: Gluhi su njemi i sljepi i nikako da se osveste. Allah veli deka gledate i ke gledate so tugji oci i slusate i ke slusate so tugji usi. Zaslepeni i zalutani ke ostanat mnogu. Zatoa sto ni ti Rome ne si zel nisto za Islamot da citas a vikas deka ne uci da ubivame. Ne Rome,greska si.... taka veli Bosh,CNN,BBC....  i ti si veruvas a ne zemas da citas. Tie pa Filmovi sekakvi fantazii snimaat tebe ti e cudno ako ti recam deka edna Al kaeda e naj verovatno izmislena i se se toa akteri snimeni,kako se raduvaat posle nekoj teroristicki napad koj AMERIKANCITE ke go izvrsat.Naj poznat 11/9. Samo zaradi toa da bi ja prestavile VISTINSKATA VERA VO VASITE SRCA POGRESNO. Kako inaku ke go kritikuvaat Islamot ? GRESKA NEMA !!!!! Toa e edinstveno sto znaete,ami teroristite,ami ubijcite,ami dzihadot.... a vrska za toa nemate.
 
ODI NESTO PROCITAJ.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2007 во 03:08
Originally posted by Sulltan Murad Sulltan Murad напиша:

haha krstevanje a zasto toa treba?
zatoa sto se znae deka se rodeni muslimani LOL
 
Да да, бебињата се раѓаат со знаење за мухамедовите сведоштва, и по пет пати се молат во болница и се клањаат и арапски знаат, итн итн LOL
Султанче, бебињата не знаат ни едно М од Муслиман, ни едно И од Ислам, и ни едно Г од Глупави Реплики LOL
 
Не се мешај каде што не ти е местото, расправајте си вие за сунетот, како и на кој начин бебето станува муслиман итн.
Ајде големи сте, срамота е јас да ви измислувам теми.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2007 во 03:16
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
Koga ke se rodi deteto,se ragja vo vistinskata religija... ke vi bide krivo ako vi recam,KAKO MUSLIMAN. Zatoa sto taka i doagja na ovoj svet na Iskusenie otkako potvrdil deka Bog e Eden i deka negovata vera e ISLAM.
Za ubistvata rome i samoubistvata... toa e taka samo vo vasite oci.
Миралем, ако некои тука немаат к*ран, не значи дека можеш да ги манипулираш. Јас имам к*ран, и точно знам што вели тој за џихадот. Напишав една тема за тоа, а сега спремам и нова, подетална и со коментари.
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Kako inaku ke go kritikuvaat Islamot ? GRESKA NEMA !!!!!
Трпение, и за тоа ќе отворам тема Smile Да видиме дали нема грешки.
 
И ве молам пишувајте на друго место за овие работи, си има соодветни теми за тоа, тука темата е за крштевањето на Бебињата, и ако имате да кажете нешто за тоа повелете, а ако сакате за џихади и грешки да пишувате најдете си соодветна тема или отворете нова.
 
Би ги замолил и модераторите да ве предупредат лично.
 


Изменето од EvAngelos - 02.Април.2007 во 03:16
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2007 во 03:20
Originally posted by Sulltan Murad Sulltan Murad напиша:

pa mora krstevanje za da bidat hrisijan
Султан, секој може да се крсти, како што и секој може да ја каже изјавата: "Нема друг Бог освен Алах и Мухамед е Негов Пророк"
Но верувам дека ќе се сложиш со мене дека оваа изјава не те прави сама по себе на магичем начин муслиман.
Па на сличен начин ни крштевањето не те прави по дифолт христијанин.
 
Христијани се оние кои го следат и извршуваат учењето на Христос.


Изменето од EvAngelos - 02.Април.2007 во 03:21
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2007 во 15:34
Miralem1 jas ne velev za teroristite shto gi gledame na televizia,no sakav da kazam oti ako nekoje dete vozrasno se reshi da izleze od muslimanstvoto i da postane Hristianin prvoto neshto roditelite(tatkovcite)shto prat?gi otepvaat.kako je toa ljubov kon decata?a i ushte nese slozuvam oti sekoe bebe se raga musliman.ako sakash da bidime teknikol cel narod bea gentiles potoa evrej.vasheto poteklo je od sluginkata na sarah a tatkoto je abrahem toa znachi sve evrej samo si otvorivte sami (muhamed ve zaslepe)religija protiv evrejte od omraza kon niv.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
dimitrija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Април.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimitrija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2007 во 21:24

Ne ste popametni od onie shto zhiveele pred vas



Изменето од ACELERA - 02.Април.2007 во 21:30
Dimitrij
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2007 во 23:34
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Sulltan Murad Sulltan Murad напиша:

haha krstevanje a zasto toa treba?
zatoa sto se znae deka se rodeni muslimani LOL
 
Да да, бебињата се раѓаат со знаење за мухамедовите сведоштва, и по пет пати се молат во болница и се клањаат и арапски знаат, итн итн LOL
Султанче, бебињата не знаат ни едно М од Муслиман, ни едно И од Ислам, и ни едно Г од Глупави Реплики LOL
 
Не се мешај каде што не ти е местото, расправајте си вие за сунетот, како и на кој начин бебето станува муслиман итн.
Ајде големи сте, срамота е јас да ви измислувам теми.
 
 
EvAngelos.... mislev deka si pristoen hristijanin. Ne dolikuva i ne e hristijanski ismejuvanje na vakov deciji nacin. Kolku za primer dva slucai imase kade sto dete od samoto raganje progovorilo i proucilo sehadet... no toa vie ne go znaete sekako. Ima slucaj dete na svojata 5 godisna vozrast Hafiz e ! Qur'anot od zbor do zbor na pamet go znae !
Za Sunneot. Sto da ti kazam.... utre zadutre,ako ne ti,ama deka Sinti ke go osunetis mozam da ti garantiram.
Nesakam da pagjam na tvoje nivo i da se ismejuvam,ne mi go dozvoluva toa navistina nasata Vera.
 
Nisko pagjas prijatelce... drzi ramnoteza.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2007 во 00:07
Цитирај
Миралем, ако некои тука немаат к*ран, не значи дека можеш да ги манипулираш. Јас имам к*ран, и точно знам што вели тој за џихадот. Напишав една тема за тоа, а сега спремам и нова, подетална и со коментари.
Nikoj ne nekoi.... jas Evangelos mozam da ti se zakolnam deka ti BIBLIJA NEMAS !!!! Internetot se najde,moze tamu da se najdat i Biblija i Qur'an.
Spremam i jas,ne sekiraj se.... spreman sum za takvi kako vas na sekoja tema. Tolku e vaseto znaenje.
 
Цитирај Трпение, и за тоа ќе отворам тема Smile Да видиме дали нема грешки.
Samo ti...  so zadovolstvo ke ti odgovoram na SEKAKVO prasanje od bilo koj vid. Greska ne nasle PAMETNI luge,Qur'anot go prifatile MNOOOGU UCENI LUGE za takvi kako vas ne stanuva zbor.Vie koi znaete da se ismejuvate na takov nacin,nemate nikakvo svojstvo da bidete Muslimani.Ne vi dolikuva. Da bides Musliman,treba prvo da bides skromen,smiren (sabur)... treba ubavo da se ponasas so sekogo. Ne omraza da ti se gleda na sekoj cekor i na sekoj zbor.
 
PS: Evangelos... znaes li oholosta kolku e losa ? Ne primetuvas li vo tvoite poraki ufuranost. Neli ti rekov deka pocnuvas da izleguvas od ramkite na normalni luge ?
Rome... ne e vistina toa sto go velis,toa e samo Izgovor zatoa sto nemate slucaj nekoj da ja prifati vasata religija. Striktno i mnogu pati e kazano deka ne smee vo verata prisilba da ima.Pravata vistina jasno se razlikuva od zabludata. Jas imam SVOI bliski,koi vo stranstvo se rodile i tamu izrastile... znaci porastile so toj mentalitet na ziveenje i se odvojani od Islamot skroz. Ne ja poznavaat voopsto religijata,pijat,blud cinat,se kockaat.... roditelite mu se ravnodusni. Zatoa sto toj e sega vozrasen,sam pecali,sam izabira kako ke zivee. Ziv e uste ! Pa ne e samo toj,gi ima mnogu i ziveat. Nikoj nisto ne smee da mu napravi,mada za toa ima pravo NI NIKAKVO PRAVO NEMA PRISILNO NEKOJ NA NEKOGO VERA DA MU VMETNE. TOA E STROGO ZABRANETO !! Pa i sam rome nemas takov slucaj.
Ako sakase da mi go spomnis verskiot Obred Sunnet,toa e Sunnet. Treba prvo da znaete nekoi raboti,barem malku da go spoznaete Islamot.
Vo Islamot ima Farz ima i Sunnet. Farz e ona sto Allah dz.s ni go objavil (i naredil,toa e DOLZNOST)vo Qur'anot a Sunnet e ona sto Muhammed a.s ni go PREPORACAL vo Hadisite. Covek (Musliman) MORA da gi obavuva Qur'anskite zapovedi (kako klanjanje namaz)Farzovite a ne e moralen da ostavi Brada,sto e Sunnet. Toa e i Sunetisuvanje. Ona sto Muhammed a.s ni go preporacal,toa e za nase dobro,za nasa cistota,za nasa sloga,za ljubov izmegju nas.... Koga bi bilo pogresno sunetisuvanjeto,i ako jas gledam greska vo toa,sto mi go napravile moite roditeli,jas nebi go sunetisal sin mi ! No toa e FAKT HIGIENSKI i Medicinski preporacano. Jas na sin mi ke mu naredam 3 pati na den zabite da gi mie (sto e sunnet)a nema vo nikoj slucaj da go nateram da klanja namaz zatoa sto nemoze HIGIENSKI POPRVO da se odrzuva za TOJ OBRED (FARZ). Zatoa sto ima samo 5 godini. Za namaz treba da bides potpolno cist i nema igranje vo toa i NE SMEAM DA MU NAREDAM. A koga ke bide toj vozrasen,togas Boga mi i dzaba e da mu zboruvam,togas sam znae sto e ubavo sto ne cini.
 
Rome,citajte prijatele,naucete nesto...  ne slusajte rekla kazala. Zemete Citajte. Prvite Allahovi zborovi koi mu bea objaveni na Muhammed a.s preku  Melekot Dzibril(gabrijel) bea UCI ! Ne mu bese receno sto da uci. Tuku da UCI,da izucuva,da istrazuva,,,, vo Imeto na Allah. Toa znaci da ne se zloupotrebi naukata. Vo sobata imam poveke literatura Hristijanska 9sto mozebi nema da mi veruvas) odkolku Muslimanska. Nikoj ne moze da mi zabrani sto da citam. Imam I nov i Star zavet i se sto sodrzi biblijata. Za zal nisto korisno sto dokazuva za Postoenjeto na Boga (sto sekoja Bozja objava treba dokaz za toa da ima)  nema.
 
Povtoruvam: Vo verata nema prisilba.Pravata vistina Jasno se razlikuva od zabludata.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2007 во 00:21
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Sulltan Murad Sulltan Murad напиша:

haha krstevanje a zasto toa treba?
zatoa sto se znae deka se rodeni muslimani LOL
 
Да да, бебињата се раѓаат со знаење за мухамедовите сведоштва, и по пет пати се молат во болница и се клањаат и арапски знаат, итн итн LOL
Султанче, бебињата не знаат ни едно М од Муслиман, ни едно И од Ислам, и ни едно Г од Глупави Реплики LOL
 
Не се мешај каде што не ти е местото, расправајте си вие за сунетот, како и на кој начин бебето станува муслиман итн.
Ајде големи сте, срамота е јас да ви измислувам теми.
 
 
EvAngelos.... mislev deka si pristoen hristijanin. Ne dolikuva i ne e hristijanski ismejuvanje na vakov deciji nacin. Kolku za primer dva slucai imase kade sto dete od samoto raganje progovorilo i proucilo sehadet... no toa vie ne go znaete sekako. Ima slucaj dete na svojata 5 godisna vozrast Hafiz e ! Qur'anot od zbor do zbor na pamet go znae !
Za Sunneot. Sto da ti kazam.... utre zadutre,ako ne ti,ama deka Sinti ke go osunetis mozam da ti garantiram.
Nesakam da pagjam na tvoje nivo i da se ismejuvam(Ti Miralem odamna padna na takvo nivo, po toa nivo i si procuen tuka na forumov),ne mi go dozvoluva toa navistina nasata Vera.
 
Nisko pagjas prijatelce... drzi ramnoteza.
 
Miralem, sto se mesas kaj sto ne ti e mestoto? Gledas deka so Sultance si pravam muabet. On mi se smee, i jas mu se smeam, zaedno si se smeeme, si go prodolzhuvame zhivotot i zdravjeto. Bashka i licemerno e da ne se smeam koga mi igra cela dijafragma od vashive komentari, na primer od ovoj tvojov posledniov deka bebinjata zborat arapski LOL
Eee Miralem Miralem, neznam koj pochna da gubi ramnotezha i da veruva vo babini devetini i crtani filmovi so koi muslimanite vrshat propaganda, posho nemaat ni edno realno chudo vo Ku'ranot, pa moraat da izmisluvaat vakvi smeshni chuda, woooww bebe prozborelo arapski, a kade i koga? na eden crtan film vo 19:15
 
I aj dojdi na temata "Seznajniot Bog" ne mi ja valkajte temava tuka za krshtevanjeto, imash tamu post da odgovarash ajde Smile
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 72>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.