IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КРШТЕВАЊЕ НА БЕБИЊА-ДА ИЛИ НЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КРШТЕВАЊЕ НА БЕБИЊА-ДА ИЛИ НЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 72>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 14:57
Многу добра поента, која јас цело време се обидувам да ја докажам, дека ако го погледнеме Христовиот пример, и праксата на за жал оддалечените „цркви“, страв ќе не фати кај отишле вон учењето Исусово...
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 15:01
Се до 1054 година не постоела разлика помеѓу источната и западната цркава односмо помеѓу православните и  римокатолиците таа разделба настанува кога римокатолиците го изменуваат симболотна верата односно на веќе составениот никејоцариградски симбол му го додават филиоквето
ние православните веруваме дека светиот дух произлегува само од отецот а римокатолиците го дадале и синот и тогаш покнал обрачот зошто на 2 вселенски собор е донесена одлука дека кој и да додаде нешто или одземе нека биде анатема
но сепак православната црква го признава апостолското преемство кое го има римокатоличката црква
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 15:03
Originally posted by аџија аџија напиша:

Многу добра поента, која јас цело време се обидувам да ја докажам, дека ако го погледнеме Христовиот пример, и праксата на за жал оддалечените „цркви“, страв ќе не фати кај отишле вон учењето Исусово...
Zatoa jas nese klavam ni vo vera ni vo sekta samo toa shto pishi vo Svetoto pismo go pochituvam.Veruvam oti Svetiot Duh nas nie uchitel ne ni treba chovek koj moze da go koristi Svetoto pismo za negova korist
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 15:11
chair ne te razbrav se shto pisha ama razbrav oti vo 1054 god se razdelile pravoslavnite i katolicite ama kako shto se zboruva tie dve veri pak ke se soidenat togash shto ke pravaat narodot koj go klavaat svoeto spasenie vo verata koja vera togash ke gi spase katilichkata ili pravoslavnata.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 17:20
Originally posted by аџија аџија напиша:


Originally posted by Julija Julija напиша:

Вака сега... Ние го крстивме синот кога имаше само 2 месеци... Воопшто не ме интересира што има тој да каже на таа тема, дали го прифаќа тоа или не...

Како јас ја разбирам работата, или подобро, како ја чувствувам, е дека има некоја сила што е многу побитна од разумот, разбирањето или мудроста и дека таа треба да се прифати таква каква што е... таа дава сила, надеж и волја за живот... Зошто да му ја ускратам на моето дете?

Очигледно крштевањето не го гледаш како ништо поразлично од жртвувањето на деца и луѓе кое го практикувале древните народи за да го смилуваат бога, или „силата“. Само што во овој случај не мора да се жртвува ништо, освен да се избањка бебенцето, и таа голема „сила“ некаде во универзумот е задоволна!Ти звучи ова на логично? Или можеби погрешно те протолкував...


Па да, погрешно ме протолкува, воопшто тоа не мислам така... Не ми е мене до бањањето на детето... што се однесува до тоа воопшто не мора да го има... Но, има нешто во зборвите на попот што делува смирувачки и утешително, а истовремено дава храброст и надеж... Не знам баш најдобро да објаснам...

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 22:42
Originally posted by чаир чаир напиша:


Ако знаеме и се сложуваме дека оној што не е член на црквата не може да се спаси како тогаш ке се спасат оние деца кои ке умрат некрстени

 
Originally posted by чаир чаир напиша:


Членови на церквата се сите крстени, но крштениеот не ги спасува само по себе по дифолт, зошто и Христос ни вели:
Погоре ме прашуваш како ќе се спасат оние деца што ќе умрат некрстени (алудирајќи на тоа дека бебињата мораат да се крстат), а сега ми велиш дека крштевањето не спасува само по себе по дифолт Smile
Па јас ова цело време сакам да ти го докажам, дека е залудно "крштевањето" на бебињата, бидејќи тоа, како такво (избрзано, предвремено, ритуално, небиблиско, без предходна вера и покајание) не спасува по дифолт.
Бебињата кои умираат некрстени не се под осуда на гревот и тие се под милоста на Бог спасени по дифолт Smile И слава Му на Бог заради таа Милост над сите милости!!!

21. Ne sekoj {to Mi veli: "Gospodi,

Gospodi", }e vleze vo carstvoto nebesno, a onoj {to ja ispolnuva voljata na Mojot Otec nebesen. (Matej 7,21)

*Rim.2,13;
Точно така, браво Чаир! Clap Конечно сме на иста фрекфенција! Wink

Постои така нерачено крштение во крв Shocked (Вакво крштевање не постои, барем не во Библијата) тоа се оние луѓе како на пример мачители на некој свет отец кога во текат на измачувањето на христовиот исповедни прогледале и го исповедале христијанството и пострадале за него тие се маченици и се крстени во крв заради Христа(Точно, многу Христијани со крв платиле за верата во Христос и за тоа ќе си добијат соодветна награда на Небото, но тоа по никој основ не воведува некоја нова доктрина за некакво си крштевање во крв. Библијата не познава вакво крштевање. Библијата препознава едно така наречено огнено крштевање, ама тоа е нешто сосема друго што воопшто не го заменува водното крштевање. Можеби мислиш на тоа крштевање, но го нарекуваш поинаку, во крв?), така и разбојникот во последен момент го исповеал Христа. (Како што реков, ништо не може да го замени водното крштевање, бидејќи тоа е крштевањето кое го заповедал Христос и со кое се крстеле сите возрасни луѓе во Библијата кои имале услови за тоа.

Од друга страна разбојникот не бил крстен ни со оган (ни со крв како што ти го нарекуваш тоа) бидејќи тој не пострадал за својата вера во Христос, тој пострадал заради злосторствата што ги направил пред тоа, и на крстот си ја платил казната за нив, а НЕ за верата во Христос. Тој допрва на крстот поверувал во Христос и воопшто не бил крстен, ни водено, ни огнено, ни било како и да го наречеш тоа.
Да не должам, факт е дека разбојникот не бил никако крстен, и тоа е доказ дека крштевањето не е во дирекна спрега со спасението, туку верата и покајанието се тие кои не спасуваат!

Ние не се спасуваме само со вера таквоучење имаа протестантите во Соботното послание на Свети Апостол Јаков се вели:

26. Oti, kako {to e teloto bez duh mrtvo, taka i

verata bez dela e mrtva.

Тука апостол Јаков не зборува дека делата не спасуваат, туку зборува за онаа лажна "вера" од која не произлегуваат дела. Таа вера е мртва вера.
А вистинската вера, од која мора да произлезат дела, е таа вера е жива вера и спасоносна.

Такво учење немаат само протестантите, туку и апостолите. Апостол Павле вели:

"По благодат сте спасени, преку вера, и тоа не е од делата, тоа е Божји дар. Не е од делата, за да не се фали некој." Ефесјаните 2:8,9

Бидејќи немам Библија при рака да го проверам горниов стих дали прецизно го напишав, еве ти го и на српски:
"
8 Jer ste posredstvom vere blagodaću spaseni, i to nije od vas, - Božiji je dar; 9 ne od dela, da se niko ne pohvali." Efescima 2:8,9

Eve ti go i na angliski (NKJ prevod):

For by grace are ye saved through faith; and that not of yourselves: [it is] the gift of God: Not of works, lest any man should boast. Ephesians 2:8,9

Поздрав!
EvAngelos



Изменето од EvAngelos - 26.Март.2007 во 22:49
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2007 во 01:03
Originally posted by Julija Julija напиша:

[QUOTE=аџија]

Па да, погрешно ме протолкува, воопшто тоа не мислам така... Не ми е мене до бањањето на детето... што се однесува до тоа воопшто не мора да го има... Но, има нешто во зборвите на попот што делува смирувачки и утешително, а истовремено дава храброст и надеж... Не знам баш најдобро да објаснам...



Па попо може да ти каже утишителни зборови, и без да го бањка бебето...

Работата е што, детето е само нем/глув/парализиран учесник во вера, која факт е НЕ Е негова/нејзина, и можеби никогаш нема ни да биде... Да спомнеме само дека и Хитлер, и Сталин, и многу други психопати, биле крстени! Па што фајде од сето тоа.

Но разумно, попчето мора да ја полни касата, па трај-прај...
Кон врв
The_Juda Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The_Juda Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2007 во 03:00
не секогаш и секаде крштевањето ако правилно се изразив се со пари
на некои места се безплатни (не зашто на кајчето немит платно )
ете јас на пример крстен сум без пари и без никакви дарови према црквата и тоа на река
не беше јордан ама е момент за помнење јас не го помнам ама моите да
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2007 во 04:08
Originally posted by The_Juda The_Juda напиша:

не секогаш и секаде крштевањето ако правилно се изразив се со пари
на некои места се безплатни (не зашто на кајчето немит платно )
ете јас на пример крстен сум без пари и без никакви дарови према црквата и тоа на река
не беше јордан ама е момент за помнење јас не го помнам ама моите да
 
Јуда, дури и ако попот не му земе, туку и му даде пари на бебето, тој сеуште погрешно го практикува крштевањето. Бебиња не се крштеваат, туку само возрасни луѓе кои откако ја дознале христијанската порака, поверувале во неа, се покајале за своите гревови и одлучиле да го следат Христос како свој Господ и Спасител.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
The_Juda Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The_Juda Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 04:25
браво
во практиката од крштевањето порано се крстеле луѓето на 30/40 наполнети год,но (вистинските ) верници почнале да практикубаат крстење на бебиња .како влез во христијанството,
Христосъ Воскресе! Воистину Воскресе
Кон врв
The_Juda Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The_Juda Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 04:28
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Јуда, дури и ако попот не му земе, туку и му даде пари на бебето, тој сеуште погрешно го практикува крштевањето. Бебиња не се крштеваат, туку само возрасни луѓе кои откако ја дознале христијанската порака, поверувале во неа, се покајале за своите гревови и одлучиле да го следат Христос како свој Господ и Спасител.
како објасними погрешно го практикува?
зар јован крстител си наплаќал за такви *услуги*???

Христосъ Воскресе! Воистину Воскресе
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 10:51
Јован Крстител прво и основно, не крштевал бебиња.... А и никој од Апостолите...

Ако примети, тоа е и темата, а не наплатување... За тоа имавме друга тема...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 23:44
Originally posted by The_Juda The_Juda напиша:

како објасними погрешно го практикува?
зар јован крстител си наплаќал за такви *услуги*???
 
Изгледа се работи за недоразбирање, погрешно си ме разбрал, јас сум категорично против крштевање на бебиња и да се надоврзам на Аџија, Јован Крстителот, не само што не крштевал бебиња, туку и не крштевал возрасни кои не биле предходно покајани, а камо ли бебиња да крсти. Што следи непосредно од следниов стих:
Змиска породо! Кој ве предупреди да бегате од гневот што иде? Затоа донесете плодови достојни за покајание.." (Лука 3:7,8)
 
Ова е уште еден доказ дека, не само Исусовото (новозаветно) крштевање, туку и јовановото (покајничко) крштевање недвосмислено барало предходно покајание.
 
Поздрав,
ЕвАнгелос
 
п.с. Очекував дека сите (христијани) ќе напишете по некој збор на оваа тема, немора да биде ни една реченица, ми интересира, ако ништо друго, барем вашиот став за ова прашање.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 00:13
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by The_Juda The_Juda напиша:

како објасними погрешно го практикува?
зар јован крстител си наплаќал за такви *услуги*???
 
Изгледа се работи за недоразбирање, погрешно си ме разбрал, јас сум категорично против крштевање на бебиња и да се надоврзам на Аџија, Јован Крстителот, не само што не крштевал бебиња, туку и не крштевал возрасни кои не биле предходно покајани, а камо ли бебиња да крсти. Што следи непосредно од следниов стих:
Змиска породо! Кој ве предупреди да бегате од гневот што иде? Затоа донесете плодови достојни за покајание.." (Лука 3:7,8)
 
Ова е уште еден доказ дека, не само Исусовото (новозаветно) крштевање, туку и јовановото (покајничко) крштевање недвосмислено барало предходно покајание.
 
Поздрав,
ЕвАнгелос
 
п.с. Очекував дека сите (христијани) ќе напишете по некој збор на оваа тема, немора да биде ни една реченица, ми интересира, ако ништо друго, барем вашиот став за ова прашање.
 
evangelos vo pravo si deka dvete krshtevanja baraat pokanje no plodovite shto gi pishi vo Luka treba site nie vernici da imame dobri plodovi.inache ne vazi ni verbata ni krshtevanjeto.a tie plodovi ke dojdat od Boga ako nie navistina sne negovi deca i vernici so celo srce i dusha.A i drugo luge netreba da mislat oti se krsteni se avtomatski spaseni za vo rajot oti zavisi od plodovite,Hristos rece ke se znaat koj se moj po plodovite,reche od dobro drvo ke ima dobri plodovi a od rasipano drvo,rasipani plodovi.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 72>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.