IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Окупација од Бугарската војска 1941
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Окупација од Бугарската војска 1941

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 98>
Автор
Порака
Буги Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Буги Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 03:27
Originally posted by Македон Македон напиша:Originally posted by Буги Буги напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Аман бе човек ти веке навредуваш илјадници эагинати борци кои дали во битка или во эатвор эагинале од Бугарска рака - па неможе да се правиме слепи на смртта на тие Македонци ти се молам тоа е навреда эа целата Македонска нација


победниците ја пишуваат историјата
тие луѓе биле главно организирани од страна на србите кои и се бореле за комунизмот во Македонија и тие комунисти имаат мобилизирано многу повеќе Македонци да гинат на сремскиот фронт за интересите на истите тие комунисти кои ги мобилизираа Македонците за борба против Бугарите
гинеле за комунизмот кој уби многу повеќе Македонци
така а тие Макеоднци биле злоупотребени да гинат за Југослвија...поголем дел од Македонците биле од страна на Бугарите па така познато е дека брат си го држел братот на нишан
Леле рекла-кажала, мајко мори мила. Доказ некој да видевме, а за тоа кој што мислел, еден бугарски војник мислел нешто, ама сосетката на баба ми мислела нешто друго, па сиротиот тој си наведнал главата и си отишол, ама бидејќи рекла-кажала не ме интересира, чекам доказ, а не глупости. Јас те побив со една слика, ајде и ти мене побиј ме со документ, слика, било што, не рекла-кажала.


какви докази сакаш јас мислам дека ако се разбираш од историја без докази ти е познато за некои работи од тој период...освен наши некои слики на кои се гледа како Бугари седат до глави на исечени Македонски комунисти другото се ни е рекла кажала ненаме никакви факти да докажеме дека Бугарите не убивале затоа што сме биле Македонци
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 03:28
А сите оние эагинати во эатвори и транспортирани во конценттациони логори
Кон врв
Буги Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Буги Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 03:29
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Кој дел эа тебе е вистинит и реален,дека Бугарите не се фашисти 1941,дека не убивале и не депортирале луѓе од Македонија - го срамиш ликот на аваторот кого исто така Бугарите го убиле эа свои државни интереси.Иэгледа доблест немаш


убивале и и депортирале но не поради тоа што биле Македонци

па со доаѓањето на комунизмот во Бугарија 80 најмоќни Бугари во владата на Цар Борис биле егзкутирани
политичата ориентација била спорна и причина за теророт а не националноста...освен евреите и бруталноста на Бугарската армија кон албанците во Македонија нема никакви други докази за терор кон Македонците поради нивното самоопределување
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 03:33
Нормално егэекутирале эатоа эошто биле фашисти но тоа не го спречува фактот дека тие како воена сила влегуваат во Македонија и ја окупираат.Може да эборуваме эа пријателско ослободување доколку на Македонците им даваат неэависност и го враќаат Пиринскиот дел од Македонија кој бајдвеј сеуште е окупиран од Бугарија.

Дали энаеш што е дефиниција эа окупирана територија пријателче или чисто онака пишуваш што те научите туркомонголските историчари

Изменето од Boogie - 16.Ноември.2009 во 03:33
Кон врв
Буги Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Буги Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 03:33
дел од западна МакедонијаКон врв
Буги Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Буги Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 03:34
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Нормално егэекутирале эатоа эошто биле фашисти но тоа не го спречува фактот дека тие како воена сила влегуваат во Македонија и ја окупираат.Може да эборуваме эа пријателско ослободување доколку на ;акедонците им даваат неэависност и го враќаат Пиринскиот дел од Македонија кој бајдвеј сеуште е окупиран од Бугарија.

Дали энаеш што е дефиниција эа окупирана територија пријателче или чисто онака пишуваш што те научите туркомонголските историчари


тие влегуваат во тогашна јужна србија и ги протеруваат србите и нивните колонисти
и народот ги дочекува како ослободители


Пиринскиот дел е етнички дел на Македонците но да идеме реални дека Бугарија го освои него од страна на Османлиите
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 10:38
Originally posted by Буги Буги напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:Originally posted by Буги Буги напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Аман бе човек ти веке навредуваш илјадници эагинати борци кои дали во битка или во эатвор эагинале од Бугарска рака - па неможе да се правиме слепи на смртта на тие Македонци ти се молам тоа е навреда эа целата Македонска нација


победниците ја пишуваат историјата
тие луѓе биле главно организирани од страна на србите кои и се бореле за комунизмот во Македонија и тие комунисти имаат мобилизирано многу повеќе Македонци да гинат на сремскиот фронт за интересите на истите тие комунисти кои ги мобилизираа Македонците за борба против Бугарите
гинеле за комунизмот кој уби многу повеќе Македонци
така а тие Макеоднци биле злоупотребени да гинат за Југослвија...поголем дел од Македонците биле од страна на Бугарите па така познато е дека брат си го држел братот на нишан
Леле рекла-кажала, мајко мори мила. Доказ некој да видевме, а за тоа кој што мислел, еден бугарски војник мислел нешто, ама сосетката на баба ми мислела нешто друго, па сиротиот тој си наведнал главата и си отишол, ама бидејќи рекла-кажала не ме интересира, чекам доказ, а не глупости. Јас те побив со една слика, ајде и ти мене побиј ме со документ, слика, било што, не рекла-кажала.


какви докази сакаш јас мислам дека ако се разбираш од историја без докази ти е познато за некои работи од тој период...освен наши некои слики на кои се гледа како Бугари седат до глави на исечени Македонски комунисти другото се ни е рекла кажала ненаме никакви факти да докажеме дека Бугарите не убивале затоа што сме биле Македонци


Преглед на моите докази:

1. Со една слика од Слободно Скопје те побив во однос на бројот на луѓе со кои ти досега се фалеше. На сликата од слободно Скопје има повеќе луѓе отколку на сите твои клипчиња, кои ги зеде како големи докази. Тоа е едно.
2. Интервјуто со внуката на Делчев јасно кажува за што биле сметани Бугарите од Македонците тогаш и која се борела против истите.
3. Американска книга за тогашните настани каде има и интервју со скопјанец кој објаснува зошто бугарската војска така е пречекана
4. Сведоштва од Дабница, Ваташа и слично.
5. Слики од Бугари со глави на отсечени Македонци ( имам јас уште неколку, ама пристапот до таму каде што ги наоѓам сега ми е оневозможен )
6. Сведоштва од бугарските мачители како на пример она од Асен Богданов

Додека си суспендиран за хаосот кој го направи овде, се ова прелистај го и види дали Бугарите биле сметани за ослободители или окупатори.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 11:19
1. Ако таа слика е правена на 15 ноември 1944 требе да знаеш што на таа дата е проведен тржествен парад на бугарската војска (БНА) во Скопие. Парадот е приет од генерал Владимир Стојчев.
2. Итервјуто на баба Ката Нурджиева мај не си го чел внимателно. Си заборавил што таа е била бугарска учителка во Скопие (демек е вршела насилствена бугаризација). После ова е прогонета насила во Бугарија зоштото била "Бугарка"
3. Не сум чел книгата на американецот затоа тук си малчим.
4. Си сигурен што во Ваташа и Дабница не са стрелали контрачетници?
5. Сликите со глави не е никакво доказателство (знееш што е имало случаи на титови партизани да се преобличат со бугарски униформи и да прават постановка)
6. И какво е извршил лично Асен Багданов? Лично е освободил Илеш Шпиц.Не може да му се вметне во вина што си е вршил работата.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 11:27
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Буги Буги напиша:

македонците ја гледале Бугарската армија како ослободител но не како своја и за тоа има бројни видео материјали

Бугарската армија во Скопје

http://www.youtube.com/watch?v=eeDCJZ3kCHI

Бугарската амрија во Охрид

http://www.youtube.com/watch?v=aXDRoLXAyCQ&feature=related

Бугарската армија во Крушево

http://www.youtube.com/watch?v=HsK5jCSkxCI&feature=relatedЕве слика од слободно Скопје, на оваа слика има луѓе кои се радуваат на македонската држава, повеќе колку на сите тие клипови заедно.


 
 
чудна работа како на тие луѓе не им пречела црвената петокрака збунетост
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 17:43
Ајде да ги расчистиме овие дилеми, дел по дел

Originally posted by чоли чоли напиша:

1. Ако таа слика е правена на 15 ноември 1944 требе да знаеш што на таа дата е проведен тржествен парад на бугарската војска (БНА) во Скопие. Парадот е приет од генерал Владимир Стојчев.


Не е тоа 15-ти Ноември и бугарска парада воопшто. Еве од каде е сликата. Mислам дека Тито нема ништо со таа парада нели? Гледај го клипот од 5:05 до 5:19 ( на 5:16 запри и види на кој јазик е напишано тоа што е напишано ) и од 6:13 до 6:24. Види колку народ има, со македонски знамиња, неколку пати повеќе од народот на клиповите.

Тито во Скопје

Originally posted by чоли чоли напиша:


2. Итервјуто на баба Ката Нурджиева мај не си го чел внимателно. Си заборавил што таа е била бугарска учителка во Скопие (демек е вршела насилствена бугаризација). После ова е прогонета насила во Бугарија зоштото била "Бугарка"


Јас интервјуто на баба Ката сум го читал неколкупати, а баба Ката иако работела како учителка, сепак не била насилна кон народот, не го тепала, не го малтретирала, му помагала, работела против фашистите, кои ја тепале и малтретирале. А и самата кажува дека народот не ги сакал. Читај убаво, таму се зборува и за односот на бугарските окупатори кон народот. Не случајно вели дека косата и побелела од бугарското малтретирање. Сите знаеме за "бугарскиот ќотек".

Originally posted by чоли чоли напиша:


3. Не сум чел книгата на американецот затоа тук си малчим.


Во ред! Читај, па ќе говориме.

Originally posted by чоли чоли напиша:


4. Си сигурен што во Ваташа и Дабница не са стрелали контрачетници?


Ајде прочитај го сведоштвото убаво и види дека се говори за бугарска војска, сведоците кои го преживеале тој масакр знаат како и што било зар не? Коцаров бил војник, не бил контрачетник.

Originally posted by чоли чоли напиша:


5. Сликите со глави не е никакво доказателство (знееш што е имало случаи на титови партизани да се преобличат со бугарски униформи и да прават постановка)


Сликите со глави се убиени од бугарски војници, стреланите во Дабница и Ваташа се од бугарски војници, нема како да е од партизани. А сликите се поткрепени од сведоштва, што секако не се измислени. А и на сликите ( некои од тие ) ги има Богданов и нему сличните, па нема како Асен Богданов да е патизан. Има една слика, побарај ја на интернет.

Originally posted by чоли чоли напиша:


6. И какво е извршил лично Асен Багданов? Лично е освободил Илеш Шпиц.Не може да му се вметне во вина што си е вршил работата.


Самиот си кажа, тепал, мачел македонски борци, ги фрлал во Вардар, формирал разно-разни агенции за насилна бугаризација, за борба против партизаните и слично. Арно што го спасил, ама илјадници убил Во тоа време во Скопје е убиен Раде Јовчевски и Страшо Пинџур ( Страшо Пинџур е фрлен од прозорот на бугарскиот участок во Скопје- таму каде што и Асен ги убиваше тие кои требаше, во тоа специјализирано мачилиште. Не за џабе участокот беше во близина на Вардар, кај денешна Народна Банка на Македонија, од таму по тепањето, ги фрлаа во Вардар. И што ако спасил еден човек а убил стотици? Да не требало да го помилуваат?! Може и некој Германец требало да го помилуваат ( според твојата логика ), сепак и тој си ја работел работата.


Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 18:35
Да си припомним што беше казала баба Ката:

Јас дојдов во Штип да бидам учителка во 1943 година. Народот убаво ме прифати, со отворено срце, и никогаш нема да ги заборавам, бидејќи навистина кон мене беа многу добри. Но, за жал, не можев многу да ги образовам...
Демек - не можала много добро да ги бугаризира...

И уште:

Ме викаа Бугарка. Велеа: "Еве ја Бугарката. Прашајте ја Бугарката". Често се прашував зошто ми го правеа тоа, ама одговорот го немаше. Затоа напишав цели четири страници оставка. Јас дојдов во Македонија да бидам корисна. Јас не сум окупатор...

Односно Ченто:

Бараше правда и чесност и секогаш се бореше за македонскиот народ. Во мојот дом се уште за инает на соседите стои мислата на Ченто: "Не мислев дека и Македонци ќе ме судат". Тој е суден од Срби, србомани...

Катерина Трајкова - Нурџиева

Сега требе да ти јасно кој кој е бил во Србославија..
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 18:47
А сега да видим што е станало со оној што е измолил од Асен Богданов спасението на Илеш Шпиц. Ставало дума за инг. Димитар Чкатров. Еве што намерив за него:

Роден е во Прилеп во 1902 година во семејство на сиромашни каменари. Учи во родниот град и завршува српска гимназија, по што следува во техничкиот факултет на Белградскиот универзитет на Градежниот инженерстно. Уште како студент станал член на ММТРО и организира младите во Прилеп, Битола, Ресен, Охрид, Крушево и други....
...Уапсен е заедно со поголема група студенти од Белград, изведен на суд, заедно со другите обвинети и осуден на 10 години строг темничен затвор. Пред судот покажа цврстина и храброст, поради што стекна нарекуваат "железните гради". Казната одлежува во Скопје, Ниш, Пожаревац, Лепоглава, како што е нападнат од подставено лице и повреден со нож во градите. При неуспешен обид за бегство се прострелва во градите, но е излекуван и вратен во затворот за да доизлежи пресудата. Во 1937 година продолжува студиите, што заврши со успех на целиот к*рс и станува градежен инженер во пресрет на војната...По ослободувањето на Македонија во 1941 година Димитар Чкатров се залага за идејата српските колонисти да ја напуштат Македонија. По завршувањето на Втората светска војна Чкатров е изведен пред суд од новата власт поради своите пробугарски убедувања. Пред судот тој завршил својот говор, со:
"      Ако се обрати на мојот изминат пат, ќе видам дека тој е исполнет само со страдање и мачење. Откако знам за себе, јас дадох се за Македонија. Ръководил сум само од едно: доброто на македонскиот народ. Доживех нај тешката судбина на еден син на Македонија. Толку многу лежав во српските затвори! Денес сум исправен пред најголемиот тежок суд за мене ...Осуден е на смрт преку разстрел. Високиот военен суд на Југословенската армија потврди смртната казна. Тој е стрелан заедно со Димитар Гjузелев, крај "Заjчев рид", на три километри од Скопје, недалеку од патот за Тетово.

Димитар Чкатров

Си пита: дали вината на Диматар Чкатров се корени во фактот што е бил познат со Асен Богданов?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 18:58
Ајде и ова да го разјасниме и ова.

Originally posted by чоли чоли напиша:

Да си припомним што беше казала баба Ката:

Јас дојдов во Штип да бидам учителка во 1943 година. Народот убаво ме прифати, со отворено срце, и никогаш нема да ги заборавам, бидејќи навистина кон мене беа многу добри. Но, за жал, не можев многу да ги образовам...
Демек - не можала много добро да ги бугаризира...

Уште на 16 години се приклучив кон работничкиот младински сојуз. Со нив претходно се консултурав дали да дојдам во Штип, бидејќи се плашев да не ме наречат дека сум прифатила да работам за бугарските фашисти во т.н. ослободени територии. За мене оние кои работеа за окупаторот беа "апаши" и беа дојдени со фашистите да пљачкаат и да се збогатат.

Фашистите уште пред моето доаѓање во градот се организираа да ме следат низ Штип. Секогаш знаев дека по некоја моја ученичка ме следи.

Доволно е ова, јасно е зошто и како дошла, самата кажала. А и јасно биле што правеле окупаторите, кои се обидувале да се претстават како ослободители.

Originally posted by чоли чоли напиша:


И уште:

Ме викаа Бугарка. Велеа: "Еве ја Бугарката. Прашајте ја Бугарката". Често се прашував зошто ми го правеа тоа, ама одговорот го немаше. Затоа напишав цели четири страници оставка. Јас дојдов во Македонија да бидам корисна. Јас не сум окупатор...Ова го правеле југословенските агенти, а не Македонците, читај и самата што вели

Што беше незадоволен народот од него, па да дозволи една група "удбаши" дојдени да прават овде кариера, да му судат на Ченто? Кога отидов кај Димитар Влахов и го запрашав - зошто на еден чекор позади мене одат двајца "удбаши", односно "Што сторив, што згрешив? Зошто ме отпуштија од работа", ми одговори дека ме сметаат за Бугарка која ја загрозува безбедноста на Македонија. Јас ако сакав да ја загрозувам Македонија ќе бев член на сите фашистички организации. Немаше да дојдам да работам за доброто на мојата земја без пари. Јас се хранев заедно со обичните војници во Скопје.

Значи самата не се смета, други ја сметаат. Таа си е Македонка.

Originally posted by чоли чоли напиша:


Односно Ченто:

Бараше правда и чесност и секогаш се бореше за македонскиот народ. Во мојот дом се уште за инает на соседите стои мислата на Ченто: "Не мислев дека и Македонци ќе ме судат". Тој е суден од Срби, србомани...

Катерина Трајкова - Нурџиева

Сега требе да ти јасно кој кој е бил во Србославија..


Ченто не го прави Бугарин, тој се борел против Бугарите, ги одбил сите нивни понуди за соработка, а ти го правиш Бугарин. Циркус!


Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 23:57


Бугар, џабе се правиш дека не разбираш. Внуката на Гоце Делчев е Македонка . Нормално е кога Гоце бил Македонец.

Уште е жива, живее во Благоевград. Многупати има зборувано како Бугарите не ја сакале. Прашај ја лично ќе ти каже дека е Македонка (етничка) а не Бугарка. Кога ќе ја прашаш ќе видиш дека можеби ќе се замислиш и ти за своето потекло.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.