IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Сезнајниот Бог?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сезнајниот Бог?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2007 во 18:54
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Glupavo i bezobrazno bi bilo sega i jas da go povtoram mojot post.

Ti trebase da go kopiras mojot i da mi odgovoris onaka kako sto jas gi postaviv bibliskite citati vo konekst a ne isus rekol ".......ako si me videl mene seedno kako da si go videl boga..........." Nego cel citat da vidime zosto isus taka rekol.
 
Sekoe Dobro.
 


Jas ti odgovoriv na posledniot (pogolem) post, na koj drug sakas da ti odgovoram?
Neznam zosto so mene se raspravash za toj citat kade sto Isus razgovara so Filip, jas voopshto ne go posochiv toj citat kako argument deka Isus e Bog. Drug pat ke go posocam i kje go branam :-) Sega ti posochiv nekoi drugi pojasni i podirekni citati od kade neposredno sledi deka Hristos e Bog.
Jas veruvam deka Hristos e Bogocovek (100% Bog i 100% covek) koga ke imam vreme kje ti napisam edno postche i za toa, ama bidejki sega e napadnata Negovata bozhestvenost, zatoa i ja branam tezata deka Isus e Bog.

Sekoe Najdobro!

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2007 во 18:00

Цитирај Miralem,
Isusoviot razgovor so Filip, ostavi go,,,,,,

Site vidovte deka go isprevrtuvam no nitu eden ne dade podobro objasnuvanje. Sakav da kazam da videte na sto se zapinate i sto zemate za dokaz. Tuka Isus veli "Ako si me videl mene seedno kako da si go videl i Boga" Ako go citiras i go dades samo toj citat,togas e uste pouverliv od onoj "ja i oca sme edno" na kogo pokasno ke ti pisuvam. No ako go citas cel citat vo kontext togas nisto ne dokazuva... smislata e ednostavna i jasno kazuva deka ISUS E BOZJI PRATENIK.
 
Цитирај A za toa patot, vistianta, zivotot... toa bara premnogu teologija.
Daj ziti najmilo. Isus bil "patot vistinata i zivotot" Isus toa go rekol i zatoa Isus e Bog. Kazimi sto Bil Mojsie za svojot narod ? Zarem nebil toj EDINSTVENIOT pat preku kogo ke vlezat togasnite luge vo Rajot ? Zarem ne bil Mojsie za toj narod EDINSTVENA VISTINA koja za Boga zboruva ?
Toa naprotiv ne bara teologija,toa e barem tolku ednostavno.
 
Цитирај Tochno e deka vo Noviot Zavet ne postoi citat od tipot "Jas Sum Bog". Ama ne postoi ni citat kade sto Isus veli: "Jas Sum Covek", nitu "Jas Sum Prorok" :-)
I sto pravime sega? Sto e Isus spored tebe?
Togas ti Biblija nemas citano.
LUKA:
Цитирај 31Odmah zatim neki mu farizeji dođu reći: 'Otiđi odavde jer te Herod hoće ubiti!'

 32On im reče: 'Idite i recite toj lisici da ću ja izgoniti zloduhe i iscjeljivati danas i sutra, a trećega ću dana završiti što imam.

 33Danas, sutra i prekosutra valja mi nastaviti put jer ne priliči da prorok bude ubijen izvan Jeruzalema.

Цитирај Zatoa pak ima objavi od tipot:
Jas Sum Prviot i Posledniot; Jas Sum Alfa i Omega; Jas Sum Ziviot; Jas Sum Svetlinata; I najmnogu od se, bozhestvenoto JAS SUM od koe lugje pagjale, poradi koe sakale da go kamenuvaat itn.

Site Bozji pratenici bile Zivi (dokazi) Svetlina,,,,, za Alfa i Omega ke ti otvoram tema mnooogu ubava. Ustvari,ke si pisuvame LP posto nema air od tuka.
 
Site tie kriteriumi gi ispolnuvale SITE BOZJI PRATENICI A.S.Koi bile naj Obicni luge. MESO I KRV. Adem a.s stvoren e i bez majka. Cuda,sekoj Bozji pratenik pravel. David Copperfield denes po voda odi,leta.... pa sto sega ??? Ako Isus ne pravel cuda,Nikoj nemase da mu poveruva ! Zatoa mu bese dadena taa mok,zatoa sto vo takov narod bese praten... i sto,i pokraj site tie cuda (vo koi veruvam deka gi pravel) pokusaa (da ne recam go ubija) da go ubijat.Zatoa i go spomnav Filip. Pokraj site tie cuda,ubavi zborovi... ne mu veruvale. Barale Boga so oci da go vidat pa da poveruvaat a Isus ne smee da rece JAS SUM BOG pa sekako se macel kutriot poblisku da se prestavi do boga i nekako da mu poveruvaat. Pa prosto,barem denes znaeme sto znacat zborovite "ako si me videl mene seedno kako da si go videl Boga"  Ovcite sto mi gi dade Bog se negovi NEMA POSILEN OD NEGO i nikoj nema da moze da mi gi zeme (ili ne se sekjavam tocno kako bese) oti jas i otecot edno sme.
 
Eve nesto interesno od luka:
 
22Putujući u Jeruzalem, Isus je prolazio gradovima i selima i putem poučavao.

 23Netko ga upita: 'Gospodine, je li malo onih koji se spašavaju?'

 24'Vrata neba su uska

 25Kad gospodar kuće zaključa vrata, bit će prekasno. Tada ćete stajati vani i kucati ištući: "Gospodine, otvori nam!' ali on će odgovoriti: "Ne poznajem vas.'

Ova vazi za denesnite Isusovi sledbenici.... ke vidime podolu.
 
26Onda ćete početi govoriti: "Ali mi smo s tobom jeli i pili, poučavao si po našim trgovima!'

 27A on će vam odgovoriti: "Kažem vam da vas ne poznajem. Odlazite od mene, svi zlotvori!'

Znaci veruvate deka so Boga ste jadele i piele no Bog ne e toa sto vie mislite. Jasno i glasno ke vi kaze: Begajte od mene,ne ve poznavam.Zlotvori !
 
28Bit će velikog plača i škrguta zubi kad ugledate Abrahama, Izaka i Jakova i sve proroke u kraljevstvu Božjemu, a vi ćete biti izbačeni.

 29Tada će ljudi odasvud, s istoka i zapada, sa sjevera i juga, doći sjesti za stol u Božjemu kraljevstvu.

30Mnogi koji su sada prvi tada će biti na zadnjemu mjestu, a mnogi koje ovdje smatraju zadnjima ondje će biti najveći.
 
Prodolzuva:
 
31Odmah zatim neki mu farizeji dođu reći: 'Otiđi odavde jer te Herod hoće ubiti!'
32On im reče: 'Idite i recite toj lisici da ću ja izgoniti zloduhe i iscjeljivati danas i sutra, a trećega ću dana završiti što imam.

 33Danas, sutra i prekosutra valja mi nastaviti put jer ne priliči da prorok bude ubijen izvan Jeruzalema.

 34Jeruzaleme, Jeruzaleme, koji ubijaš proroke i kamenuješ Božje poslanike! Koliko sam puta htio okupiti tvoju djecu kao što kvočka skuplja piliće pod krila, ali niste htjeli!

I ZA POSLEDNO VE OPOMENUVA DA GO PRIFATITE POSLEDNIOT:
 
35A sada će ti, eto, kuća biti napuštena. I kažem vam, nećete me više vidjeti sve dok ne uzviknete: "Dobro nam došao onaj koji dolazi u ime Gospodnje!''
 
Znaci Isus ke se pojavi pred sudniot den,da i toj ja ukusi SMRTTA. No nema da dojde kako Bozji pratenik,tuku ke dojde vo redovite na Muslimanite,so niv da se bori protiv Dedzdzal (Antihrist) A nema da go vidat onie koi ne go prifakjaat Bozjiot pratenik Muhammed s.a.w.s,onoj koj doagja so Bismillah. VO IMETO NA BOGA MILOSTIVIOT SOMILOSEN.
Ne se spomnuva onoj koj dolazi u imja oca i sina i s.duha.
 
 
 


Изменето од Miralem1 - 25.Март.2007 во 22:10
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 02:31
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Миралем, не знам дали повеќе има смисла да се дискутира на оваа тема. Јас од една страна ти докажувам дека во Библијата Исус Христос недвосмислено е претставен како Бог, а ти од друга страна ме замараш со разговорот на Исус со Филип. Со кого прв пат си почнал да го правиш тој муабет? Некој те исфрустрирал и си заменал, па сега неговиот разговор го продолжуваш со мене?

Јас ти напишав околу 38-39 стихови од каде јасно се гледа дека Христос е Бог, ете ти ги погоре, прочитај ги па потоа ќе збориме. И поштеди ме од твои недовршени разговори со незнам кој и каде. Ако веќе ми направи реплика на мојот пост, реплизирај на моите зборови и на моите аргументи. Јас ти велам дека 1+1=2, a ти ми велиш не е точно дрвото е зелено Smile
 
Цитирај Miralem,
Isusoviot razgovor so Filip, ostavi go,,,,,,
Site vidovte deka go isprevrtuvam no nitu eden ne dade podobro objasnuvanje. Sakav da kazam da videte na sto se zapinate i sto zemate za dokaz. Tuka Isus veli "Ako si me videl mene seedno kako da si go videl i Boga" Ako go citiras i go dades samo toj citat,togas e uste pouverliv od onoj "ja i oca sme edno" na kogo pokasno ke ti pisuvam. No ako go citas cel citat vo kontext togas nisto ne dokazuva... smislata e ednostavna i jasno kazuva deka ISUS E BOZJI PRATENIK.
 
Цитирај A za toa patot, vistianta, zivotot... toa bara premnogu teologija.
Daj ziti najmilo. Isus bil "patot vistinata i zivotot" Isus toa go rekol i zatoa Isus e Bog. Kazimi sto Bil Mojsie za svojot narod ? Zarem nebil toj EDINSTVENIOT pat preku kogo ke vlezat togasnite luge vo Rajot ? Zarem ne bil Mojsie za toj narod EDINSTVENA VISTINA koja za Boga zboruva ?
Toa naprotiv ne bara teologija,toa e barem tolku ednostavno.
Мојсеј можеби бил во некоја смисла патот (до ветената земја) и ајде до некаде ќе се "сложам" дека бил вистината бидејќи во дадени ситуации им зборувал на луѓето вистини од Бог.
Но дали Мојсеј бил животот? Дава ли Мојсеј живот? Воскреснува ли мртви?
 
"Зашто како што Таткото има живот во Себе, така Му даде и на Синот да има живот во Себе" Јован 5:26
 
Дали Мојсеј има живот во себе? Кој може да има живот во себе освен самиот Бог? Ете ти уште еден доказ дека Христос е Бог Smile
 
Цитирај Tochno e deka vo Noviot Zavet ne postoi citat od tipot "Jas Sum Bog". Ama ne postoi ni citat kade sto Isus veli: "Jas Sum Covek", nitu "Jas Sum Prorok" :-)
I sto pravime sega? Sto e Isus spored tebe?
Togas ti Biblija nemas citano. :-)
LUKA:
Цитирај 31Odmah zatim neki mu farizeji dođu reći: 'Otiđi odavde jer te Herod hoće ubiti!'

 32On im reče: 'Idite i recite toj lisici da ću ja izgoniti zloduhe i iscjeljivati danas i sutra, a trećega ću dana završiti što imam.

 33Danas, sutra i prekosutra valja mi nastaviti put jer ne priliči da prorok bude ubijen izvan Jeruzalema.

Сепак ова не го задоволува твојот критериум. Тука Исус не вели: "Јас сум пророк". Нели ти тоа го бараш, да пишува некаде: "Јас сум Бог."
Не се лути, ти го постави овој критериум, епа ако важи за мене, ќе важи и за тебе. Фер е нели?
 
 
Цитирај Zatoa pak ima objavi od tipot:
Jas Sum Prviot i Posledniot; Jas Sum Alfa i Omega; Jas Sum Ziviot; Jas Sum Svetlinata; I najmnogu od se, bozhestvenoto JAS SUM od koe lugje pagjale, poradi koe sakale da go kamenuvaat itn.
Site Bozji pratenici bile Zivi (dokazi) Svetlina,,,,, za Alfa i Omega ke ti otvoram tema mnooogu ubava. Ustvari,ke si pisuvame LP posto nema air od tuka.
Кажи ми кој пророк: рекол Јас сум Светлината?
Кој пророк рекол: Јас сум Алфа и Омега? Првиот и Последниот? Почетокот и Свршетокот?
Пророкот може да каже: Јас сум Гама и Делта, но не и Алфа и Бета, бидејќи не е вечен како Бог за да постои од почетокот до крајот. А Исус го може тоа, затоа што е Бог. 
Site tie kriteriumi gi ispolnuvale SITE BOZJI PRATENICI A.S. Кои критериуми ги исполнувале бе? Сигурно не тие што Исус ги исполнувал, прочитај погоре и после збори Smile Koi bile naj Obicni luge. MESO I KRV. Adem a.s stvoren e i bez majka. Cuda,sekoj Bozji pratenik pravel. David Copperfield denes po voda odi,leta.... pa sto sega ??? Ako Isus ne pravel cuda,Nikoj nemase da mu poveruva ! Zatoa mu bese dadena taa mok,А кога Исус го создаваше светот, зошто му беше дадена таа моќ? Тогаш немаше уште ни луѓе. Пред кого сакал да се докаже?zatoa sto vo takov narod bese praten... i sto,i pokraj site tie cuda (vo koi veruvam deka gi pravel) pokusaa (da ne recam go ubija) da go ubijat.Zatoa i go spomnav Filip. Pokraj site tie cuda,ubavi zborovi... ne mu veruvale. Barale Boga so oci da go vidat pa da poveruvaat a Isus ne smee da rece JAS SUM BOG pa sekako se macel kutriot poblisku da se prestavi do boga i nekako da mu poveruvaat. Pa prosto,barem denes znaeme sto znacat zborovite "ako si me videl mene seedno kako da si go videl Boga"  Ovcite sto mi gi dade Bog se negovi NEMA POSILEN OD NEGO i nikoj nema da moze da mi gi zeme (ili ne se sekjavam tocno kako bese) oti jas i otecot edno sme.
Само ти толкувај си толкувај си... ама ова сметам дека не вреди да се коментира, зашто ќе се вртиме само во круг.
Eve nesto interesno od luka:
 
22Putujući u Jeruzalem, Isus je prolazio gradovima i selima i putem poučavao.

 23Netko ga upita: 'Gospodine, je li malo onih koji se spašavaju?'

 24'Vrata neba su uska

 25Kad gospodar kuće zaključa vrata, bit će prekasno. Tada ćete stajati vani i kucati ištući: "Gospodine, otvori nam!' ali on će odgovoriti: "Ne poznajem vas.'

Ova vazi za denesnite Isusovi sledbenici.... ke vidime podolu.
Не е точно! Таму Христос не зборува за Неговите следбеници, туку зборува за оние кои не го следат, а се нарекуваат Христијани.
26Onda ćete početi govoriti: "Ali mi smo s tobom jeli i pili, poučavao si po našim trgovima!'

 27A on će vam odgovoriti: "Kažem vam da vas ne poznajem. Odlazite od mene, svi zlotvori!'

Znaci veruvate deka so Boga ste jadele i piele no Bog ne e toa sto vie mislite. Jasno i glasno ke vi kaze: Begajte od mene,ne ve poznavam.Zlotvori !
 Точно така, но тоа нема да им го каже на Неговите следбеници.
На следбениците Свои Тој ќе им каже: "Дојдете, благословени од Мојот Татко, наследете го Царството кое ви е приготвено уште од создавањето на светот!" Матеј 25:34
 
28Bit će velikog plača i škrguta zubi kad ugledate Abrahama, Izaka i Jakova i sve proroke u kraljevstvu Božjemu, a vi ćete biti izbačeni.

 29Tada će ljudi odasvud, s istoka i zapada, sa sjevera i juga, doći sjesti za stol u Božjemu kraljevstvu.

30Mnogi koji su sada prvi tada će biti na zadnjemu mjestu, a mnogi koje ovdje smatraju zadnjima ondje će biti najveći.
 
Prodolzuva:
 
31Odmah zatim neki mu farizeji dođu reći: 'Otiđi odavde jer te Herod hoće ubiti!'
32On im reče: 'Idite i recite toj lisici da ću ja izgoniti zloduhe i iscjeljivati danas i sutra, a trećega ću dana završiti što imam.

 33Danas, sutra i prekosutra valja mi nastaviti put jer ne priliči da prorok bude ubijen izvan Jeruzalema.

 34Jeruzaleme, Jeruzaleme, koji ubijaš proroke i kamenuješ Božje poslanike! Koliko sam puta htio okupiti tvoju djecu kao što kvočka skuplja piliće pod krila, ali niste htjeli!

Која ти е поентата? Confused
I ZA POSLEDNO VE OPOMENUVA DA GO PRIFATITE POSLEDNIOT:
 
35A sada će ti, eto, kuća biti napuštena. I kažem vam, nećete me(Исус) više vidjeti sve dok ne uzviknete: "Dobro nam došao onaj koji dolazi u ime Gospodnje!''
 
Znaci Isus ke se pojavi pred sudniot den,da i toj ja ukusi SMRTTA. На куково лето ќе ја вкуси смртта LOL Тој воскресна и е жив! Ја победи смртта и таа нема власт над Него! No nema da dojde kako Bozji pratenik,tuku ke dojde vo redovite na MuslimaniteCry,so niv da se bori protiv Dedzdzal (Antihrist) A nema da go vidat onie koi ne go prifakjaat Bozjiot pratenik Muhammed s.a.w.s,onoj koj doagja so Bismillah. VO IMETO NA BOGA MILOSTIVIOT SOMILOSEN.
Ne se spomnuva onoj koj dolazi u imja oca i sina i s.duha.
 
 
 
 
 
 
 
Миралем, мислам дека сме на различна фрекфенција. Јас едно ти зборам, ти друго, се вртиме во круг. Незнам дали е мудро да продолжиме со дебатава. Ако инсистираш ќе продолжиме. Ми се допаѓа што изнесуваш, какви такви, бар некакви аргументи за разлика од некои други тука на форумов. Тоа ти го почитувам.
ајде поздрав!
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 14:22

A be prijatele moj EvAngelos...

Nema smisla navistina poveke da se diskutira.
 
Цитирај
Мојсеј можеби бил во некоја смисла патот (до ветената земја) и ајде до некаде ќе се "сложам" дека бил вистината бидејќи во дадени ситуации им зборувал на луѓето вистини од Бог.
Но дали Мојсеј бил животот? Дава ли Мојсеј живот? Воскреснува ли мртви?
 
Tocno taka EvAngelos... i ZIVOT BIL. Za onie za koi bil patot i vistinata,sekako deka bil i zivotot VECEN voedno. Onie koi go sledele negoviot pat go zasluzile i zivotot vecen (vo rajot),se razbira preku Mojsie.
Za Isus,site luge sme Sinovi Bozji.
 
Цитирај
Сепак ова не го задоволува твојот критериум. Тука Исус не вели: "Јас сум пророк". Нели ти тоа го бараш, да пишува некаде: "Јас сум Бог."
Не се лути, ти го постави овој критериум, епа ако важи за мене, ќе важи и за тебе. Фер е нели?
 
hehe.... pa sto veli ?
Pred toa nekoi si farizej mu se zakanuva deka ke go ubie. A isus mu veli deka ne dolikuva Prorok (mislejki na sebe) da bide ubien van erusalim. Na kogo misli Isus koga veli Prorok ????? Nemojte be drugar. Veruvajte si,nikoj ne ve brani nitu smee nitu pak treba,..... no zalosno e sto se macis da dokazes nesto sto nema nikakva smisla i sto mnogu od vas priznale deka toa e NEOBJASNIVO.
 
Цитирај
Не е точно! Таму Христос не зборува за Неговите следбеници, туку зборува за оние кои не го следат, а се нарекуваат Христијани.
Pa tocno poradi toa velam zboruva za denesnite hristijani !
Цитирај Точно така, но тоа нема да им го каже на Неговите следбеници.
 
Negovite sledbenici (pravi) svatija deka Isus e Bozji pratenik. Deka ne e Bog. Tuka jasno se zboruva za onie koi mislat deka nekoj so Boga jadel na masa i piel.
 
Цитирај
Која ти е поентата? Confused 
 
Ke se lutat li moderatorite ako povtoram ??? Se nadevam nema da se lutat.
1. Sakam da go potvrdam zborot kade isus za sebe sam tvrdi deka e Prorok i BOZJI POSLANIK.
 
Цитирај
35A sada će ti, eto, kuća biti napuštena. I kažem vam, nećete me(Исус) više vidjeti sve dok ne uzviknete: "Dobro nam došao onaj koji dolazi u ime Gospodnje!''
 
Znaci Isus ke se pojavi pred sudniot den,da i toj ja ukusi SMRTTA. На куково лето ќе ја вкуси смртта LOL Тој воскресна и е жив! Ја победи смртта и таа нема власт над Него! No nema da dojde kako Bozji pratenik,tuku ke dojde vo redovite na MuslimaniteCry,so niv da se bori protiv Dedzdzal (Antihrist) A nema da go vidat onie koi ne go prifakjaat Bozjiot pratenik Muhammed s.a.w.s,onoj koj doagja so Bismillah. VO IMETO NA BOGA MILOSTIVIOT SOMILOSEN.
Ne se spomnuva onoj koj dolazi u imja oca i sina i s.duha.
 
Tuka od Avion se primetuva deka nemas popametni zborovi i objasnuvanja. Mnogu e jasno to saka da se kaze bez da dodavas nekoi iminja. Nema da me vidite dodeka ne go prifatite PARAKLITOS. Onoj koj posle mene ke dojde,za navek. Duhot cist. Onoj koj vo imeto na Boga doagja i raboti a ne onoj koj doagja i raboti vo Imeto na trojca.
 
I uste nesto... za stvaranjeto na vselenata. Velis Isus ja sozdal. Daj mi eden edinstven dokaz od Biblijata deka Bog,makar Isus,makar Otecot,makar S.Duh ja sozdal vselenata. Ili bilo sto na zemjinava kugla. NEMA ! Ne e dokaz "jahva ja sozdal vselenata" tuku da dokazes. Kako sto vo Qur'anot ima dokazi za stvaranjeto na vselenata,covekot,bilkite i se sto postoi,se' sto gledame i ne' gledame.
 
DZABA TRUD VLOZUVAS PRIJATELE... DOKAZ ZA ONA STO GO TVRDITE NE POSTOI.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 15:25
Originally posted by belichka belichka напиша:

Miralem udostoj go covekot bar da procitas....sto napisal....ako vekje nemas komentar...Big%20smile
 
Belicke...  nitu eden od vas ne procital kolku sto sum jas cital. Ne posedova nitu eden od vas literatura Hristijanska kolku sto posedovam jas. Navistina nema nikoj od vas sto bi mozel nesto,sto se odnesuva do Hristijanstvoto da mi kaze nesto. Mozes da racunas deka sum bil ex hristijanin.... duri sum dosol do vistinskiot pat,su prosol sekakvi patista i iskusenija.Od sekakvi luge sum baral patot da mi go pokazat,clenovite tuka se 0 vo odnos na niv. Bev nadvor od patot Bozji,koga Bog me opomena go barav vo site religii a prvo vo Hristijanstvoto. Za zal no nitu troska Bozji zborovi ne vidov vo nitu edno evangelie. Barajki go praviot pat,postavuvajki prasanja za hristijanstvoto uste dvajca od prasanite go najdoa Vistinakiot pat. Imav slucaj i tuka na Forumot. Ne e sekoj naiven kako sto mislite. JAS JA BARAM VISTINATA I CITAM SE' I SESTO DA BI JA SPOZNAL,NE SE PLASAM JAS KAKO STO SE PLASITE VIE OD PREDRASUDI.
Jas ako ne sum upaten kon toa i ne zboruvam. Ne sum kako vas da zemam dzihad da kritikuvam a nisto od Islamska literatura ne sum procital. Nemas ustvari poima sto e toa.... slusas kako nekoj ke ti go prestavi,te. su tugji usi.Gledas kako nekoj ke ti go prestavi te. so tugji oci.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 15:33

Se gleda,koj se inaeti najpoveke,protiv Hristos?oni shto nemaat chitano ili onie shto nese zedni za vistinata.Tie koga go chitaat Svetoto pismo srcata im se stutkani i umot im je vo materialistichki raboti.Ako sekoj eden shto ja chita Biblijata se predaj na Hristos(svetlinata i vistinata na ovoj svet)i tie ke veruvaat toa shto go pishuva nemesto dase bunat.

Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 17:54
Originally posted by rome rome напиша:

Se gleda,koj se inaeti najpoveke,protiv Hristos?oni shto nemaat chitano ili onie shto nese zedni za vistinata.Tie koga go chitaat Svetoto pismo srcata im se stutkani i umot im je vo materialistichki raboti.Ako sekoj eden shto ja chita Biblijata se predaj na Hristos(svetlinata i vistinata na ovoj svet)i tie ke veruvaat toa shto go pishuva nemesto dase bunat.

 
Originally posted by rome rome напиша:

Se gleda,koj se inaeti najpoveke,protiv Hristos?oni shto nemaat chitano ili onie shto nese zedni za vistinata.Tie koga go chitaat Svetoto pismo srcata im se stutkani i umot im je vo materialistichki raboti.Ako sekoj eden shto ja chita Biblijata se predaj na Hristos(svetlinata i vistinata na ovoj svet)i tie ke veruvaat toa shto go pishuva nemesto dase bunat.

 
Vi izlazale. Nikoj proti Hrista ne se inaeti. Sekoj Musliman,koga ke go spomne negovoto ime,Isusovo dodava isto kako i za Muhammedovoto A.S. Kratenka od Zborot Alejhi selam,sto znaci Neka e Mir so nego. Kolku sto e za niv loso da se zboruva pogrdno za Muhammed a.s tolku e isto loso da se zboruva pogrdno i za Isa a.s. i za Musa a.s..... Nie pod ednakvo gi pocituvame i gi sakame site Bozji pratenici.
No deka e Isus a.s Bog,toa nikade ne pisuva,niti ukazuva nesto slicno na toa. Slovoto Bozje bese vo sekoj Bozji pratenik a.s site go zboruvaa Bozjeto slovo,site zboruvaa onaka kako Bog im zapoveduvase.
Evangelijata 4 mozat na nekoj nacin da se sporedat so Hadisite,zivotot i praksata na Muhammed a.s... pisuvale negovite drugari za nego. Taka i apostolite pisuvale za zivotot na Isus a.s. No nitu Hadisite nitu Evangelijata po Luka,Jovan,Marko i Matej ne se Bozja objava. Kade e Evangelieto po Isus ? Kako sto ima apokrifni evangelija taka ima i Hadisi koi ne se verodostojni. Osven toa i 4-te evangelija se prepisuvani,izmenuvani,iskriveni.......
Objavata koja mu bese objavena na Mojsie a.s bese del od Qur'anot. Videte.... obredot sunetisuvanje,verski obred e i kaj Evreite. Svinskoto,zabraneto e i kaj Evreite. Toa ne se praktikuva kaj Hristijanite iako Isus nikade ne go odobril. Isus rekol: Ne sum dosol da gi promenam zakonite,tuku da gi nadopolnam" Znaci da ja nadopolni Bozjata Objava,Qur'anot. Posto i negovata Objava e dlaboko zakopana nekade,Allah ni go pratil i posledniot Bozji pratenik Muhammed a.s so poslednata i konecna objava Qur'anot za koja so sigurnost znaeme deka ne e promeneta od samata objava pa do den denes i deka zacuvana e od sekakov vid spletki,sifrirana duri so Bozji kodovi... koja za navek ke ostane takva. I nie go ocekuvame Isus,da definitivno ja dokaze Vistinata za nego,koj bil i sto bil.Nie go sakame i go pocituvame od dlabocinata na dusata i nego i negovata majka Marija,koja bila cesna zena. Veruvame vo negovite cuda,cudesno ragjanje..... Mene nisto ne trebas da me ubeduvas (nitu na bilo koj drug Musliman) za da poveruva na Isus. Za muslimanite ista e navredata i za Muhammed a.s. i za Isus a.s. I dvajcata istoto go objavuvale... deka posilen od Boga (STVORITELOT) Nema.Deka BOG e EDEN. Deka tie pravat sto od NEGO ke vidat i slusnat,deka ne pravat po svoja volja nisto. Nasociv eden primer,kade sto Isus placel za smrtta na nekoj negov blizok.A mozel da ozivuva ! No,ne e voljata negova,ami Bozja. Ne ozivuva toj kogo saka,ami kogo ke mu bide dozvoleno.Toa e dokaz za onie koi razmisluvaat.
ONIE-veli Isus-koi (pravilno ke)me sledat,ke imaat mok i tie da isceluvaat. Ja nema taa mok denesnoto Evangelie i negovite zborovi da isceluvaat. A licno svedok sum i sum ucestvuval koga so Ucenje na Qur'an se vadat zli dusi,kako gi narekuvate,koi se zapravo Dzinovi.
Toa se Isusovite sledbenici,koi Isus poveke pati gi najavil.
Zarem ne rekol Isus:
Цитирај
"Reče im Isus: 'Zar niste nigda čitali u Pismima: 'Kamen koji odbaciše graditelji postade ugaonim kamenom; to je djelo Gospodnje, ono je divno u našim očima. 'Tako će vam se' -velim -'oduzeti kraljevstvo Božije, dat će se narodu koji rađa njegovim rodom'
 
Mozebi ne ste krivi sto tolku pogresno gi razbirate Muslimanite i nivnite dobri dela i nameri.Zatoa sto ednostavno ne sakate da ja spoznaete nivnata religija.
Vo evangelieto po Ivan 4:20-24 se naogja dijalog izmegju Isusa a.s i nekoja zena-samirijanka,vo koj dijalog Isus i dava do znaenje deka Kiblata po koja lugeto se molat ke bide izmeneta i deka ke se naogja na drugo mesto.Poznato e deka Kiblata za vreme na Isus a.s ne bila promeneta,kako sto e poznato deka ne se menuva osven preku Bozji pratenici. Kiblata ne se menuvala osven vo vremeto na Muhammed a.s sto go dokazuva edno biblisko prorocanstvo ili edni Isusovi a.s zborovi.Vo ova evangelie se gleda deka zenata samirijanka mu rekla na Isus : "Naši su se očevi klanjali na ovome brdu, a vi kažete da je Jeruzalem mjesto gdje se treba klanjati."

"Vjeruj mi, ženo" - reče joj Isus -"dolazi čas kad se nećete klanjati Ocu ni na ovoj gori ni u Jeruzalemu. ...Bog je Duh. Koji mu se klanjaju, moraju mu se klanjati u duhu i istini."

Цитирај "Moj primjer i primjer poslanika koji su bili prije mene je kao primjer čovjeka koji je sagradio građevinu, uljepšao je i dotjerao, ali nije stavio kamen u jedan od uglova svoje građevine. Ljudi su je obilazili i čudili se toj građevini govoreći: 'Zašto nisi stavio ovdje kamen i dovršio gradnju?' Pa, ja sam taj dio koji nedostaje. Došao sam kao pečat poslanika."

 

Ivan (14:15-16) Isa a.s veli: "Ako me ljubite, vršit ćete moje zapovijedi. Ja ću moliti Oca, i dat će vam drugog Branitelja, koji će ostati s vama zauvijek." I prodolzuva (Ivan, 14:25-26): "Ovo sam vam govorio boraveći s vama. A Branitelj, Duh Sveti, kojega će Otac poslati radi mene, naučit će vas sve i sjetiti vas onoga što sam rekao." I uste (16:7-14): "Ipak vam istinu velim: vama je bolje da ja odem, jer ako ne odem, Branitelj neće doći vama. Odem li, poslat ću ga vama. On će, kada dođe, dokazati svijetu zabludu s obzirom na grijeh, na pravednost i na sud. S obzirom na grijeh - ukoliko ne vjerujete u me; s obzirom na pravednost - ukoliko odlazim Ocu te me više nećete vidjeti; s obzirom na sud - ukoliko je osuđen knez ovoga svijeta. Imao bih vam još mnogo reći, ali sada ne možete nositi. A kada dođe on, Duh Istine, uvest će vas u svu istinu. On neće govoriti sam od sebe, već  će govoriti što čuje i objavit će vam buduće. On će mene proslaviti jer će uzeti od onog što je moje i to će objaviti vama."

 

Imeto Branitel prestavuva prevod od grckoto ime Paraklitos,koj e verovatno iskriven oblik od Periklytos (Mnogu Pofaluvan) sto e zapravo tocen prevot na eramejskoto ime Mawbamana a koi vo potpolnost odgovara na arapskoto ime Muhammed.

 

Vo knigata Postanok 17:20 Za Jišmaela sam ti uslišao molbu. Blagoslovit ću ga, učiniti ga velikim i učinit ću da se silno razmnoži, dvanaest će knezova roditi i učinit ću da od njega veliki narod izraste"

 

Vo temata "Evreite bea prvi" ne sakam da se raspravam premnogu. Bea,nekogas... no svesno Protiv Stvoritelot rabotea. Svesno gi proteraa site Bozji pratenici a.s.... pa vo Biblijata S.Z  se veli:

"Potakoše me na ljubomoru onim ko nije bog, razljutiše me svojim lažnim božanstvima, pa ću i ja njih potaknuti na ljubomoru ljudima koji nisu narod, i razljutit ću ih jednim neukim narodom!"

Pod neuk narod se misli na Arapite,vo vremeto navistina bile takvi.Sekoe pleme aman imalo svoj Bog,bile vo naj golema zabluda,zenskite deca zivi gi zakopuvale,zatoa sto korist nemalo od niv.... VO TAKOV NAROD DA SE DOKAZE DEKA E SAMO EDEN BOG !

 

I da ne ja dolzam... mada ja izdolziv,za vas e premnogu toa da se procita. Temata e Dali e Isus BOG ? Dali e Isus STVORITELOT ? Koj e Isus a Koj e Bog ? Koj e zakonodavec vo Rajot ? Isus,Otecot ili s.duh ??

Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 22:45
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
 
Vi izlazale. Nikoj proti Hrista ne se inaeti.
 
ako mozevte site Hristovi zborovi da gi svatitete vo sushtina....lazni proroci idat volci vo ovci kozi....
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
 Sekoj Musliman,koga ke go spomne negovoto ime,Isusovo dodava isto kako i za Muhammedovoto A.S. Kratenka od Zborot Alejhi selam,sto znaci Neka e Mir so nego. Kolku sto e za niv loso da se zboruva pogrdno za Muhammed a.s tolku e isto loso da se zboruva pogrdno i za Isa a.s. i za Musa a.s..... Nie pod ednakvo gi pocituvame i gi sakame site Bozji pratenici.
 
 
muhamed a.s neka si e mir na nego ama daleku e od Hristos, da ne nabrojuvam....muhamed skeniranBig%20smile
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

No deka e Isus a.s Bog,toa nikade ne pisuva,niti ukazuva nesto slicno na toa. Slovoto Bozje bese vo sekoj Bozji pratenik a.s site go zboruvaa Bozjeto slovo,site zboruvaa onaka kako Bog im zapoveduvase.
 
 
pisuva ili ne pisuva ili pak pisuva ama ne si procital a mozebi i pisuva i si procital ama ne si svatilLOLLOLLOL
link ti treba pak....
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6939&KW=&PID=529163#529163
 
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5463&KW=hristijanstvo&PN=2
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Evangelijata 4 mozat na nekoj nacin da se sporedat so Hadisite,zivotot i praksata na Muhammed a.s... pisuvale negovite drugari za nego. Taka i apostolite pisuvale za zivotot na Isus a.s. No nitu Hadisite nitu Evangelijata po Luka,Jovan,Marko i Matej ne se Bozja objava. Kade e Evangelieto po Isus ? Kako sto ima apokrifni evangelija taka ima i Hadisi koi ne se verodostojni. Osven toa i 4-te evangelija se prepisuvani,izmenuvani,iskriveni.......
 
 
nejasno prezentirana misla.........
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
Objavata koja mu bese objavena na Mojsie a.s bese del od Qur'anot. Videte.... obredot sunetisuvanje,verski obred e i kaj Evreite. Svinskoto,zabraneto e i kaj Evreite. Toa ne se praktikuva kaj Hristijanite iako Isus nikade ne go odobril. Isus rekol: Ne sum dosol da gi promenam zakonite,tuku da gi nadopolnam" Znaci da ja nadopolni Bozjata Objava,Qur'anot. Posto i negovata Objava e dlaboko zakopana nekade,Allah ni go pratil i posledniot Bozji pratenik Muhammed a.s so poslednata i konecna objava Qur'anot za koja so sigurnost znaeme deka ne e promeneta od samata objava pa do den denes i deka zacuvana e od sekakov vid spletki,sifrirana duri so Bozji kodovi... koja za navek ke ostane takva. I nie go ocekuvame Isus,da definitivno ja dokaze Vistinata za nego,koj bil i sto bil.Nie go sakame i go pocituvame od dlabocinata na dusata i nego i negovata majka Marija,koja bila cesna zena. Veruvame vo negovite cuda,cudesno ragjanje..... Mene nisto ne trebas da me ubeduvas (nitu na bilo koj drug Musliman) za da poveruva na Isus. Za muslimanite ista e navredata i za Muhammed a.s. i za Isus a.s. I dvajcata istoto go objavuvale... deka posilen od Boga (STVORITELOT) Nema.Deka BOG e EDEN. Deka tie pravat sto od NEGO ke vidat i slusnat,deka ne pravat po svoja volja nisto. Nasociv eden primer,kade sto Isus placel za smrtta na nekoj negov blizok.A mozel da ozivuva ! No,ne e voljata negova,ami Bozja. Ne ozivuva toj kogo saka,ami kogo ke mu bide dozvoleno.Toa e dokaz za onie koi razmisluvaat.
ONIE-veli Isus-koi (pravilno ke)me sledat,ke imaat mok i tie da isceluvaat. Ja nema taa mok denesnoto Evangelie i negovite zborovi da isceluvaat. A licno svedok sum i sum ucestvuval koga so Ucenje na Qur'an se vadat zli dusi,kako gi narekuvate,koi se zapravo Dzinovi.
 
Toa se Isusovite sledbenici,koi Isus poveke pati gi najavil.
Zarem ne rekol Isus:
Цитирај
"Reče im Isus: 'Zar niste nigda čitali u Pismima: 'Kamen koji odbaciše graditelji postade ugaonim kamenom; to je djelo Gospodnje, ono je divno u našim očima. 'Tako će vam se' -velim -'oduzeti kraljevstvo Božije, dat će se narodu koji rađa njegovim rodom'
 
 
Objavata na Mojsej e najprvo zapisano od nego od Mojsej i stoi vo biblijata pred eheeeeeee, za da nekoj go preraskaze toa pa se stai u k*ranot...primarna logika....a, za svinskoto,
Sv.Kiriil-Konstantin vaka veli: za cistite se e cisto a, na oskvernatiot i svesta mu u oskvernata....za isceluvanjeto na dzinovi, i gjavolot ja ima taa mokj ama za svoi celi...
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
Mozebi ne ste krivi sto tolku pogresno gi razbirate Muslimanite i nivnite dobri dela i nameri.Zatoa sto ednostavno ne sakate da ja spoznaete nivnata religija.
Vo evangelieto po Ivan 4:20-24 se naogja dijalog izmegju Isusa a.s i nekoja zena-samirijanka,vo koj dijalog Isus i dava do znaenje deka Kiblata po koja lugeto se molat ke bide izmeneta i deka ke se naogja na drugo mesto.Poznato e deka Kiblata za vreme na Isus a.s ne bila promeneta,kako sto e poznato deka ne se menuva osven preku Bozji pratenici. Kiblata ne se menuvala osven vo vremeto na Muhammed a.s sto go dokazuva edno biblisko prorocanstvo ili edni Isusovi a.s zborovi.Vo ova evangelie se gleda deka zenata samirijanka mu rekla na Isus : "Naši su se očevi klanjali na ovome brdu, a vi kažete da je Jeruzalem mjesto gdje se treba klanjati."

"Vjeruj mi, ženo" - reče joj Isus -"dolazi čas kad se nećete klanjati Ocu ni na ovoj gori ni u Jeruzalemu. ...Bog je Duh. Koji mu se klanjaju, moraju mu se klanjati u duhu i istini."

Цитирај "Moj primjer i primjer poslanika koji su bili prije mene je kao primjer čovjeka koji je sagradio građevinu, uljepšao je i dotjerao, ali nije stavio kamen u jedan od uglova svoje građevine. Ljudi su je obilazili i čudili se toj građevini govoreći: 'Zašto nisi stavio ovdje kamen i dovršio gradnju?' Pa, ja sam taj dio koji nedostaje. Došao sam kao pečat poslanika."

 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Bog je Duh.
 

Ivan (14:15-16) Isa a.s veli: "Ako me ljubite, vršit ćete moje zapovijedi. Ja ću moliti Oca, i dat će vam drugog Branitelja, koji će ostati s vama zauvijek." I prodolzuva (Ivan, 14:25-26): "Ovo sam vam govorio boraveći s vama. A Branitelj, Duh Sveti, kojega će Otac poslati radi mene, naučit će vas sve i sjetiti vas onoga što sam rekao." I uste (16:7-14): "Ipak vam istinu velim: vama je bolje da ja odem, jer ako ne odem, Branitelj neće doći vama. Odem li, poslat ću ga vama. On će, kada dođe, dokazati svijetu zabludu s obzirom na grijeh, na pravednost i na sud. S obzirom na grijeh - ukoliko ne vjerujete u me; s obzirom na pravednost - ukoliko odlazim Ocu te me više nećete vidjeti; s obzirom na sud - ukoliko je osuđen knez ovoga svijeta. Imao bih vam još mnogo reći, ali sada ne možete nositi. A kada dođe on, Duh Istine, uvest će vas u svu istinu. On neće govoriti sam od sebe, već  će govoriti što čuje i objavit će vam buduće. On će mene proslaviti jer će uzeti od onog što je moje i to će objaviti vama."

 

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Duh Sveti 

     
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

A Branitelj, Duh Sveti
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Imeto Branitel prestavuva prevod od grckoto ime Paraklitos,koj e verovatno iskriven oblik od Periklytos (Mnogu Pofaluvan) sto e zapravo tocen prevot na eramejskoto ime Mawbamana a koi vo potpolnost odgovara na arapskoto ime Muhammed.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

A Branitelj, Duh Sveti
 
Citaj sto pisas pogore sam prashas sam si odgovaras....
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Bog je Duh.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Duh Sveti 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

A Branitelj, Duh Sveti
 
 
 
I sea kazi deka Branitelot aram. Mawbamana  arab.Muhammed sledi deka e Bog. Logicki ne drzi....ama ako se zeme deka spored Pravoslavnata teologijaStar ,,fenomenot,, StarSveta Troica ova sleduva kako tocno, Bog e i Duh, tretata ipostas na Bog...Deka Duhot e Svet tocno i deka branitelot Duhot Sveti e' Utesitelot, a ne muhamed neka si e mirot na nego...ako si go ima...
 
 
 

Vo knigata Postanok 17:20 Za Jišmaela sam ti uslišao molbu. Blagoslovit ću ga, učiniti ga velikim i učinit ću da se silno razmnoži, dvanaest će knezova roditi i učinit ću da od njega veliki narod izraste"

Vo temata "Evreite bea prvi" ne sakam da se raspravam premnogu. Bea,nekogas... no svesno Protiv Stvoritelot rabotea. Svesno gi proteraa site Bozji pratenici a.s.... pa vo Biblijata S.Z  se veli:

"Potakoše me na ljubomoru onim ko nije bog, razljutiše me svojim lažnim božanstvima, pa ću i ja njih potaknuti na ljubomoru ljudima koji nisu narod, i razljutit ću ih jednim neukim narodom!"

Pod neuk narod se misli na Arapite,vo vremeto navistina bile takvi.Sekoe pleme aman imalo svoj Bog,bile vo naj golema zabluda,zenskite deca zivi gi zakopuvale,zatoa sto korist nemalo od niv.... VO TAKOV NAROD DA SE DOKAZE DEKA E SAMO EDEN BOG !

 

I da ne ja dolzam... mada ja izdolziv,za vas e premnogu toa da se procita. Temata e Dali e Isus BOG ? Dali e Isus STVORITELOT ? Koj e Isus a Koj e Bog ? Koj e zakonodavec vo Rajot ? Isus,Otecot ili s.duh ??

 
Za evreite raspravaj si na temata soodvetna so sudhtinata...
kvantitet >kvalitet
 
 


Изменето од belichka - 26.Март.2007 во 22:53
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 23:11
(EvAngelos zboruva so crveno i violetovo. Drugoto e Miralem)

A be prijatele moj EvAngelos...

Nema smisla navistina poveke da se diskutira.
 
Мојсеј можеби бил во некоја смисла патот (до ветената земја) и ајде до некаде ќе се "сложам" дека бил вистината бидејќи во дадени ситуации им зборувал на луѓето вистини од Бог.
Но дали Мојсеј бил животот? Дава ли Мојсеј живот? Воскреснува ли мртви?
 
Tocno taka EvAngelos... i ZIVOT BIL. Za onie za koi bil patot i vistinata,sekako deka bil i zivotot VECEN voedno. Onie koi go sledele negoviot pat go zasluzile i zivotot vecen (vo rajot),se razbira preku Mojsie.
Се читаш ли што пишуваш, незнам повеќе со каква боја да ти пишувам за да ме разбереш Smile
Мојсеј не бил ЖИВОТОТ, тој не им дава живот, преку него не добиваат вечен живот, Христос е Тој Кој има живот во себе, Христос вели: Како што Таткото има живот во Себе, така Му даде и на Синот да има живот во Себе. Гледаш? Христос е Тој што има живот во Себе за да им даде на верниците Негови, а Мојсеј може само да ги упатува кон вистината, но вистината е Бог, "Јас Сум Вистината - Вели Христос.
Неговата смрт на Голготскиот Крст значи живот за нас кои веруваме во Него и во Неговото дело на Голгота. Тој умре за нашите гревови, за ние, кои веруваме во тоа, да добиеме вечен живот. А за оние кои не веруваат во тоа (муслиманите) незнам. Бог е праведен и праведно ќе пресуди.

Za Isus,site luge sme Sinovi Bozji.
 
Сепак ова не го задоволува твојот критериум. Тука Исус не вели: "Јас сум пророк". Нели ти тоа го бараш, да пишува некаде: "Јас сум Бог."
Не се лути, ти го постави овој критериум, епа ако важи за мене, ќе важи и за тебе. Фер е нели?
 
hehe.... pa sto veli ? Епа не вели: Јас Сум Пророк Smile Нели ти тоа бараше кога ме услови да ти најдам стих каде што Христос вели: Јас Сум Бог? Епа ете, ако тоа го бараш како доказ дека Христос е Бог, тогаш јас со истиот критериум ти докажувам дека Христос не е ни пророк.
А ако дозволуваш кај тебе тоа тврдење да биде формулирано поинаку, тогаш зошто не го дозволуваш тоа кај мене?
Ако ти, со твојот стих што го наведе, докажуваш дека Христос е пророк, тогаш јас со сите мои 38-39 стихови докажувам дека Христос е Бог!
Мислам дека сум доволно јасен и не ми досадувај повеќе со ова.
Pred toa nekoi si farizej mu se zakanuva deka ke go ubie. A isus mu veli deka ne dolikuva Prorok (mislejki na sebe) da bide ubien van erusalim. Na kogo misli Isus koga veli Prorok ????? Nemojte be drugar. Veruvajte si,nikoj ne ve brani nitu smee nitu pak treba,..... no zalosno e sto se macis da dokazes nesto sto nema nikakva smisla i sto mnogu od vas priznale deka toa e NEOBJASNIVO.
 Оној кој е од Бог ги слуша Божјите зборови, а оној кој не е од Бог не ги слуша. Телесниот човек не може да ги размере духовните работи.
Миралем, батали го овој форум, остави ја тврдоглавоста и гордоста и покај се, истражи ги уште еднаш сите религии, ама објективно и без предрасуди и моли го Бог да ти ја покаже вистината.
Бог вели: "Ќе Ме барате и ќе Ме најдете, ако ме побарате со сето срце"

Поздрав!
EvAngelos
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 23:26

Belicka... dolzen ne ostanav do sega taka da nemase sigurno da te preskoknam :)

Dzaba bi pisuval,,,, kako do sega,ili ne ste svatile ili mozebi taka vi pasira.
Belicka,za da kontaktiras i vodis dijalog so drug pripadnik na nekoj areligija treba da ja spoznaes i negovara religija,ne da ja izucuvas ama barem edna kniga da procitas. TI BELICKA NEMAS PROCITANO.
 
Natenane ke mi ti objasni sea cickoti :)
 
Цитирај
ako mozevte site Hristovi zborovi da gi svatitete vo sushtina....lazni proroci idat volci vo ovci kozi....
 
Taka belicka.... Duri i Muhammed Salallahu Alejhi we sellem,posledniot Bozji pratenik i Milenik,opomenuva od takvi lazni Proroci.  Jasno e deka Isus najavuva i posleden Bozji pratenik a i lazni.... Posto zaklucivte deka Muhammed e lazen toa nisto ne dokazuva osven ne poznavanje APSOLUTNO i ne procitanost na nitu edna edinstvena kniga.
Mene mi e maka da vi ja opisuvam cistotata i cestitosta i ispravnosta i iskrenosta na Muhammed s.a.w.s. Predlagam samo da procitas Hadisi,kade sto e pisuvan Zivotot na Muhammed a.s.
A lazni proroci bile i ke bide,uste eden,lazen,naj golemoto iskusenie za Covekot,toa e Mesih dedzal-antihrist.
 
Цитирај
muhamed a.s neka si e mir na nego ama daleku e od Hristos, da ne nabrojuvam....muhamed skeniranBig%20smile
 
Slobodno nabroi.No kako sto lepam jas bibliski citati kako DOKAZ taka i ti ke mi dades Aet ili Hadis pa da go protumacime.Mislam deka taka e ispravno,neli.A ne da mi kazes "Islamot e siren so mec" i da si zavrsis. Dokazi belicka dokazi. Toa denes na narodot mu treba.DOKAZ.  Kloni se od Evreite,osven spletka,ne znaat drugo da napravat.
 
Linkovite zosto mi gi dade neznam seuste. Moite prasanja se JASNI odovorite se MATNI. Naj verovatno jas treba da se povtoruvam.
 
Zosto ne sum kontradiktoren. Povtorno,toa ti se cini taka samo od Nepoznavanje na Islamot. Treba da ti bide na Um deka vo toj "s.duh" i nie veruvame. Toj e Duhot sveti koj mu ja donese poslednata Objava Allahova na Muhammed a.s Toa e Dzibril a.s.
Inaku,belicka... site nie poseduvame Duh Bozji vo nas.
 
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2007 во 00:03

Цитирај Се читаш ли што пишуваш, незнам повеќе со каква боја да ти пишувам за да ме разбереш Smile

Ubava nasmevka :) i taa vprocem nesto kazuva. Navistina mi e milo koga nekoj ke se nasmee. Ne,EvAngelos,ne sum daltonista. Ne mi trebaat izgovori tuku dokazi.
 
Aj ke te zemam so red,tocka po tocka.Ama da mi odgovaras i ti na sekoe,te molam bez izgovori i takvi raboti kako pogore:
 
 
Цитирај Мојсеј не бил ЖИВОТОТ, тој не им дава живот, преку него не добиваат вечен живот,
 
Ajde ljubezno sea kazi ni na kogo Isus mu dade vecen zivot ? Da te potsetam i na odgovorot moj. Se raboti za zborot "pat vistina i zivot"  Rekov deka Mojsie bese za negoviot narod edinstvenata vistina do Bozjiot pat koj vodi do zivotot vecen. Znaci tuka na ovoj svet nikoj na nikogo zivot vecen nemoze da mu dade. No Mojsie im ja ponudi na narodot vistinata koja vodi do edinstveniot vistinski pat... taka da go zarabotaat zivotot vecen.
Na kogo Isus mu dal zivot vecen ???? Prasanje br.1
 
Цитирај Христос е Тој Кој има живот во себе, Христос вели: Како што Таткото има живот во Себе, така Му даде и на Синот да има живот во Себе. Гледаш? Христос е Тој што има живот во Себе за да им даде на верниците Негови, а Мојсеј може само да ги упатува кон вистината, но вистината е Бог, "Јас Сум Вистината - Вели Христос.
Hehe... Gledam Smile Mojsie bese mrtov neli :) Nemase toj zivot vo sebe,neli ? :) Sinovi Bozji,site sme nie. Barem spored ISUS.
3:26 Uistinu, svi ste sinovi Božji,,,,
 

1. A kad se ljudi pocese mnoziti na zemlji, i kceri im se narodise.
2. V
ideci sinovi Bozji kceri covecije kako su lepe uzimase ih za zene koje htese.

Ete sto e za vas dokaz za toa deka Isus e Bog. Vistina e deka deka mojata tastatura e crna. I TOA E VISTINA. I JAS SUM VISTINA.POSTOJAM. IMAM ZIVOT.
 
Цитирај  
Сепак ова не го задоволува твојот критериум. Тука Исус не вели: "Јас сум пророк". Нели ти тоа го бараш, да пишува некаде: "Јас сум Бог."
Не се лути, ти го постави овој критериум, епа ако важи за мене, ќе важи и за тебе. Фер е нели?
 
Pa sekako deka nisto ne go zadovoluva kriteriumot,no ima luge koi iskreno razmisluvaat ;)
Jas se izvinuvam sto ke go povtoram toj citat.
 
31Odmah zatim neki mu farizeji dođu reći: 'Otiđi odavde jer te Herod hoće ubiti!'
 
Kako sto te zamoliv da mi odgovaras. Na kogo se misli deka toj farizej se zakanuva so ubistvo ??? Prasanje no.II
 
33Danas, sutra i prekosutra valja mi nastaviti put jer ne priliči da prorok bude ubijen izvan Jeruzalema.
 
Ti se molam,gospodine,ti si ucen covek... ljubezno kazi mi,kratko EM jasno. KOGO ISUS GO NAREKUVA PROROK ??? Prasanje no.III  TI BLAGODARAM.
 
Aha... uste ova:
34Jeruzaleme, Jeruzaleme, koji ubijaš proroke i kamenuješ Božje poslanike! Koliko sam puta htio okupiti tvoju djecu kao što kvočka skuplja piliće pod krila, ali niste htjeli!
 
Ve molam gospodine,na kogo misli tuka Isus ??? Blagodaram.
 
Цитирај Епа не вели: Јас Сум Пророк
Epa,so veli,ke mi kazes se nadevam Smile Ete da ti ja iskoristam malce i boickata :)
 
Цитирај
Миралем, батали го овој форум, остави ја тврдоглавоста и гордоста и покај се, истражи ги уште еднаш сите религии, ама објективно и без предрасуди и моли го Бог да ти ја покаже вистината.
Бог вели: "Ќе Ме барате и ќе Ме најдете, ако ме побарате со сето срце"

 
Brzo mi se otkaza be prijatelce.Kade sega tvrdoglavost. Prvo sto napraviv naj iskreno od sekakvi luge popovi,svestenici monasi..... sum baral.... 2 od niv ne se veke sto bile. I tie se Muslimani ! Slucaj i na Forumov imav. Gi ima onie koi pisuvaat LP a ne se javuvaat. Ima luge koi ne se navistina tvrdoglavi. Iskreno GORD sum i POLN so radost sto sum denes sledbenik na posledniot Bozji pratenik Muhammed a.s koj ja donese APSOLUTNATA VISTINA NA VIDELINA.... gledajki kolku e tesko da se zivee vo zabluda,navistina mu Blagodaram na STVORITELOT sto mi dade da go spoznam Islamot a ne da baram i da gledam kakvi se i kako gi prestavuvaat Muslimanite. Toa isto bese Izjava na eden bivsi Srbin,Raznjatovic,denes poznat pod imeto Hamza.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2007 во 00:07
Originally posted by belichka belichka напиша:

 
 
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Natenane ke mi ti objasni sea cickoti :)
 
LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLTongue
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Mene mi e maka da vi ja opisuvam cistotata i cestitosta i ispravnosta i iskrenosta na Muhammed s.a.w.s.
 
 
najiskreno
i mene mi e maka
 
E belicke... da ne ti gi izdavam godinite,ne bi bilo kulturno.No navistina ne ti dolikuva za vakov post. Uste koga slusnav nekade deka ucis i teologija. Draga moja sestro....  Muhammed a.s ne bese od Bitola,kako sto kazav... a vidi do kade e Islamot i ima luge koi za nego se' pravat. Go pocituvaat od srce ! Ne tie tebe maka.TI NEZNAES bella moja. Tie koi go znaat GO PRIFAKJAAT I GO SAKAAT POVEKE OD SAMITE SEBESI. JAS (I SEKOJ MUSLIMAN)I ISUS GO SAKAM POVEKE OD SAMITE SEBESI-VIDI EVANGELOS KOLKU SUM GO SPOZNAL.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2007 во 00:12
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Цитирај Мојсеј не бил ЖИВОТОТ, тој не им дава живот, преку него не добиваат вечен живот,

 
Ajde ljubezno sea kazi ni na kogo Isus mu dade vecen zivot ? Da te potsetam i na odgovorot moj. Se raboti za zborot "pat vistina i zivot"  Rekov deka Mojsie bese za negoviot narod edinstvenata vistina do Bozjiot pat koj vodi do zivotot vecen. Znaci tuka na ovoj svet nikoj na nikogo zivot vecen nemoze da mu dade. No Mojsie im ja ponudi na narodot vistinata koja vodi do edinstveniot vistinski pat... taka da go zarabotaat zivotot vecen.
Na kogo Isus mu dal zivot vecen ???? Prasanje br.1
 
 
 
miraleBig%20smile
prorok-indirektno prenesuvanje na Bozjite zborovi
Spasitelot Hristos dava zivot-i e pat, vistina, zivot preku nego se spasuvame.................
 
 
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2007 во 00:26
cicko mirale-tebe ne ti se poznati nekoi poimi Big%20smile
 
sakas pr: so Mojsej Bog mu vika na pra...pra dedo mojsej pisi sto kje ti kazam za da cita narodot....da se spasi....znaci preku bozjiot zbor....(indirektno)....
direktno preku Spasitelot IS XS....-koj spasuva direktno capitoBig%20smile
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.