IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Сезнајниот Бог?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сезнајниот Бог?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
joli Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 01:05
gospod e najgolem od site a isus e bozji sin......koj gi brisel nasite grevovi so negova KRF.

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 11:31
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

mirale, Sozdatelot e Otecot, Sinot i Svetiot Duh, a sozdadenoto se Adam i Eva....i po koj osnov ti zakluci deka Isus Hristos e brat na Adam...koga toj sushtinski e ednakov na Bog Otec i Bog Svet Duh. Adam e Stvoren A Hristos vooploten, ednakov po sushtina doagja na zemjata za da dede otkup, a koj moze da dade otkup za gresniot, samo bezgrsniot.

 

 

 
 
 
Dobro belicke... koj e dokazot deka Isus e Bog ili sin Bozji i deka Isus (neka e mir na nego) ne e stvoren ? Kako e Stvoren Adam a Kako e Isus ? Isus pravel cuda ? Mojsie zarem ne pravel cuda ?
Spored redot koj e pogore nabroen LOGICKI ispagja deka Adam i Isus se brakja. Rzgledaj poubavo.E ne se vpagja sea toa sto vikas deka Adam e Stvoren Isus ne. Toa ti treba da mi kazes kako si dosla ti do toj zaklucok deka Isus ne e stvoren.
Isus rekol jas sum pat vistina i zivot. Zarem Mojsie za svojot narod nebese Patot i Vistinata..... ? Koj go sledese mojsie i koj mu poveruva se spasi. Isus e stvoren bez tatko. Cudo za vas,oti ne ja pozinate Bozjata mok i sila. Adam bese stvoren i bez majka ! Isus pravel cuda. I mojsie i sekoj Bozji pratenik Alejhi selam pravele cuda. Odvisno vo kakov narod se rodeni. Narodot pomegju koj ziveel isus,vidis uste cuda da ne im pravel i pokraj cudata,da ne recam go ubile,ama pokusale da go ubijat.Takov narod. 
 
Originally posted by NellaBella NellaBella напиша:

Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Цитирај Бог не е физичко лице и за Него не може да се зборува во физичка  смисла.

Neli Isus (za kogo velite deka e Bog) bese Fizicko lice ? Isus jasno i precizno rekol: "Bog nikogas nikoj ne go videl a vie ni glasot negov ne ste go cule" Dodeka site go gledale.
Daj mi eden edinstven citat od biblijata kade Isus rekol "Jas sum Bog" ako najdes jas prifakjam Hristijanstvo. NEMA!!! Najdi mi pasus kade se veli "Jas sum Bog" ili "Molite mi se mene"
 
 go potsetuvam Miralem sto napisa- Daj mi eden edinstven citat od biblijata kade Isus rekol "Jas sum Bog" ako najdes jas prifakjam Hristijanstvo...
Za coveckiot razum neobjasnivi se mnogu Bozji promisli...Otkrovenieto za  Svetata Troica Bog-Otec, Bog-Sin, Bog Sv.Duh bilo dadeno uste vo pocetokot na prorokot Mojsej uste vo prvata glava na Mojsej-Bitie.
Eve go citatot sto go bara Miralem ,,Potoa rece Bog: Da sozdademe covek spored Nasiot obraz i podobie.. (1Mojseeva kniga 1,26).
Takva, bi se reklo gramaticka nesoglasnost vo vid na soedinuvawe na na gramaticki broevi ednina i mnozina vo odnos kon Boga tocno svedoci za toa deka Bog e eden no vo tri ipostasi-lica. Kolku sovrseno ni e dadeno samo treba da se svati, sekoj zbor vo Biblijata ne e samo da se procita tuku da se vleze vo sushtinata na celta so koj e napisan, tokmu vo ovoj citat ni e objasneta Svetata Ednosushna i Nerazdelna Troica.
Ponatamu citat za Bozestvoto na Hristos:
,,Zasto Mladenec ni se rodi-Sin ni se dade;vlasta e na ramewata Negovi i ke go narecat: Sovetnik, Cudesen, Bog silen, Otec Vecen,Knez na mirot,, (Isaij9,16)
Za Bogovoplotuvaweto zboruva i Angelot Gospodov:
 ,,A angelot im rece... deneska vi se rodi Spasitel, KOJ E HRISTOS GOSPOD,,(Luka2,10-11),
Za ragaweto na Jovan Krstitel apostol Luka veli ,,a ti mladence, ke se nareces prorok na Sevisniot
Oti ke odis pred liceto na Gospoda za da Mu gi prigotvis patistata negovi,,(Luka1,76)...........
 I samiot Isus Hristos veli
,,Vistina, vistina vi velam: Jas postojam uste pred da se rodi Avraam,, (Jovan 8,58)
 po vistinski citati od ovie Mirleme brate ima li seto kako moze Hristos da e samo prorok koga samiot veli ,,Filip mu rece:
Gospodi pokazi ni go Otecot, i dosta ni e ! Mu odgovori Isus: Tolku vreme sum so vas, i ne si li me poznal, Filipe? KOJ ME VIDEL MENE, GO VIDEL OTECOT,,(Jovan14,8-9) ...
 
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 12:22
aj,neka mi kaze,..shtom se znae,...zoshto mi e zaebana slikata na televizorot?!AngryAngry
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 15:43

Ajme majko mila...  poglednetego pocetokot na EvAngelos... kolkava ufuranost se gleda vonego "seznajnost". Nekoj go pofalil na nekogo,vo prisustvo na Resulullah salallahu alejhi we sellem pa mu rekol toj-Muhammed s.a.w.s. Ne faletego,zatoa sto da ja slusnese pofalbata,ke go upropastevte.

Prethodno nekoj go preporaca EvAngelos kako toj ima objasnuvanje za trojstvoto pa eve go toj "begaj te,eve me,dojdov i se' ke kazam sea"
Prvo i naj interesno e kako citatite od kontext si gi vadel.Za da ja doznaeme sustinata na poglavjeto treba i prethodnite citati da gi citame pa i temite na koi sme veke razgovarale a i onie citati koi sledat posle toa poglavje.
 
Prvo sto se kosi so samite vas.
Цитирај Isus e Bog
 
Pravoslavie.... sega ke sledi "ama toj e bogocovek,bog se otelotvoril i logosot bozji vlegol vo sinot i sinot e otelotvoren a otecot sepak ostanal na neboto za s.duh da ne bide sam......"  Prvo treba uste eden koncil da si napravite kako konstantin,kako sto rekov,da da si razjasnite megjusebno sto e Isus.
 
Naj prvo da razjasnime.Se bara citat KADE ISUS REKOL "JAS SUM BOG" a ne kade rekol Toma "mojot gospod e moj bog" mada i toa nisto ne dokazuva dokolku razbistri.
 
Цитирај ...I Slovoto beshe Bog....i Slovoto stana telo.. (Jovan 1:1,14)
Daj go citatot bez tocki.... i ako e toa dokaz za trojstvo togas sto e ova :
 
Цитирај Price Solomunove: 8:22-31.
22. Gospod me(Solomun) je imao u pocetku puta svog, pre dela svojih, pre svakog vremena.
23. Pre vekova postavljena sam, pre pocetka, pre postanja zemlje.

  Cervorojstvo ???
 
Primer ovoj citat vaka treba da go razgledame:
Цитирај Jas i Tatkoto sme edno. (Jovan 10:30)
  Inaku greska si mislam i vo poglavjeto... mislam ne se naogja vo 10-30
14 1 » Nek' vaše srce ce uznemiruje: vi verujete u Boga, verujte takođe i u mene.
 
EvAngelos... na samiot pocetok rece so golemi Bukvi ISUS E BOG. Dodeka Isus pravi JASNA razlika. Vie veruvate vo Boga,isto taka veruvate i vo mene.
 
2 U kući mog Oca, ima mnogo boravišta; inače kako bih vam ja mogao reći da ću vam pripraviti mesto gde ćete biti?
3 Kad ja budem otišao vi ćete ga pripraviti, ja ću ce vratiti i vi ćete ga uzeti ca mnom, kao što cam ja onde, vi ćete biti takođe .
  • 4 Što ce tiče mecta kamo ja odlazim, vi ćete mu znati put. « 
  • Eve kolku e jasno zosto Isus pravel cuda... ubeduval narod koj ni cudo nemoze da go ubedi a kamo li zborovi.

    5 Toma mu reče: » Gocpodine, mi čak ne znamo ni kamo ti ideš, kako bicmo mu onda znali put?
     
    Ne go razbral. Isus mu veli:
    6 Isus mu reče: » Ja cam put i ictina i *život. NiKo ne ide k Ocu ako to ne kroz mene.
     
    Tuka ke zastanam malce. Ke se vratam kaj Mojsie i kaj Muhammed i kaj sekoj Bozji pratenik a.s.  Sto mislime nie koga velime "Smrtta na Allahoviot pat ni e naj golema zelba" Toa vo vasi usi e vmetnato kako "samoubistvo vo imeto na Allah" Koj e patot na Isus ?? Cinenje dobri dela. Pomaganje siromasi,pocituvanje drugi luge,sakanje drugi luge... toa e patot Bozji. Da se drzis do kraj na svojot zivot po toj pat i da ne te prelazat ovosvetskite "uzivanja" Za vremeto na Musa a.s (Mojsie) Koj bese patot vistinata i zivotot ???? Mojsie !!! Koj go sledese nego i patot negov,koj vo nego poveruva,koj do kraj se izdrza do negoviot pat se SPASI.Posto Mojsie go najavil Isus,negovite sledbenici i pravi vernici go prifatija Isus... za toj Narod Isus bese patot vistinata i zivotot. Nitu troska zborovi ne dokazuvaat nikakvo Bozanstvo.
    7 Ako poznajete mene, poznavaćete takođe i oca mog.
     
    Ista rabota. Ako me zapoznavte mene ke go zapoznaete i Boga. Se' sto storiv i se sto vi rekov od Boga mi bese dadeno,bea Negovi zborovi.
    A Filip povtorno... vidi kolku malku mu veruvale:
    8 Filip mu reče: » Gocpodine, pokaži nam Oca, i to će nam biti docta.
     
    A Isus mu veli:
    9 Isus mu reče: » Ja cam c vama otpre dugo vremena, a ipak, Filipe ti me nici prepoznao! Onaj koji jemene video, video je Oca. Zašto kažeš ti: Pokaži nam Oca?
    So prosti zborovi; Filipe be bratecot dragi,pa tolku dolgo sum so vas uste li ne mi veruvas,uste li se somnevas uste li ne me poznavas pa mi baras sega i Otecot da go vidis,malku li napraviv za vas.... Pa ako si me videl mene seedno kako da si go videl otecot. TOLKU PROSTO I EDNOSTAVNO.
     
    I da ne ja trupam,,, vo prodolzenie uste si ja bie glavata Isus so negovite sledbenici koi nisto ne svakjaat.... deka Se sto vi kazav se Bozji Zborovi,Bog preku mene zboruva (kako sto e slucaj so site Bozji pratenici a.s.)  AKO NE MI VERUVATE VO ZBOROVITE,VERUVAJTE VO MOITE DELA (CUDA)...... Ete toa se vasite dokazi za Isusovoto Bozanstvo.
    E neznam dali vredi da gi pisuvam vo kontext i drugite citati,posto sum ubeden,i sum gi cital,i sum gi precital ovie citati,znam deka se vadeni od kontext i deka nisto ne dokazuvaat.
    Druga provala e sto se slucuva koga Bog ke im se pokaze na lugeto a sto ja imas staveno.So istoto sakas da mi kazes deka edno telo moze da ja sobere Bozjata velicina. Ama ne e toa bozjata velicina-ke reces-logosot e. Ili samo mal del od boga vlegol....... 
     
    Drugo... razlika vo jazicite.
     
    Цитирај "Gospodi, pomogni mi! - Matej 15:25
     
    Vo makedonskiot jazik,gospod i bog e edno. No nema da go sretnes toa vo nitu eden drugi jazik na Biblija. Cak i vo makedonskata Gospod e edno Bog e drugo. Lord i God na angliski. Gospodi e gospodine.
     
    Цитирај

    Go Slavat (Matej 2:2,11; 14:33).
    Go narekuvaat Bog (Jovan 20:28; Evreite 1:8)
    Go narekuvaat Sin Bozhji (Marko 1:1)
    Mu se molat (Dela 7:59).
    Bezgreshen e (1 Petar 2:22; Evreite 4:15).
    Znae se (Jovan 21:17).
    Dava zivot vecen (Jovan 10:28).
    Vo Nego zivee seta polnota na Bozhestvoto (Kolosjanite 2:9).

    Ova si go stavil kolku mesto da zavzemas i da ispadne deka si stavil eden kup citati.
    Pa gledam deka go vikate Bog,gledam deka go slavite,mu se molite......
    PRASANJE E DALI E TOA ISPRAVNO !!!!!????
     
     
     
     
     
     
     
    Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
    Кон врв
    EvAngelos Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)
    Doulos Evangelos

    Регистриран: 28.Февруари.2007
    Статус: Офлајн
    Поени: 9913
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 19:59
    Здраво на сите.
    Сакам да ве известам дека извршив прмена на мојот претходен пост на оваа тема (стр. 2) со цел Миралем подобро да ги прочита доказите дека Исус е Бог, за да нема изговор после дека наводно Библијата била двосмислена. И бидејќи гледам дека сеуште има проблем со тројството, го советувам повторно да го процита тој дел:
    http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6942&PN=3

    а воедно еве и реплика на неговата реплика :-)

    Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

    Ajme majko mila...  poglednetego pocetokot na EvAngelos... kolkava ufuranost se gleda vonego "seznajnost". <-- nikade ne rekov deka znam se, ama ako tebe ti deluvam taka, neznam sto da ti kazam, fala na komplimentot :-) iako mislam deka ne go zasluzuvam ) Nekoj go pofalil na nekogo,vo prisustvo na Resulullah salallahu alejhi we sellem pa mu rekol toj-Muhammed s.a.w.s. Ne faletego,zatoa sto da ja slusnese pofalbata,ke go upropastevte.

    Prethodno nekoj go preporaca EvAngelos kako toj ima objasnuvanje za trojstvoto pa eve go toj "begaj te,eve me,dojdov i se' ke kazam sea"
    Prvo i naj interesno e kako citatite od kontext si gi vadel. <-- ajde pisi mi koj citat sum go izvadil od kontekst, ama pisi mi go zaedno so kontekstot , da gi sporedime tvoeto razbiranje za kontekstot i moeto)Za da ja doznaeme sustinata na poglavjeto treba i prethodnite citati da gi citame pa i temite na koi sme veke razgovarale a i onie citati koi sledat posle toa poglavje. <-- poveli, pastiraj celi poglavja ako sakas, da vidime dali togas ke se smeni statusot na Hristos)
     
    Prvo sto se kosi so samite vas.
    Цитирај Isus e Bog
     
    Pravoslavie.... sega ke sledi "ama toj e bogocovek,bog se otelotvoril i logosot bozji vlegol vo sinot i sinot e otelotvoren a otecot sepak ostanal na neboto za s.duh da ne bide sam......"  Prvo treba uste eden koncil da si napravite kako konstantin,kako sto rekov,da da si razjasnite megjusebno sto e Isus.
     
    Naj prvo da razjasnime.Se bara citat KADE ISUS REKOL "JAS SUM BOG" a ne kade rekol Toma "mojot gospod e moj bog" mada i toa nisto ne dokazuva dokolku razbistri.
     

    "Не плаши се! Јас Сум Првиот и Последниот, и Живиот; бев мртов,

    и еве, ж.ив Сум во сите векови.. - Отк. 1:17,18


    Јас и Таткото сме едно. (Јован 10:30)

    Исус им рече: "Вистина, вистина ви велам: Уште пред да биде Авраам, ЈАС СУМ. " Тогаш кренаа камења, за да ги фрлат во Него.. Јован 8:58

    ..зашто ако не поверувате дека ЈАС СУМ, ќе умрете во своите гревови Јован 8:24


    Цитирај ...I Slovoto beshe Bog....i Slovoto stana telo.. (Jovan 1:1,14)
    Daj go citatot bez tocki.... i ako e toa dokaz za trojstvo togas sto e ova :
     
    Цитирај Price Solomunove: 8:22-31.
    22. Gospod me(Solomun)(Mudrosta) je imao u pocetku puta svog, pre dela svojih, pre svakog vremena.
    23. Pre vekova postavljena sam, pre pocetka, pre postanja zemlje.

      Cervorojstvo ???
    <-- Veke ti kazav deka tamu za mudrosta se zbori, a ne za Solomon, procitaj bar 3-4 stiha pred toa ke vidis :-) smeshen si i tyvrdoglav

    Primer ovoj citat vaka treba da go razgledame:
    Цитирај Jas i Tatkoto sme edno. (Jovan 10:30)
      Inaku greska si mislam i vo poglavjeto... mislam ne se naogja vo 10-30 <-- da nemaa biblii lugjevo na forumov ke mozese da lazes, ama imaat, pa sami ke si proverat dali gresam, a siguren sum deka ne gresam)
    14 1 » Nek' vaše srce ce uznemiruje: vi verujete u Boga, verujte takođe i u mene.
     
    EvAngelos... na samiot pocetok rece so golemi Bukvi ISUS E BOG. Dodeka Isus pravi JASNA razlika. Vie veruvate vo Boga,isto taka veruvate i vo mene.
    <-- procitaj go mojot komentar za Trojstvoto i ke ti stane jasno
    http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6942&PN=3)
    2 U kući mog Oca, ima mnogo boravišta; inače kako bih vam ja mogao reći da ću vam pripraviti mesto gde ćete biti?
    3 Kad ja budem otišao vi ćete ga pripraviti, ja ću ce vratiti i vi ćete ga uzeti ca mnom, kao što cam ja onde, vi ćete biti takođe .
  • 4 Što ce tiče mecta kamo ja odlazim, vi ćete mu znati put. « 
  • Eve kolku e jasno zosto Isus pravel cuda... ubeduval narod koj ni cudo nemoze da go ubedi a kamo li zborovi.

    5 Toma mu reče: » Gocpodine, mi čak ne znamo ni kamo ti ideš, kako bicmo mu onda znali put?
     
    Ne go razbral. Isus mu veli:
    6 Isus mu reče: » Ja cam put i ictina i *život. NiKo ne ide k Ocu ako to ne kroz mene.
     
    Tuka ke zastanam malce. Ke se vratam kaj Mojsie i kaj Muhammed i kaj sekoj Bozji pratenik a.s.  Sto mislime nie koga velime "Smrtta na Allahoviot pat ni e naj golema zelba" Toa vo vasi usi e vmetnato kako "samoubistvo vo imeto na Allah" Koj e patot na Isus ?? Cinenje dobri dela. Pomaganje siromasi,pocituvanje drugi luge,sakanje drugi luge... toa e patot Bozji.(Hristoviot pa e mnogu poveke od toa! ama za toa na druga tema) Da se drzis do kraj na svojot zivot po toj pat i da ne te prelazat ovosvetskite "uzivanja" Za vremeto na Musa a.s (Mojsie) Koj bese patot vistinata i zivotot ???? Mojsie !!! Koj go sledese nego i patot negov,koj vo nego poveruva,koj do kraj se izdrza do negoviot pat se SPASI.Posto Mojsie go najavil Isus,negovite sledbenici i pravi vernici go prifatija Isus... za toj Narod Isus bese patot vistinata i zivotot. Nitu troska zborovi ne dokazuvaat nikakvo Bozanstvo.
    7 Ako poznajete mene, poznavaćete takođe i oca mog.
     
    Ista rabota. Ako me zapoznavte mene ke go zapoznaete i Boga. Se' sto storiv i se sto vi rekov od Boga mi bese dadeno,bea Negovi zborovi.
    A Filip povtorno... vidi kolku malku mu veruvale:
    8 Filip mu reče: » Gocpodine, pokaži nam Oca, i to će nam biti docta.
     
    A Isus mu veli:
    9 Isus mu reče: » Ja cam c vama otpre dugo vremena, a ipak, Filipe ti me nici prepoznao! Onaj koji jemene video, video je Oca. Zašto kažeš ti: Pokaži nam Oca?
    So prosti zborovi; Filipe be bratecot dragi,pa tolku dolgo sum so vas uste li ne mi veruvas,uste li se somnevas uste li ne me poznavas pa mi baras sega i Otecot da go vidis,malku li napraviv za vas.... Pa ako si me videl mene seedno kako da si go videl otecot. TOLKU PROSTO I EDNOSTAVNO.
    <-- epa ako e tolku prosto i ednostavno, zosto tvrdoglavo Go odrekuvas Hristos za Bog?
    I da ne ja trupam,,, vo prodolzenie uste si ja bie glavata Isus so negovite sledbenici koi nisto ne svakjaat.... deka Se sto vi kazav se Bozji Zborovi,Bog preku mene zboruva (kako sto e slucaj so site Bozji pratenici a.s.)  AKO NE MI VERUVATE VO ZBOROVITE,VERUVAJTE VO MOITE DELA (CUDA)...... Ete toa se vasite dokazi za Isusovoto Bozanstvo.
    <-- Mislam deka ne se samo tie :-) ni 30% ne gi spomna...vrati se i docitaj)
    E neznam dali vredi da gi pisuvam vo kontext i drugite citati,posto sum ubeden,i sum gi cital,i sum gi precital ovie citati,znam deka se vadeni od kontext i deka nisto ne dokazuvaat. <-- vadeni so kontekst ili bez, tie dokazuvaat deka Isus e Bog. Ako go zemes ova tvrdenje site stihovi se na tvoja strana, a ako go tvrdis obratnoto ke bides vo sudir so mnogu stihovi)
    Druga provala e sto se slucuva koga Bog ke im se pokaze na lugeto a sto ja imas staveno.So istoto sakas da mi kazes deka edno telo moze da ja sobere Bozjata velicina. Ama ne e toa bozjata velicina-ke reces-logosot e. Ili samo mal del od boga vlegol....... 
     
    Drugo... razlika vo jazicite.
     
    Цитирај "Gospodi, pomogni mi! - Matej 15:25
     
    Vo makedonskiot jazik,gospod i bog e edno. No nema da go sretnes toa vo nitu eden drugi jazik na Biblija. Cak i vo makedonskata Gospod e edno Bog e drugo. Lord i God na angliski. Gospodi e gospodine.
     
    Цитирај

    Go Slavat (Matej 2:2,11; 14:33).
    Go narekuvaat Bog (Jovan 20:28; Evreite 1:8)
    Go narekuvaat Sin Bozhji (Marko 1:1)
    Mu se molat (Dela 7:59).
    Bezgreshen e (1 Petar 2:22; Evreite 4:15).
    Znae se (Jovan 21:17).
    Dava zivot vecen (Jovan 10:28).
    Vo Nego zivee seta polnota na Bozhestvoto (Kolosjanite 2:9).

    Ova si go stavil kolku mesto da zavzemas i da ispadne deka si stavil eden kup citati. <-- tuka ima tocno 12 stihovi i sekoj si e na svoeto mesto)
    Pa gledam deka go vikate Bog,gledam deka go slavite,mu se molite......
    PRASANJE E DALI E TOA ISPRAVNO !!!!!????
     
    <-- za nas Hristijanite ova e retororsko prashanje, podobro e toa prashanje da si go postavish ti samiot na sebe, ama iskreno, bidejki vremeto e kratko, pet do dvanaeset.. tic tac tic tac...
     
     
     
    -EvAngelos
     
    Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
    Кон врв
    brza Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)

    Регистриран: 06.Февруари.2006
    Локација: vidiFOTOupotpis
    Статус: Офлајн
    Поени: 34534
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 20:31
    a,be vie ste sto posto, nekoi popovi,...shtom vakvi "stvari"vadite,.....i ushte "dlaboko"diskutirate za niv.
    Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
    Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
    Кон врв
    Miralem1 Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)

    Регистриран: 10.Март.2007
    Статус: Офлајн
    Поени: 1548
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 22:30

    Eh Evangelos,tolku se izpletka sea sto ni sam ne znaes.

    Цитирај <-- ajde pisi mi koj citat sum go izvadil od kontekst, ama pisi mi go zaedno so kontekstot , da gi sporedime tvoeto razbiranje za kontekstot i moeto)
     
    Pa ete,gledas podolu gi staviv site poglavja kako zvucat vo kontext. Ne samo  ...............jas sum patot vistinata i zivotot.................   tuku se po red.
     
    Цитирај   <-- poveli, pastiraj celi poglavja ako sakas, da vidime dali togas ke se smeni statusot na Hristos)
     
    Pa zarem nee uoclivo deka se raboti za sosema normalni zborovi.... Filipe bre drugar,pa kolku vreme sum so tebe,uste li ne mi veruvas,uste li treba da ti trubam.... sega baras i Boga da go vidis za da veruvas,ami kolku cuda ti napraviv... ako si me videl mene seedno ko da si go videl i boga.
    Dali Isus so toa sakase da mu kaze deka e Bog ??? E na toa samo dete mozes da ubedis.  A ako go napises samo stihot   ...........ako si me videl mene si go videl boga......... taka gi lazes lugevo,koi VERUVAM deka od sive clenovi samo 3 imaat Biblija.
     
    Цитирај
    Naj prvo da razjasnime.Se bara citat KADE ISUS REKOL "JAS SUM BOG" a ne kade rekol Toma "mojot gospod e moj bog" mada i toa nisto ne dokazuva dokolku razbistri.
     

    "Не плаши се! Јас Сум Првиот и Последниот, и Живиот; бев мртов,

    и еве, ж.ив Сум во сите векови.. - Отк. 1:17,18


    Јас и Таткото сме едно. (Јован 10:30)

    Pisuva li nekade JAS SUM BOG ??????
    "Jas i tatkoto sme edno"  Ocigledno deka ne si me cital.... vo kontext,celoto toa poglavje sum ti go napisal.
     
    Цитирај Price Solomunove: 8:22-31.
    22. Gospod me(Solomun)(Mudrosta) je imao u pocetku puta svog, pre dela svojih, pre svakog vremena.
    23. Pre vekova postavljena sam, pre pocetka, pre postanja zemlje.

    Mozebi nevkusno i nekulturno,no ke ti se nasmeam malce Smile
     
    Цитирај
    <-- procitaj go mojot komentar za Trojstvoto i ke ti stane jasno
    http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6942&PN=3)
     
    Ma za trojstvoto da go objasnis duri i zalosno e. Diplomirani teolozi,znaci so visoki cinovi ne go objasnile i neznaat voopsto zosto veruvaat.... pa tuka tesko deka ke se najde.
     
    Цитирај Tuka ke zastanam malce. Ke se vratam kaj Mojsie i kaj Muhammed i kaj sekoj Bozji pratenik a.s.  Sto mislime nie koga velime "Smrtta na Allahoviot pat ni e naj golema zelba" Toa vo vasi usi e vmetnato kako "samoubistvo vo imeto na Allah" Koj e patot na Isus ?? Cinenje dobri dela. Pomaganje siromasi,pocituvanje drugi luge,sakanje drugi luge... toa e patot Bozji.(Hristoviot pa e mnogu poveke od toa! ama za toa na druga tema) ...............................
     
    I tuka bi se nasmeal,no da ne ispadne deka preteruvam. SITE BOZJI PRATENICI BILE PATOT I VISTINATA...... Nema sto da otvaras temi. NISTO,AMA BAS NISTO NE DOKAZUVA DEKA ISUS E BOG ILI SIN BOZJI ILI STO TI JAS ZNAM STO. ISUS E BOZJI PRATENIK NEKA E MIR NANEGO.
     
    Цитирај <-- epa ako e tolku prosto i ednostavno, zosto tvrdoglavo Go odrekuvas Hristos za Bog?
    Zatoa sto tolku prosto i ednostavno mi zboruva deka ISUS NE BIL TOA.
     
    Цитирај <-- Mislam deka ne se samo tie :-) ni 30% ne gi spomna...vrati se i docitaj)
    Ti davam prednost ti kako Hristijanin da gi procitas se' po red kako sto se zapisani i potoa da vidime za sto stanuva zbor.
     
    Цитирај
    <-- tuka ima tocno 12 stihovi i sekoj si e na svoeto mesto)
     
    Da da.... i nikoj nisto ne dokazuva.Prasanjeto e DALI E ?
     
     
     
    Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
    Кон врв
    аџија Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)

    Регистриран: 25.Октомври.2006
    Статус: Офлајн
    Поени: 5474
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 23:15
    Знам дека аргументите на ЕвАнгелос ти се толку запрепастувачки, дури и се препознава дека си изненаден и шокиран колку навистина има докази дека Христос бил Бог. И затоа не ме чуди твојот понижувачки, цинистички стил... Кога човек го губи аргументот, посегнува по достоинството на другиот... Тоа е позната тактика во секоја судница, па и секоја дебата, затоа не ме чуди што и ти го искористи Миралеме...
    Кон врв
    Miralem1 Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)

    Регистриран: 10.Март.2007
    Статус: Офлајн
    Поени: 1548
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 23:18
    Originally posted by аџија аџија напиша:

    Знам дека аргументите на ЕвАнгелос ти се толку запрепастувачки, дури и се препознава дека си изненаден и шокиран колку навистина има докази дека Христос бил Бог. И затоа не ме чуди твојот понижувачки, цинистички стил... Кога човек го губи аргументот, посегнува по достоинството на другиот... Тоа е позната тактика во секоја судница, па и секоја дебата, затоа не ме чуди што и ти го искористи Миралеме...
     
    Ti ovdeka nema sto da se mesas. Gi proteravte site Bozji pratenici,neka e Mir na niv site ! Ti si sledbenik na Antihristot-Dedzdzal.... ima drugi temi za tebe.
    Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
    Кон врв
    аџија Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)

    Регистриран: 25.Октомври.2006
    Статус: Офлајн
    Поени: 5474
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 23:23
    Немој ти да леташ! Wink Јас сум за овде... Миралеме...

    И второ и основно, кога не можеш нешто да побиеш, веднаш цинизам, сарказам... знам тоа е класично бегство, се обидуваш да не свртиш да заборавиме на аргументите, па после некое време пак да ги поставиш истите веќе ПОБИЕНИ прашања...

    Прочитан си!

    И не си интересен!Big%20smile


    Кон врв
    EvAngelos Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)
    Doulos Evangelos

    Регистриран: 28.Февруари.2007
    Статус: Офлајн
    Поени: 9913
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2007 во 10:36
    Miralem, bidejki si seushte tvrdoglav i sakas da gi zavedes onie koi nemaat Biblija lazejki gi deka tamu vo pogovorkite Solomon zboruva za sebe, resiv, za site koi nemaat Biblija da go pastiram celiot toj pasus, pa sami neka procenat site tuka, a najmnogu ti, dali Solomon zboruva za sebe ili za mudrosta. Pa da vidime sega dali ke se smees.
    (sega bidejki nemam Biblija pri raka, eve na srpski, a za nepoln den ke izvrsam promena i na makedonski jazik)

    -----------------------------
    Pogovorki 8:

    12Ja mudrost boravim s razboritošću, i razumno znanje nalazim.

    13 Strah je Gospodnji mržnja na zlo; ja mrzim na ponositost i na oholost i na zli put i na usta opaka.

    14 Moj je savet i šta god jeste; ja sam razum i moja je sila.

    15 Mnom carevi caruju, i vladaoci postavljaju pravdu.

    16 Mnom vladaju knezovi i poglavari i sve sudije zemaljske.

    17 Ja ljubim one koji mene ljube, i koji me dobro traže nalaze me.

    18 U mene je bogatstvo i slava, postojano dobro i pravda.

    19 Plod je moj bolji od zlata i od najboljeg zlata, i dobitak je moj bolji i od najboljeg srebra

    20 Putem pravednim hodim, posred staza pravice,

    21 Da onima koji me ljube dam ono što jeste, i riznice njihove da napunim.

    22 Gospod me je imao u početku puta svog, pre dela svojih, pre svakog vremena.

    23 Pre vekova postavljena sam, pre početka, pre postanja zemlje.

    -----------------------------
    Sami ti smej se Miralem, ama veruvam i site drugi tuka se smeat na tvoive tolkuvanja :-)
    pozdrav!

    Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
    Кон врв
    EvAngelos Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)
    Doulos Evangelos

    Регистриран: 28.Февруари.2007
    Статус: Офлајн
    Поени: 9913
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2007 во 11:01
    Neka mi prostat moderatorite sto go povtoruvam mojot komentar od strana 2, no go povtoruvam bidejki ocigledno Miralem ne go procital, i, sto e smeshno, non-stop mi demantira 2 argumenti koi jas vsishnost i ne sum gi napishal, a sum napishal pak preku 30 drugi, na koi toj ne spomnuva ni zbor. Zasto? Neznam :-) On si znae, golem e.

    Miralem,
    Isusoviot razgovor so Filip, ostavi go, site dobro vidovme deka go isprevrtuvas i si go mestish onaka kako sto tebe sakas da ti zvuci. "seedno kako da si go videl Bog", tamu ne pisuva seedno, tuku "Koj me videl Mene, go videl Bog(Tatkoto)" znaci ne e "seedno" tuku "isto"!

    A za toa patot, vistianta, zivotot... toa bara premnogu teologija. Jas za da te postedam od teologija, zatoa ti napishav mnogu jasni, ocigledni i neposredni bibliski argumenti deka Isus e Bog. Razgledaj gi eden po eden i se ke ti stane jasno. Nema potreba da se navreduvame. Temava ne ostava prostor za tavko nesto.

    Tochno e deka vo Noviot Zavet ne postoi citat od tipot "Jas Sum Bog". Ama ne postoi ni citat kade sto Isus veli: "Jas Sum Covek", nitu "Jas Sum Prorok" :-)
    I sto pravime sega? Sto e Isus spored tebe?

    Zatoa pak ima objavi od tipot:
    Jas Sum Prviot i Posledniot; Jas Sum Alfa i Omega; Jas Sum Ziviot; Jas Sum Svetlinata; I najmnogu od se, bozhestvenoto JAS SUM od koe lugje pagjale, poradi koe sakale da go kamenuvaat itn.
    Navistina neznam sto te machi tuka. Hristos mnogu jasno go kazuva toa:

    Jas i Tatkoto Sme edno. Jas Sum vo Tatkoto i Tatkoto e vo Mene. Isaija vika deka ke bide Silen Bog, Bog megju nas; vo Rimjanite se veli deka e Bog nad site... vo Kolosjanite pisuva deka e ednakov so Bog, deka seta polnota na Bozestvoto zivee vo Nego; Se e preku Nego i za Nego sozdadeno, Toj e pred se, PRVIOT, ALFA, Toj e Posledniot svrshetokot OMEGA!!

    Kazi mi Miralem, ako ne e Hristos Bog, togash sto e? Covek li moze da gi ispolni site ovie kriteriumi pogore navedeni? Angel li? sozdanie li?
    k*ranot te sovetuva da go pocituvas Indzilot. Pokori se pod Negoviot avtoritet. Ne zaboravaj, bibliskiot casovnik veli deka e nesto pred polnokj, nemas mnogu vreme!
    pozdrav!
    -EvAngelos




    Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

    Исус е Бог

     

     

    Тоа е библиска вистина. Конзистентно и непроменливо учење на Светото Писмо.

    Во прилог, ќе наведеме неколку, повеќе од доволно, библиски цитати и стихови кои јасно говорат за божественоста на Христос, за Неговата еднаквост и едносуштност со Таткото; за начинот на кој Тој им се претстасвувал на луѓето, и како тие Му се обраќале Него; за Неговите божествени атрибути, кои само Бог може да ги поседува.

     

    За да нема недоразбирање, прво ќе го истакнам еден стих од Библијата кој кажува дека Бог е Еден. (а ако некој (Miralem) има проблем со Тројството, нека го прочита мојот коментар на Темата "Тројство или четворство" 3та страна)

     

    "Пред Мене ниеден бог не беше направен и не ќе биде после Мене. Јас, Јас Сум Господ, нема Спасител освен Мене" Исаија 43:10,11

     

    А кој е Исус?

     

     

    • Едносушноста со Таткото

     

    Јас и Таткото сме едно. (Јован 10:30)

    ...И Словото беше Бог....и Словото стана тело.. (Јован 1:1,14)

    Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото е во Мене (Јован 14:11)

    Тома изусти, велејќи Му: "Мојот Господ и мојот Бог!" (Јован 20:28) (Исус не одрекол!!!)

     

    • Првиот и Последниот

     

    "Не плаши се! Јас Сум Првиот и Последниот, и Живиот; бев мртов,

    и еве, ж.ив Сум во сите векови.. - Отк. 1:17,18

    (Во овој стих јасно е дека се зборува за Синот, бидејќи Таткото никогаш не бил мртов.)

     

    "Јас сум Алфа и Омега", вели Господ Бог, "Кој е, Кој беше и

    Кој доаѓа - Семокјниот". - Отк. 1:8

     

    Овие "Првиот и Последниот" и "Алфа и Омега" се титули кои му припаѓале и му припаѓаат само на Бог.

     

     

    • Божественото "ЈАС СУМ"

     

    "ЈАС СУМ КОЈ СУМ", Му рече Бог на Мојсеј. Потоа продолжи: "Кажи им вака на Израелците: "ЈАС СУМ, ме испрати кај вас" Излез 3:14

     

    Вие сте Ми сведоци, словото е Господово, а Јас Сум Бог, од вечноста - ЈАС СУМ! Исаија 43:12,13

     

    А кога (Исус) им рече:"Јас Сум", се тргнаа назад и паднаа наземи. - Јован 18:6

     

    Забелешка: Интересно е зошто паднале наземи војниците. Нема никаква информација, ни тука, ни пред тоа, а ни потоа дека имало некој силен ветар или силен земјотрес што ги принудил војниците да паднат. Можеби причината била токму тоа што Христос им се претставил со авторитетот на Бог, со божествената титула ЈАС СУМ. Зарем не е доволно човек да падне наземи кога самиот Бог би му се објавил?

     

    Исус им рече: "Вистина, вистина ви велам: Уште пред да биде Авраам, ЈАС СУМ. " Тогаш кренаа камења, за да ги фрлат во Него.. Јован 8:58

     

    Забелешка: Исус можел да рече: "Уште пред да биде Авраам, Јас бев." Тоа и би било граматички поточно кога веќе зборува за минато време. Но Тој вели: ЈАС СУМ, и евреите добро знаеле што значи тоа и за Кој се претставува, па затоа и земале камења да го каменуваат за богохулство.

     

    ..зашто ако не поверувате дека ЈАС СУМ, ќе умрете во своите гревови Јован 8:24

     

     

    • Неговата еднаквост со Таткото

     

    ..чии се и татковците од кои потекнува и Христос по тело, Кој е Бог над

    сите, благословен во вечни векови! Амин. Римјаните 9:5

     

    Кој, иако беше во ликот Божји, не го сметаше како нешто приграбено

    - тоа што е еднаков со Бог, туку се лиши Самиот Себеси, земајќи лик на

    слуга, станувајќи сличен со луѓето. Филипјаните 2:6,7

     

    •  МУ СЕ ПОКЛОНУВААТ: (9 примери)

     

    А тој рече: "Верувам, Господине", и Му се поклони. - Јован 9:38

     

    Зашто ја видовме Неговата ѕвезда на исток и дојдовме да Му се

    поклониме...Кога влегоа во куќата, го видоа Детето со мајка Му Марија,

    паднаа ничкум и Му оддадоа чест - Матеј 2:2,11

     

    А оние што беа во коработ, дојдоа и Му се поклонија, велејќи:

    "Навистина, Ти си Божјиот Син. - Матеј 14:33

     

    Таа повторно Му се приближи и поклонувајќи Му се рече:

    "Господи, помогни ми! - Матеј 15:25

     

    Тогаш мајката на синовите Зебедееви Му пристапи заедно со своите

    синови, поклонувајќи Му се, за да измоли нешто од Него. - Матеј 20:20

     

    Го фатија за нозете и Му се поклонија. - Матеј 28:9

     

    И штом Го видоа, Му се поклонија, а некои се сомневаа. - Матеј 28:17

     

    та во името Исус да се поклони секое колено на оние кои се на небото,

    на земјата и под земјата - Филипјаните 2:10

     

    И пак, кога Првородениот Го воведе во светот, рече:

    "И да Му се поклонат сите Божји ангели!" - Евреите 1:6

     

     

    ЗА РАЗЛИКА ОД ПЕТАР И АНГЕЛОТ КОИ ОДБИЛЕ ПОКЛОНУВАНЈЕ:

     

    А кога Петар влегуваше, Корнелиј го пречека, падна пред неговите нозе

    и се поклони. Петар го подигна, велејќи: "Стани! И јас сум само човек! - Дела 10:25,26

     

    Јас паднав пред неговите нозе да му се поклонам, а тој ми рече:

    "Не прави го тоа! Јас сум слуга како и ти и твоите браќа - Отк 19:10

     

    Јас, Јован, сум тој кој ги чу и ги виде овие нешта. И кога чув и видов, паднав да се поклонам пред нозете на ангелот кој ми ги покажа овие нешта. А тој ми рече: "Не прави го тоа! Јас сум слуга како и ти и твоите браќа, пророците и сите оние кои ги пазат зборовите на оваа книга. На Бог поклони Му се!" - Откровение 22:8,9

     

     

    • Ги поседува сите атрибути на Бог

     

    Го Слават (Матеј 2:2,11; 14:33).

    Го нарекуваат Бог (Јован 20:28; Евреите 1:8)

    Го нарекуваат Син Божји (Марко 1:1)

    Му се молат (Дела 7:59).

    Безгрешен е (1 Петар 2:22; Евреите 4:15).

    Знае се (Јован 21:17).

    Дава живот вечен (Јован 10:28).

    Во Него живее сета полнота на Божеството (Колосјаните 2:9).

     

     

    • Други Стихови:

     

    Апостол Петар го потврдува за Бог уште на почетокот на своето писмо:

    ..до оние кои преку праведноста на нашиот Бог и Спасител, Исус Христос, 2 Петрово 1:1

     

    Исто така знаеме дека Божјиот Син дојде и ни даде разбирање, за да Го

    познаеме Вистинскиот, а ние сме во Вистинскиот, во Неговиот Син Исус

    Христос. Тој е вистинскиот Бог и вечен живот. 1 Јованово 5:20

     

    ..зашто сите (евреите) пиеа од духовната Стена (карпа), која ги следеше, а таа стена, беше Христос. 1 Коринтјаните 10:4

    (тука зборува за Бог кој ги следеше и водеше Израелците низ пустината, во вид на облак дење и огнен столб ноќе. Во еден момент Бог направи од карпа да потече вода за да ги напои евреите)

     

    Тој е лик на невидливиот Бог, Првороден на сето создание, зашто преку

    Него е создадено се што е на небесата и на земјата; видливо и невидливо,

    престоли, господства, началства или власти - се е создадено преку Него и за Него. И Тој е пред се и се суштествува во Него. Колосјаните 1:15-17

     

    Зашто се е од Него, преку Него и за Него. Римјаните 11:6

     

    Зашто во Него, во телесен облик, живее сета полнота на Божеството, Колосјаните 2:9

     

    Еве, девица ќе зачне и ќе роди Син, и ќе Му даде име Емануел. (Еману-Ел во превод значи: Бог со нас) Исаија 7:14

     

    Зашто ни се роди Дете, Син ни се даде, власта Му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко, Кнез на Мирот. Исаија 9:6

     

    Еве, доаѓа времето, вели Господ, и ќе му издигнам на Давид праведен Подник. Тој ќе владее како Цар... И еве го името со кое Ќе го нарекуваат: ГОСПОД, НАША ПРАВДА. Еремија 23:5,6

     

     

    Поздрав до Миралем и до сите!

    -EvAngelos





    Изменето од EvAngelos - 23.Март.2007 во 11:14
    Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
    Кон врв
    Miralem1 Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)

    Регистриран: 10.Март.2007
    Статус: Офлајн
    Поени: 1548
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2007 во 15:25

    Glupavo i bezobrazno bi bilo sega i jas da go povtoram mojot post.

    Ti trebase da go kopiras mojot i da mi odgovoris onaka kako sto jas gi postaviv bibliskite citati vo konekst a ne isus rekol ".......ako si me videl mene seedno kako da si go videl boga..........." Nego cel citat da vidime zosto isus taka rekol.
     
    Sekoe Dobro.
     
    Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
    Кон врв
    belichka Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)

    Регистриран: 30.Октомври.2006
    Статус: Офлајн
    Поени: 2023
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2007 во 16:50
    Miralem udostoj go covekot bar da procitas....sto napisal....ako vekje nemas komentar...Big%20smile
    Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
    Кон врв
     Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
      Сподели тема   

    Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

    Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
    Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

    Страницата е генерирана за 0,188 секунди.