IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Сезнајниот Бог?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сезнајниот Бог?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Сезнајниот Бог?
    Испратена: 18.Март.2007 во 18:19
Isus a.s,spored Hristijanite e Se' znajniot Bog.
 
1.Sudniot den za Isus e nepoznat poim:
 
Matija 24:36

"A o onom danu i casu nitko ne zna, pa ni andjeli nebeski, ni Sin, nego samo Otac.
 
Pred da recete deka Isus ne sakal da im kaze za da bidat spremni za toj cas,za da ne se macite so toa odma da ve potsetam ubavo da go procitate Bibliskiot citat: Isus veli deka NIKOJ NE ZNAE ne veli nema da vi kazam tuku veli deka NEZNAE.
 
2.Isus a.s bil Gladen (Gladen Bog ?) od daleku videl drvo smokvi,od srekja (rsreken Bog ?) pocnal da trca da kasne nekoja smokva oti bil gladen,koga stignal tamu,ooopssss... se iznenadil (iznenaden bog?) oti na drvoto nemalo smokvi (se' znaen Bog?).
 
Marko 11:12-13

13. I videvsi izdaleka smokvu s liscem dodje ne bi li sta nasao na njoj; i dosavsi k njoj nista ne nadje osim lisca; jer jos ne bese vreme smokvama.


Aj toa... (Bogot na ljubovta ?) posle ovoj nastan go prokolnal drvoto nikogas da ne rodi...
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2007 во 14:50
Ermm
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
C.B. Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај C.B. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2007 во 15:04
za nas hristijanite isus  --- ne e bog!!

toj bil   bogo-covek!

isus rekol:    toj cas nikoj ne go znae,  sem otecot koj e na neboto!

znaci koga nego go prasuvaat kako ucitel i covek toj im odgovara sprema nivnoto ockuvanje(znaenje)!    deka sem bog(otecot nebeski) toj cas nikoj ne go znae!

znaci tuka konkretno se vodi dijalog za posledniot cas!  a ne za toa koj i sto e isus!  toa e objasnato vo drugi delovi kade i sto go prasuvaat za toa!

za gladot ako veke znaes sto e bogo-covek ke ti stane jasno!
kako covek i jade i pie   a  kako  bog hrani  3000 dusi  so edna riba i leb!    razbiras? znaci istiot toj isus!

a  za smokvata projatele   toa e samo parabola za evreite!

zatoa sto tolku god. bog im prakjal proroci , uciteli   no ne donele plod dostoen na ,,dobar rod,,!
citaj malku tolkuvanje na pismoto----  bidejki slovoto ubiva a ,,duhot ozivuva,,!  biblijata e polna so paraboli i sporeduvanja,  koe ponekogas  imaat podlaboko znacenje,  i zatoa sekoj onoj koj ne e edno so onoj koj ja pisuval (inspiriral)----ne moze i da ja razbere!
tolku ste siromasni toa e za zalenje!
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2007 во 15:09
Originally posted by C.B. C.B. напиша:

za nas hristijanite isus  --- ne e bog!!

toj bil   bogo-covek!

isus rekol:    toj cas nikoj ne go znae,  sem otecot koj e na neboto!

znaci koga nego go prasuvaat kako ucitel i covek toj im odgovara sprema nivnoto ockuvanje(znaenje)!    deka sem bog(otecot nebeski) toj cas nikoj ne go znae!

znaci tuka konkretno se vodi dijalog za posledniot cas!  a ne za toa koj i sto e isus!  toa e objasnato vo drugi delovi kade i sto go prasuvaat za toa!

za gladot ako veke znaes sto e bogo-covek ke ti stane jasno!
kako covek i jade i pie   a  kako  bog hrani  3000 dusi  so edna riba i leb!    razbiras? znaci istiot toj isus!

a  za smokvata projatele   toa e samo parabola za evreite!

zatoa sto tolku god. bog im prakjal proroci , uciteli   no ne donele plod dostoen na ,,dobar rod,,!
citaj malku tolkuvanje na pismoto----  bidejki slovoto ubiva a ,,duhot ozivuva,,!  biblijata e polna so paraboli i sporeduvanja,  koe ponekogas  imaat podlaboko znacenje,  i zatoa sekoj onoj koj ne e edno so onoj koj ja pisuval (inspiriral)----ne moze i da ja razbere!
tolku ste siromasni toa e za zalenje!
Hehe... dobar si,prijatele.
Covek poveke nemoze da vi razbere. Isus velis za Hristijanite ne e Bog ? Sard,SimeonNT,Pravoslavie.... dali e ova vistina ???  Nekoj ke rece da nekoj ne.
Dobro,bogocovek e. Dali e seznaen e prasanjeto ? Kako sto belicka kaza vo eden post ???
Predlagam da si napravete uste eden sobor,kako sto konstantin go naprajl nekogas i ja vmetnal bozestvenosta na isus,megjusebno da se dogovorito sto e Isus i sto bil pa da se naprajme muabet.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2007 во 15:12
БОГОЧОВЕК Е
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 18:30
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Isus a.s,spored Hristijanite e Se' znajniot Bog.
 
За Христијаните Исус е Отелотворениот Божји Логос / Збор преку Кого Бог Отецот Создаваше.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

1.Sudniot den za Isus e nepoznat poim:
 
Matija 24:36

"A o onom danu i casu nitko ne zna, pa ni andjeli nebeski, ni Sin, nego samo Otac.
 
Pred da recete deka Isus ne sakal da im kaze za da bidat spremni za toj cas,za da ne se macite so toa odma da ve potsetam ubavo da go procitate Bibliskiot citat: Isus veli deka NIKOJ NE ZNAE ne veli nema da vi kazam tuku veli deka NEZNAE.
 
Кога Го испратил во Светот Бог Отецот не Му дал да знае.
 
По Воскресението (запишано е во Делата Апостолски) :
 
Глава 1:
 
6. А они онда који заједно беху, питаху Га говорећи: Господе! Хоћеш ли сад начинити царство Израиљево?

7. А Он им рече: Није ваше знати времена и лета које Отац задржа у својој власти;
 
Значи, има нешта кои Отецот ги задржал во Своја Власт.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
2.Isus a.s bil Gladen (Gladen Bog ?)
 
Исус е БогоЧовек. Огладнел како Човек. Неговата Божја Природа е Совршена.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
od daleku videl drvo smokvi,od srekja (rsreken Bog ?) pocnal da trca da kasne nekoja smokva oti bil gladen,koga stignal tamu,ooopssss... se iznenadil (iznenaden bog?) oti na drvoto nemalo smokvi (se' znaen Bog?).
 
Marko 11:12-13

13. I videvsi izdaleka smokvu s liscem dodje ne bi li sta nasao na njoj; i dosavsi k njoj nista ne nadje osim lisca; jer jos ne bese vreme smokvama.


Aj toa... (Bogot na ljubovta ?) posle ovoj nastan go prokolnal drvoto nikogas da ne rodi...
 
 
Ајде да Те потсетам на еден Настан:
 

Свето Јеванђеље по Луки, глава 7.

 

1. А кад сврши све речи своје пред народом, дође у Капернаум.
2. У капетана пак једног беше слуга болестан на умору који му беше мио.


3. А кад чу за Исуса, посла к Њему старешине јудејске молећи Га да би дошао да му исцели слугу.
4. А они дошавши к Исусу мољаху Га лепо говорећи: Достојан је да му то учиниш;
5. Јер љуби народ наш, и начини нам зборницу.
6. А Исус иђаше с њима. И кад већ беху близу куће, посла капетан к Њему пријатеље говорећи Му: Господе! Не труди се, јер нисам достојан да уђеш под моју стреху;
7. Зато и не држах себе достојног да Ти дођем, него само реци реч, и оздравиће слуга мој.
8. Јер и ја сам човек под власти, и имам под собом војнике, па кажем једном: Иди, и иде; и другом: Дођи, и дође; и слузи свом: Учини то, и учини.
9. А кад то чу Исус, зачуди му се, и окренувши се народу који иђаше за Њим рече: Кажем вам: ни у Израиљу толике вере не нађох.


10. И вративши се послани нађоше болесног слугу здравог.
11. И потом иђаше у град који се зови Наин, и с Њим иђаху многи ученици Његови и мноштво народа.      ...

 
 
Како е возможно, Оној Кој го немал на визуелен домет болниот Човек - Да го Исцели, а Смоквата која ја видел да не знае дека нема род ??
 
Ако позадлабочено приидеш на овој Настан (со смоквата) и на оној после него (утредента кога поминале виделе дека смоквата била навистина исушена) ќе видиш дека од тука произлегле многу важни Поуки.
 
Прво: Верата на Човекот може да прави Чуда! На Верниот Човек НИШТО НЕ МУ Е НЕМОЖНО!
 
Второ: Зборовите на човекот имаат голема сила! Затоа треба да се внимава како постапуваме со нив, како ги изговараме, кому ги изговараме и на каков начин. Клетвите навистина можат да му наштетат на оној или на она на кое му се упатени. Убавите зборови можат да препородат, можат да исцелат, да оздравеат. Оние кои ги кажуваш со негативен набој, со омраза - тие ја бомбардираат Личноста на Човекот и можат да му го загрозат здравјето (физичко или душевно), па дури ако се доволно силни и да го исушат Човекот (како смоквава) или да го убијат. Исус ова го направил за да покаже дека КЛЕТВА е опасно нешто!
 
Како што гледаш под површината на овој Настан има многу поважно нешто, отколку да мислиш дали е ова Се’знајниот? Исус НЕ МОЖЕЛ ДА НЕ ЗНАЕ ШТО ИМА НА ТОА ДРВО (Оној го исцели а не го виде, а не пак да не знае дали има нешто на смоква која била оддалечена од Него, а ја видел). Но вака постапил за да произлезат, како што гледаш, ВАЖНИ ПОУКИ !
 
Со Љубов,
Pravoslavie


Изменето од Pravoslavie - 21.Март.2007 во 18:48
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 18:38
Добар пост православие... баш така... Никаде не пишува дека Исус не знаел дека нема смокви... Туку напротив, знаел, и баш затоа и се приближил за да ја направи оваа духовна поента...
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 19:00

Цитирај

За Христијаните Исус е Отелотворениот Божји Логос / Збор преку Кого Бог Отецот Создаваше.
 
Sto i sekoj Bozji pratenik. Ne samo Isus. Ami i Mojsie primal Bozji zborovi i zapovedi.Kakov logos,toa samo vi go dodale. Sto bil Mojsie,zarem toj lazel ? Vo cie Ime Mojsie zboruval ???? Mojsie Direktno zboruval so BOGA ne so Isus. Mojsie ja videl NEGOVATA svetlina. Bog se otelotvoril ? Zosto ja izbris TI pravoslavie temata "dali Bog vlegol vo covecko telo" so bibliski citati.... ? Ne ti pasirase ! Ako veruvame deka Bog se otelotvoril,togas glupavo e da veruvame deka Isus se moli na nekogo i od nekogo bara SPAS. Zarem ne e Bog vo nego ?? Da ama tie se trojca-ke reces. Go znam odgovorot. "Spasenieto dojde vo isus za svetiot duh da se pojavi i togas otecot sleze i sinot dosol......"  Vo sto e razlikata pomegju ISUS I MOJSIE ????
 
Цитирај
Значи, има нешта кои Отецот ги задржал во Своја Власт.
 
Pa..... ? Znaci Isus ne e seznaen. Toa e poentata na razgovorov,tuku bil ogranicen. Imal mok odredena kolku da im dokaze deka e OD BOGA PRATEN a nemal Mok da se znae deka NE E SEMOKEN.
 
Цитирај
Исус е БогоЧовек. Огладнел како Човек. Неговата Божја Природа е Совршена.
 
Vidis neznaes sto zboruvas. Isus e Bogocovek ama negovata Bozja priroda e sovrsena. Onoj koj e sovrsen nema potreba od glad nitu zed nitu umor..... Sovrsen a veruvas deka go pretepale ? Povtorno: Koja e razlikata pomegju Isus i Mojsie ?
 
Цитирај
Како е возможно, Оној Кој го немал на визуелен домет болниот Човек - Да го Исцели, а Смоквата која ја видел да не знае дека нема род ??
 
Toa e ona sto i jas sakam da te prasam i da te potsetam.... da razmislis. OGRANICEN BIL vo negovoto znaenje. Kako i Mojsie.Malku li cuda mojsie napravil ?????? DURI I DALEKU POGOLEMI OD ISUS A.S.
Neli Mojsie Kravata ja Oziveal da posvedoci za ubieniot covek ???
Kaj vas se raboti za domasno i roditelsko ubeduvanje bez edna troska podloga i dokaz. Veruvate sto veruvate... a ako ve prasa nekoj: "Toa e fenomen koj nikoj nemoze da go objasni"
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 19:14
 
 
miralem, prvin treba da ti se razjasnat
 
dvete prirodi vo Isus....drugoto,
 
samo posebe kje ti se razjasni,
 
razgranici gi dvete prirodi vo Hrista
 
Sovrshenata Bozestvena Priroda,
 
Coveckata Priroda, zatoa jadel i piel...
 
mnogu pati go postiram ovoj post aj uste ednas, ne e na odmet:
 
Hristos, namesto kako ponizenduri so smrtt na Krst,
mozese da dojde kako Bog, VO SETA SVOJA SLAVA I MOK.
No, toa neizostavno ke gi zarobese lugeto.
Toj dopusti da mu se sluco ona od koe se sramime citajki vo evangelieto za onie koi sudat spored zemnata padnatita logika,
i koj neograniceniot Bog go ogranicuvaat vo svoite poimu da nemozat vo nego da go prepoznaat Boga.
A na onie zelni za Boga, luge na koi srcata im zaigrale od negovata propoved, voopshto ne im precela nadvoresnata tragika na negoviot zemen zivot,
 naprotiv tie tuka ja videle nedogledlivata golemina na
NAsiot BOG, koja ponizuvaweto samo ja istaknuva.
Evreite baraat da sleze od krstot za da poveruvaat deka e Sin Bozji, i Hristos toa mozese da go napravi, no po cena da gi zarobi so ova cudo da napravi da mu se poklonat iako ne go ljubat, protiv nivnavolja.
No Bog, nesaka ropska, no ljubovna pokornost.

 

 
 
 
 
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 19:14
Нема никаква контрадикторност дека Христос бил Бог, но во исто време и човек. Затоа не е за чудење што Неговото човечко тело, барало храна, одмор итн. НЕ затоа што Бог бил уморен, туку затоа што така функционира физичките закони на неговото тело...

НО забележи, дека ХРистос кога и да посакал, ги суспендирал физичките закони. Ако посакал, миниувал низ ѕид. Ако посакал смирувал бури. Ако посакал, одел по вода. Значи, за Него ЈАСНО СЕ ГЛЕДА дека ТОЈ е Неограничен во својата моќ, туку исклучиво САМИОТ се ограничува, заради човештвото.


Единственото нешто што може да го ограничи Бога, е Самиот Тој.


Изменето од аџија - 21.Март.2007 во 19:15
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 19:34

Belicke...  Objasneto e toa nekolku pati,no od nikogo i od onie sto vo 4 oci mi objasnuvale,ne nasle odgovor na nekolku moi prasanja koi se odnesuvaat na toa.

Koja e razlikata pomegju Isus i Mojsie ???
Sto e toa sto ja dokazuva bozestvenosta na Isus ? Koja e pricinata sto veruvate deka Isus e Sin Bozji i Bog istovremeno a Istovremeno i S.Duh ?
Isus e Roden bez Tatko ? Veruvam vo toa. No veruvam vo Silata i Mokta Bozja,Allahova,deka za nego SE' e Mozno. Veruvam deka Adam a.s stvoren e i bez Majka ! Veruvam deka Dawud a.s (David) pravel isto cuda,duri i veterot mu bil poslusen ! Sekoj Allahov pratenik a.s imal mok odredena odvisno od narodot vo koj ziveel.
Evreite probale da go ubijat Isus... a kolku cuda napravil ! Sto ako Isus i cuda ne pravese ?! Nemase da ima nitu eden edinstven sledbenik oti na toj narod samo Cudo mozelo da gi ubedi ! Muhammed a.s ne bese od Bitola ! A jas DUSAVA JA DAVAM ZA NEGO ! Nitu go imam videno nitu glasot negov go imam slusnato ! No nego mu bese dadeno NAJ GOLEMOTO CUDO I BOGATSTVO-QUR'AN A.SH. Na kogo,za zal,mnogu malce razmisluvate.
SITE PRAVELE CUDA !
Mene,nitu na bilo koj Musliman,ne treba da go ubeduvate deka Isus alejhi selam pravel cuda,deka Marija neka e Allah zadovolen so nea bila cesna zena,deka Isus Ljubov propovedal. Ama deka Bil Bog ili Sin Bozji ?! Toa nisto NE DOKAZUVA ! Vo toa moze da poveruva samo onoj koj se rodil so takvo ubeduvanje a da go dokazete toa,toa i za vas ke ostane MISTERIJA I "FENOMEN" I taka vo neznaenje na toa prasanje ke umrete....
 
Ima slucaj,kade sto Isus PLACEL koga nekoj blizok mu umrel ! Pa zosto ne go ozivel ?! Toa e ona sto Allah go ostavil taka da bide nesto na sto treba da razmislete a ne razmisluvate. Isus Ozivuval,znam. No zosto i nego ne go oziveal ? A tolku go sakal,placel.... pa zatoa sto da ja pokaze SEMOKTA NA ONOJ KOJ GO PRATIL da ja pokaze negovata OGRANICENOST.
 
Muhammed a.s sekoj den denesen go ima opisano,vo predznacite na sudniot den... no za toj den i cas veli deka znae poveke onoj koj prasuva odkolku prasaniot. Znaci i toj bil ogranicen i site.
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 19:51
Mirale, golema e razlikata megu site proroci i Isus, ednas barase bar ede citat kade Isus potvrduva deka e Bog... eve potseti se
 
 
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 22:43
Originally posted by belichka belichka напиша:

Mirale, golema e razlikata megu site proroci i Isus, ednas barase bar ede citat kade Isus potvrduva deka e Bog... eve potseti se
 
 
 
Nisto Belichke... povtorno jas bez odgovor.Odgovori na prasanjata sto gi postaviv,gi ima.
I citatite,stavi gi na ovaa tema,da gi razjasnime poleka... da ne setame po temite,ako pisuvame tuka tuka da pisuvame.
Daj gi citatite,posto se ponudi a tuka mislam deka ne ti spomnav: "KADE ISUS REKOL JAS SUM BOG ILI MOLITE MI SE MENE.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 00:51

Исус е Бог

 

 

Тоа е библиска вистина. Конзистентно и непроменливо учење на Светото Писмо.

Во прилог, ќе наведеме неколку, повеќе од доволно, библиски цитати и стихови кои јасно говорат за божественоста на Христос, за Неговата еднаквост и едносуштност со Таткото; за начинот на кој Тој им се претстасвувал на луѓето, и како тие Му се обраќале Него; за Неговите божествени атрибути, кои само Бог може да ги поседува.

 

За да нема недоразбирање, прво ќе го истакнам еден стих од Библијата кој кажува дека Бог е Еден. (а ако некој (Miralem) има проблем со Тројството, нека го прочита мојот коментар на Темата "Тројство или четворство" 3та страна)

 

"Пред Мене ниеден бог не беше направен и не ќе биде после Мене. Јас, Јас Сум Господ, нема Спасител освен Мене" Исаија 43:10,11

 

А кој е Исус?

 

 

·        Едносушноста со Таткото

 

Јас и Таткото сме едно. (Јован 10:30)

...И Словото беше Бог....и Словото стана тело.. (Јован 1:1,14)

Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото е во Мене (Јован 14:11)

Тома изусти, велејќи Му: "Мојот Господ и мојот Бог!" (Јован 20:28) (Исус не одрекол!!!)

 

·        Првиот и Последниот

 

"Не плаши се! Јас Сум Првиот и Последниот, и Живиот; бев мртов,

и еве, ж.ив Сум во сите векови.. - Отк. 1:17,18

(Во овој стих јасно е дека се зборува за Синот, бидејќи Таткото никогаш не бил мртов.)

 

"Јас сум Алфа и Омега", вели Господ Бог, "Кој е, Кој беше и

Кој доаѓа - Семокјниот". - Отк. 1:8

 

Овие "Првиот и Последниот" и "Алфа и Омега" се титули кои му припаѓале и му припаѓаат само на Бог.

 

 

·        Божественото "ЈАС СУМ"

 

"ЈАС СУМ КОЈ СУМ", Му рече Бог на Мојсеј. Потоа продолжи: "Кажи им вака на Израелците: "ЈАС СУМ, ме испрати кај вас" Излез 3:14

 

Вие сте Ми сведоци, словото е Господово, а Јас Сум Бог, од вечноста - ЈАС СУМ! Исаија 43:12,13

 

А кога (Исус) им рече:"Јас Сум", се тргнаа назад и паднаа наземи. - Јован 18:6

 

Забелешка: Интересно е зошто паднале наземи војниците. Нема никаква информација, ни тука, ни пред тоа, а ни потоа дека имало некој силен ветар или силен земјотрес што ги принудил војниците да паднат. Можеби причината била токму тоа што Христос им се претставил со авторитетот на Бог, со божествената титула ЈАС СУМ. Зарем не е доволно човек да падне наземи кога самиот Бог би му се објавил?

 

Исус им рече: "Вистина, вистина ви велам: Уште пред да биде Авраам, ЈАС СУМ. " Тогаш кренаа камења, за да ги фрлат во Него.. Јован 8:58

 

Забелешка: Исус можел да рече: "Уште пред да биде Авраам, Јас бев." Тоа и би било граматички поточно кога веќе зборува за минато време. Но Тој вели: ЈАС СУМ, и евреите добро знаеле што значи тоа и за Кој се претставува, па затоа и земале камења да го каменуваат за богохулство.

 

..зашто ако не поверувате дека ЈАС СУМ, ќе умрете во своите гревови Јован 8:24

 

 

·        Неговата еднаквост со Таткото

 

..чии се и татковците од кои потекнува и Христос по тело, Кој е Бог над

сите, благословен во вечни векови! Амин. Римјаните 9:5

 

Кој, иако беше во ликот Божји, не го сметаше како нешто приграбено

- тоа што е еднаков со Бог, туку се лиши Самиот Себеси, земајќи лик на

слуга, станувајќи сличен со луѓето. Филипјаните 2:6,7

 

 

·        МУ СЕ ПОКЛОНУВААТ: (9 примери)

 

А тој рече: "Верувам, Господине", и Му се поклони. - Јован 9:38

 

Зашто ја видовме Неговата ѕвезда на исток и дојдовме да Му се

поклониме...Кога влегоа во куќата, го видоа Детето со мајка Му Марија,

паднаа ничкум и Му оддадоа чест - Матеј 2:2,11

 

А оние што беа во коработ, дојдоа и Му се поклонија, велејќи:

"Навистина, Ти си Божјиот Син. - Матеј 14:33

 

Таа повторно Му се приближи и поклонувајќи Му се рече:

"Господи, помогни ми! - Матеј 15:25

 

Тогаш мајката на синовите Зебедееви Му пристапи заедно со своите

синови, поклонувајќи Му се, за да измоли нешто од Него. - Матеј 20:20

 

Го фатија за нозете и Му се поклонија. - Матеј 28:9

 

И штом Го видоа, Му се поклонија, а некои се сомневаа. - Матеј 28:17

 

та во името Исус да се поклони секое колено на оние кои се на небото,

на земјата и под земјата - Филипјаните 2:10

 

И пак, кога Првородениот Го воведе во светот, рече:

"И да Му се поклонат сите Божји ангели!" - Евреите 1:6

 

 

ЗА РАЗЛИКА ОД ПЕТАР И АНГЕЛОТ КОИ ОДБИЛЕ ПОКЛОНУВАНЈЕ:

 

А кога Петар влегуваше, Корнелиј го пречека, падна пред неговите нозе

и се поклони. Петар го подигна, велејќи: "Стани! И јас сум само човек! - Дела 10:25,26

 

Јас паднав пред неговите нозе да му се поклонам, а тој ми рече:

"Не прави го тоа! Јас сум слуга како и ти и твоите браќа - Отк 19:10

 

Јас, Јован, сум тој кој ги чу и ги виде овие нешта. И кога чув и видов, паднав да се поклонам пред нозете на ангелот кој ми ги покажа овие нешта. А тој ми рече: "Не прави го тоа! Јас сум слуга како и ти и твоите браќа, пророците и сите оние кои ги пазат зборовите на оваа книга. На Бог поклони Му се!" - Откровение 22:8,9

 

 

·        Ги поседува сите атрибути на Бог

 

Го Слават (Матеј 2:2,11; 14:33).

Го нарекуваат Бог (Јован 20:28; Евреите 1:8)

Го нарекуваат Син Божји (Марко 1:1)

Му се молат (Дела 7:59).

Безгрешен е (1 Петар 2:22; Евреите 4:15).

Знае се (Јован 21:17).

Дава живот вечен (Јован 10:28).

Во Него живее сета полнота на Божеството (Колосјаните 2:9).

 

 

·        Други Стихови:

 

Апостол Петар го потврдува за Бог уште на почетокот на своето писмо:

..до оние кои преку праведноста на нашиот Бог и Спасител, Исус Христос, 2 Петрово 1:1

 

Исто така знаеме дека Божјиот Син дојде и ни даде разбирање, за да Го

познаеме Вистинскиот, а ние сме во Вистинскиот, во Неговиот Син Исус

Христос. Тој е вистинскиот Бог и вечен живот. 1 Јованово 5:20

 

..зашто сите (евреите) пиеа од духовната Стена (карпа), која ги следеше, а таа стена, беше Христос. 1 Коринтјаните 10:4

(тука зборува за Бог кој ги следеше и водеше Израелците низ пустината, во вид на облак дење и огнен столб ноќе. Во еден момент Бог направи од карпа да потече вода за да ги напои евреите)

 

Тој е лик на невидливиот Бог, Првороден на сето создание, зашто преку

Него е создадено се што е на небесата и на земјата; видливо и невидливо,

престоли, господства, началства или власти - се е создадено преку Него и за Него. И Тој е пред се и се суштествува во Него. Колосјаните 1:15-17

 

Зашто се е од Него, преку Него и за Него. Римјаните 11:6

 

Зашто во Него, во телесен облик, живее сета полнота на Божеството, Колосјаните 2:9

 

Еве, девица ќе зачне и ќе роди Син, и ќе Му даде име Емануел. (Еману-Ел во превод значи: Бог со нас) Исаија 7:14

 

Зашто ни се роди Дете, Син ни се даде, власта Му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко, Кнез на Мирот. Исаија 9:6

 

Еве, доаѓа времето, вели Господ, и ќе му издигнам на Давид праведен Подник. Тој ќе владее како Цар... И еве го името со кое Ќе го нарекуваат: ГОСПОД, НАША ПРАВДА. Еремија 23:5,6

 

 

Поздрав до Миралем и до сите!

-EvAngelos



Изменето од EvAngelos - 22.Март.2007 во 19:31
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.