IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - SONY rechargeable battery (важно!)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

SONY rechargeable battery (важно!)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: SONY rechargeable battery (важно!)
    Испратена: 12.Март.2007 во 11:27

Здраво на сите!

Поради едно немило искуство решив да ве информирам навреме за "верните фалсификати на SONY" полнливи батерии.
Жалам што не направив фотографии па и нив да ги закачев но веќе се отарасив од батериите па затоа и нема фотки.
На пазариве во последно време се појавиа SONY батерии со деклалиран капацитет од 3700 4300 и т.н. ЛУЃЕ НЕМА ВРСКА! SONY не произведува батерии со капацитет поголем од 2500мАН и тие неможете да ги набавите за помалце од 300-400 ден. (можете и да проверите на сајтот на Сони на интернет)
Имав можност да ги тестирам овие од 4300мАН и ќе ви кажам дека не држат ни колку 750мАН. Греат ужасно и се подолги од стандардните батерии така да ќе се помачите да ги ставите ако притоа имате среќа да не си го оштетите апаратот, блицот, или некој друг уред. (јас пробував во лежишта за батерии). Всушност нема да можете да ставите ни во полначот зошто и таму едвај некако ги собира.
Бидејќе користите апарати и полнливи батерии (најчесто) не експериментирајте, уствари и можете да експериментирате ама нема да можете да се вадите дека не сте биле информирани.LOLLOLLOL
Пренесете им и на другите кои не го следат редовно форумов (ќе им биде значајна информација) пред да се прејдат.
 
Е сега некој во случај да се запраша (доколку нема набавено) какви батерии да користи т.е. да си набави, можам да посведочам дека GP Kodak и C.F.L. она што го пишува е навистина тоа. Јас лично користам од GP i Kodak и сум сосема задоволен од нив. Навистина држат и навистина имаат многу циклуси на полнење (по 1000) не сум стигнал да ги полнам по 1000 пати но кога ќе стигнам ќе ве информирам LOLLOL
Малце да се нашалам. Kodakot ги имам полнето 27 пати и воопшто нема намалено на капацитет, GP малце помалку (5-6).
 
За GP оргиналното пакување има ливче под самите батерии (упатство), а за Kodakot бидејќи се малце од поодамна и не се сеќавам баш но ќе направам и закачам фотки.
Се надевам дека информацииве ќе ви бидат корисни и благовремени.
Поздрав до сите!
(незнам зошто не неможам да закачам фотки???)


Изменето од Александар_А - 12.Март.2007 во 11:40
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2007 во 13:28
Fala Aleksandar za informacite.Znam za rechargable baterii do 2500 мАН ama ovie epten preterale- 4500мАН .Ubavo sto go spomna ova zosto koga idam na pazar svarno neznam koi baterii se original koi ne se. Site mi izgledaat isto Tongue Poradi toa ne sum kupil dopolnitelni baterii a mi trebaat i se sluzam so na drugar mi koj se nadevam deka ne go cita ova i nema da mi gi zemeLOL.

Od kade kupuvate baterii i koi marki? Ne mi prestavuva razlika dali se 2000мАН ili 2500мАН  se dodeka ne se falsifikat
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2007 во 13:47
loser јас за мене кажав. Погоре ги наведов трите типа кои сум ги употребувал и кои знам дека и други ги употребуваат и се задоволни. Со SONY - малце се слизнав но реагирав брзо така да земете и ќе видите колку ќе завршите работаLOL, само најискрено ве замолувам немојте со тие да тргнете на некоја посериозна работа.
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2007 во 13:57
pa germanos nudat garancija
barem mene mi kazaa taka (smetkata trebalo da ja cuvam...)

a jas sum prilicno zadovolen so 2300mAH (cybercharge "sunlight") ,gi koristam povekje od godina


Изменето од moz pos - 12.Март.2007 во 13:58
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2007 во 13:59
Моз поз а колку ги имаш платено ако не е тајна?
Мада сигурен сум дека не правиме муабет за истите батерии.


Изменето од Александар_А - 12.Март.2007 во 14:01
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2007 во 14:02
800 den so se polnac 4  baterii...
+4 baterii ekstra 500den..


pred nekolku meseci kupuvase eden prijatel isti vakvi ...no me iznenadi so toa sto mi rece deka se poskapi...
shteta ne zapamtiv kolku...

aj da vidam direkten link da ti dadam
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2007 во 14:06
eve direkten link...
-prviot model
http://www.germanos.com.mk/products.asp?lang=lc&lid=7&menuID=2&CatID=110&SubCatId=&BrandId=

P.S. za takov tip zborime taka?
Кон врв
dimo Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2007 во 14:07
Jas imam GP od 2700mAh i super se(cenata e 300-350 den za 2baterii )

Ljupco kolku za orientacija , so batery grip i takvi baterii mozes nad 1200 sliki da napravis Big%20smile


Изменето од Dimo - 12.Март.2007 во 14:08
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2007 во 14:35
 
 
 
Моз пос тие се сосема други. Овие за кои што зборувам се идентични на овие од фоткава со тоа што на нив пишува 4300mAh, 3700mAh...
По ништо неможе да се познае (надворешно) дека не се тоа што пишува, копија подобра од оргиналотBig%20smile што да ви кажам. Текстот на задната страна е како и на оргиналните, ја има дури и интернет адресата за SONY батерии само што на неа нема да можете да ги најдете нив. Е кога ќе пробате да ги користите Confused или полните ќе почне да ви заудара работата на нешто...
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2007 во 11:09
Освежувам намерно, да не некој не прочитал па да ја направи истата грешка. (како менеLOL)
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2007 во 11:19
Originally posted by loser loser напиша:

Fala Aleksandar za informacite.Znam za rechargable baterii do 2500 мАН ama ovie epten preterale- 4500мАН .Ubavo sto go spomna ova zosto koga idam na pazar svarno neznam koi baterii se original koi ne se. Site mi izgledaat isto Tongue Poradi toa ne sum kupil dopolnitelni baterii a mi trebaat i se sluzam so na drugar mi koj se nadevam deka ne go cita ova i nema da mi gi zemeLOL. Od kade kupuvate baterii i koi marki? Ne mi prestavuva razlika dali se 2000мАН ili 2500мАН se dodeka ne se falsifikat



Најсигурен извор за SONY батерии ти се NEPTUN Shop-овите.
Тие се застапници за SONY во Македонија

Изменето од bobicar1 - 14.Март.2007 во 11:19
Кон врв
garfild Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај garfild Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2007 во 13:54
не купувајте кодак од пазар! истата превара е како со сони батериите. јас купив од 2500 и откако ќе ги наполниш држат неколку саата, а ако не ги употребиш истиот ден сами се празнат. имам и GP 2300, i едни бели не се секјавам како се викаат, не се лоши.

во техномаркетите има оригинали на energizer, 4 со полнач кои мислам дека се едни од подобрите (1500 ден ми се чини) . јас од рамстор (самопослугата) си купив 2 Duracell за 300 ден. до сега еднаш ги имам наполнето и држеа многу. за понатаму ќе видиме...
портфолио на идивиди:
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=4037
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2007 во 14:05
Garfild
Значи мене Kodak-от ми се погодиле, ги користам доста одамна и можам да кажам дека се топ батерии. Ниту ми празнат сами од себе, ниту пак брзо при работа, туку држат баш онолку колку што пишува 2350mAh. 
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2007 во 14:07
a jas si kupuvam od tezga od bunjakovec. ima edna tezga specijalizirana za baterii i tuka se lugeto so godini i dosega se nemam pokajano za kupeni baterii i polnaci za niv. samo treba da vnimavate nicd baterii vo polnac za nicd, nimh vo polnac za nimh...
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.