IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Каков Оперативен сиcтем користите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каков Оперативен сиcтем користите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
Автор
Порака
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 01:44
so Xp piraterija bev dugo vreme sea macсреќа
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 06:04
sea malce na mac piratirija
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 02:26
Малце да одговорам на сите што ме повикаа...
Најпрво најлесното на КОЈСУМЈАС да му одговорам...
Security updates кои секојдневно ги издава Мајкрософт, а се за пополнување на празнините кои хакерите ги експлоатираат кај Windows OS платформите, се должат на револтот кој со години постои кон Microsoft за тоа што нивните производи се всушност чиста комерцијала. Во денешно време кога компјутерот е потреба, т.е најобичен домашен апарат, а не како порано луксуз, мислам и се сложувам со повеќето дека да плаќам за софтвер е тотален апсурд. Затоа Windows е најповеќе експлоатиран и напаѓан. Империјата која ја создаде Бил Гејтс, голем број луѓе на светов се борат да ја срушат со мотото : FREEDOM for our wishes, FREEDOM for Informatic technology, FREEDOM for informatic society.
Инаку зошто кажувам дека Windows - ot според мене е далеку зад Линуксот.
Самиот оперативен систем е преобемен, и зафаќа премногу простор на рам меморијата на компјутерот. Еве да речеме Windows XP so service pack 3, во моментов тежи, ни повеќе ни помалку туку цели 2 гб. од меморијата на компјутерот, а за негова работа, со таскс и процесес вклучени за негово нормално функционирање имаат минимална побарувачка од 512 рам меморија.
Со самото преоптаворување на рам меморијата, се создава потреба за производство на рам мемории со поголеми капацитети, кои ќе ги задоволат потребите за непречено функционирање на Win XP OS, а да можат да опслужат и мулти таскинг процеси, кои сите ние мораме да се сложиме дека ги користиме..
Сето тоа е поврзано со империјата ГЕЈТС...
Нестабилноста на системите.... Тоа е мислам најголемата мана на Win Оперативните системи.... На сите корисници на Windows, поточно XP, им се има случено BLUE SCREEN....едноставно, ако е преоптоварен системот, се исклучува без никаков Warrning...
Сепак Windows e оперативен систем првично наменет за сите корисници на персонални компјутери... Со тоа е тука и комерцијалниот дел.
Неможноста и некомпатибилноста на WIN OS , со некои софтверски компании е исто така и горка мана, која не успеаја да ја отсратан и со појавувањето на Вистата..

Едноставно кажано, добиваш малку а плаќаш многу....

Најголем профит од Win OS имаат гејмерите, бидејќи најголемиот дел од игрите ако не и 99 %, се креираат за да функционираат под Win Os. Исто тука има голема важност комерцијалата.

Инаку само да напомнам, дека Линуксот е креиран од чист револт од неможноста да се користи Windows OS бесплатно.

Напредокот на ЛИНУКС е се поевидентен на пазарите и кај лицата кои користат Win Os оперативни системи.

Ѓаволче јас еднаш ти кажав, земи линукс, почни да го обработуваш подетално....  па седни да споредуваме.

Наједноставно кажано, обемни OS се тие на Windows, кои безпотребно го оптоваруваат компјутерот, и доведуваат до голема нестабилност на системот.

Инаку е моментално 2.30 наутро, и многу ми се спие, но за продолжувањето на ова елаборирање за и против Win Os, ќе довршам следниот пат.
 



Изменето од NRGMKD - 06.Мај.2008 во 02:34
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 13:02
NRGMKD vidi ne sakam da se karam bidejki microsoft e majka na OS,a drugoto e sekoj si ima svoj vkus
Кон врв
BSOD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BSOD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 14:54
Го инсталирав новиот ubuntu Linux(8.04 Hardy Heron) пред една недела и е одличен засега:




Originally posted by Gavolce Gavolce напиша:

bidejki microsoft e majka na OS


сигурно:)

Изменето од BSOD - 06.Мај.2008 во 16:11
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 18:31
dabe se tie sliki nema da bidat dovolni protiv microsoft
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 10:21
Microsoft ke sonuva za 3D Multiple Desktop kako GNOM.... ama aj

Teraj si windowche i kripi
Кон врв
__ __ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај __ __ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 11:53
Fedora 9 prerelease mi crashna instalera vchera

nikoj da ne instalira Fedora 9голема%20насмевка
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 12:07
Originally posted by __ __ __ __ напиша:

Fedora 9 prerelease mi crashna instalera vchera

nikoj da ne instalira Fedora 9голема%20насмевка


Jas imam Fedora 8, ama za devetkata oshe ne sam videl release. chej ke proveram


Izgleda deka ne e final release.

Edno  life CD za isprobuvanje ke si simnam, pa da videme.





Изменето од naemnik - 07.Мај.2008 во 12:16
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 12:25
Originally posted by BSOD BSOD напиша:

Го инсталирав новиот ubuntu Linux(8.04 Hardy Heron) пред една недела и е одличен засега:


Ubuntu ne e losh, mozhesh da go instalirash u windows:

http://www.chip.de/ii/168918353_e7801077b4.jpg

Infiltriraa go windowso gotovo e голема%20насмевка

Kako na primer u Vistata, i ne mora ni boot loader ni nisho. Ako ti skisne go deinstalirash i gotovo:

http://www.chip.de/ii/168918285_973c46ed1b.jpg


Кон врв
__ __ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај __ __ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 12:36
Originally posted by naemnik naemnik напиша:

Originally posted by __ __ __ __ напиша:

Fedora 9 prerelease mi crashna instalera vchera

nikoj da ne instalira Fedora 9голема%20насмевка


Jas imam Fedora 8, ama za devetkata oshe ne sam videl release. chej ke proveram


Izgleda deka ne e final release.

Edno  life CD za isprobuvanje ke si simnam, pa da videme.





ajde probvaj da vidim

jas ke pochekam edna nedela
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 13:42
Originally posted by naemnik naemnik напиша:

Microsoft ke sonuva za 3D Multiple Desktop kako GNOM.... ama ajTeraj si windowche i kripi
na hakerite ne im treba 3D gluposti se toa a inace vistata ima 3D i ja ja imam vistata hakerska

Изменето од Gavolce - 07.Мај.2008 во 13:49
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 20:49
Originally posted by Gavolce Gavolce напиша:

Originally posted by naemnik naemnik напиша:

Microsoft ke sonuva za 3D Multiple Desktop kako GNOM.... ama ajTeraj si windowche i kripi
na hakerite ne im treba 3D gluposti se toa a inace vistata ima 3D i ja ja imam vistata hakerska


Зарем постои и нешто од Microsoft што е наменето за хакери .... смеењесмеењесмеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 21:06
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.