IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Каков Оперативен сиcтем користите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каков Оперативен сиcтем користите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака Обратен редослед
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 10:46
Појма немам како е тоа замислено. Ваљда размислувале и за тоа!не%20знам
Можеби секој нелатиничен сајт ќе има опција да се прикаже кога ќе се побара и на/со латиница!мечтаење
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 13:32
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Можеби и не е за во оваа тема, но да не отоврам нова samo за оваа информација која вели дека наскоро интернет адресите нема да се пишуваат само на латиница. http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/8333194.stm



Е па ова колку сто е добро толку е и лошо, пример сега некоја њеб страна пишана на кинески или арабски, јас сакамд а влезам и треба да барам преку гугл незнам каде да ми даде линк да притиснам оти неможам да ја напишам.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 13:18
Можеби и не е за во оваа тема, но да не отоврам нова samo за оваа информација која вели дека наскоро интернет адресите нема да се пишуваат само на латиница. http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/8333194.stm

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 16:11
јас цел живот на XP сп1 сум
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2009 во 00:28
Originally posted by ALBATROS ALBATROS напиша:

DENES SLCAJNO NA EDEN IRACKI SAJT GO NAJDOV WINDOWS XP NASA SP3 2010 MOZE LI NEKOJ DA MI OBJASNE ZA STO SE RABOTE I KOJA E RAZLIKATA SO OD OBICNOTO XP STO GO KORISTAM.


Ништо некој го модифицирал му додал триста глупости е тоа е разликата :) има миљарда модифицирани xp и 99% се срање.
Кон врв
ALBATROS Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ALBATROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 20:42
DENES SLCAJNO NA EDEN IRACKI SAJT GO NAJDOV WINDOWS XP NASA SP3 2010 MOZE LI NEKOJ DA MI OBJASNE ZA STO SE RABOTE I KOJA E RAZLIKATA OD OBICNOTO XP STO GO KORISTAM.

Изменето од ALBATROS - 12.Октомври.2009 во 15:58
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2009 во 19:48
Originally posted by agent_007 agent_007 напиша:

Jas koristam Windows Xp SP2 mnogu sum zadovolen ne trosi kolku Win Vista-ta RAM memorija.Sum slusnal od drugari deka ako otvoris nekolku prozorci na Windows Vista ti se zakocuva kompjuterot pa moras da go restartiras.


нема веза тоа што ако отвориш повеќе прозорци закочува ако имаш доволно рам ке немаш проблем со такви работи Vista е многу добар оперативен систем само маната и е тоа што бара многу рам еве сега Windows 7 е фиксирано тоа не зима толку рам поразличен интерфејс иначе истото јадро го има на Vista, или по јасно кажано Windows 7 се базира на Windows Vista
Кон врв
agent_007 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај agent_007 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2009 во 18:05
Jas koristam Windows Xp SP2 mnogu sum zadovolen ne trosi kolku Win Vista-ta RAM memorija.Sum slusnal od drugari deka ako otvoris nekolku prozorci na Windows Vista ti se zakocuva kompjuterot pa moras da go restartiras.
Кон врв
tomislav96 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tomislav96 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2009 во 17:46
Originally posted by Flix Flix напиша:


Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

не нема да биде разачорување бидејки виста не ја прифатија поради хардвер рам јадење 900 МБ некогаш во мирување и слично незнам од кој аспект да гледаме виста не е лош ос супер е само мана и е тоа што јаде ногу рам иначе е супер ако имаш 2 ГБ рам е таман ако имаш 1 гб за виста ти го кине , Windows 7 ти е сушност Vista кодно име Longhorn што требаше да биде само кога почнаа од micorsoft да го развиваат Win 7 кодно име Viena пред 5 години тогаш страшно се унапреди технологијата и ја пуштија виста да прават пари и ја преименуваа како виста бидејки longhorn ги сметаа како неискусни и така ја посраа целата работа незнам колку години си ако си 20 години не си бил во можност да ги следиш овие развивања на windows се од XP до Vista eве сега и Win 7
Да знам го следам развивањето на виндовсот се како оди :) и јас од тие што пораснаа со виндовс NT :) и слично. Сигурно ќе биди нешто подобро , па ни останува само да си ја почекаме конечната верзија.
Konecna verzija nikad ke nema :) sekad ke izleguva se novo pa novo,, by the way XP i Vista MN mala razlika imaat , a win 7 e mn malce razlicen od vistata samo so e dvojno pobrz kao xp ,, i koristam XP i 7
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 02:57
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

не нема да биде разачорување бидејки виста не ја прифатија поради хардвер рам јадење 900 МБ некогаш во мирување и слично незнам од кој аспект да гледаме виста не е лош ос супер е само мана и е тоа што јаде ногу рам иначе е супер ако имаш 2 ГБ рам е таман ако имаш 1 гб за виста ти го кине , Windows 7 ти е сушност Vista кодно име Longhorn што требаше да биде само кога почнаа од micorsoft да го развиваат Win 7 кодно име Viena пред 5 години тогаш страшно се унапреди технологијата и ја пуштија виста да прават пари и ја преименуваа како виста бидејки longhorn ги сметаа како неискусни и така ја посраа целата работа незнам колку години си ако си 20 години не си бил во можност да ги следиш овие развивања на windows се од XP до Vista eве сега и Win 7


Да знам го следам развивањето на виндовсот се како оди :) и јас од тие што пораснаа со виндовс NT :) и слично. Сигурно ќе биди нешто подобро , па ни останува само да си ја почекаме конечната верзија.
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 01:59
не нема да биде разачорување бидејки виста не ја прифатија поради хардвер рам јадење 900 МБ некогаш во мирување и слично незнам од кој аспект да гледаме виста не е лош ос супер е само мана и е тоа што јаде ногу рам иначе е супер ако имаш 2 ГБ рам е таман ако имаш 1 гб за виста ти го кине , Windows 7 ти е сушност Vista кодно име Longhorn што требаше да биде само кога почнаа од micorsoft да го развиваат Win 7 кодно име Viena пред 5 години тогаш страшно се унапреди технологијата и ја пуштија виста да прават пари и ја преименуваа како виста бидејки longhorn ги сметаа како неискусни и така ја посраа целата работа незнам колку години си ако си 20 години не си бил во можност да ги следиш овие развивања на windows се од XP до Vista eве сега и Win 7
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 01:39
Да да вака изгледа супер и слушнав дека по оптимизиран е од вистата , само уште не е конечна верзија така да има уште работи кој треба да ги средат системски за се да е супер голема%20насмевка
се надевам ќе биди супер замена за xp  то а не уште едно разочарување како вистата.среќа
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 00:29
Originally posted by FLipsi FLipsi напиша:


Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Windows XP SP3 And Windows 7 Build 7000 Dual Boot
Како е 7 ката бе ? кажи нешто искуство дали да ставам незнам  голема%20насмевка











од кајгана го земав иначе сликите се мој таму го "презентирав" што се вика па да не го пушам истот копи пасте

Control Panel е малце гламурозен не е е оној кај што сме навикнати да го гледаме во предходните Windowsi
Подобрен UAC кој што е на 4 нивоа не како кај виста on, off
Исто така ногу подобрен Network and Sharing Center
Она што нај малце ме изненади што со години во времето на Windows 95 ,98,2000,XP, Vista , 7 конечно ке дојде со нов Paint
Интересно кога копирате нешто... има на таскбарот не е нешто важно но нели добро е да се спомне кога сме веке кај 7
Опааа WordPad исто како и paintot ногу подобрен скоро како Word ;)
Тоа е тоа 1 ден го тестирам а морам да признаам дека е баги солиден во однос на виста ногу брз но не како и XP, сега ја имам некој проблем или мана со 7 ако го оптеретам процесорот да дојде до 100 % ми се јавува BSOD :D што не ме плаши
,но сепак останувам да тестирам и понатаму да видиме што како ке се одвива оваа Windowv4e


Изменето од Dark HaCkeR - 04.Февруари.2009 во 00:30
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 20:29
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Windows XP SP3 And Windows 7 Build 7000 Dual Boot


Како е 7 ката бе ? кажи нешто искуство дали да ставам незнам  голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.