IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - CENI NA FOTOGRAFII NIZ SKOPJE
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

CENI NA FOTOGRAFII NIZ SKOPJE

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: CENI NA FOTOGRAFII NIZ SKOPJE
    Испратена: 16.Февруари.2007 во 12:13
BI BILO DOBRO DA RAZMENIME INFORMACII OKOLU CENITE NA FOTOGRAFII PO KOI RABOTAT DUKANI I STUDIJA PO SKOPJE.
Spored moite prosetki (nezadolzitelni), naj pristiojna cena ima vo Foto Art, vo kulata do Josip Broz gimnazijata, i toa:
analogna fotografija (od film) format 9x13 cm po cena od 5 denari za parce
analogna fotografija (od film) format 10x15 cm po cena od 7 denari za parce
digitalna fotografija  format 9x13 cm po cena od 6 denari za parce
digitalna fotografija  format 10x15 cm po cena od 8 denari za parce
 Sopstvenikot Nikola i samiot e ljubitel na fotografija so golemo iskustvo, i moze da se ogrebete za nekoj besplaten sovetSmile
 Ova izleze nesto kako cenovnik  i reklama, a namerata bese da razmenam informacii so vas, za polesno i poevtino snaoganjeWinkWink
ako nekoj ima drugi , poinakvi informacii neka pise za da znaat i drugite
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
bibse Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibse Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2007 во 12:29
pa eftinicko-na drugi mesta e za 5,6 den poskapo,a 20x30 (i pogolemite formati)kolku cini znaes?
 
Weaseling out of things is important to learn. It's what separates us from the animals ... except the weasel. :):)
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2007 во 12:30
32120510 javi se prasajSmileSmileSmileSmileSmileSmile
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2007 во 12:58
jane na sto masina rabotat vo Foto ART?
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2007 во 16:31
auuuf toa ne e bas lesno da se objasni.
rabotat na fuji 328 koja e prepravena vo digitalna. znaci ne stavena samo digitalna maska, tuku celosno otstranet analogen del. ekvivalent na frontier 33o samo malku pospora( za nijansa)
ima i dobar skener za negativi, koj dava brzi i kvalitetni skenovi vo visoka rezolucija.
Lele ova ke ispadne kako reklama za ArtSmileCry. mozam da dodadam deka ima nekoja stara filmarica koja razviva negativ za polovina saat, sporo ama dobro.
ja napravivme temata reklama za foto art, poentata bese da se ponudat informacii za site CENI NA FOTOGRAFII PO SKOPJE (NAJNISKI) za da mozat nasite prijateli od forumov da si napravat sliki za pomali pari, kako bi zastedile za pijacka vo mala stanicaLOLLOLLOLLOLLOL
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2007 во 18:39
koja e cenata za film sken i so koja rezolucija za 35mm ??

Tamu jas kaj sto gi vadam e 50 den ,so rezolucija 1523x1074...malku rezolucijata ne mi se dopagja, zasto ne mozam da dosreduvam digitalno, pa posle da napravam zadovolitelen print(vo slucaj da e utnata ekspozicijata na filmot)


Изменето од moz pos - 16.Февруари.2007 во 18:56
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2007 во 21:17
Znam deka e nadvor od temata, ama kolku za sporedba. Od vreme na vreme ima popusti na odredena kategorija ili format.

Preise

Foto 9x13      0,08 €
Foto 10x15      0,09 €
Foto 11x17      0,11 €
Foto 13x18      0,09 €


Fotoposter 20x30      0,54 €
Fotoposter 30x45      1,48 €
Fotoposter 40x60      5,88 €
Fotoposter 50x75      7,48 €

Isprakanje po posta 2,85 €

snapfish

Изменето од aboskovski - 16.Февруари.2007 во 21:18
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2007 во 11:38
Jas posleden pat koga skenirav bese so odlicna rezolucija i eden sken na 135 film e okou 1oo mb. pa sega smetajteSmile
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
bibse Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibse Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2007 во 12:00
Ich nicht versteeen deutch,po cenovnikov poisplatlivo e da ti gi prepratat po posta..nego ovde da se maftas da gi razvivas..pa nemalo golem format mat hartija i sl...Cry
Weaseling out of things is important to learn. It's what separates us from the animals ... except the weasel. :):)
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2007 во 17:25
taka eCryCryCryCry
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
simevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај simevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2007 во 12:48
Ме интересира колку би можеле да чинат дигитални  фотографии од убавите места на Македонија  640х480 големина, купени за употреба на Веб.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2007 во 09:04
Simevski,
a zosto ne si razgledas po portfolijata na www.foto.idividi.com.mk, pa da gi kontaktiras sopstvenicite na ona sto ce ti se dopadne. Veruvam deka ce ti dadat mnogu pristojni ceni, ako ne i dozvola za dzabe (normalno so copyright signature pod slikata).

Pozdrav, Mire
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2007 во 09:11
Jane,
jas vo Profoto Zdravko gi imam ovie ceni:

Digitalna fotografija
10x15=    9den
13x18=  16den
20x30=100den

E sega toa e tarifata (ako ne se lazam) za pro fotografi. Iako sum daleku od pro fotograf, po kvanitet sum tuka negde.

Veruvam deka so malku muabet, onie od nas sto imaat navika da printaat bajagi, bi gi dobile istite ceni.

Aparatot e Fuji Frontier 330 i licno sum mnogu zadovolen od odnosot i kvalitetot.

Skenovite od Fuji Frontier, licno, ne mi se dopadjaat mnogu, no bidejci se drugo pravam tamu, pomiren sum so sudbinata (a i ne skeniram vece tolku cesto).
* Na printovite ne se gleda sumot sto go imaat skenovite, no kako digitalen fajl, ne se ni za na web.


Mire

PS Ne se sekiraj sto ti zalice postot na reklama ... dzabe ce mi kazes ceni ako ne znam so sto i kako raboti.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Igor Kostov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor Kostov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2007 во 10:16
Originally posted by moz pos moz pos напиша:

koja e cenata za film sken i so koja rezolucija za 35mm ??

Tamu jas kaj sto gi vadam e 50 den ,so rezolucija 1523x1074...malku rezolucijata ne mi se dopagja, zasto ne mozam da dosreduvam digitalno, pa posle da napravam zadovolitelen print(vo slucaj da e utnata ekspozicijata na filmot)


Јас ги вадам во фото Колор 1000 позади собрание, ми ги скенираат за 100 ден ама мислам дека правата цена е 150 ден за поквалитетен скен (ова ќе мораш да им го нагласиш за да ти скенираат на поголема резолуција). Скенот е на 3090x2048 pix.
Цените баш и не ги знам, ама не се воопшто скапи. Знам само за 20x30 дека е 250 ден ама па мене ми правеа за 100 ден (единствено во цената која ми ја даваат се доближувам до про-фотографLOLLOLLOLLOL)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.