IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Каков компјутер/конфигурација имате?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каков компјутер/конфигурација имате?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
Автор
Порака
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:01
ај ќе пишам без разлика што немате пишано од пред месец дена.

CPU:1.5GHZ+Overclock1.75+autoclock1.84GHZ
MB:AMD Athlon MP 2200+
VGA: Nvidia GEforce fx5200 128mb ram
RAM:768mb
Network card:SIS Enternet adapter
17"monitor
optical A4TECH mouse X5
MS industrial (резерва mouse)+keyboard
Pirelli modem.
power supply: ATX-350w

купен е 2005.
сменато само тастатури и мауси и додаени се 512mb рам и наскоро нова графичка зошо горе наведената цркна.
иначе имам и notebook Eee PC ASUS.


Изменето од vlad0 - 04.Јули.2010 во 16:23
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
Anonymous7666 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anonymous7666 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 12:46
CPU: Intel Core2Duo E4500
VGA: Nvidia GEforce 8600 512mb
RAM: 2GB
HDD: Western Digital Caviar Green 1TB 64mb Cache
- Western Digital Caviar Blue 320GB
Motherboard: Gigabyte GA-945PL - S3P

Купен 2008

Кон врв
gOJDO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Јули.2010
Локација: Eritrea
Статус: Офлајн
Поени: 115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gOJDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 18:56
имам notebook, dekstop, mediacenter, workstation и gaming конфигурации.
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 15:33
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7500 @ 2.93GHz x 2 (2.93Ghz),Ram:4gig, GPU : NVIDIA GeForce 9500 GT/1gig
windows 7 ultimate
"И сам Исус Христос ако слезит од небоно не можит да го уверит Македонеца оти тој е Блгарин иљи Србин" - Темко Попов
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 11:57
izgleda nekoj potomok na ,...ENIAC....gledam kako mu svetka neshto ,...vnatre.намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
TheHacker Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I see you!

Регистриран: 07.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 155
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheHacker Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2010 во 10:58
Processor: AMD Athlon
Memory Ram: 4 GB
Rating: 5,9
64-bit
Windows 7 Ultimate

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2010 во 08:15
AMD Phenom II X4 965 3.4GHZ Black Edition

Gigabyte GA-790XTA-UD4 AMD 790X Motherboard ATX

Corsair 4GB DDR3 1333MHz Dual Channel TW3X4G1333C9DHX

Seagate Barracuda® ST31000528AS, 1 TB SATA2

2 X GIGABYTE GV-R557OC-1GI 1GB DDR3 VIDEO CARD vo CrossFireX

Ovaa konfiguracija ja imam poslednive dva meseca, za igri fantazija.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2010 во 01:43
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

AMD Phenom II X4 965 3.4GHZ Black Edition

Gigabyte GA-790XTA-UD4 AMD 790X Motherboard ATX

Corsair 4GB DDR3 1333MHz Dual Channel TW3X4G1333C9DHX

Seagate Barracuda® ST31000528AS, 1 TB SATA2

2 X GIGABYTE GV-R557OC-1GI 1GB DDR3 VIDEO CARD vo CrossFireX

Ovaa konfiguracija ja imam poslednive dva meseca, za igri fantazija.


да

одлична конфигурација (поготово CPU-to) аплауз

а јас.........јас имам пентиум четварка голема%20насмевка солидна е ама за игри јок инаку за друго е пали вози голема%20насмевка

ај да не пишам се детално оти се кажав со овие 2 збора (пентиум четварка)


туку можи и јас ќе земам како твојата (ајменде голема%20насмевка варијанта оти во цена перформанси е супер отколку интел варијанта) само со 1 ВГА и не толку јака оти не сум многу по игрите море како не сум туку тоа графиката кошта УПМ)

туку не кажа какво напојување имаш (оти тоа е најбитното)

се надевам дека имаш Cooler Master или Chieftec





Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2010 во 21:29
од минатата конфигурација само графиката ми остана и напајањето.
еве нова конф:
MB:AsRock P4i65G
CPU: Intel Celeron 2.40GHZ
VGA:GeForce FX 5200 so 128mbRam
GPU:Intel интегрирана само не ми текнува кој модел беше со 32мб рам е .
RAM:ddr1 768 mb

можно е наскоро да земам лаптоп ама не се знае
notebook остана истиот, плаче за формат ама мн ми е гајлеголема%20насмевка
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 08:17
OCZ StealthXStream 2 OCZ700SXS2 700W ATX Power Supply

ne znam zosto vikas deka napojuvanjeto e najvazno, za mene e seedno. Imam nekolku napojuvanja doma, site sum gi probal na mojata konfiguracija i super odat, najslaboto bese od 450W, obicno kinesko, no name, i super bese. Edno 2 nedeli go rasturiv od igri i gajle nema. Mislam deka so napojuvanjata se pravi samo fama bez veze pari da se trosat.
Inace dvete graficki me kostaat okolu 180 CAD, sto i ne e taka mnogu pari. Samo sto ne sum zadovolen so rezultatite vo CrossFire rezim. Ocekuvav mnogu povekje, a vaka imam podobruvanje od otprilika 30-35 % nego li koga bi bila samo edna, taka da ne se isplati da se ulozuvaat pari za da imas CrossFire ili SLI rezim.
Edinstveno so vadi pojaki performansi koga rabotis teski 3D grafici vo AutoCad, samo togas vadi okolu 60-65 % pojaki performansi.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 21:26
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

OCZ StealthXStream 2 OCZ700SXS2 700W ATX Power Supply

ne znam zosto vikas deka napojuvanjeto e najvazno, za mene e seedno. Imam nekolku napojuvanja doma, site sum gi probal na mojata konfiguracija i super odat, najslaboto bese od 450W, obicno kinesko, no name, i super bese. Edno 2 nedeli go rasturiv od igri i gajle nema. Mislam deka so napojuvanjata se pravi samo fama bez veze pari da se trosat.
Inace dvete graficki me kostaat okolu 180 CAD, sto i ne e taka mnogu pari. Samo sto ne sum zadovolen so rezultatite vo CrossFire rezim. Ocekuvav mnogu povekje, a vaka imam podobruvanje od otprilika 30-35 % nego li koga bi bila samo edna, taka da ne se isplati da se ulozuvaat pari za da imas CrossFire ili SLI rezim.
Edinstveno so vadi pojaki performansi koga rabotis teski 3D grafici vo AutoCad, samo togas vadi okolu 60-65 % pojaki performansi.



е не рамот е најважен или ДВД режачот голема%20насмевка

ова OCZ е добро само ме чуди дека си користел на овие компоненти срање делукс или слично "квалитетно" кинеско и отровно напојување изненадување и работеле компонентите - ама до кога е прашање размислување

не си играј со животот......на компонентите со делукс (јас делукс имам на мојата конф.) и тера некако ама на твојата збунетост

имам и HP 550 (лап топ) Кор ту Дуо голема%20насмевка

колку да не бидам офф намигнување


Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 01:10
A kako za informacija site napojuvanja barem jas so sum gi videl se vo Kina napraveni, taka da site komotno mozat da se proglasat za "otrovni".
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 05:02
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

A kako za informacija site napojuvanja barem jas so sum gi videl se vo Kina napraveni, taka da site komotno mozat da se proglasat za "otrovni".


то не знам

и кулер мастер и чифтек изгледа таму ги прават ама ги прават поквалитетни отколку делукс или слично а? голема%20насмевка

јас мислам дека се американски (т.е не сум сигурен дали се амирикански ама сигурен сум дека не се кинески кулер мастер) ама со кинезите ништо не се знај - ако прават нивни копии и нас ни ги продаваат во МК можно е


ама кај тебе во канада нема неквалитетни марки (се надевам) намигнување

ај нека кажи некој хардвер манијак ако грешиме нешто Ние

битно твоето OCZ е одлично напојување (не е делукс)


pozz

Кон врв
gOJDO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Јули.2010
Локација: Eritrea
Статус: Офлајн
Поени: 115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gOJDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 06:52
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

2 X GIGABYTE GV-R557OC-1GI 1GB DDR3 VIDEO CARD vo CrossFireX

Многу лоша комбинација за графички картички. За помалку пари си можел да земеш една графичка картичка(Radeon 5770 или Radeon 5750) која не само што нема да произведува micro stuttering туку е побрза, зафаќа сасмо еден слот, помалку брмчи, помалку грее и помалку троши од тие две скапаници. Crossfire и SLI има поента само кога се купуваат enthusiast графички картички.

Што се однесува до напојувањета, има огромна разлика од ефтин шит до скапо брендирано напојување. Не е само моќноста во прашање, туку и стабилноста и поузданоста. Шит напојувањата немаат филтри и и маат чкарт компоненти. Па така произведуваат нечисти напони со пикови и флуктрации кои пак ги абат хардверските компоненти. Понатаму немаат заштити, како преку струјна, преку напонска и тн, па во случај на некој краток спој и слично не само што ќе рикнат туку со себе кај Арангел ќе однесат и дурги делови.

Изменето од gOJDO - 19.Август.2010 во 06:57
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.