IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Бременост
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бременост

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 15:59
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Бременост... бременост... “блажена состојба“. Како да не!

Ти се прават стрии по стомакот, може и глуждови да ти отечат, изгледаш како камионџија, мочаш се почесто, па лажни контрации... а тек кога се отвараш ко крава за од тебе да излезе цело човечко суштество...
газење%20од%20смеењеtiggy maплазење
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 19:58
tocno strii se stvaraat, nozete ti otekuvaat i podobro e togas da te preskoknat otkolku da te zaobikolat i red drugi raboti ali pokazi malku blagodarnost za toa sto si denes tuka i sto postois tiggy.

so sigurnost mozam da kazam deka 90 posto od zenskiot pol se raduvaat koa ke slusnat deka se trudni
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
muharem adlan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muharem adlan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2010 во 10:25
moja zena e bremena veke 5 meseci i vo ehoto ni kazale deka na deteo mu se krivi stapalata.sakam da mi objasnite imali sansa dodeka se porodi da si ispravi stapalata na deteto vo stomak ili da mi dadete nekakov odgovo kako da se resi vi blagodaram odnapret
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2011 во 06:42

Ако сакате женско бебе, јадете повеќе зелени зеленчуци

 

Жените можат да си ги зголемат шансите да имаат девојче ако консумираат повеќе зеленчуци и овошје, покажале најновите истражувања.

Истражувачите откриле дека консумирањето на храна богата со калциум и магнезиум (како што се зелените зеленчуци) во периодот пред зачнувањето ја зголемува веројатноста за добивање на ќерка.

Високото ниво на магнезиум и калциум ги зголемува шансите за зачнување на ќерка

Холандски научници работеле со 172 парови кои сакале да добијат девојче. До моментот на истражувањето сите тие имале вкупно 358 сина, а само 2 ќерки.

Во периодот од 9 седмици пред зачнувањето сите консумирале многу овошје, зеленчуци и ориз за да си го зголемат нивото на калциум и магнезиум. Дополнително примале и таблети од тие два минерали и учеле како точно да си ги определат плодните денови.

Исто така, паровите биле советувани да имаат секс 3-4 дена пред овулацијата за да ги зголемат шансите за девојче, бидејќи се смета дека спермата со женски хромозоми се движи побавно и ѝ е потребно повеќе време да стигне до јајце-клетката.

Од 32 парови кои го завршиле истражувањето, 26 добиле девојче, а само 6 повторно момче.

Научниците веруваат дека нивото на минералите во телото на идната мајка ја прави посклона или кон сперма со хромозоми ХХ (која води до зачнување на девојче) или кон сперма со хромозоми ХY (која води до зачнување на момче).

Сепак, научниците сметаат дека треба да бидат направени уште истражувања пред да започнат ова да им го препорачуваат на оние кои сакаат женско.

Се верува дека консумирањето на храна богата со натриум и калиум, како што се бананите и компирите, ги зголемува шансите за добивање на син. Но, ова допрва треба да биде докажано.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2011 во 11:29

Првите 1000 дена го одредуваат здравјето на детето

 
 

За време на бременоста лошата исхрана, пушењето, алкохолот, лековите и стресот, освен што влијаат на мајчиното здравје, можат да имаат погубни последици на долгорочното здравје на детето.

Девет месеци во мајчината утроба и првите две години од животот се пресудни за долгорочното здравје на вашето дете, открија научниците од Универзитетот Southampton. Овој период може трајно да влијае на сè, од шансите за развој на дијабетес или срцев удар во постарата доба, зголемена телесната тежина  како и намалување на очекуваното траење на животниот век.

Многу опасности демнат уште бебето дури е во матката. Лошата исхрана на мајката влијае на тежината на нероденото дете и работата на плацентата.

- Пушењето, стресот, лековите и алкохолот можат да го земат својот данок. Колку бебињата имаат помала тежина при породувањето, толку е поголема  веројатноста за срцеви болести покасно во животот, истакнува водичот на студијата, професор Дејвид Бекер.

Клучот за здравјето лежи во здравиот начин на живот на мајката. Целта е да се изгради здраво женско тело од кое детето покасно може да живее. Имено, детето живее од мајчиното тело, а не од грицките кои мајката ќе ги изеде во текот на бременоста, напомнува Бекер

Кон врв
kiki218 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kiki218 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2011 во 10:15
Pominaa dva meseci otkako imav odnos so decko mi i imam dobieno dva pati normalna menstruacija.. koristevme zastita .. dali e mozno da sum ostanata trudna i dali da pravam test?i kolku meseci e mozno da ti imas menstruacija i da si bremena?
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2011 во 10:27
Хммм,сериозна си или се зезаш со членовиве?

Како може да си бремена кога после последниот секс си имала менструација 2 пати?

Ај земи препрочитај како оди месечен циклус и бременост за да не се засрамиш некаде со сличен муабет.

Поздрав
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2012 во 14:09
 



Изменето од evangeline - 17.Март.2012 во 14:10
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2012 во 20:34
Originally posted by емил емил напиша:

Ако сакате женско бебе, јадете повеќе зелени зеленчуци


Ха, кај мене цел овој текст се покажа точен. Се сум правела како по рецепт без да знам    .

Изменето од saguaro - 17.Март.2012 во 20:35
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2012 во 20:38
Haha, ushte da mozeshe chovek da si napravi detence po merka :-) :-)
Toj pol, takva kosa, crnko...
Mozebi nekogash i toa kje izmislat, kako ova so zelenchukot :-)
Кон врв
Anonimys Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anonimys Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2013 во 14:33
Здраво на сите. Нова сум тука, и немам искуство во процесот на забременување и речиси се поврзан со тоа. Се надевам ќе ми кажете нешто во врска со мојот проблем. Последната менструација ја имав на 6.11, следната треба да биде околу 4.12. Во меѓувреме, имавме незаштитени односи со мојот дечко. Градиве ми се како потечени и ме болат (а тоа ми се случува и кога сум во ПМС). Минатата недела имав силни главоболки, па се плашам да не се тоа симптоми за бременост. Да напооменам дека изминатава недела направив тест, се покажа дека е негативен, но мислам и за него да не било рано.

Благодарност за секое мислење.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2013 во 14:57
Originally posted by Anonimys Anonimys напиша:

Здраво на сите. Нова сум тука, и немам искуство во процесот на забременување и речиси се поврзан со тоа. Се надевам ќе ми кажете нешто во врска со мојот проблем. Последната менструација ја имав на 6.11, следната треба да биде околу 4.12. Во меѓувреме, имавме незаштитени односи со мојот дечко. Градиве ми се како потечени и ме болат (а тоа ми се случува и кога сум во ПМС). Минатата недела имав силни главоболки, па се плашам да не се тоа симптоми за бременост. Да напооменам дека изминатава недела направив тест, се покажа дека е негативен, но мислам и за него да не било рано.

Благодарност за секое мислење.

Здраво Анонимке,

Има разлика од тест до тест за бременост. Оди до амбуланта нека ти земат крв и ќе знаеш 100%.
Инаку, најверојатно не си. Ама провери си за секој случај.
Тешко дека сте планирале бебе по пишаното, затоа следен пат носете си капчиња, шалчиња и ракавички.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Anonimys Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anonimys Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2013 во 15:06
Da, deteto ne ni bese planirano, no poradi pregolemata glavobolka, kakva do sega ne sum pocuvstvuvala, pomisliv da ne e toa eden od simptomite, iako dosta procitav okolu toa. Ti blagodaram
Кон врв
Radmila Rada Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radmila Rada Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2013 во 23:54
Здраво иди види форумци,
Ве читам подолго време, но ете собрав храброст да се регистрирам на форумот, да се најавам и да Ви се обратам.
Подолго време со мм се обидуваме да добиеме бебенце но ете никако да успееме. До сега се што сме пробале било од читање по интернет и разговор со матичната. Живеам во Ресен каде баш и немаме услови каде можам да направам и испитувања за физичката состојба на двајцата по што после две и пол години безуспешни обиди -веројатно е ВРЕМЕ да се испитаме да не има некој проблем со некој од нас.
Ве молам за препораки каде можам да се обратам и без многу чекање и патување да ја испитаме темелно нашата состојба.Се сомневам дека ако одам по болници ќе можам освен патот и да чекам со саати пред секоја врата (а ќе ги има многу).

Однапред Ви Благодарам
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,688 секунди.