IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЕВРЕИТЕ БЕА ПРВИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕВРЕИТЕ БЕА ПРВИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:23
Originally posted by aladin aladin напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Поентата мие во тоа што секогаш ние муслиманите за се се окривуваме.А Валлахи,само ние единствено даваме одговори онака како што не учи верата.Христијаниве се нереални(чест на исклучоци),но,повеќето лажат и ја заобиколуваат вистината.Евреиве исто така.Па нели е ова форум,нели сме од различни вери,па дајте да чуеме и од вас вистина,кажете и вие зошто не верувате во другите.Кажете зошто Христијаните не го прфаќаат Стариот Завет,а евреите Новиот.Секогаш кога ќе поставам вакви прашања се заобиколува одговорот.Епа вака не се води дискусија!
jas prasav kade se faktite za da potvrdite deka torata koja ja prifakaat judejcite i hristijanite,.kako sto tvrdite  deka ne e istata i e promeneta ---vie ne odgovorivte .....


Ќе ти одговорам:-тие факти ги наоѓаме и во Стариот Завет-Тората,а и во Qur,anot и Хадисот на Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с..Мислам дека има тема за овие контрадикторности,гледани од наш агол и можеш да се потрудиш и да најдеш што е пишувано.

А сега пак ќе те прашам:Веруваш ли дека Исус е Бог?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:25
Originally posted by aladin aladin напиша:

podobro da priznaete deka nemate dokazi za ona sto go tvrdite........taka moze da otvorime nova tema......


Подобро тие тебе да признаеш дека немаш храброст отворено да дискутираш.Ние за се она што го тврдиме даваме докази,за нас убедливи за вас не прифатливи.Но,тоа е нормално нели.Но,каде сте вие од таа страна.Зошто десет пати ми го заобиколуваш прашањето.За да не ти замерат Христијаните?
Не плаши се брате,искреноста секој ја цени.Затоа,пак ќе ти речам:го чекам твојот одговор.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:29
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Поентата мие во тоа што секогаш ние муслиманите за се се окривуваме.А Валлахи,само ние единствено даваме одговори онака како што не учи верата.Христијаниве се нереални(чест на исклучоци),но,повеќето лажат и ја заобиколуваат вистината.Евреиве исто така.Па нели е ова форум,нели сме од различни вери,па дајте да чуеме и од вас вистина,кажете и вие зошто не верувате во другите.Кажете зошто Христијаните не го прфаќаат Стариот Завет,а евреите Новиот.Секогаш кога ќе поставам вакви прашања се заобиколува одговорот.Епа вака не се води дискусија!
jas prasav kade se faktite za da potvrdite deka torata koja ja prifakaat judejcite i hristijanite,.kako sto tvrdite  deka ne e istata i e promeneta ---vie ne odgovorivte .....


Ќе ти одговорам:-тие факти ги наоѓаме и во Стариот Завет-Тората,а и во Qur,anot и Хадисот на Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с..Мислам дека има тема за овие контрадикторности,гледани од наш агол и можеш да се потрудиш и да најдеш што е пишувано.

А сега пак ќе те прашам:Веруваш ли дека Исус е Бог?


tie,, fakti ,,od kade sto vie gi crpete doagjaat posle polovina milenium, ...kako moze pomladoto da mu dade VERODOSTOJNOST na postaroto....sem so povikuvanje na nego, ili priznavanje.... a vie gi pobivate p[ostarite raboti..... neli ti e nelogicno ....prosto go formuliram prasanjeto?


Изменето од aladin - 19.Март.2008 во 16:30
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:31
Ако де,ти формулирај си го прашањето како што сакаш,но,јас еве по 11-ти пат те прашувам:ДАЛИ ГО ПРИЗНАВАШ ХРИСТА ЗА БОГ?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:38
mislis dek toa sto ke go napisam --ke ja smeni istorijata?????????
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:41
Originally posted by aladin aladin напиша:

mislis dek toa sto ke go napisam --ke ja smeni istorijata?????????


Нема воопшто да ја промени Историјата,но,барем ќе те промени тебе,т.е. ќе знам дека си искрен во твојата вера.
Затоа за последен 12-ти пат те прашувам:ДАЛИ ВЕРУВАШ ДЕКА ИСУС Е БОГ?

Ако и сега не ми одговориш,излишна е понатамошна дискусија помеѓу нас двајцата!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:42
no eve za svedostvo pred moite evrejski predci, i segasni nevernici neka ti bide:

Sema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehab.....




ВЕРУЈЕМ, у једнога Бога Оца, Сведржитеља, Творца неба и земље и свега видљивог и невидљивог.
И у једнога Господа Исуса Христа, Сина Божијег, Јединородног, од Оца рођеног пре свих векова; Светлост од Светлости, Бога истинитог од Бога истинитог; рођеног, а не створеног, једносуштног Оцу, кроз Кога је све постало;
Који је ради нас људи и ради нашег спасења сишао с небеса, и оваплотио се од Духа Светога и Марије Дјеве, и постао човек;
И Који је распет за нас у време Понтија Пилата, и страдао и био погребен;
И Који је васкрсао у трећи дан, по Писму;
И Који се вазнео на небеса и седи са десне стране Оца;
И Који ће опет доћи са славом, да суди живима и мртвима, Његовом царству неће бити краја.
И у Духа Светога, Господа, Животворног, Који од Оца исходи, Који се са Оцем и Сином заједно поштује и заједно слави, Који је говорио кроз пророке.
У једну, свету, саборну и апостолску Цркву.
Исповедам једно крштење за опроштење грехова.
Чекам васкрсење мртвих
И живот будућег века. Амин.
 
 




Изменето од aladin - 19.Март.2008 во 16:54
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:44
Efendija - pravo na sekoj eden poedinec, na sekoj chovek e da kazhe ili da ne kazhe vo shto tochno veruva! Toa e lichno pravo i e mnogu lichna rabota. Zatoa - ako saka da ti odgovori Aladin, vo red, ako ne, toa si e negovo pravo... Vo krajna smetka - ako e evrein (ne znam dali e, no ti aludirash deka e), shto od toa?!?!?!
Velish - mnogu od hristijanite tuka na forumov izvrtuvaat i lazhat... Efendija, ako moeto razbiranje za vistinata i ona shto za mene e vistina ne se sovpagja so tvoeto, ne znachi deka lazham. Jas zboruvam taka kako shto znam i kako shto veruvam, a dali ti kje prifatish, tvoja rabota. Ne baram od tebe da veruvash vo istoto, baram da ne go napagjash ona vo koe shto jas veruvam!
Kolku do prashanjeto dali evreite i muslimanite treba da go sledat Hrista... Toa si e nivna i vasha rabota. Sekoj sam treba da go spoznae Hrista, a ne jas da im go posocham. Ako nekomu mu treba pomosh, uteha, potkrepa, kje mu se najdam, no nema da go postavam na patot koj go vodi do Hrista. Sekoj veruva vo toa shto saka da veruva i sekoj odi po patot koj veruva deka go vodi kon otkrivanje na Boga. Dali sme na pravilen pat ili ne, kje znaeme koga kje zastaneme pred Sozdatelot i kje dobieme nagrada ili kazna od nego...
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:44
Браво!-Виде дека не болеше?-Едноставно човек не треба да се плаши од она во што верува.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:46
.

Изменето од aladin - 19.Март.2008 во 16:51
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:47
efendija, dali aladin go priznava isus za svoj bog ili ne e totalno irelevantno za temava. Ako saka toj neka bide i pagan i neka se poklonuva na krava. Toa nema da dokazhe ili pobie apsolutno nishto vo vrska so otvorenata tema. Sto tie poentata so toa prashanje? Da go diskreditirash pred ochite na hristijanite? Da napravish bozhemen razdor megju niv? I sto ima seto toa so onoa sto prashuvat aladin i stite ostanati? So ova samo pokazhuvash deka nemash nikakvi zdravi argumenti, pa ja matish vodata da ne bide bistra.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:47
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Efendija - pravo na sekoj eden poedinec, na sekoj chovek e da kazhe ili da ne kazhe vo shto tochno veruva! Toa e lichno pravo i e mnogu lichna rabota. Zatoa - ako saka da ti odgovori Aladin, vo red, ako ne, toa si e negovo pravo... Vo krajna smetka - ako e evrein (ne znam dali e, no ti aludirash deka e), shto od toa?!?!?!
Velish - mnogu od hristijanite tuka na forumov izvrtuvaat i lazhat... Efendija, ako moeto razbiranje za vistinata i ona shto za mene e vistina ne se sovpagja so tvoeto, ne znachi deka lazham. Jas zboruvam taka kako shto znam i kako shto veruvam, a dali ti kje prifatish, tvoja rabota. Ne baram od tebe da veruvash vo istoto, baram da ne go napagjash ona vo koe shto jas veruvam!
Kolku do prashanjeto dali evreite i muslimanite treba da go sledat Hrista... Toa si e nivna i vasha rabota. Sekoj sam treba da go spoznae Hrista, a ne jas da im go posocham. Ako nekomu mu treba pomosh, uteha, potkrepa, kje mu se najdam, no nema da go postavam na patot koj go vodi do Hrista. Sekoj veruva vo toa shto saka da veruva i sekoj odi po patot koj veruva deka go vodi kon otkrivanje na Boga. Dali sme na pravilen pat ili ne, kje znaeme koga kje zastaneme pred Sozdatelot i kje dobieme nagrada ili kazna od nego...


Ок,иако и овојпат не беше директен ти благодарам на одговорот,и ти се извинувам за претераното инсистирање од моја страна.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:49
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

efendija, dali aladin go priznava isus za svoj bog ili ne e totalno irelevantno za temava. Ako saka toj neka bide i pagan i neka se poklonuva na krava. Toa nema da dokazhe ili pobie apsolutno nishto vo vrska so otvorenata tema. Sto tie poentata so toa prashanje? Da go diskreditirash pred ochite na hristijanite? Da napravish bozhemen razdor megju niv? I sto ima seto toa so onoa sto prashuvat aladin i stite ostanati? So ova samo pokazhuvash deka nemash nikakvi zdravi argumenti, pa ja matish vodata da ne bide bistra.



Не бе Месенџер.Далеку сум од помислата да го дискредитирам или нешто слично,едноставно сакав да чујам од него каква вера има,човекот сега си кажа,и повеќе нема да го прашувам.Зарем е срамно човек да си каже во што верува?-Напротив.Јас сметам дека се најлоши оние кои се мазнат де ваму де таму,и не сакаат да ја откријат својата вера.Тие се најопасни,и најподмолни.Додека искрениот верник нема потреба да се срами од својата вера,а најмалку да ја крие.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:50
aladin ne spamiraj so povtoruvanje na isti postovi oti toa e protiv pravilata na forumov. Izbrishi go posledniot tvoj post, ednash objaveno e dovolno za site.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.