IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Вируси
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вируси

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 21:35
ах се зависи јас го користев 3 г , ми се убаци тројанец па го средив со Нод трепкање

Иначе зависи и  дали е системски.
Кон врв
BSOD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BSOD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 03:08
Полиморфичен "rootkit"...тие се најпроблематични. И можат да носат со себе вируси,снифери,порт скенери и замајувачи на anti-virus скенери како Касперски.
Така да заборавете го Касперски за момент.

Hypersight Rootkit Detector:
http://northsecuritylabs.com/


radix
http://www.usec.at/rootkit.html


F-secure
     http://www.f-secure.com/security_center/

Sophos

http://www.sophos.com/products/free-tools/sophos-anti-rootkit.html

Изменето од BSOD - 17.Мај.2008 во 03:14
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 09:27
so ne e jasno

Изменето од Gavolce - 17.Мај.2008 во 09:27
Кон врв
BSOD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BSOD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 04:30
Абе една работа ми е ептем јасна ама ајде...

На софистициран Root-kit не му е проблем да се скрие од Касперски и останати антивирус апликации.Има root-kits што дури се способни да го ислкучат anti-virus скенирањето.   

А споредбата е супер само за Norton, McAfee, Trend Micro однoсно само за комерцијални апликации.Добар маркетинг нема што :)

Disinfection rate: само 86:) Многу јако

Изменето од BSOD - 18.Мај.2008 во 04:34
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 12:45
http://www.speedup-slowpc.info/review/superantivirus.htmleve usedna sporedba koj e naj dobar anti virus

Изменето од Gavolce - 18.Мај.2008 во 12:45
Кон врв
BSOD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BSOD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 02:41
Originally posted by Gavolce Gavolce напиша:

eve usedna sporedba koj e naj dobar anti virus


За....самонаречен "хакер" наивен си како црвенкапа.

Ниту еден антивирус софтвер не е 100% во наоѓање и дезинфекција(чистење на malware).И firewall e за бадијала кога наивни самонаречени "хакери" спуштаат и инсталираат се и сешто(phishing - научи што значи ова).Значи кога ќе почнеш да скенираш системот ти е веќе компромитиран.Има stealth rootkits па си скенираш до сабајле и се е чисто,па и да ги најдеш не можеш да ги исчистиш(изменети системски фајлови и кернел дата структури) без да го реформатираш и реинсталираш windows итн.

А за вторава споредба.....добар ти е типов Kok Choon:

http://www.speedup-slowpc.info/index.php/about-contact/

Изменето од BSOD - 19.Мај.2008 во 04:28
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 06:47
more budalo koj rece deka e 100 %
Кон врв
BSOD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BSOD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 08:35
Originally posted by Gavolce Gavolce напиша:

more budalo koj rece deka e 100 %


Па црвенкапа не се пали тогаш
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2008 во 18:01
ништо ако е и 80 ондак си трнорушка!!!трепкањеголема%20насмевкаголема%20насмевка

некогаш се препоралуваше Нортонот као најдобар , имав неколку тројанци па ми се средија и со Авастот за чудо не мозжеа ни со Нод и ај сеатрепкањетрепкање Значи нема правила

потребно е внимателно и да се пази што се прави еве веќе год и пол немам форматирано па се ми е ок, користам Нод 32 и ок ми еголема%20насмевкаИзменето од Tattoo Beauty - 01.Јуни.2008 во 18:01
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2008 во 19:49
Samo kaspersky nis fazla ruska mafija Nod 32 e za nijansa poslab od kaspersky KRAL NA ANTIVIRUSNITE PROGRAMI ako si kako mene da simnuvas nostop od internet togas kaspersky stavisi ako ne simihjas nis aren ti e nod 32

Изменето од Gavolce - 01.Јуни.2008 во 20:29
Кон врв
BSOD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BSOD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 11:23
Originally posted by Tattoo Beauty Tattoo Beauty напиша:


Значи нема правилапотребно е внимателно и да се пази што се правиДефинитивно

Меѓутоа секогаш ќе има....црвенкапи


Исто така секогаш ќе си има грешки во апликации коишто можат да се злоупотребат.

   

Изменето од BSOD - 02.Јуни.2008 во 11:30
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2008 во 12:15
Originally posted by BSOD BSOD напиша:

Originally posted by Tattoo Beauty Tattoo Beauty напиша:


Значи нема правилапотребно е внимателно и да се пази што се правиДефинитивно

Меѓутоа секогаш ќе има....црвенкапи


Исто така секогаш ќе си има грешки во апликации коишто можат да се злоупотребат.

   
Dobro decko spored tebe koj e naj dobar anti virus ??? aaa eve uste eden dokaz za naj dobar anti virus    http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/

Изменето од Gavolce - 05.Јуни.2008 во 12:30
Кон врв
mylife Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Април.2014
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mylife Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2014 во 00:18
mnogu pati i mnogu virusi sum imal i mnogu jaki i mnogu golemi problem mi pravele i pokraj poznatite anti virus.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2014 во 13:07
Изгледа толку биле страшни шо ДНК-та ти ја изменаа.
Затоа ти е потребен еден добар скен со Касперски или Нортон.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.