IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - Stock photography
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Stock photography

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
vlatko_sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlatko_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 23:05
Zoran,pak zgresi.Yuri ne praka samo na SS,za vikendite isto taka edni od najdobrite denovi mi se za vreme na vikend i sea so pokacuvanjeto na cenata ne veruvam deka pravi 5500$

citat od Yuri Arcus:
Pictures are put in batches. When a batch reaches 50 pictures we close it and upload this to all agencies. (I submit to a total of 16 stock agencies, both microstock and “high-priced stock and some not official jet)
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 23:09

Pa mozebi i bruto dobivkata mu e 15000 evra mesecno bidejki postira na poveke microstock agencii, no odkako ke gi isplati site sto rabotat za nego sigurno ne mu ostanuvaat poveke od 5000 do 7000 evra, sto i ne mi izgledaat bas i nekoi golemi pari bidejki zivee vo Danska.

Da ima nekoj sto bi gi zarabotuval tie pari kaj nas pa da receme deka super zarabotuva.


P.S. SAmo devojkamu pola ke mu gi lapne.LOL



Изменето од mickeymkd - 16.Мај.2007 во 23:11
Кон врв
vlatko_sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlatko_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 23:19
abe luge sto zamarate tipot e THE BEST.period

a zirnete go portofliot na The Queen of Microstock Lisa Gagne
http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=162596

gledas Zoran sto pravat nekolku iljadi sliki


Изменето од vlatko_sk - 16.Мај.2007 во 23:30
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 00:08
Originally posted by vlatko_sk vlatko_sk напиша:

abe luge sto zamarate tipot e THE BEST.period


OK Vlatko, ti imas mnogu poveke iskustvo od mene okolu ova i ako ti velish deka toj e THE BEST, togas prifakam deka toa e najdobroto sto mozhe da se napravi ako se raboti za microstock agencija.

Za sporedba, mozham da ti kazham deka kaj nas, so pomalku trud, bez da se vraboti nitu eden chovek i bez da se investira tolku vo oprema i vreme (sto se zaedno znachi nesporedlivo pomalu troshoci) se pravat okolu 75-100.000 dolari godishno.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 01:07
Originally posted by vlatko_sk vlatko_sk напиша:


abe luge sto zamarate tipot e THE BEST.perioda zirnete go portofliot na The Queen of Microstock Lisa Gagnehttp://www.istockphoto.com/user_view.php?id=162596gledas Zoran sto pravat nekolku iljadi sliki


Ova so Lisa e druga uspeshna prikazna. Prvo me zachudi kako mozhela za pomalu od 4 godini da napravi portfoliot od skoro 5000 fotografii?!
Toa znachi deka stavala prosechno po 5 sliki na den, sekoj den vo godinata. Impresivno.

Spored brojot na prodadenite fotografii ova veke nalikuva na onoa sto go navedov vo mojot predhoden komentar kako nekakov prosek na primanjata vo mojot del od svetot. Pod pretpostavka deka nemala ekstenzivni troshoci kako predhodniot primer, ova veke nalikuva na nesto sto bi go zel vo predvid kako seriozno "full time" vrabotuvanje.

Devojkava e odlichna za ovaa rabota, neverojatno vredna i talentirana i veruvam deka e "Kralica na microstok". Drugite mozhat samo da se ugledaat na nea.

Изменето од Zoran K - 17.Мај.2007 во 01:10
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 18:47
Tokmu sega sluchajno naidov na nesto sto mozhebi ke dade poveke informacija vo vrska so sorabotkata so microstock agenciite. Koj se interesire za prodavanje na svoi fotografii na ovoj nachin, osven prekrasniot voveden tekst na loser mozhe da gi prosledi i ovie konverzacii:

http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1014&thread=20592148&page=1
Кон врв
vlatko_sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlatko_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 23:11
http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=439280

Zoran,a vidi go portfolioto na ovoj tip.Mozebi najdobar stoker na balkanov
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 00:03
Ja citam temava, pa si vikam aj i jas da se zamesam malku.
So moeto iskustvo vo izrabotka na reklami, sorabotka so agencii i pogolemi kompanii mozam da kazam deka so stock foto ili footage biznisot izgubi od individualnosta. Fotografijata, Filmot, Videoto se skapi primeneti umetnosti, ama sepak umetnost, jas ne gledam umetnost vo kupuvanje foto za 1$, stavi logo i aj na bilbord. Ova go zboram znaci kako korisnik na Stock, da ne me razberete pogresno. U stvari sve vo marketingot e za vchera taka da i brzinata si go pravi svoeto, ama toa ne znachi deka nema da ja vidis istata fotka i kaj konk*rencijata.
Inace mnogu mi se svigja sto eve i kaj nas ima lugje koi razmisluvaat da fotografiraat stock ClapClapClap.
Moe mislenje okolu ovie mikrostok sajtovi e deka nema nekoja golema zarabotuvacka vo odnos na vlozeniot trud, sepak da napravis tolku dobri fotki i da gi prodavas so zarabotka od 0.25$ toa e perverzija i dekadencija za zanatot i esnafot.
Dobro e sto se dobiva vo brzina i tehnicki kvalitet no sepak mislam deka fotkite od vino so chasha na primer podobro da se ponudat kako exkluzivitet na nekoja nasa vinarija i od edna prodazba da napravis pari kako od 10000 prodazbi, iako tuka se gubi vreme vo pregovori i menadzment.
Inace samo napred, razmisluvajte dizajnerski, dobro e Clap
Pozdraf

Edit: Jas seuste ne sum kupil nisto od stock i ne sum iskoristil ona sto mi doslo pod raka besplatno, pogolem kejf mi e koga ke napravime (so mojot tim) kompleten proizvod video i audio, snimanje, animacija, muzika, sound design, chuvstvoto e nesporedlivo koga ke dobies kompliment


Изменето од D'Dalton - 23.Мај.2007 во 00:06
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 00:11
I druga rabota, okolu fotografiranjeto lugje
Mnogu e bitno kako izgledaat i kade se fotografirani, znaci kaj nas tesko se naogjaat lugje koi izgledaat anglosaxonski tuku balkanski, enterierite exterierite sve izgleda makedonski, na stock sajtovite se izgleda americhki, toa e isto od pricinite sto K15 imaat uspeh vo MK, a na T-Mobile reklamite koi se pravat negde niz evropa se ednostavo sterilni za nasiot mentalitet
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 02:40
Originally posted by vlatko_sk vlatko_sk напиша:

http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=439280Zoran,a vidi go portfolioto na ovoj tip.Mozebi najdobar stoker na balkanov


Vlatko,

Ne bi sakal da komentiram za kolegi, osobeno ako si ja pravat zhiveachkata so svojata rabota... no mozham da recham deka e dobar. Ako agencijata gi prifatila fotografiite togas tie se dobri za nea i ako se prodavaat, togas uste podobro. Sepak, nekoi raboti vednas mi padnaa vo ochi... nema da komentiram tuku samo ke gi postiram...ajde, ke pravime muabet koga ke se vidime.







Изменето од Zoran K - 23.Мај.2007 во 15:11
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 03:33
u stvari internetot i digitalnata tehnologija go ubija esnafot "Video killed the radio star", so kakvo vnimanie fotografiravte pred 10 godini, a?
A, za ovie Zoran sto gi pusti od iStock, prosto sum bez zborovi
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 10:47
Zoran ne te razbiram sto sakas da kazes so slikive-deka se losi? Pa losi sliki mozat da se najdat sekade, poentata e deka ima mnoooooogu super sliki nasproti malce losi sliki na stock sajtovite-duri nekogas mislam deka deka kriteriumot im e mnogu visok.

D'Dalton you're so wrong. Da tvrdis deka internetot i digitalnata tehnologija ja ubila fotografijata e isto kako da tvrdis deka vozenjeto vo kocija e podobro od vozenjeto vo avtomobil. Za zarot okolu fotografiranjeto ke go svatam kako individualna rabota. Poznavam mnogu luge kako mene kaj koi digitalnata fotografija samo uste poveke ja pottiknala zelbata za fotografiranje, a za kvalitetot pak da ne praime muabet.

I na kraj nemojte da me sfatite deka gi branam stock sajtovite tuku samo iznesuvam moe mislenje deka toa zaedno so internetot e edna od podobrite raboti koi im se slucile na fotografijata



Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2007 во 12:05
Originally posted by loser loser напиша:

Zoran ne te razbiram sto sakas da kazes so slikive-deka se losi? Pa losi sliki mozat da se najdat sekade, poentata e deka ima mnoooooogu super sliki nasproti malce losi sliki na stock sajtovite-duri nekogas mislam deka deka kriteriumot im e mnogu visok.


loser,

se slozhuvam so tebe deka ima sekakvi sliki ( i po kvalitet i po broj na istovetnost ) po agenciive i toa na krajot od kraistata i ne e najvazhnata rabota.

Najvazhnoto e fotografiite da se prodavaat. Ovie agencii ne se muzei na fotografska umetnost.


Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 15:12
Originally posted by loser loser напиша:


D'Dalton you're so wrong. Da tvrdis deka internetot i digitalnata tehnologija ja ubila fotografijata e isto kako da tvrdis deka vozenjeto vo kocija e podobro od vozenjeto vo avtomobil. Za zarot okolu fotografiranjeto ke go svatam kako individualna rabota. Poznavam mnogu luge kako mene kaj koi digitalnata fotografija samo uste poveke ja pottiknala zelbata za fotografiranje, a za kvalitetot pak da ne praime muabet.


OK, OK, Moze e prekonzervativno.....
Jas go mislam toa iako so dogitalnata tehnologija se druzam uste od pojavata na ZX Spectrum 16, pa Spectrum 48, pa Commodore 64, itn, itn. Profesionalno ja koristam za montaza od vreme na 486 so 8MB RAM, Adobe proizvodite gi koristam veke 12 godini profesionalno (znaci ranam familija so ovie alatki). Digitalnata tehnologija si ima mnooogu prednosti, mnogu. Ama dostapnosta kolku e dobra napravi situacii koga profesionalcite veke ne rabotat za da bide toa ubavo tuku za gola egzistencija. Eve ti primer.
Situacija 1:
Namesto nekoj gazda na firma da go vikne Loser kako profesionalec da mu napravi fotografii za potrebite na negovata kompanija ili proizvod, gazdata ke si zeme Digitalec idiot na koj pisuva 7ili poveke Mpixels, Carl Zeiss itn...ke si chkrapne, i ke dade na print za katalog. Sto se slucuva, Gazdata zastedil pari, Loser izgubil rabota, Katalogot e tapa, ama proagja.
Situacija 2:
Nekoj kako Zoran koj profesionalno raboti svadbi (koj e mozebi najgolemiot segment vo pro photo i video), so celoto iskustvo, vlozuvanje i znaenje koga ke kaze cena, ke dojade nekoj taxist koj vo megjuvreme naucil da drzi kamera i photo na avtomatika ke ja sraboti za 3 do 4 pati poevtino, proizvodot e daleku polos ama sto e bitno.
Situacija 3:
Nekoj kako mene koj raboti reklami, muzicki spotovi i filmovi gubi rabota od miniDV domasni entuzijasti koi duri koristat NTSC i krajniot proizvod go davaat na DVD.
Situacija 4:  Vo muzikata si mislat deka softverski cel orkestar ke im sviri, mozebi ama koga ke sporedis so svetska muzika, ke slusnes ogrooomna razlika
Zatoa da ne te chudi zasto fotografiite vo nasite spisanija se takvi kakvi sto se, na televizija gledas toa sto go gledas i muzikata kaj nas nikako da prozvuci kako eden Giboni ili Parni Valjak na primer, nikako da vidis fotografii kako vo CKM, i reklamite i spotovite ne izgledaat kako na HTV ili Nova, da ne zboruvam za podaleku. Sekoja chest na iskljuchocite.
Generalno problemot e i na svetsko nivo, zamisli najgledano show stana "JackAss", izvini ama ako treba toa ili slichno da rabotam za da zhiveam podobro ke stanam taxi driver. Borba e........
Aj i vaka ke sporedime LP so MP3, Kino so DVD, Film foto so digital foto, kade e kvalitetot? Vo kvanitetot? Koga imas 100000 pesni mp3 koi nemozes ni da gi preslusas? Koga imas Ipod i najnoviot film koj e snimen so cela svoja ubavina namesto vo kino na Ipod? Ili ubav portret ili pejsaz vo golema rezolucija ke si go gledas na LCD monitor so 1900 na 1200 rezolucija namesto print na zid od 1x2 metri?
Digitalnoto e eftino, nudi mnogu moznosti ama rabotata so digital e vo kvantitetot a ne vo kvalitetot. Od premnogu izbor nemoze da dojde do izraz i toa sto e stvatno dobro i ubavo.
Aj dosta e, preterav
Pozdrav
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,688 секунди.