IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПОСТЕЊЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОСТЕЊЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 47484950>
Автор
Порака
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 13:03
Читам по форумов пишуваш доста проповеди на српски, молитви на српски а СПЦ ја негира МПЦ, да не си од бандата на Вранишковски?
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 13:16
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

   Читам по форумов пишуваш доста проповеди на српски, молитви на српски а СПЦ ја негира МПЦ, да не си од бандата на Вранишковски?



Јас сум верник на ЕДНАТА, СВЕТА, СОБОРНА И АПОСТОЛСКА ЦРКВА. Македонската Православна Црква е моја мајка, во името на Христа Господа.

Читам богословска литература на: Македонски, српски, бугарски и руски јазик.

Кога би постирал материјали на бугарски јазик, можеби би ме претставиле како Ванчо-михајловист...

Шегата на страна, постирам материјали што може учесникот на Форумов да ги разбере. Поздрав.

Ќе заборавев да ти одговорам за Вранишковски. Тој, за мене, како и за многумина Православни Македонци е продадена душа.

Поздрав во ИМЕТО на Христа Спасителот.
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 13:30
Originally posted by ana_t ana_t напиша:

Dobro ke citam, ke citam i na toa ke ostanam, kade so seto toa znaenje, shto ke mi e takvo, za po forumi da mudruvam, za so nekogo da se raspravam za verata, da znam od koj del da mu citiram, da mu solam pamet, i se drugo po red.
 
Верувај ми, ако читаш читаш и читаш, тогаш нема да останеш само на тоа, затоа што прочитаното ќе те упати и да го исполнуваш тоа што си го прочитала. Исус рекол: "Блажени се оние кои ги слушаат Моите зборови и ги исполнуваат."
Ако сакаш да бидеш под капата на ова блаженство, потребно е прво да ги познаваш Христовите зборови, а потоа и да ги исполнуваш. Ако не ги исполнуваш, тогаш залудно и ги познаваш.
 
А што се однесува до вториот дел од твојот коментар, Божјото Слово има и таква димензија.
 
16 Целото Писмо е од Бога вдахновено и е полезно за поука, за изобличување, за поправање и за воспитување во правдата,
17 за да биде Божјиот човек совршено подготвен за секое добро дело.
Потоа...
 
2 проповедај го словото, настојувај во време и во невреме, изобличувај, прекорувај, охрабрувај со сета трпеливост и со поука.
 
Значи ние сме повикани исто така и да ги изобличуваме ересите и да ги поправаме лажните учења и толкувања на Божјото Слово, било да сме на форум, било да сме на улица, било да сме на работа, било да сме во Амфитеатар... баш како што вели апостолот, во секое време и невреме.
Тоа го правеле и оние што ги нарекувате "свети отци". Можеби некое од следниве дела ќе ти биде познато: Против Маркион, Против паганите, Против аријаните, Против манихејците, Против иконоборците, Против Несторије, Против луциферијанците, Против донатистите, Против Пелагије, Против Евномије, Против, Против, Против..
 
А и Христос го правел истото, иако не на форуми, тој сепак во Своите проповеди во гората на блаженствата, или пак крај Галилејското езерот, или пак во Ерусалимскиот Храм, често пати разобличувал, прекорувал, воспитувал, а не ретко и дебатирал со фарисеите, закониците, свештениците итн.
 
Ана читај го Светото Писмо, тоа е вистински (прв) чекор што ќе те одведе во правилна насока - Божјото Царство големо%20гушкање
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
ana_t Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 15:19
Dobro Pravoslaven,

Ti go citash Svetoto Pismo, go razbirash i go ispolnuvash vo najgolem del, na toj nachin shto eve na forumov me poduchuvash, me razoblichuvash,me popravsah i vospituvash mene vo verata.
A kako go primenuvash tvoeto znaenje na sebe,kako ziveesh, kako svedochish deka si Hristov, se razbira ne mora da mi odgovorish, toa si e tvoe lichno.

Kako shto e i moe lichno dali ke postam, kako ke se molam i se ostanato.


Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 15:32
Ана, форумов не е место каде што треба да се фалиме со нашиот христијански живот надвор од него, туку место каде што треба да ги изнесеме нашите ставови, да дискутираме, да дебатираме за нив итн.
Ако сакаш да го запознаеш мојот христијански или нехристијански живот, тоа се прави надвор од форумот.
Тука пишуваме како треба, како Бог уредил, а дали ние постапуваме така, тоа е меѓу нас и Бог и никој нема право да суди освен Бог.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
ana_t Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 15:45
Zatoa i ti napivash deka toa si e TVOE,LICNO.

Jas isto go iznesov svojot stav, no zoshto ti odma se javuvash, kako nekoj shto e povikan, da me upatish, da me poduchish, da me ispravish.

Jas od tebe sovet ne baram, kristalno jasno si imam postaveno kakov duhoven zivot ke se trudam da vodam, i vo toa te molam ne navleguvaj so soveti, koi bea navredlivi, kako onie od edna predhodna tema.

Pozdrav
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 16:00
Ти не го започна разговорот на оваа тема со изнесување на"твојот став", туку со критика на "оние што си ја толкуваат Библијата на свој начин". Врати се 3 страни наназад и ќе видиш.
 
И бај д веј, зошто твоите "свети отци" не си ги изнесувале своите лични ставови, туку напишале дела како Против Маркион, Против паганите, Против аријаните, Против манихејците, Против иконоборците, Против Несторије, Против луциферијанците, Против донатистите, Против Пелагије, Против Евномије, Против, Против, Против..? среќа
 
И никаде не сум те наврадил, немој да л'жеш!
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
ana_t Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 16:08
Dobro, taka e , i vo edno prostete......

Svetite Otci, ni ostavile neprocenlivo bogatstvo, od svojot lichen opit, no za niv, da zboram i da propovedam ne mi lichi, oti sum zena.

Pozdrav do site i radosni da si go docekame Bozik....

Кон врв
THEPRINCESS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај THEPRINCESS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 18:34
Pojma neam zosto se posti ne sum navlezena u verskite rabotia, nikad do sea nemam posteno
Кон врв
jana577 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jana577 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 23:22
Целта на постот не е со нејадење да му се посветиме на Бога, туку целта е да се исчистиме телесно и духовно за да се приближиме на Бога. Само преку пост и исповед ние можеме да да дојдеме до Светата Причест - Крвта и Телото Господови.Можеби во библијата никаде нема да сретнеме што да јадеме и што да пиеме но секако ќе сретнеме "Јадете ова е Моето Тело кое за вас се прекршува,пијте ова е Мојата крв на Новиот Завет,која се пролива за мнозина".Да се потрудиме да постиме и телесно и духовно само така можеме да разбереме колку е важен постот.
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 23:45
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Sto se odnesuva do postot, da citiram sto veli Sv.Tihon Zadonski:
"Postoi post telesen i post duhoven. Telesen post e koga stomakot posti od hrana i pienje, a duhoven post e koga dusata se vozdrzuva od losi pomisli, dela i zborovi.

Vistinski posti onoj kojsto se vozdrzuva od blud, preljubodejstvo i od sekoja necistotija.

Vistinski posti onoj kojsto se vozdrzuva od gnev, lutina, zloba i od osveta.

Vistinski posti onoj kojsto go zauzdal svojot jazik, t.e. se vozdrzuva od praznoslovie, skvernoslovie, od lud zbor, kleveta, osuduvanje, laskanje, lagi i od sekoe zloslovie.

Vistinski posti onoj kojsto svoite race gi vozdrzuva od krazba, grabanje i proneveri i svoeto srce go cuva od posakuvanje na tugji raboti.

So eden zbor, dobro (ispravno) posti onoj kojsto se oddalecuva od sekoe zlo. Gledas li hristijaninu - toa e duhoven post.

Polezen ni e telesniot post, bidejki ni pomaga da gi umrtvuvame strastite, no duhovniot post e neizmerno popotreben, tolku potreben, sto i telesniot post bez duhovniot e bezvreden.

Mnogumina postat so teloto, no ne postat i so dushata;
Mnogumina postat od hrana i pienje, no ne postat od loshi misli, dela i zborovi, i kakva im e korista od toa?! Mnogumina postat den i dva, no od gnev, zlopamtenje i osvetoljubie ne sakaat da postat;
Mnogumina se vozdrzuvaat od vino, meso i riba, no so jazikot jadat lugje, i kakva im e korista?!
Gi ima i takvi koisto ne gi pruzaat racete po jadenjeto, no gi pruzaat za mito, pronevera i grabanje na tugjoto, i kakva im e korista?!

Vistinskiot post e vozdrzuvanje od sekoe zlo.


Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 00:43
Исаија: 58:4 Ете, вие постите за да се препирате и за да се карате и за да ги биете бедните со тупаницата. Не постете веќе како денес, и ќе ви се чуе гласот во висината!

Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 00:55
Вистински пости оној којшто го зауздал својот јазик, т.е. се воздржува од празнословие, сквернословие, од лош збор, од клевета, од осудување, од омаловажување, од осудување, од ласкање, од лаги и од секое злословие.

Ова, господине пасторе, не се однесува на вас, ова вам не ве засега, оти постот ништо не ви значи, па, се подразбира, погореизнесените забрани на вас не се однесуваат - вам ви е се дозволено.


Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:02
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Вистински пости оној којшто го зауздал својот јазик, т.е. се воздржува од празнословие, сквернословие, од лош збор, од клевета, од осудување, од омаловажување, од осудување, од ласкање, од лаги и од секое злословие.

Ова, господине пасторе, не се однесува на вас, ова вам не ве засега, оти постот ништо не ви значи, па, се подразбира, погореизнесените забрани на вас не се однесуваат - вам ви е се дозволено.




Повторно се нервираш кога ке видиш некој Библиски стих(нешто во тебе се бунтува ).Ние христијаните постиме како што си е пропишано во Библијата и не викаме од покриви да не разберат сите дека постиме.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 47484950>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.