IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - HOSE SILVA - Паралелна работа на мозокот!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HOSE SILVA - Паралелна работа на мозокот!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
Автор
Порака
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2007 во 23:32



RABOTATA NA MOZOKOT NE E HAOS АЏИЈА ...

EVE TUKA NA TEMAVA NEMA DA ZEMAAT PARI...

ACELERA ... VECERVA E KASNO ...
UTRE KE NAPISAM NEKOI RABOTI ZA TEMAVA ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2007 во 16:04
Не реков марко, јас дека е хаос, туку хоакс, превара, измама се овие методи за демек подобрување на здравје, лекување на сите можни болести итн. Се со цел на луѓето да им се соберат парите.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2007 во 18:01


na ovaa tema bas nikoj ne e izlagan ...

samo sto ukazav deka se koristi samo mal kapacitet
sto ni go nudi mozokot ...

a zosto da ne go koristime poveke
za nase dobro i na nasata okolina ?

tuka za pari ne razgovarame...
nitu pak mi e celta ...

Mi se dopadna komentarot na T-viki...

istoto i jas go mislam ...

pritoa sakam da kazam deka samo onie sto :
1. VERUVAAT 100%
2. SE NADEVAAT 100%
3. I SO LJUBOV SE ODNESUVAAT KON DRUGITE 100%

AKO GI IMAS

i 1.
i 2.
i 4.

SI COVEKOVA PRIRODA !!!

ZOSTO 100 % ...
ZATOA STO ILI VERUVAS ILI NE VERUVAS...
ILI SE NADEVAS ILI NE SE NADEVAS...
ILI SI SO LJUBOV ... ILI NE SI...

edno da fali ...
nemoze covek da ima mir...

sega bi sakal da go prasam аџија ...

ZOSTO SE POJAVUVAAT BOLESTITE ?

I ZOSTO SE TIE VOOPSTO IZMISLENI ?

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2007 во 18:28
Мозокот не се развива преку медитација од таков вид, туку преку образование и развивање на цивилизациската свест. Јас апсолутно не верувам во тие методи, затоа што единствено нешто што тие докажале е дека нивните изумители и те како ги користат двете половини од мозокот: $$$$$$$$

За жал, тоа не може да се каже за сите оние кои ќе останат без $$$, и без памет...

А болестите, верувам дека постојат заради појавата на гревот, појавата на злото во вселената. Тие не се измислени, туку се сите оние сили кои сакаат да го уништат созданието... Господ за секоја болест има оставено лек, но наше е да го пронајдеме и откриеме...
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2007 во 23:54
interesno ova........
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 00:49


ЗДРАВО АЏИЈА ....

ДРАГО МИ Е ШТО СЕ ЈАВИ ...

ЗА БОЛЕСТИТЕ СЕ СЛОЖУВАМ СО ТЕБЕ ...

НО ЗА ТОА ДЕКА ОБРАЗОВАНИЕТО ГО ДАВА ....
НАЧИНОТ КАКО ДА СЕ АКТИВИРААТ ДВЕТЕ ПОЛОВИНИ
ОД МОЗОКОТ ...

КАЖИ МИ ВО КОЈ ПРЕДМЕТ ТОА СЕ ИЗУЧУВА...

ИМАМ ЗАВРШЕНО ФАКУЛТЕТ...
ЗА СЕ МЕ УЧЕА ...
ВИША МАТЕМАТИКА...

АМА КАКО ДА ГО УПОТРЕБАМ МОЈОТ КАПАЦИТЕТ
ОД МОЗОКОТ НЕ МИ КАЖАА ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 00:50

ZASTO VOOPSTO PRAVEA DVE POLOVINKI....

NEKA BESE EDEN MOZOK ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
archer_MKD Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај archer_MKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 03:48
Originally posted by аџија аџија напиша:

Мозокот не се развива преку медитација од таков вид, туку преку образование и развивање на цивилизациската свест. Јас апсолутно не верувам во тие методи, затоа што единствено нешто што тие докажале е дека нивните изумители и те како ги користат двете половини од мозокот: $$$$$$$$

За жал, тоа не може да се каже за сите оние кои ќе останат без $$$, и без памет...

А болестите, верувам дека постојат заради појавата на гревот, појавата на злото во вселената. Тие не се измислени, туку се сите оние сили кои сакаат да го уништат созданието... Господ за секоја болест има оставено лек, но наше е да го пронајдеме и откриеме...
 
а кои алати за "копање" треба да се користат?LOL
свесни сме за нашето македонско образование. само бубај и се ќе имаш на рака, епа јас велам не е така. се дури ние самите не покрениме иницијатива за нешто да научиме повеќе од тоа што ќе ни го сервираат на школите, ние сме затупени.
методи како споменатата, баш добра работа се за неограничените (не за глупите). без разлика дали тој к*рс треба да се плати или не. плаќаме и за факултет и учиме по некоја одредена програма која ние сакале нејќеле мора да ја поминиме. потенцијалот на мозокот е сосем друга работа. па сега некои се трудат на форумов да кажат нешто за силва методот, и се кршат од пишење за да можи некој да критукува сегде кај ќе стигни?Clap
и плус, за лековите оставени од господ... на факултет нема да ти кажат кај да го најдиш новиот лек за некоја работа... треба некој да измозга и да го пронајди со мозокот така е? на Ајнштајн не му одело математика, ама па види колку јак физичар бил и открил мнооогу јаки физички закони
 
поздрав
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 09:25
Проблемите со македонското образование се очигледно. Затоа како народ, на национално ниво, сме потпросечни во секој поглед, во споредба со развиените земји.

Образованието е процес кој се одвива не само на училиште, туку и во домот, преку културата и цивилизациската свест која родителите ја оставаат на децата. За жал и тука потфрламе неверојатно. Кои родители овде ги носат децата по музеи, им даваат пример како се читаат книги итн?

А силва методот, пак ќе кажам, е како оние смешни „Научи немачки у 10 лаких лекција...“ LOLLOLLOLLOL Ем нема да научиш, з’ш да беше така, сите ќе шпрехавме, ем ќе останеш без пари... Или како оние диети со препарати... Сите овие се залажувања, лажни кратенки, кои никаде не водат, затоа што човекот не сака да слушне дека за да ослабе треба да вежба и да го промени целиот начин на исхрана. Затоа и овие методи на quick fix се толку популарни, затоа што изгледаат лесно, ама и резултатите се соодветни...

Тешкиот пат е преку читање, мозгање, дружење со интелигентни луѓе итн. А Силва методот е препарат за брзо слабеење, кој не ги дава очекуваните резултати...
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 09:44
sega me nasmeavte abe covekot e dobro da se trudi pa se ga i da proba neli ima prv pat pa ce vidi na sekoj razlicno desavanje mu se sprema vo tekot na zivotot tuku on e da procita tuka da nauci nesto od takvite momenti
pa da se navratam na temava duri i da ja upotrebi dvete dela od mozokot yes da mislam deka i gi upotrebuvame zavisi do koncentracijata na covekot
i negovata smirenost da svati  dade primi zadovolstvo i sila za drug cekor kon uspeh
.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 11:23
.



Изменето од ACELERA - 01.Октомври.2007 во 03:00
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 11:44
Ок бе друштво, јас ич не ви бранам вас да си слушате, да си плаќате, да си верувате... СЕ што прашавте е коментар, и го добивте. Ако имам вишак пари, подобро ќе ги потрошам на некоја добра книга, на некое патување, на некое добродетелство, отколку да ги дадам на некој кој тврди дека ако јадеш од неговиот препарат ќе ослабиш „гарант“! Big%20smile

Едноставно не сум воопшто убеден дека функционира, затоа што постојат објективни мерила за тоа дали нешто е добро. Постои сериозна медицина, сериозни образовни институции итн., кои ваљда до сега ќе сфатеа дека НЕКОИ ја користат само половината од мозокот...

Уствари, кога ќе размислам, тој Силва метод е во право: сите што се запишуваат на тој к*рс, СТВАРНО ја користат само едната половина на мозокот, ако и толку LOLLOLLOLLOLLOL

П.С. ова е шала, немојте сега сите да напаѓате без причина... Wink
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 11:54
.

Изменето од ACELERA - 01.Октомври.2007 во 03:00
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 12:10
Добро бе аселера, пак да кажам, не ви бранам јас, ниту имам намера да ве убедувам. Затоа немојте да судите без потреба...

А до сега, барем во мојот живот, никој не ме обвинил дека не сум отворен за нови хоризонти... Разликата, верувам, е што сакам навистина да го отворам мозокот, читајќи некој филозоф, некој теолог, некој отец, кој НАВИСТИНА има што да каже. Немам време за бајачки, биоенергетичари, астролози, гледачи на кафе, шиткачи на цигари, топ шоп реклами, игри на среќа, и методи кои во пет лесни лекции ќе ти го подобрат животот...

Сите овие работи ги ставам во иста категорија, бидејќи се на исто објективно ниво. Ниедна од нив не е докажана, или подржана од сериозни истражувања, туку се нуди некаков топшоп производ, кој доаѓа без гаранција, без тест период, без НИКАКВО истражување, ама е затоа спакуван во многу добар маркетинг...

Поздравче и користи ги двете половини денес те молам... Big%20smile
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,562 секунди.