IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - снимање на temporary internet files
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

снимање на temporary internet files

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
G_O_R_A_N Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај G_O_R_A_N Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: снимање на temporary internet files
    Испратена: 22.Јануари.2007 во 00:50
Како можам да ги зачувам, односно да ги снимам на ЦД  temporary internet files  па по реинсталацијата на  windows  повторно да ги вратам и да ги прегледувам  offline.
Кон врв
G_O_R_A_N Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај G_O_R_A_N Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 12:49
 
Зарем никој не го знае одговорот на ова?
 
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 13:01
Kako prvo nemam pojma sto sakas da napravisConfused

Ako sakas odredeni strani os internet da gi stavis na CD, najubavo e da gi pretvoris vo pdf files, taka i ke mozes da gi citas offline.

Ti treba adobe acrobat professional za da gi pretvoris vo pdf.
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 13:08
eve na stranata tamu sto ti pisuva:

Create

Easily create Adobe PDF documents from Microsoft Office, Outlook, Internet Explorer, Project, Visio, Access, Publisher, AutoCAD®, Lotus Notes, or any application that prints.


eve link: http://www.adobe.com/products/acrobatpro/



Кон врв
G_O_R_A_N Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај G_O_R_A_N Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 18:46

Да објаснам уште еднаш. Сурфајќи на интернет сите страници одат во temporary internet files(TIF) фолдерот, така нели? Е, сега као тие  страници што се наоѓаат "ВЕЌЕ" во компјутерот, во  ТIF фолдерот ,(значи што сум  сурфал некое време) да ги копирам на ЦД и  на друг компјутер да ги копирам и да ги прегледувам offline.

Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2007 во 05:07
Добро, шо сакаш да кажиш ти со ова, дека незнајш ЦД да снимаш, или ? Веќе самиот спомна дека фајловите се наоѓаат во тој темпорари фолдерот, каков одговор очекваш поќе?
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2007 во 16:04
едноставно барај го тој фолдер, преку неро стај го за снимање и сними го аман Big%20smileBig%20smileBig%20smile
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
G_O_R_A_N Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај G_O_R_A_N Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2007 во 00:03

SmileSmileSmile

Самао да ве прашам дали сте пробале тоа да го направите?
А како што кажувате тоа неможе така Smile.
Мислам дека сепак знае некој.
Благодарам..
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2007 во 11:34
Како, што не може?!?

Ја ти викам да си ги претвориш во пдф фајлови и ќе си ја задржат формата како на интернет ехплорер што гледаш и можеш на ЦД да ги ставиш и што сакаш да правиш...

Проверена работа е... Ти го направи ли тоа, проба ли?

Или бараш програмче кое самото ќе ти снима додека сурфаш и на крај самото да ти изреже?!?
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2007 во 11:50
Originally posted by G_O_R_A_N G_O_R_A_N напиша:


Зарем никој не го знае одговорот на ова?


А што ќе ти се интернет страниците зачувани ????
Како прво, можеби не си забележал, но во архивата податоците стојат само 20 дена и како поминуваат деновите првите се бришат и ослободуваат место за следните денови.
Значи ако си отворил некоја страница пред 20 дена, утре веќе ќе нема запис за неа дека си јаотворил некогаш и сл.

Но, кога веќе прашуваш редно е и некој да ти помогне...
Јас лично пред преинсталација го копирам фолдерот Favorites, бидејќи во него се наоѓаат страниците кои со текот на времето сум ги означил како корисни или често свраќам до нив. Ништо друго не ти е потребно.
Башка тоа е фајл од 100kB кој можеш да го ископираш дури и на флопи диск.
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2007 во 00:04
Нема врска со фејворитс или со незнам шо .. Ако сакаш офлајн прегледвање земи инсталирај си TeleportPro и можиш со неа да земаш веб страни комплет, дури и прашва колку линкови внатре во страницата да ги превзема.. Поголема помош од оваа незнам. Поз // Зоки
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
G_O_R_A_N Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај G_O_R_A_N Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2007 во 23:13


Во ред.
За сега  влечка има најдобар предлог за проблемов. Но за тоа треба страна по страна да се копираат во pdf.
Еве уште еднаш да го појаснам проблемот.
Лани летото поточно август 2006 г. сурфајќи на интернет  прегледав преку 200 страници. Тие страници како што сите знаете за време на сурфањето значи додека  сме  online  одат во посебен фолдер Temporary internet files (TIF) каде се снимаат и таму стојат со точното име на адресата , дата на посетеност големина и др.
 

Е сега кога ќе се дисконектираме од интернет повеќето страници можеме да ги гледаме offline. Значи од  Internet Explorer  од  File  менито го штиклираме  Work offline  и  сега сме спремни да сурфаме offline односно да ги прегледуваме оние страници  на коишто сме биле online.  Кликнуваме на табот   histori
 

и ни се отвараат  сите  странници  или по дата (By Date),или по страна (By Site), или по најпрегледувана( By Most Visited) или по редослед на преглед за тој ден(By Order Visited Today) зависи кај кого како е уклучено. Сега било која страница да ја одбереме да ја прегледуваме offline, (нормално има страници што неможе да се прегледуваат offline), исто  како на интернет кликаме на одредени линкови и веднаш ни се отвараат страните и.т.н. Знам  дека  ви е јасно на сите сето ова, но морав да го објаснам.
Мене не ми требаат  само адресите  па да го снимам фолдерот Favorites,бидеејќи повеќето од страните веќе не постојат. Мене ми треба начин на кој ќе ги преснимам  и ќе ги прегледувам исто  како да сум  на интернет.
Влечка, пак ќе кажам има најдобар предлог но при снимањето во pdf , линковите што ги има на тие страници не се активни т.е. неможе директно со едно кликнување да се отиде на саканата страна, мислам на offline.
За жал сакав и слики да ставам ама администраторот не ми дозволува Smile

Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 09:45
Горан, пробај со File -> Save as.. али тоа ти е исто како пдф-от, мораш една по една.. Испробај самиот со копирање на фолдери, ова она.. Досега ќе успееше да пробаше.. А ако не ти успева нити то, рестарт компјутерот, стави системска дискета и пиши: „format C:“ и стискај ентер стискај ентер :))))

Поз // Зоки
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
G_O_R_A_N Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај G_O_R_A_N Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2007 во 21:02

Зоки потполно си во право .

Го средив тоа ги снимив една по една но стварно ме интересира дали некој знае да снима TIF фајлови без Телепорт про или некој друг програм.

Тоа сигурно има некој што го знае тука кај нас верувам.

Smile

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.