IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - Практичен совет при вишок контраст
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Практичен совет при вишок контраст

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Практичен совет при вишок контраст
    Испратена: 15.Јануари.2007 во 20:02



OK Andrej, ne sakam da mislish deka ti drzam lekcija, tuku se obiduvam da ti objasnam malu podetalno okolu onoa sto sakav da ti posocham kako komentar na tvojata slika...

Koga se soochuvame so situacija kade sto ima golem kontrast, ja odbirame stranata pod senka. Toa e prvo osnovno pravilo. Znachi devojkava si trebal da ja premestis na levata strana. Velis, tamu bila sestra ti…ne gledam nikakov problem vo zamoluvanjeto na sestra ti da se preseli ZAD TEBE kako bi mozel slobodno da ja komponiras slikata.

Velis deka tamu bilo premnogu temno…Andrej, od tvojata fotografija se gleda deka si imal poveke od dovolno svetlina. Kako sto spomna Zatko, edinstveno sto si trebal vo toj moment da napravis e eventualno da postavis novi parametri za vreme i blenda, dokolku aparatot ne e vo sostojba samiot avtomatski toa da go stori (iako mislam deka onie sto si gi odbral za ovaa slika se skoro idealni i za opcijata sto ti ja posochuvam). Pretpostavuvam deka ne si nosel stativ, pa zatoa vo ova prilika verojatno bi bilo najdobro da se odbere posiroko otvorena blenda za da se dobie vo sto pogolema brzina na zatvorachot i so toa da se garantira deka slikata nema da bide razmachkata poradi slikanjeto od raka.

Levata strana e IDEALNA za fotografiranje. Silnite sonchevi zraci (crvena boja) pagjaat na kukjite od desnata strana na patot i se reflektiraat (sinata boja) na levata strana kreirajki prekrasno difuzno svetlo koe ne mozes da go postignes nitu so 50 najsilni blicovi i reflektorski povrshini. Poradi takvoto osvetluvanje devojkata moze da pozira kako sto sakas (odberi pozicija koja vo odnos na svetlinata, arhitekturata i esetikata ke bide najprikladna), a ti mozes da zastanes bilo kade od desnata strana bez da se sekiras premnogu za kvalitetot na osvetluvanjeto. Podobro od toa - amin.

Ako sakas da ja dobies slichnata perspektiva kako na tvojata fotografija, togas go imas na raspolaganje agolot pretstaven so zelena boja. Na krajot, ako sluchajno ti se protne nekoja izgorena porvshina po kraevite, sekogas mozes da ja eliminiras so kropiranje ili da ja maskiras so vinjetiranje.

P.S. Ne postoi “kontrasna senka”… kamerata sekogas ke bide poslaba od okoto vo respect na dinamikata na lumata… ako ima delovi od slikata koi se izbeleni od svetlina togas toa znachi deka se preeksponirani, bez obzir sto ima drugi delovi koi se korektno eksponirani…sekogas ima podobra alternativa od onaa sto sme ja odbrale…profesionalnite fotografi ne se razlikuvaat od amaterite poradi opremata sto ja koristat, tuku poradi razlichnoto razmisluvanje i iskustvoto.   

Изменето од Zoran K - 05.Мај.2010 во 16:47
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 20:14
ubavo objasneto! Thumbs%20Up
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 19:45
ALELUJA, KONECNO EDEN KOJ JA SVAKA UBAVINATA NA SENKATA, AMBIETALNOTO  I DIFUZNOTO SVETLO.
MALO POTSETUVANJE: AKO MOZES DA ZAVRSIS RABOTA SO EDNO SVETLO NE SI KOMPLICIRAJ SO VTORO ITN, A AKO IMAS UBAVO DIFUZNO AMBIETALNO SVETLO TOGAS SI BLAGOSLOVEN :))))))))))
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2007 во 10:53
Ima mnogu sto ja svacaat, ama retko koj ja razbira kako Zoran ;)

Mnogu od fotografite i toa profesionalni fotografi rabotat povece po intuicija i bazirano na ogromno iskustvo, a pomalku vrz osnova nekoi ekstenzivni teoriski poznavanja na nestata.

Blagosloveni sme sto Zoran e od onie sto sovetot znaat da go potkrepat so teoretsko objasnuvanje. Taka sovetite se poprifatlivi i sekako po razbirlivi.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2007 во 10:55
se e toa dobro samo da ne vcrvuvame covekot, treba uste mnogu da kazuva i da ne uci ili potseka na veke zaboraveni nesta

eeee, zorrrrane, zorrrraneDead
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.