IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Охрид уште ли е aтракција за македонците?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Охрид уште ли е aтракција за македонците?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 10111213>
Автор
Порака
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 10:11
Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Ne e toa kompleks mimicria, naprotiv... zoshto da ima kompleks na pomala vrednost?

Jas mislam deka vsushnost Skopjanite, zhitelite na "metropolata" kako shto ja narekuvate vo postovite, se tie koi shto imaat kompleks na pomala vrednost i so site sili se trudat da "dokazhat" deka se podobri od drugite samo zatoa shto se Skopjani... toa shto nekoj imal srekja da se rodi vo Skopje ne go pravi podobra lichnost, naprotiv... site nie sme lugje, pred se, i ne e vazhno od kade sme...

ne mi e celta da navredam nekogo so ova, samo kazhuvam kakov vpechatok mi ostavile... a ne malku vreme sum zhiveela Skopje....
edna druga rabota mi prechi, toa shto ima silna odbivnost sprema ostanatite gragjani na Makedonija - zoshto e toa taka? (Ne sakam da generaliziram, sekako deka ima isklucoci). Duri i na Facebook postoi grupa kade shto se zachlenuvaat samo Skopjani, so cel da si dokazhat sebesi deka vredat povekje od drugite samo zatoa shto se rodile tuka, i ne mi se veruvashe koga prochitav kolkava omraza postoi kaj niv sprema lugjeto od drugite gradovi, bez razlika za koj grad se raboti... nie sme pred se Makedonci, i treba da se drzhime zaedno... a se dodoka postoi razdor megju nas samite, nikoj nema da ne recka....
 
vaka ke ti kazam... jas sum od skopje, i epten si go sakam, ne mrzam nikogo sto e drug grad, zatoa sto toa ne go pravi covekot covek... tuku..poslednive godini mnogu provincijalci (vo polna smisla na zborot) se doselija vo skopje , i ja smenija dusata i izgledot na gradot...znaci, ne smetaat lugeto, tuku nivnata kultura, ponasanje, ......nema da me svatis se dodeka ne go osetis toa na svoj grbтага
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 10:25
Znam na shto mislish, mnogu dobro znam... i jas go gledam toa, i zhalosno e shto toa se sluchuva... ama situacijata e takva, se e skoncentrirano vo Skopje, site firmi, i stranski i domashni (barem povekjeto) se stacioniraat vo Skopje, pa zatoa i site doagjaat tuka vo potraga po podobar zhivot...
ako se obrne povekje vnimanie na ostanatite gradovi i nivniot ekonomski razvoj, veruvam deka mnogumina ne bi se doselile vo Skopje,tuku bi ostanale da zhiveat vo rodnoto mesto, zatoa shto tvojot grad go sakash, kakov i da e...
jas studirav tuka vo Skopje, i nikogash ne go zasakav kako grad, se vrativ vo Ohrid koga zavrshiv fakultet i sakav da ostanam tamu, tamu da rabotam, da zhiveam, zatoa shto povekje go sakam toj pomiren, lezetski nachin na ziveenje za razlika od tuka, kade shto e se haotichno i na brzina - megjutoa, pak se vrativ vo Skopje - ponekogash zhivotot te nosi kade shto najmalku ochekuvash...

I vo Ohrid mnogumina se doseluvaat vo potraga za podobar zhivot, iako vo pomala mera,sepak gi ima... i ne mi prechat, gradot treba da se razviva... megjutoa ako chovek nema osnovna kultura i odnesuvanje, e togash, toa e vekje drugo... losho e shto se generalizira - ne se site "provincijalci" vo bukvalna smisla na zborot...
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 14:51
posto ne go razbiras i ne go svakas toa sto pisav, mislam deka nema potreba od ponatamosno objasnuvanje, zatoa sto i da pisam TI PAK NEMA DA SVATIS sto sakav da kazam !
 
a toa za opincite...
1. moite predci ne se doselile OD BACILATA na Skopje
2. dokolku nosele opinci, gi soblekle ZA RAZLIKA OD TEBE!
 
i te molam, koga neznaes so kogo pisuvas i se objasnuvas na forum nemoj da cenis po tvoeto iskustvo, a so toa i da gi vregas ostanatite clenovi na forumot!
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 15:00
Охрид си е Охрид ....... скапо или ефтино , убав е .......  љубов
а што се однесува дали е туристичка атракција , несомнено дека е особено за оние кои доаѓаат прв пат ..... сепак , се работи за град со традиција и своја култура за разлика од многуте градови во РМ каде не само културата туку и наречјата ( дијалектите ) кои ги носат со себе како модерни номади кажуваат дека се работи за нешто вештачко и со сила наметнато како град ......... сепак , еден е Охрид љубов
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 22:12
еј ај бе престанете со Скопје-Охрид срањата, може?
што и да пишувате се се сведува на локалпатриотски искомплаксиран дебилизам губитник
само си докажувате колку не ве бива за асална дискусија

ја стварно не знам зошто го спомнувате Скопје во тема каде што не треба воопшто да биде спомнато како прво збунетост
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 09:53
Ohrid e preubav, no da go posetuvas sekoja godina, veke mi zdodea. Sakam mooooooooore.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 10:14
Originally posted by Ane09 Ane09 напиша:

Ohrid e preubav, no da go posetuvas sekoja godina, veke mi zdodea. Sakam mooooooooore.
 
 
Си попаднала на точниот човек големо%20гушкање 
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 12:44
ej..."antichki"голема%20насмевка..."odamna" vekje mi  "smrdish" na nekoj ...odpoodamna...ama , sega sum siguren deka toa si......... ti...намигнување


...inache,...kafinja nema da popijam"bezbroj" ,pa i djabe da mi gi davash ...ama, se drugo zavisi od cenata,...poniska cena ,..pogolem promet...pogolem profit ( ova vazi samo za "obichnite ponudi,...za obichnite lugj!)...ustvari i ti si vo pravo...so pogolemi ceni , mozda i nema da ima pogolem profit, ama , pomalku trud okolu (pomalkute)mushterii...toa e sigurno !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Античкиот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Поглавица Тешки Очи

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Античкиот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 13:01
Се знајме бе друже брза оддамна...ЛОЛ ЛОЛ...ЛОЛ...
Тоа е се во ред и јас го разбирам... и јас сум директно засегнат... но сепак во капитализмот никој не те моли да го купиш - ако ти причинува задоволство го купуваш и толку... И јас го плаќам кафето толку през цела година... е па сега ако на некого таа цена му пречи за 3 дневен одмор тоа е негов проблем... Проблемот на обртот на кафињата е сепак на дуќанџиите...
ПС. Јас стварно не знам што е охрид поскап од скопје, а сепак се работи за туристичко место...
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 13:23
Ne e Ohrid poskap od Skopje, tuka nekade se, pa Skopje e duri i poskap od Ohrid! Samo shto lugjeto ochekuvaat poniski ceni zatoa shto se raboti za makedonski grad... i zhiveat vo zabluda deka preku godina kaj nas vo Ohrid e poevtino - e pa ne e, nikogash i ne bilo!

Antichkiot, nemoj be da bidish tolku grub... poleka malce, na fin nachin pokazhi gi faktite, ne morash da vikash - koj kako kje te razbere, toa e drugo...
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
Античкиот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Поглавица Тешки Очи

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Античкиот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 13:36
Невесто ти убо знајш дека ние охриѓани сме груб народ...лол...
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 13:39
Znam znam... ama drugite se "nezhni"... zatoa, poleka malku
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 13:47
a, da si sednete i dvajcata,..tamu ...na kafence?....koga vekje i dvajcata ste ...od tamu !намигнувањеголема%20насмевка


a, shtom preku cela godina vi e isto....kolku se tamu bananite...ili agrumot voopshto...sega?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Античкиот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Поглавица Тешки Очи

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Античкиот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 14:02
бананите се околу 50 денари мислам...
а кајчето е без платно...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 10111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,152 секунди.