IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Рано Христијанство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рано Христијанство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2007 во 19:48
Originally posted by sard sard напиша:

Битието е исто. Божјата волја на човештвото не му се открива целосно веднаш, туку Бог својата волја, значењата, намерите и замислите за нас ни ги открива полека. Во тоа се разликите. Денес имаме добро обработен систем на верување кој постоел уште од почеток, но спонатано по чувство. Кога ќе се јавел свесен отпор кон дотогаш применуваното правило се јавувала потреба истото мисловно да се објасни, а потоа и да се утврди како правило.
Денес исто така пред Православната мисла се јавуваат нови прашања кои досега без применувани како такви без многу да се навлегува во објаснување. Пример денес теолошката мисла треба пред се низ правнички јазик да објасни зошто хомосексуализмот како и воопшто блудот е грев. Луѓето толку ги навикнаа умовите на блудствување што тој умот се најдува во конфузија да не го препознава веќе затворот на гревот од слободата на животот.
Но да се вратам на прашањето. Не постои спротивставеност на христијанството во минатите времиња и православното христијанство денес. Што не значи и дека можеби нема наскоро и да се случат такви појави, бидејќи маса луѓе верници сакаат да ја ублажат острицата на верата за да им биде прилагодена и поблага ним, а не тие да се менуваат според барањата на верата.


Pochit kon tebe Sard. Ti dosledno go prezentiras oficijalniot hristijanski stav vo odnos na Bozhjeto razbiranje i interpretiranje:

"Божјата волја на човештвото не му се открива целосно веднаш, туку Бог својата волја, значењата, намерите и замислите за нас ни ги открива полека."

Ne sakam da te razubeduvam nitu tebe bitu bilo koj drug vernik vo ovaa opstoprifatena dogma, no bi sakal da potsetam deka toa e samo nekogasno INTERPRETIRANJE na nekoi lugje vo minatoto i ne pretstavuva nikakva dokazhana vistina “vrezhana vo kamen”.

Uste poveke, smetam deka toa ne e nitu priblizhno blisko do vistinata. Kreatorot go sozdade svetot bez nikakvi tajni i gatanki. Otkrivanjeto na negovata sevkupnost vo fragmenti se sluchuva edinstevno poradi nasata nesposobnost da ja osoznaeme Bozhjata kreacija vo celost. Tajnite, chudata i seto onoa sto vernicite go definiraat kako “Bozhja volja, nameri i znachenje” doagja kako posledica od naseto fragmentarno, parcijalno osoznavanje na Kreacijata, a ne kako nekakva Bozhja volja za dozirano prezentiranje i otkrivanje na istata.

Изменето од Messenger - 14.Јануари.2007 во 19:49
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 13:35
Originally posted by beleg beleg напиша:

Има вистина во зборовите на Мист...


Секако дека има вистина во моите зборови, благодарен сум што некој призна дека е така.
Проблемот е што се затвараат очите пред вистината,  нели белег?

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 13:44
 
mist ajde edna vistina da te prasam, citatite sto gi vadis dali od biblija gi vadis ili, gotovi postovi vadis?
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 13:47

 

They have moved me to jealousy with that which is not God; they (the Jews) have provoked me to anger with their vanities: and I will move them to jealousy with those which are Not A People; I will provoke them to anger with a Foolish Nation (Deutronomy 32:211)

eve mist eden tvoj citat ,,Isosuvoto ispolneto prorostvo za muhamed.......?

Kakov to ovoj citat MIST vo prvata kniga carstva ima glava 32 ama nema stih 211, vo vtorata i tretata kniga carstva nema ni glava 32 negoli stih 211,
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 13:50
беличка, знаеш , избегнувам да ти коментирам, можеби тоа е болно за тебе но ...  по твоја заслуга е ..

Ќе ти обезбедам наредниот пат Слика од мојот десктоп и од моите Библии, се надевам тоа ќе те задоволи па нема да имаш вакви сомнежи.

Имено, ти беличка, може да ми го обезбедиш мене истото?


Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 13:54
 
 
ne te prasuvam za licniot stav sto go imas kon mene tuku ova pogore e staveno od tebe i baram da mi dades objasnuvanje za greskite sto gi imas staveno vo tvojot post a eden kup se...............i najdi mi go ovoj citat pogore sto e citiran od tebe MIST,  Kniga Carstava glava 32 stih 211, poveli mist...........
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 13:56
Originally posted by mist mist напиша:



Ќе ти обезбедам наредниот пат Слика од мојот десктоп и од моите Библии, се надевам тоа ќе те задоволи па нема да имаш вакви сомнежи.

Имено, ти беличка, може да ми го обезбедиш мене истото?




Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 14:04
Originally posted by belichka belichka напиша:

 
 
ne te prasuvam za licniot stav sto go imas kon mene tuku ova pogore e staveno od tebe i baram da mi dades objasnuvanje za greskite sto gi imas staveno vo tvojot post a eden kup se...............i najdi mi go ovoj citat pogore sto e citiran od tebe MIST,  Kniga Carstava glava 32 stih 211, poveli mist...........
 
Mist postot e od tebe staven najdi go opostot vo biblija kolku ednostavno, ili ne stois zad CITATITE sto gi imas navedenoConfused
podocna ce mi dades sliki sea objasni mi go postot
 
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2007 во 11:29
Antiqua, повели на дискусија за темата. Раното христијанство се разликувало 99% од денешново.

Кон врв
LEGENDA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 359
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LEGENDA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 13:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by sard sard напиша:

Битието е исто. Божјата волја на човештвото не му се открива целосно веднаш, туку Бог својата волја, значењата, намерите и замислите за нас ни ги открива полека. Во тоа се разликите. Денес имаме добро обработен систем на верување кој постоел уште од почеток, но спонатано по чувство. Кога ќе се јавел свесен отпор кон дотогаш применуваното правило се јавувала потреба истото мисловно да се објасни, а потоа и да се утврди како правило.
Денес исто така пред Православната мисла се јавуваат нови прашања кои досега без применувани како такви без многу да се навлегува во објаснување. Пример денес теолошката мисла треба пред се низ правнички јазик да објасни зошто хомосексуализмот како и воопшто блудот е грев. Луѓето толку ги навикнаа умовите на блудствување што тој умот се најдува во конфузија да не го препознава веќе затворот на гревот од слободата на животот.
Но да се вратам на прашањето. Не постои спротивставеност на христијанството во минатите времиња и православното христијанство денес. Што не значи и дека можеби нема наскоро и да се случат такви појави, бидејќи маса луѓе верници сакаат да ја ублажат острицата на верата за да им биде прилагодена и поблага ним, а не тие да се менуваат според барањата на верата.


Pochit kon tebe Sard. Ti dosledno go prezentiras oficijalniot hristijanski stav vo odnos na Bozhjeto razbiranje i interpretiranje:

"Божјата волја на човештвото не му се открива целосно веднаш, туку Бог својата волја, значењата, намерите и замислите за нас ни ги открива полека."

Ne sakam da te razubeduvam nitu tebe bitu bilo koj drug vernik vo ovaa opstoprifatena dogma, no bi sakal da potsetam deka toa e samo nekogasno INTERPRETIRANJE na nekoi lugje vo minatoto i ne pretstavuva nikakva dokazhana vistina “vrezhana vo kamen”.

Uste poveke, smetam deka toa ne e nitu priblizhno blisko do vistinata. Kreatorot go sozdade svetot bez nikakvi tajni i gatanki. Otkrivanjeto na negovata sevkupnost vo fragmenti se sluchuva edinstevno poradi nasata nesposobnost da ja osoznaeme Bozhjata kreacija vo celost. Tajnite, chudata i seto onoa sto vernicite go definiraat kako “Bozhja volja, nameri i znachenje” doagja kako posledica od naseto fragmentarno, parcijalno osoznavanje na Kreacijata, a ne kako nekakva Bozhja volja za dozirano prezentiranje i otkrivanje na istata.
Кон врв
LEGENDA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 359
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LEGENDA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 13:49
slusajte go covekot mnogu ke naucite ...da ne bese on sea iskreno ke bev u Skopje ... mnogu ti fala messenger
 
Pozdrav
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 14:06
Originally posted by LEGENDA LEGENDA напиша:

slusajte go covekot mnogu ke naucite ...da ne bese on sea iskreno ke bev u Skopje ... mnogu ti fala messenger
 
Pozdrav


pa ako si vo skopje ne znaci deka si vo pekolot breeej... calam... LOLLOLLOLLOL
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 14:21
Најраното христијанство беше сосема различно од денешнто, како по организираност така и по учењата. Раното христијанство е Јудаозмот. Јаков и Петар беа и останале Јуадисти, верни на старите закони. Ги почитувале старозаветните прописи, и за свои водаши земале луѓе по крвно сродство (династички). Биле во расчекор со Павловото видување на улогата и учењето на Исус, и никогаш не му се придружиле. За разлика од Павла (самопрогласен апостол) , кој никогаш не го видел Исуса, ниту го слушнал Исусовото учење, Ерусалемскат заедница се состоеше од луѓе кои биле, го следеле, слушале Исуса, и знаеле кое е неговото учење.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 14:25
ерусалмската заедница како и антиохиската, беа центри кои Павле го пратија во Мисија. Нивната цел и задача тој ја исполнуваше, а за возврат, низ сите градови каде што одеше, собираше хуманитарна помош за Ерусалимската заедница, која беше под големо прогонство.

Јаков, Јован, Павле, Јуда и другите апостоли, биле еднодушни во нивната порака, и иако се разбира, дебатирале за разни нешта, имале согласност за тоа како треба да се раководи црквата.

Се разбира, Чорбаџија е во право, за една работа. Првите христијани, сите по ред, од Јаков, Јован, па се до Павле и Петар, не мислеле ниту имале намера да креираат нова религија. Тие само го поучувале тоа што веќе беше учено во Стариот завет, истите тие пророштва кои ги исполни долгоочекуваниот месија. За жал, евреите застранија, и прифатија некоја квази-религиозност, која не соодвествуа со учењето на Стариот завет...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.