IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СВЕДОШТВА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СВЕДОШТВА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2007 во 17:18
 
 
 
Brza i ovi golemi umovi mile bez razum...........?
 
 
Со Божјиот ред на структурата на светот, којшто е уреден преку Божјата премудрост – кој не би бил поттикнат да се восхитува на Творецот Којшто сè створил?
Никола Коперник (1473 – 1543)

Работата на астрономијата значи читање на Божјите мисли… Законите се во границите на можноста за сфаќање на човечкиот дух; Божја желба била да ни дозволи да ги препознаеме… Ти благодарам Господе Боже, Творче наш што си ми допуштил да ја видам убавината во Твојата творевина!
Јохан Кеплер (1571 – 1630)

Многу се среќни и правилно убедени оние на коишто Бог им дал интуитивно да ја сфатат верата. А оние коишто го немаат тоа, можеме тоа сознание да им го дадеме само по пат на разумни заклучоци, чекајќи Бог да им даде духовна проникливост…
Блез Паскал (1623 – 1662)

Блез Паскал кај нас најмногу е познат како физичар; помалку е познато дека тој на свои 18 години ја има конструирано првата механичка сметачка машина којашто се вбројува во предците на денешните компјутери, а (во Македонија) уште помалку е познато дека бил мошне религиозно активен и пишувал теолошки расправи коишто имале големо влијание.

Нè восхитуваат… редот, симетријата, хармонијата. Бог е чист ред. Тој е Творецот на универзалната хармонија.
Годфрид Вилхелм Лајбниц (1646 – 1716)

Како ќе биде во другиот живот кадешто Семоќниот ќе нè исполни со Својата љубов? Љубовта чии благословени дејства нема да бидат прекинувани со промени. Тоа ќе биде среќа над сè што можеме да замислиме во нашата сегашна состојба.
Леонард Ојлер (1707 – 1793)

Најубделив доказ за постоењето на Бога е… очигледанта хармонија којашто го одржува функционирањето на вселената во којашто се наоѓаат живите битија… она што им треба за нивниот духовен и физички развиток.
Андре-Мари Ампер (1775 – 1836)

Јас сум Христијанин што значи дека верувам во божеството Христово, исто како Тихо Брахе, Коперник, Декарт, Њутн, Лајбниц, Паскал… како сите големи астрономи и математичари од минатото.
Августин Луис Коши (1789 – 1857)

Математичките закони, како што гледаме кај Кеплер, се видлив израз на Божјата волја и Кеплер го обзема одушевување заради тоа што бил првиот којшто ја препознал убавината на Божјите дела. Ако во извесни нешта новите откритија се навистина противречни на црковното учење – тоа нема никакво значење – со оглед на тоа што е можно со таква непосредност да се препознае Божјото делување во природата.
Вернер Хајземберг (1901 — 1976)

Sepak e svedostvo deka i naucnicite se poklonuvaat pred Tvorecot,



Изменето од belichka - 01.Јануари.2007 во 17:20
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2007 во 17:19
Originally posted by belichka belichka напиша:

 

:)) Be brza, Bogorodica ne e samo moja, i tvoja e........gledas deka i Samiot Bog da vi se javi, Vie nema da poveruvate..............................

    e,tuka se lazesh....samo togash bi poveruval,...ne veruvam na nikoj od vtora ili kojznae koja raka,.....a i ne se sekiraj, koga mene bi mi se sluchilo neshto slichno ,bi bil najgolem vernik,....poinaku ne,...a,ti veruvaj vo se shto ke go chuesh ili prochitash i ponataka,mozebi taka ti e polesno,...ama mene ne mi e ,samo od veruvanje,.....veruvaj vo toa!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2007 во 20:34
Temata e svedostva i jas ubavo si kazav deka mene Bog nisto ne mi pomognal vo zivotot, nitu napravil nesto za da jas veruvam vo negovoto postoenje....i sega kolku sto jas sfativ, sekoj bi trebalo da kaze nesto sto e licno videno ili doziveano.... jas navistina bi sakala da cujam takvi nekoi licni iskustva.

Inaku znam za decata na koi im se prikaza Bogorodica, pa nivnoto mesto od nikakvo stana super moderno turisticko mesto.

Nekolku pati na Hallmark se dava filmot, za zal ne se sekavam na naslovot, so Piter Fonda vo glavnata uloga kade eden den ke vidat kapki krv na statuata na Isus....pa toa ke go proglasat za cudo i sekako, doagjaat bolni i lugje so sekakvi maki. Narodot ednostavno saka da veruva vo cuda i vo natprirodno i pogotovo koga e vo maka i ocaj se ke napravi i ke se obide da najde spas. Seto toa go razbiram kaj onie koi veruvaat, ne razbiram zosto na onie koi veruvaat im smeta toa sto nekoj ne veruva vo toa i vednas naogjaat nesto za da se potsmevaat ili da napagjaat deka tie licnosti se negativni?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2007 во 23:27
e,pa toa stvarmo ne mi e jasno,...kako e mozno tolku dolgo da opstoi taa verba,...a,bil najinteligentnoto sushtestvo na planetata,....jas dodavam deka istovremeno e i naj glupavo,...i poradi taa vechna verba,.............a i poradi drugi negovi postapki i dela shto gi vrshi,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2007 во 13:34
Sekoj film e inspiriran od nesto sto se slucuva ... Zosto nikoj ne mi go iskomentira prikazuvanjeto na Bogorodica vo Medjugorje kade se sleaja reki od lugje so razni bolesti i maki barajki lek?
Belichka jas go zboruvam toa sto go znam, a nikoj od mene ne go znae podobro mojot zivot. Kazi mi ti , sto napravi Bog za tebe, ama ne samo verbata koja ja imas i koja te ispolnuva so nekoj duseven mir, tuku sto navistina napravi za tebe, nesto od realnosta.
I tocno, koga ke dojde Bog da go vidam, da go cujam, da mozam da go dopram, ke poveruvam deka postoi.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2007 во 14:05
Ivin mene mi e jasna temata i jas jasno go kazav svoeto iskustvo, neka povelat i drugite ....

Belichka malku poveke si nejasna so prasanjeto.Rodiv 2 deca,a ljubovta decata ja dobivaat so samoto soznanie na majkata deka se zacnati, ne so denot na ragjanjeto.
Inaku voopsto ljubovta ne e nesto sto odi po zasluga.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2007 во 10:29
Belichka, pravis sosema nerealna sporedba. Deteto koe se zacnalo vo mojata utroba, koe go nosam 9 meseci i cii pokreti gi cuvstvuvam , gi sporeduvas so Bog koj ne go ni slusas ni gledas , edinstveno duhovno se ubeduvas deka postoi i veruvas deka toj e tuka negde okolu tebe i te stiti? I stanuva zbor za svedostva , sto Bog napravil za nekogo, ne za veruvanje, ne za ljubov po zasluga ( jas nikomu ne davam ljubov po zasluga , no ljubovta e sosema druga tema ?

Ivin , jas tebe ne te ubeduvam , nemoj ni ti mene. Zalam sto ti ja rasipuvaat temata i sto nikoj nema sto da posvedoci....

Jas pak ke se navratam na prikazuvanjeto na Bogorodica vo Medjugorje, slucka koja se sluci ne mnogu odamna i koja napravi vistinski bum, mislam deka takvi nastani, svedostva treba da se komentiraat na ovaa tema, a ne dali Butel veruva ili ne veruva vo Bog, pa uste da se mesa ljubovta kon nejzinite deca i da se pravat besmisleni sporedbi.

Jas zboruvam za nesto sto sum go iskusila a ne za procitanoto , slusnatoto...
Кон врв
здраво Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 253
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај здраво Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2007 во 10:33
Бебето во утробата не го гледаш ни слушаш ,само го чуствуваш и знаеш дека е тука.Wink
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2007 во 15:08
Ne znam zosto vo komentarite na Belichka stoi samo " izmeneto od ...." i ne mozam da procitam sto taa pisuvala. Bas mi e zal.

Ivin, mnogu dobro znam sto e cudo, sto e svedostvo, i dajte , kazete nekoj primer, zosto nikoj ne mi go komentira nastanot vo Medjugorje? SZatoa sto tamu se katolici? Pa sepak tamu se "prikazala" Bogorodica...

Polesno e da se dade komentar za nekoj clen od forumot?
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2007 во 08:38
Jas tokmu toa i go napisav vo mojot prv post na ovaa tema, moeto licno svedostvo deka Bog nisto ne storil za mene za celiot moj zivot....na vas nekako ne vi se dopagja toa , pa pocnavte da me ubeduvate vo postoenjeto na Bog
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2007 во 00:01
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Jas tokmu toa i go napisav vo mojot prv post na ovaa tema, moeto licno svedostvo deka Bog nisto ne storil za mene za celiot moj zivot....na vas nekako ne vi se dopagja toa , pa pocnavte da me ubeduvate vo postoenjeto na Bog

Како тоа Бог не сторил ништо за тебе во целиот живот?
-Дали некогаш си имаш запрашано на кого се должи твоето постоење?
-Дали некогаш се имаш запрашано на кого се должат сите твои убави работи кои ти се случиле во животот?
-Дали си се замислила само од колку невољи си се избавила во целиот твој живот?

Ако не постои Благодатта Божја не можеме ниту воздухот да го дишеме!

(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2007 во 01:11
a,be ajde dosta veke so toa,!!!!..........dosaden si kako komarec,.kazi neshto novo,a,ne edno te istovo "trista"varijanti,...........ili zachepi veke ednash,..............valjda gospod ne te uchel da bidesh takov!Angry
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 15:58
Orto....da ne se povtoruvam i da ne se vrtime postojano vo krug, jas , kako i ti svojot zivot go dolzime na nasite roditeli....ona ubavoto sto mi se slucilo vo zivotot e rezultat na mnogu faktori, isto i nesrekite sto mi se slucile se reziltat na odredeni faktori, a i nesrekite sto mozele da mi se slucat a ne mi se slucile..

Ovoj posleden tvoj post, cuvstvoto na smirenie , na nekoj nacin i vozbuda od koja se izroduvaat solzi vo ocite , sosema go sfakam, no tuka stanuva zbor za mostite na macenikot sv. Georgi Pobedonosec, covek koj navistina ziveel i tvorel...

Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 17:44
bidejki sum vernik nemozam da ve razberam site vas koj neveruvate a doagate na tema Veroispoved?!
bideki ste so ubeduvawe deka nisto ne mu dolzite na bog pa ni vaseto postoewe ,zosto tolka mnogu vi e potrebno naseto ubeduvawe vo verata i postoeweto na bog,a toa go dokazuvate i pokazuate so vasite dela ...so koj zavleguvate vo polemiki koj vodat kon nasi ubeduvawa kon vas,,,?!
neveruvate,nesakate ubeduvawa,,,pa sto barate na ovaa tema
izgleda ni samite ne ste svesni deka bog vi e potreben poveke otkolku sto sakate samite na sebe da si priznaete..




Изменето од ivin - 15.Јануари.2007 во 18:03
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.