IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СВЕДОШТВА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СВЕДОШТВА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2006 во 20:01
i tvoite roditeli mu go dolzat nekomu itaka nataka se do adam i eva ........ a tie na kogo ??????????????    na boga?????
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2006 во 10:10
A Bog na kogo dolzi???? koga i da sum go postavila ova prasanje, ama bas nikoj ne mi odgovoril...nevozmozno e sam sebe da se stvoril, no temata ne e koj kogo stvoril, tuku sto Bog napravil za nekogo.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2006 во 10:12
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Vo mojot zivot ne napravil nisto, se sto imam e plod na mojot trud i trudot na moite najbliski. Bi sakala premierot i vladata nesto da napravato vo odnos na podobruvanje na zivotniot standard, mislam deka semokniot Bog tuka ne moze nisto

 

Confused

 

Bute2 zar sekoj den sto go ziveeme ne e dar od Boga......ili pak ti mislis deka so trud si go specali denot?


Sekoj den sto go ziveam mi e poklon od moite roditeli ili kako veke sakas....
 
Glej sea beleg ako ti mislis deka e poklon od tvoite roditeli, misli si......ama jas mislam deka ova go zboris ne deka e vistina samo od inat.......
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2006 во 17:41
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

A Bog na kogo dolzi???? koga i da sum go postavila ova prasanje, ama bas nikoj ne mi odgovoril...nevozmozno e sam sebe da se stvoril, no temata ne e koj kogo stvoril, tuku sto Bog napravil za nekogo.



zatoa e BOG bidejki site samo nego mu dolzat, a TOJ  na nikogo!

a veruvej BOG pravi se !   pa i toa TI da mozes da pravis nesto kako i toj(od veke napravenoto)-toa e najjakoto!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2006 во 10:44
Misli sto sakas belicka, toa e moe mislenje, ti ne moras da se slozuvas, jas samo postavuvam prasanje, sosema realno na koe nikoj nema odgovor.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2006 во 13:09
Да се праша „кој го создал Бог?“ е исто толку логично колку и прашањето „за кого е оженет ергенот?“

Бог по својата дефиниција е нестворен. Заради тоа е Бог. Ако е створен, нема да е Бог.

Ергенот по својата дефиниција е неженет. Заради тоа е ерген. Ако е женет, нема да е ерген.

Затоа е нелогично да се постави прашање кое оди во спротивност на природата на одреден субјект.

Се што има почеток, има причина. Универзумот има почеток, па затоа има и причина. Бог нема почеток, и затоа за него нема ни причина. Тој постои затоа што постои. Отсекогаш, од памтивек, од утробата на постоењето. Ако не постои отсекогаш, тогаш не е Бог, туку создание...

Затоа ова прашање бутел е повеќе изговор, отколку рационално прашање за Божјото битие... Јас пред некое време предложив да прочиташ нешто од атеистичките филозофи, бидејќи ќе видиш и кај нив дека ниеден од нив не  поставува вакви ирационални тези...


Изменето од аџија - 29.Декември.2006 во 15:14
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2006 во 10:10
Adzija veke ti kazav, ako nemas vistinski odgovor, ne gi komentiraj moite postovi i ne gi izvrtuvaj rabotite. Nikogas nemas vistinski odgovor, samo tvoi smesni konstatacii.

Изменето од butel2 - 30.Декември.2006 во 10:10
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2006 во 11:26
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Misli sto sakas belicka, toa e moe mislenje, ti ne moras da se slozuvas, jas samo postavuvam prasanje, sosema realno na koe nikoj nema odgovor.
 
 
nema nikoj odgovorCry
 
Butel2 te molam.........za da formiras eden odgovor na tvoeto (za nas pravoslavnite i voopsto za site verni malku blesavko) prashanje
procitaj uste enas i raskazi i svedostva i molitvi i poucenija od svetite otci......ima dobri temi i vo golem dek od niv se dokazuva postooeweto na Bog, dejstvuvaweto i sushtestvuvaweto............
 
Prashanjeto i ne ti e bas realno, a uste pomalku deka nekoj nema odgovor,  
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2006 во 23:20

eve svedostvo:

I ne e prenesuvano od ovoj na onoj i Bog e nad mene ako lazam......svedostvo na baba mi.....od majka mi......
 
Majka mi e rodena 1958 g. vo Blatec selo blizu Vinica, aj ke vi pisam dijalekticki.....se nadevam ke me rasberete...
 
Na 2 godini dobiva detska paraliza nmozela ni da zbori ni da odi...i baba mi vo toa vreme  ja nosela po bolnici i rekle za toa nema lek i nema so da se prai, majka kako majka slusne tamu vamu ja nosi nisto majka mi vkocaneta nemoze ni da jade sama...pominalo nekoj mesec i nekoja zena i rekla mori Stanojko oti negu odneses na Golak u toj crkvicka da prespie inaku Golak e na Plackovica i ima crkvicka posvetena na Svetiot Pantelejmon- i neodamna razbrav deka e zastitnik na bolnite...baba mi i dedomi se spremale ke nosat so ke praaaat dete nemozat da go gledat taka...svekor i i vikal na baba mi mori snao so ke se macete daj spremaj go za umiracka pa dodeka zivee zivee tuku glej si ti nivite...ama majka kako majka aj i tam da go odnese leto avgust mesec zesko pukutiste:) ispecat si kompir spregnat magareto i ke ja nosat majkami...od blatec do golak ima 15tina km i krenat sabajleto peski i stignale tam nekade okolu pladnina najdeli ja crkvickata i dedomi probal da ja otvore vratata ama zatvorena...i so ke praat aj da odmorat da jadat i ke se vrakat...imalo senka taka so bas na pragot pagala i ja ostavile majka mi i kako ja ostavile vratata krcccccccccccccc otvorila se( zamislete deomi vozrasen covek da nemoze da ja otvori)  i ja vneseli  zapalile svekicki i majka mi (spored kazuvanjata na baba mi) bila vozbudena od ikonite  posle nekoe vreme zaspala i spiela nekoi 15-na minuti i koa se razbudila viknala i se pustile i raci i nozi i usta posle edna nedela pocnala da odi i da zbori i den denes bez nikakvi posledici znaejki deka so detska paraliza ostanuvaat posledici.......eve toa e sto imav jas da kazam.....koj veruva veruva koj neveruva neka poveruva zasto e ziv primer....
 
Utre ke vi pisam za Cudoto na Presveta Bogorodica zasto i toa e ziv primer sto se desil na musliman 2004 g vo Sirija, i izlegol na televizija i po site mediumi go objavil negovoto svedostvo deka pravoslavnata vera e prava vera......
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2006 во 01:51
Originally posted by belichka belichka напиша:

eve svedostvo:

I ne e prenesuvano od ovoj na onoj i Bog e nad mene ako lazam......svedostvo na baba mi.....od majka mi......
 
Majka mi e rodena 1958 g. vo Blatec selo blizu Vinica, aj ke vi pisam dijalekticki.....se nadevam ke me rasberete...
 
Na 2 godini dobiva detska paraliza nmozela ni da zbori ni da odi...i baba mi vo toa vreme  ja nosela po bolnici i rekle za toa nema lek i nema so da se prai, majka kako majka slusne tamu vamu ja nosi nisto majka mi vkocaneta nemoze ni da jade sama...pominalo nekoj mesec i nekoja zena i rekla mori Stanojko oti negu odneses na Golak u toj crkvicka da prespie inaku Golak e na Plackovica i ima crkvicka posvetena na Svetiot Pantelejmon- i neodamna razbrav deka e zastitnik na bolnite...baba mi i dedomi se spremale ke nosat so ke praaaat dete nemozat da go gledat taka...svekor i i vikal na baba mi mori snao so ke se macete daj spremaj go za umiracka pa dodeka zivee zivee tuku glej si ti nivite...ama majka kako majka aj i tam da go odnese leto avgust mesec zesko pukutiste:) ispecat si kompir spregnat magareto i ke ja nosat majkami...od blatec do golak ima 15tina km i krenat sabajleto peski i stignale tam nekade okolu pladnina najdeli ja crkvickata i dedomi probal da ja otvore vratata ama zatvorena...i so ke praat aj da odmorat da jadat i ke se vrakat...imalo senka taka so bas na pragot pagala i ja ostavile majka mi i kako ja ostavile vratata krcccccccccccccc otvorila se( zamislete deomi vozrasen covek da nemoze da ja otvori)  i ja vneseli  zapalile svekicki i majka mi (spored kazuvanjata na baba mi) bila vozbudena od ikonite  posle nekoe vreme zaspala i spiela nekoi 15-na minuti i koa se razbudila viknala i se pustile i raci i nozi i usta posle edna nedela pocnala da odi i da zbori i den denes bez nikakvi posledici znaejki deka so detska paraliza ostanuvaat posledici.......eve toa e sto imav jas da kazam.....koj veruva veruva koj neveruva neka poveruva zasto e ziv primer....
 
Utre ke vi pisam za Cudoto na Presveta Bogorodica zasto i toa e ziv primer sto se desil na musliman 2004 g vo Sirija, i izlegol na televizija i po site mediumi go objavil negovoto svedostvo deka pravoslavnata vera e prava vera......
     eve,gledate,.....ziv dokaz deka postoi,.....a,za onie milioni vo svetot so slichni problemi,..od raganje ili ne, ne e vazno,...na koi shto nikoj ne im pomaga i si go ziveat zivotot so makata,..toa voopshto ne e bitno,...bitno e shto nekolku NEOBJASNIVI sluchai go dokazuvaat negovoto prisustvo i egzistiranje,....a,be ajde ne,....da ne kazam shto,....i toa shto so nekoristenje na odredeni delovi na teloto ,tie atrofiraat i im treba dolgo vreme da se "povratat"...i toa ne e vazno.....ednash rekov: chovekot e istovremeno najinteligentnoto i najglupavoto sushtestvo shto postoi i postoelo na zemjava,...samo ne vo edna lichnost!a, za onoj shto filosofira pogore,...pa neka si veruva chovekot,....se imalo prichina ,samo TOJ bil zadaden,..a,od koj, samo gospod znae,.mislam ON,...a,be ova e vrtenje vo krug 
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2006 во 17:53
 
Golemo cudo na Presveta Bogorodica
 
dekemvri 2004 Sirija Saudiska Arabija
 
Vo dekemvri 2004 godina eden bogat musliman od Saudiska Arabija izleze pred sredstvata za javni informirawe i  go raskaza sledniov ziv trogatelen nastan sto go prezivea i sto mu go promnei celio negov zivot (koj go kaza i na TV, i na radio, go opisa vo vesnicite, casopisite vo cela S.Arabija, Sirija, Palestina i vo okolnite sosedni zemji).
Se ozenil pred nekolku godini so devojka bogata muslimanka no neplodna. i pokraj toa sto imale mnogu pari i odele kaj mnogu lekari tie nemozele da dobijata deca izminale godini a, negovite roditeli mu velele da se ozeni so Vtora a da ja zacuva oprvata, zasto nivniot zakon im dozvoluva da zemat i po 4 zeni. Toj, izmoren i natazen ja zel soprugata i trgnale na pat vo Izrael i Sirija za da se odmorat i za malku da zaboravat na problemite. vo sirija iznajmil limuzina so turisticki vodac za da im gi pokaze site atraktivni znamenitosti. vodicot na licata kaj bracniot par zabelezal bolka, gorcina i potistenost, otkako se zapoznale dobro, se drznal i gi prasal zasto ne izgledaat zadovolni da ne e toj vinoven ili  pak, ne im se dopaga marshutata na patuvaweto?
Tie se otvorile na nego i mu objasnile bolkata za nivnata bezdetnost. Vodacot koj isto taka bil musliman im kazal  deka ovde vo Sirija, Hristijanite potocno pravoslavnite imaat manastir na posveten na Bodorodica- Shejdanagija( Vladicica) i mnogu bezdetni pribegnuvaat kon nejzinata cudotvorna ikona, tamu im davaat od fitilot od kanmdiloto od nejzinata ikona koe se jade se pie, i togas,, Marija,, na vernite im dava spored nivnata vera.
Saudiecot so zena mi se voodusevile......,, odnesi ne tamu kaj Shejdanagija, kaj Vladicicata na pravoslavnite, i ako se sluci posakuvanoto, ako dobieme dete, togas ke se vratam i ke prinesam 80.000 dolari vo manastirot,,-m mu rekol na vodicot.
Zaminale vo manastirot ,, napravile sto trebalo,, i vrakajki se posle vo nivnata zemja zena mu zabremenila i rodila zdravo masko dete.
Vednas po poruduvaweto na svojata zena Saudiecot se vratil za da go ispolni veteno mu javilk na vodicot da go preceka na aerodromot vo Damask. Vodicot, lukav i ozloben, izvestil dvajca drugari, da go zemat zaedno bogatiot da go zarobat i ubijat i da mu gi odzemat site pari so gi nosel......taka i stanalo........go zele  od aerodrom i po pat bez da znae zrtvata sto ke i se sluci, rekol deka od blagodarnost dek a na site niv od blagodarnost ke im dade po 10.000 dolari. tie go promenile patot i namesto kon manastirot zamineale na pusto mesto, kade go zaklale, secejki mu ja glavata, a potoa na parcinja i ostanatite delovi-raci nozi.
Stasta od ova zlostorstvo gi pomracila namesto da go frlat tamu...tie mu zele se sto ima nasebe i go smestile vo zadniot del na avtomobilot i trgnale na drugo mesto da se oslobodat od trupot.
Na avtopatot im se rasi[pal avtomobilot i zastanale da vidat sto se slucuva, zasto zaprel motorot......minuvac zastanal da im pomogne, no tie izbezumeni za da ne gi otkrijat, se prepravale deka nemaat potreba od pomos, no pri razminuvaweto vozacot sto zatanal zabelezal deka od zadnata strana od bagaznikot tece krv i javil na policijata da odi i ispita sto se slucuva bidejki bile somnitelni.
policijata pristignala i ja videle krvta sto tece od bagaznikot. I naredile da se otvori, samo sto go otvorile saudiecot se podignal i izlegol ziv i zdrav, celosen, sekako so mnooogu krv, NO SOSIEN...!!! I im rekol: ,,Bogorodica stotuku zavrsi so poslednite konci, siejkimi go grloto eve ovde napred pokazuvajki im.......!!!...otkako prethodno mi go sosi celoto telo......
taksistot -zlostornik i negovite sooucesnici go izgubile razumot i bile smesteni vo ludnica.....vikale kako izdemonizirani...
Saudiecot zaminal da go posvedoci Svetoto Cudo , go viduvale i luge od sudsaka medicina, eksperti koi go potvrdile Cudodto so potpis i izjava..
Sieweto bilo i e vidlivo, svezoto svzuvawe na tkivoto bilo ocividno, saudiecot ispovedal dostoinstveno ,,,Presveta Bogorodica me sosi i me voskresna so silata na nejziniot Sin,,
Saudiecot podocna nosi ne 80 tuku 800.000 dolari i vo istiot manastir se krsti celo negovo semejstvo i ja prima pravoslavnata vera izvikuvajki deka pravoslavnata vera e prava vera.......aliluija
  


Изменето од belichka - 31.Декември.2006 во 17:55
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2007 во 14:06
 
 
oti nikoj ne mi go komentira postiranoto.......khaleefah......mist...miralem...dali veruvate vo toa sto napisav.........???
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2007 во 15:23
Koga petlite ke pocnat  da  nosat  zlatni jajca  ke pocnam i vo
vakvi stvari da  veruvam. Dotogas ne Big%20smile
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2007 во 17:13
ZOSTO STE TOLKU OGRANICENI?
ZOSTO NE POCITUVATE ONA VO STO DRUGITE VERUVAAT?
AKO NEVERUVATE VASE PRAVO SI E; NO ZOSTO MORA DA POCNUVATE SO KOMENTARI KOJ VLECAT SO SEBE RASPRAVII OBJASNUVAWA:::ZOSTO?

TEMATA E DA SLUSNAM SVEDOSTVO OD VASE LICNO ISKUSTVO A NE SVEDOSTVO OD NEKOJ DRUG NAPISANO I KAZANO::::

Изменето од ivin - 01.Јануари.2007 во 17:14
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.