IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СВЕДОШТВА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СВЕДОШТВА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака Обратен редослед
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2006 во 13:09
Да се праша „кој го создал Бог?“ е исто толку логично колку и прашањето „за кого е оженет ергенот?“

Бог по својата дефиниција е нестворен. Заради тоа е Бог. Ако е створен, нема да е Бог.

Ергенот по својата дефиниција е неженет. Заради тоа е ерген. Ако е женет, нема да е ерген.

Затоа е нелогично да се постави прашање кое оди во спротивност на природата на одреден субјект.

Се што има почеток, има причина. Универзумот има почеток, па затоа има и причина. Бог нема почеток, и затоа за него нема ни причина. Тој постои затоа што постои. Отсекогаш, од памтивек, од утробата на постоењето. Ако не постои отсекогаш, тогаш не е Бог, туку создание...

Затоа ова прашање бутел е повеќе изговор, отколку рационално прашање за Божјото битие... Јас пред некое време предложив да прочиташ нешто од атеистичките филозофи, бидејќи ќе видиш и кај нив дека ниеден од нив не  поставува вакви ирационални тези...


Изменето од аџија - 29.Декември.2006 во 15:14
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2006 во 10:44
Misli sto sakas belicka, toa e moe mislenje, ti ne moras da se slozuvas, jas samo postavuvam prasanje, sosema realno na koe nikoj nema odgovor.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2006 во 17:41
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

A Bog na kogo dolzi???? koga i da sum go postavila ova prasanje, ama bas nikoj ne mi odgovoril...nevozmozno e sam sebe da se stvoril, no temata ne e koj kogo stvoril, tuku sto Bog napravil za nekogo.



zatoa e BOG bidejki site samo nego mu dolzat, a TOJ  na nikogo!

a veruvej BOG pravi se !   pa i toa TI da mozes da pravis nesto kako i toj(od veke napravenoto)-toa e najjakoto!
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2006 во 10:12
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Vo mojot zivot ne napravil nisto, se sto imam e plod na mojot trud i trudot na moite najbliski. Bi sakala premierot i vladata nesto da napravato vo odnos na podobruvanje na zivotniot standard, mislam deka semokniot Bog tuka ne moze nisto

 

Confused

 

Bute2 zar sekoj den sto go ziveeme ne e dar od Boga......ili pak ti mislis deka so trud si go specali denot?


Sekoj den sto go ziveam mi e poklon od moite roditeli ili kako veke sakas....
 
Glej sea beleg ako ti mislis deka e poklon od tvoite roditeli, misli si......ama jas mislam deka ova go zboris ne deka e vistina samo od inat.......
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2006 во 10:10
A Bog na kogo dolzi???? koga i da sum go postavila ova prasanje, ama bas nikoj ne mi odgovoril...nevozmozno e sam sebe da se stvoril, no temata ne e koj kogo stvoril, tuku sto Bog napravil za nekogo.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2006 во 20:01
i tvoite roditeli mu go dolzat nekomu itaka nataka se do adam i eva ........ a tie na kogo ??????????????    na boga?????
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2006 во 19:03
Originally posted by belichka belichka напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Vo mojot zivot ne napravil nisto, se sto imam e plod na mojot trud i trudot na moite najbliski. Bi sakala premierot i vladata nesto da napravato vo odnos na podobruvanje na zivotniot standard, mislam deka semokniot Bog tuka ne moze nisto

 

Confused

 

Bute2 zar sekoj den sto go ziveeme ne e dar od Boga......ili pak ti mislis deka so trud si go specali denot?


Sekoj den sto go ziveam mi e poklon od moite roditeli ili kako veke sakas....
Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2006 во 14:56


NAVISTINA PREKRSNO BRATE ORTO!

ISKRENO SE NADEVAM DEKA SEKOJ COVEK KE JA OSETI BLAGOSTA I DOBRINATA BOZJA. TI TOSAKUVAM I VO IDNINA POVEKJE VAKVI SLUCKI NIZ KOI MOZE DA SE VIDI I OSETI BLAGODATTA BOZJA. TIE SLUCKI, MOMENTI I VISTINI SE PREKRASNI I MOZEBI NE MOZE DA SE DOLOVAT I OPISAT SO COVECKI ZBOR.PA ZATOA BRATE VO HRISTA VOSKRESNATIOT TI POSAKUVAM BOG DA TI DADE SILA, MUDROST I OBOZENIE.

SLAVA NA OTECOT I SINOT I SVETIOT DUH SEGA SEKOGAS I VO VEKOVITE NA VEKOVITE
                   AMIN


Изменето од ACELERA - 16.Април.2007 во 04:38
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2006 во 03:39

КИВОТ СО СВЕТИ МОШТИ
 
 КИВОТ со Свети мошти во манастирот Св.Јован Бигорски каде се наоѓаат свети мошти на повеќе светители :тука имамошти од раката на Св.Јован Крстител и на средината се наоѓа дел од ЧЕСНИОТ КРСТ на кој беше Распнат Нашиот Господ Исус Христос
 
 
 
Пред овој КИВОТ со Свети мошти се покажа Божјото делување на НАС грешните неколку денови пред ВЕЛИГДЕН на кој кое и јас лично бев присутен.пред неколку години во манастирот Св.Јован Бигорски дојде група на туристи од Грција.Тоа беше група не поголема од педесетина туристи.Литургијата се уште траеше кога тие престигнаа.Туристите беа воодушевени од текот на Боженствената Литургија.По завршувањето на литургијата се делеше НАФОРА .Јас и еден мој брат -во Христа не сакајќи да правиме гужва се повлековме на страна,и застанавме веднаш до КИВОТОТ.Останаа уште неколкумина од туристите кои тргнаа да земат НАФОРА.Една жена дојде до КИВООТ и го гледаше внимателно,се наведна да го целива.Жената падна на коленици и почна да палче, нејзиниот сопруг кој беше зад неа ,за момент се засрами и и рече нешто на Грчки, но таа продолжи да липа над КИВОТОТ.Нејзиниот сопруг ги подаде рацете да ја подигне ,на наместо да и помогне и тој се спушти на коленици и почна да липа.Ние останавме ВЧУДОНЕВИДЕНИ не знаевме што се случува , но спокојство не обзеде во нашите души.Просто не можевме да веруваме ,почнаа и мене да ми навираат солзи , кога го погледнав другарот кој стоеше до мене неможев да не ги забележам солзите и во неговите очи.
За оваа работа го известивме игуменот на манастирот кој ни објасна дека веќе знае за целата работа.Имено ни објасна дека Жената-која впрочем била адвокат и нејзиноит сопруг биле Атеисти.При поклонувањето на КИВОТОТ Бог ги посети нивните срца,во нив се роди покајание и тие двајцата посакаа да се КРСТАТ.
 
Слава на бога во висините и на замјата ,мир меѓу луѓето,добра воља
Колку е Величествен и Добар Нашиот Господ Исус Христос-Тој ќе најде начин секого да го посети и да му го огрее срцето.
Слава Оцу и Сину и Сјатоме Духу и ниње и присној и во вјек и вјеков
АМИН
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2006 во 16:49
Po iskreno od ova nemam procitano, dodeka go citav zdivot mi zastana....i se ispolnuvam so radost zasto Bog ja otkriva svojata milost pred site nas samo mnogumina ne ja sogleduvaat, pravoslavnata produhovena licnost zivee za ovoj duhoven mir, radost ispolnetost na srceto so Bozjata blagodat....i nisto ama bas nisto na svetot ne bi go zamenila ova custvo na soedinivawe so Tvorecot,
...i poveke ne ziveam jas, tuku Bog zivee vo mene...


Изменето од ACELERA - 16.Април.2007 во 04:37
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2006 во 01:19
Originally posted by beleg beleg напиша:

jas nikogas nema da bidam dobar vernikCryne zatoa sto nema dobrina vo mene..ama ima i mnogu neznaenje. ...ama eve baram da nurnam dlaboko vo dushata i tamu da go otkrijam kako sto ti i belichka ste go otkrile....i vo loshoto nikogash ne go gledate loshoto...postojano gledate dobro......toa ne go moze sekojTongue


Не само што не си лош верник, туку ти си прекрасна личност белег, која од ова малку што ја запознав на овој форум зрачи со својата добрина. Токму таа доблест ти дава за право да не се возгордејуваш во својата вера, туку да гледаш колку многу треба да напредуваш. Всушност ТОА е одлика на вистинскиот верник - никогаш да не биде задоволен со нивото на вера туку да се стреми кон повеќе...

Цитирај
a inaku da....mi pomogna Bog bash sega pred edna nedela...tolku iskreno go molev,a i drugi go pomolija za mene i toa e najgolemoto chudo sto mi se sluchi...Bog ne slushna i mi pomogna...jas sum cvrsto ubedena deka TOJ bese ...nikoj drug...samo BogSmile


Approve Знам дека Бог има добри намери со тебе... Бог те сака и се надевам ќе имаш прилики уште повеќе да се увериш во тоа и да ја зацврстиш својата љубов кон Него.
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2006 во 00:36
Originally posted by orto orto напиша:

Темата е ПРЕКРАСНА-зарем има поголемо сведоштво од нашите  СВЕТИТЕЛИ, кои Бог ги овенчал со НЕРАСПАДЛИВОСТ и сведочат за присуството и посетуваноста од Светиот Дух во текот на Својот живот,лечат со Своите Свети ,Нерападливи,Миомирисни МОШТИ -сведичејќи за присуството на Бога и докажувајќи го со Божјите зборовите-И ПРВЕДНИКОТ НЕМА ДА ВИДИ РАСАЃАЊЕ 
Слава на Бога во висините ,на земјата мир меѓу луѓето,добра воља
Те Фалиме,ти благодариме,Ти се молиме се поклонуваме на твојата Голема милост
 
Сведоштвото за Божјото Присутство го има насекаде окулу нас сакале ние или не.Како доказ за тоа  Бог , нас гршните не удостојува со понекое чудо-било да е тоа некое исцеление,А многу често имаме примери на на покајание кај нас самите.По барање на на постирачот на оваа тема-би сакал да го удостојам со едно сведоштво за Бога.
Станува збор за Моштите на Св.Георги Победоносец преку кого Бог го шири своето сведоштво.На сликата се СВЕТИТЕ МОШТИ од раката на Св.Георги Победоносец-тоа се нетрулежни коски кои од себе испуштаат БЛАГО УГОДЕН мио мирис.На завршвањето на Боженствената Литургија  во манастирот посветен на истиот светител (на која бев лично присутен) беа изнесени Светите мошти.При изнесувањето ЦЕЛАТА ЦРКВА се исполни со БЛАГОУГОДЕН МИО МИРИС кој се ширеше на сите страни,тој прекрасен мирис прв пат го почувствував во својот живот.Ширејќи се Мирисот и продирајќи во моите ноздри,почувствував оган во моето срце кој се ширеше низ целото мое тело.Стоев така неподвижен немо гледајќи во светите мошти и незнаев што ми се случува.Чудно беше за мене тоа чувство,на смирение покорност и во исто време и недостојност.Солзи почнаа да навираат на моите очи незнаејќи каква убавина се всели во моето срце,во мојата душа.Солзите ми течеа како река -прв пат почувствував ПОКАЈАНИЕ.Несакајќи погледнав во луѓето окулу мене,бев изненаден кога здогледав, сите во Црквата имаа Солзи на своите Лица,Сите тие го чувствуваа Божјото присутство преку моштите на Светителот.Паднав ничкум на земја молејќи се на Светителот да ми биде заспник пред ЕДНОСУШНАТА И НЕРАЗДЕЛНА ТРОИЦА.Кога тргнав да ги целивам Светите Мошти Целото тело ми трепереше знаев откако ќе ги целивам Моштите ништо нема да биде како порано.И не се излагав целиот мој живот се промени.Неколку дена го чувствував Благоугодниот мирис во нозрите мои ,копнеев да го почувствувам повторно и повторно.Срцето ми се ИСПОЛНИ.На тој начин Бог за прв пат допре до мене,до моите чувства, до моите сетила,до моето срце, ја огреа мојата душа,ми ги отвори ширум очите.
 
Јас грешниот го почувствував делувањето-сведочанството на Бога индирекно, преку Велико Маченикот Свети Герги Победоносец,кутриот јас колкаво пак ќе биде делувањето и милоста Божја ДИРЕКНО од самиот Господ и Бог Наш Исус Христос? 
Слава на Отецот и Синот и Светиот Дух и сега и секогаш и во вечни векови
АМНИ
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2006 во 22:19
Originally posted by аџија аџија напиша:

 
 ... Кога ќе станеш свесен дека, како што вели Христос, „Бог има добри намери“ со нас. Има добри планови за нас... Тогаш како можеш а да не го сакаш со сето свое срце? Тогаш како можеш да не му се предадеш и да му веруваш дека секогаш ќе те води на мирни води?

Боже нека ти е вечна слава...


jas nikogas nema da bidam dobar vernikCryne zatoa sto nema dobrina vo mene..ama ima i mnogu neznaenje. ...ama eve baram da nurnam dlaboko vo dushata i tamu da go otkrijam kako sto ti i belichka ste go otkrile....i vo loshoto nikogash ne go gledate loshoto...postojano gledate dobro......toa ne go moze sekojTongue


a inaku da....mi pomogna Bog bash sega pred edna nedela...tolku iskreno go molev,a i drugi go pomolija za mene i toa e najgolemoto chudo sto mi se sluchi...Bog ne slushna i mi pomogna...jas sum cvrsto ubedena deka TOJ bese ...nikoj drug...samo BogSmile
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2006 во 22:05
Темата е ПРЕКРАСНА-зарем има поголемо сведоштво од нашите  СВЕТИТЕЛИ, кои Бог ги овенчал со НЕРАСПАДЛИВОСТ и сведочат за присуството и посетуваноста од Светиот Дух во текот на Својот живот,лечат со Своите Свети ,Нерападливи,Миомирисни МОШТИ -сведичејќи за присуството на Бога и докажувајќи го со Божјите зборовите-И ПРВЕДНИКОТ НЕМА ДА ВИДИ РАСАЃАЊЕ 
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.