IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 98>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 22:08
imam prasanje ?

neveruvam vo Gospod

ako nepostoi Gospod sam su si vinoven sto neveruvam vo nego

no

ako postoi

neli e on vinoven sto ne me uveri deka postoi?

KOJ MOZE DA MI ODGOVORI?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 22:24
ili nekoj drug matematicar zimi sve negde sum cital deka po logika i toa e mozno...

Poenta na argumentot e deka si ti kriv ako ne veruvas bidejki nisto ne gubish ako veruvash , no ako postoi ke izgubis mnogu , zatoa po logika e bolje da veruvash ...

Taka beshe nekako matematickata operacia koja dokazuva deka ima gospod i deka Isus bil negov pratenik ...

PS ne se zaebavam i ne sum pod halucinogeni drogi Wink
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 22:27
NE,,,,,, mi se dopadna ova navistina
no me interesira od strana na gospoda
ako e tolku mokjen zasto nenapravi da poveruvam vo nego
ne se cistuvam jas vinoven za toa


Изменето од anakin - 14.Ноември.2006 во 22:39
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 22:30
Pa ne moze on da napravi ti da izberesh da vervash

on ti dal slobodna volja da birash

ili ke veruvas ili nema

mnogu e on sepak dobar ... pa nejke da ti se mesha u izborot...
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 22:33
mi dal sloboda da
no zaboravil da mi dade dokaz
jas nesum go videl dokazot
toa znaci deka sam sum vinoven?



SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 22:38
pojma nemam bilo kakov
za da poveruvam deka postoi
bilo sto
daj nekakov
ako znas
daj

zasto se lutis ili taka mi se cini?

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 22:43
pa neznam
da mi se pojavi
da mi se sluci
abe na Mojsie mu dal kamenja
pa da mi dade nekoi i mene
ej
ova zvuci debilski no sum ozbilen BETON
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 22:49
A ti znaesh deka Mojsie imal vizija ... bil u pustinja bez voda ...

A toa dal mu dal il ne mu dal kamenja ...ne go sfakaj taka ...toa e poveke figurativno...

Koa se veli mu gi dal kamenjata se misli...na sosema nesto drugo...ne se simnal on u pidjami Bog i mu dal kamenja i tablici ( ako na toa mislis )


ti nekogash si ...se opustil sam samcijat da ne razmisluvash na nisto ... si meditiral ?

Taka ke ti dojde ... na nikoj ne mu dosol bog licno da go ubeduva deka postoi taka nema ni tebe

Ti treba da go povikash a toj e veke i sekogas bil vo tebe , vo tvoeto srce, no e dobar pa nejke da se pokazuva...ti si go biras svojot pat...

Doduse imam ja pokompleksna teorija za ova vrzana so svesta i potsvesta ... i to Wink

OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 23:31
me mi bese toa prasanjeto dali sakam ili nesakam da znam
prasanjeto e dali gospod e vinoven sto ne me uveri vo negovoto postoenie

mislis deka voopsto ne mu e vazno sto mislam jas?

ne se grizi za mene?

bash mu e gajle dali kje veruvam vo nego ili ne?

ili si vika koj veruva veruva koj ne koj gi smirgla?




Изменето од anakin - 14.Ноември.2006 во 23:32
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 23:44
Originally posted by anakin anakin напиша:

me mi bese toa prasanjeto dali sakam ili nesakam da znam
prasanjeto e dali gospod e vinoven sto ne me uveri vo negovoto postoenie

mislis deka voopsto ne mu e vazno sto mislam jas?

ne se grizi za mene?

bash mu e gajle dali kje veruvam vo nego ili ne?

ili si vika koj veruva veruva koj ne koj gi smirgla?




--------------------
Hehehe pa sea ako taka go uprostime ...sto znam

1.Bog ne e vinoven 

2. Vazno mu e sto mislis ti no ne ti se mesha

3. Se grizi za tebe ako si vo vrska so nego... odnosno so sebe ( pomogni si sebe i bog ke ti pomogne si ja cul taa izreka ?? )

4. Bash mu e gajle hmmm nema tuka gajle na gajle .... pa sto da ti prai da ti nametne nesto i posle sto ... ke ti odzeme najdragocenoto ...slobodata na izborot

5. KOj verue verue koj ne verue ... ne e negovo da se mesha Wink
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 23:49
ok
izpagja
nitu jas ne se trudam da osoznaam
pa nitu toj se trugi da mi potvrdi osoznavanjeto
a situacija ostanuva STATUS QUO

fala i mene fala i nemu za trudot
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 00:41
Ај и ја да умешам прсти...

Кој си ти Анакин (со сета почит) Бог за тебе посебно да се објавува? Мислам што си ти? Кој си ти? Колкав си во споредба со Господ? Ако постои, тогаш Тој створил се, и небо и земја, итн. итн... И мислиш дека треба Бог тебе да ти изиграва кловн па да ти се појавува, да ти глуми итн. итн??? Мислам стварно...

Од друга страна Бог на човештвото му дал (пре)доволно докази дека постои. Нема една работа што се случува (последица) без своја причина. А ако космосот и животот се едно такво комплексно создание да со сиот ум не можеме да сфатиме ни 5%. И ако тоа не е доволен доказ, Бог својата љубов и порака ја искажува и докажува преку сите пророци и врвно во Исус Христос. Истражи, па ќе веруваш. А ако не бараш, Бог нема да ти се објави...

Од твојов муабет сфатив дека тебе ти одговара да го нема, па затоа ти е крив... Но ако посакаш да го спознаеш, верувај, нема да мораш далеку да бараш...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 00:45
uf teski zborovi si napisal a ne e taka

procitaj go od pocetok

koj sum jas? isto sto i ti nitu pogolem a nitu pomal

ne rekoj deka mi e kriv

rekov zasto ne me uveril vo negovo postoenje

nesakal? ne trebalo? nemora? nezasluzuvam?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 01:09
Originally posted by anakin anakin напиша:

uf teski zborovi si napisal a ne e taka

procitaj go od pocetok

koj sum jas? isto sto i ti nitu pogolem a nitu pomal

ne rekoj deka mi e kriv

rekov zasto ne me uveril vo negovo postoenje

nesakal? ne trebalo? nemora? nezasluzuvam?


Што си ти, што сум јас... Не ме сфаќај дека тебе те понижувам... Напротив. Што е човекот па Бог да му изиграва келнер: ајде ние ќе викнеме и тој да трча да ни се објавува... Па ако е така, Тој не е Бог, туку потрчко...

Зашто не те уверил. Ти си влегол во една контрадикторност: Ако Бог те уверил, тогаш не ти дал избор. Ако не те уверил, тогаш ти е виновен. Мислам, сфаќам, и вака и така Бог е крив... Не можеш Анакин да имаш преку леб и погача: или слободна волја, или роботи. Бог можеше да си направи роботи, ама Бог сака деца... А децата можат и да се одметнат, ама ако останат верни на родителите, за нив тие се најголема радост...

Не ме сфаќај, осудувачки... Не е тоа поентата на мојов пост. Ај виш ју лак! Wink


Изменето од аџија - 15.Ноември.2006 во 01:10
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.