IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Дом и градина
  Активни теми Активни теми RSS - Цвеќарство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Цвеќарство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 09:32
Јас имам околу 50 саксии на работа и тоа некаде околу 30 врсти на цвеќе. Дури и пренатрупано ми е од цвеќиња. Ако сака некој, ќе му пратам по такси некоја саксија.
 
 
Veni Vidi Vici
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 09:39
Еве неколку што ми се омилени
 
Сама размножувам спатуфилиус (зелени листови и бели цветови во форма на лажица)
 
*Парички* кои се множат дури и неконтролирано (ова е едно од најомилените цвеќиња по Фенг шуи и се става на ЈИ за да *донесе* пари)
 
*Игли* имаат долги тенки листови, од едната страна темно розеви а од другата здраво зелени. Пуштаат мали цветови со мали бели ливчиња
 
*Бонбонче* е мало цвеќе со зелено-црвени листови и нежно розеви цветчиња со жолт прашник
 
Најнов хит ми е едно цвеќе кое не му го знам името. Има зелени листови но се како кадифе. Повремено цвета во црвена боја, исто така сокадифена површина.
 
*шарен ползавец* - самото име кажува
 
имам повеќе цвеќиња кои се преубави, но не им ги знам имињата. Некои личат на палми, некои на *адам*, некои дури на *бенџамин*
Veni Vidi Vici
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 18:53
цвеќето е одмор за душата.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 18:55
Имам цветна градина која по воља на моите деца ја направив пред дваднајсет години.

Изменето од orlov - 24.Ноември.2007 во 18:56
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 20:42
PODARUVAM ADAM...DjABE!!!INF:NA LP!!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2007 во 14:21
zagor  сакаш да се мењаме со цвеќиња? трепкање
Veni Vidi Vici
Кон врв
Цаци Галапчарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Локација: Byelorussian SSR
Статус: Офлајн
Поени: 955
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Цаци Галапчарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 11:43
ja cvekje obozujem
Кон врв
macedonian1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај macedonian1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 23:24
dali znaete deka na cveketo treba da mu se zboruva kako na covek za da bide svezo i pobrzo da raste
Кон врв
macedonian1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај macedonian1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 23:24
ova e od strucna kniga ne e licno od mene
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2007 во 09:05
Originally posted by macedonian1 macedonian1 напиша:

dali znaete deka na cveketo treba da mu se zboruva kako na covek za da bide svezo i pobrzo da raste
 
Точно така. Затоа, познавачите и љубителите на цвеќарството на своите цвеќиња им пуштаат музика
Veni Vidi Vici
Кон врв
the eye Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the eye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2007 во 09:43
Originally posted by silvija silvija напиша:

дали сакате и дали имате цвеќиња? (da mn sakam cveke i imam mn. kaj mene )
 
некои балкони, тераси, дворови се прекрасни со многу убави цветови, зеленило...            (pr kako mojot balkonтрепкање prekrasno izgleda so cvekinja)
 
кое ви е омилено цвеќе?( mn se ama jade samo nekoi da kazam "indiska ruza" orhideja, ruzi, krin, hrizantemi, lele abe mn se mn site cvekinja si gi sakam SITE!)
 
 
 
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 12:16
Купив интересни чаши со тацни, изгледаат ко за чај- ама уствари се саксиички, имаат дупче на дното за водата. На пролет ќе засадам љубичици.
Во двор имам јасмин кој го обожавам и ружи.

Сега се занимавам со шишарки, собрав еден куп, ги сушам и ќе ги лакирам со безбоен лак.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 21:18
[QUOTE=Julija] Sakam cveke ama nemam vreme da go odgleduvam.Zatoa si kupiv veshtacko i odlicno mi uspeva    
Времето не е оправдување за нешто што велиш дека го сакаш. Ако нешто од срце сакаш, ќе најдеш време во секое време и невреме. ">

Изменето од majstorce62 - 07.Јануари.2008 во 21:27
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 21:22
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Originally posted by macedonian1 macedonian1 напиша:

dali znaete deka na cveketo treba da mu se zboruva kako na covek za da bide svezo i pobrzo da raste
 
Точно така. Затоа, познавачите и љубителите на цвеќарството на своите цвеќиња им пуштаат музика
всушност не е самата музика туку времето и вниманието посветено на цвеќето
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.