IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Георгија Кастриот - Искендер
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Георгија Кастриот - Искендер

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 9>
Автор
Порака
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 19:31
Originally posted by AK-47 AK-47 напиша:

Ne sme trgnale nie protiv turcite bee... kako da te narecam , glusec . Oni dosle tuka , jas sum misliman i gi pocituvam turcite kako muslimanski braka, se dodeka ne me zagrozat, i jas moram da gi socuvam etnickite granici ,kako sto turcinot ke gi socuva. Dali bi dozvolil ti na primer grcite da okupirat i dali bi se borel protiv niv, posto i vie se pravoslavni neli ?
Skenderbeu e albanec, toa go znaat site , i nema nikakva sumnja,
Da vi kazam pravo , uzivam koga doagja Nimic , i edvaj cekam da vidam sto ke napravite so imeto, slusnav ke mora da se smeni imeto na aerodromot, zamisli nekoj da ti ospori kako da go upotrebuvas imeto, sega ke vi zabranat i da se vikate Aleksandat, zal mi e za vas, sto ne mozete slobodno da se izrazuvate kako stari anticki makedonci, bas mi e ''zal'' sto ne ke mozeme da vlezeme vo Nato so MAKEDONIJA , zamisli kakvo istoricko ime ke ni zabranat da ja upotrebime , ne e feeer


Како прво христијаните се многу поразлични од муслиманите.
Ако знаеш ти како муслиман сигурно знаеш што значи Светиот ЏИХАД.
Ама не се секирај кога-тогаш и христијанството ќе се промени и ќе свати какви ѓубриња сте вие.

Како второ ако бе нека го променат името на аеродромот.

А дали ја слушна недоамнешната вест дека македонското малцинство во Егејска Македонија ќе биде признаено од ГПЦ (ГРЧКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА) и за тоа што го правеле во минатото ќе плаќаат пенали.

На Грција и се гледа крајотголема%20насмевка


ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 19:31
скендербег бил славјански крстоносец, кој бил заколнат противник на исламскиот милитаризам. не бил албанец, не бил муслиман, и не бил никаков државотворец.

може некој овде ќе се сети дека ИВЗ не се појави на неговиот споменик во Скопје. зошто? голема%20насмевка
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 19:36
Ти исто така не можеш да разбереш дека вие сте Турци.Има една теорија која се испитува мислам веќе дека на таа територија каде што живеете вие живееле Македонци.Само што турците за што побрзо да ја асимилираат Македонија тој дел почнале да го колонизираат со турци, да асимилираат население таму а тие што живееле порано на тие територии се депортирале главно на територии каде што живеело муслиманско население со цел да не се дига бунт против Османлиите.Тоа била тактика докажана на турците зошто ако се обединеле нашите во голем број можела лесно да падне империјата.Се смета дека денешните ерменци се МАКЕДОНЦИ. И самите ерменци викаат дека со македонците имаат многу слични обичаи,традиции, и.т.н.

Како и вие така и Грците.

Јас имам еден предлог за македонците од форумов.

Грците да ги викаме


FORMER OTOMAN PROVINCE

FORMER OTOMAN BASTARDSголема%20насмевка
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 19:37
Originally posted by аџија аџија напиша:

скендербег бил славјански крстоносец, кој бил заколнат

може некој овде ќе се сети дека ИВЗ не се појави на неговиот споменик во Скопје. зошто? голема%20насмевка


Мошне поучно кажанонамигнувањеголема%20насмевка
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
Averoes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 299
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Averoes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 22:17
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 22:24
Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:

скендербег бил славјански крстоносец, кој бил заколнат

може некој овде ќе се сети дека ИВЗ не се појави на неговиот споменик во Скопје. зошто? голема%20насмевка


Мошне поучно кажанонамигнувањеголема%20насмевка


&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;

На ова само да додадам дека по бекството на Ѓорѓија од османлиската служба се враќа дома во неговиот град кој и денес постои у Албанија.Во Албанија начекал 30 000 муслиманизирани христијани од страна на османлиите,се тоа ставил на меч,секој христијанин што ја сменил верата бил убиен од самиот Ѓорѓија,за памет на муслиманите.
А да додадам еве негови Мијачки предци,можеби си слушнал за мијаците,галичани,тресончани и др.
Константин (1176),
Бране (1233),
Јоан (1261),
Константин (1279),
Бранислав (Бранила 1307),
Павле (1332),
Никола (1354),
Иван (1383) и
Георгија (1405).намигнување
Кон врв
Averoes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 299
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Averoes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 22:30
Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:

скендербег бил славјански крстоносец, кој бил заколнат

може некој овде ќе се сети дека ИВЗ не се појави на неговиот споменик во Скопје. зошто? голема%20насмевка


Мошне поучно кажанонамигнувањеголема%20насмевка
Skenderbeg (Neka Gospod e zadovolen so nego) e prviot primer za "Panbalkanizmot" ,ona sto ke go formulira Srpskiot premier Grasanin vo 19 vek. vo negoviot poznat politicki pamflet "Balkan Balkancima"sto  znaci obedinuvanje na site Balkanski narodi vo borba protiv nadvoresnite neprijateli ,i tezata deka Balkanot treba da i pripadne samo na Balkanskite narodi.Ne se raboti za nikakov "Krstonosec" ili "branitel na Hristijanstvoto" ,no fakt e deka Hristijanska Evropa go pomoagase nego bidejki stravuvase deka moze da se najde vo "Islamski Sendvic" ,od edna strana SE Vojuvase so Arabjanite vo Spanija ,i od druga strana Otomancite napreduvaa kon Evropa.Taka da ,ako Skenderbeg bil takov kako sto go prikazuva Neprijatelskata propaganda togas on sigurno ke nosel Krst ili nekoe drugo Hristijansko obezelje ,znaeme nie kako se odnesuvaa vistinskite Krstonosci  po primerite na Ricard Lion heart ,Avstriskiot Knez Leopold ... ,site tie nosea Hristijanski obezelja,sto ne e slucaj i so Skenderbeg ,nikogas ,povtoruvam Nikogas Skenderbeg na svoeto zname nema staveno KRST.Site obezelja na Balkanskite Knezovi bea so Hristijanski obezelja ,a Skenderbeg ne ,naprotiv on poveke licese na Musliman... ,Ima edna teza deka on nikogas i nese vrati veke na starata Religija ,kazav  on poveke licese na Musliman...,nosese Barada no so skrateni mustaki sto znaci deka bese Brada po muslimanski pravila,bidejki Srpskite Knezovi isto taka nosea brada no i dolgi mustaki....
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 22:33
&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;А што е двоглавиот орел,поголем православен симбол од орелот нема
Кон врв
Averoes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 299
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Averoes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 22:43
Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:

ХЕХЕХЕХЕХЕ
Знаете што е смешно, смешно е тоа што Георгија со 30 000 војска мислам дека успеал да ги порази турците, и ко демек он се борел за албанците.

Ама гледајте ја сега логиката на албанците.

Турците биле први што почнале да го шират исламот.
Албанците се муслимани.Како тогаш албанците се тепаат против своите браќа.Ја колку што знам муслиманите се обединети.

Само со таа логика можеш доволно да ги утепаш албанците.

Ако Георгија Кастриот бил муслиман тогаш зошто да тргне во поход против своите браќа муслиманскиголема%20насмевканамигнување
Eh tolku toa sakam da go potenciram... , Nema somnenie vo toa deka Skenderbeg ne i se vratil na starata Religija,znaci ostanal Musliman.Negoviot konflikt so Turskata Imperija bil vo toa sto stie otkako go naznacile kako Knez na Albanija ,potoa od tamu go naznacuvaat za Svoj vazal vo delovi na Segasna Ungarija.Bidejki vo nivnata tradicija bilo da nikoj ne moze da vladee so nivnata terirotija osven samite tie,taka da odlukata na Otomanskite vlasti znacese i prekin na edna dolgovekovna tradicija... Slobodno moze da se kaze deka negoviot konflikt so Otomanskite vlasti nema nikakva vrska so rELIGISKI POBUDI ,tuku se raboti za odbrana na Cesta na negovoto Pleme i Familija.Uvereno veruvam deka Skenderbeg bil Musliman i hrabar covek ,i kako takov on ja zasluzuva Nagradat na Semokniot ALLAH s.w.t a toa e da bide eden od zitelite na Rajot.
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !
Кон врв
Averoes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 299
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Averoes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 22:48
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;А што е двоглавиот орел,поголем православен симбол од орелот нема
NE ne ,nema potreba od smeenje .Orelot nema vrska so Hristijanstvoto ,Orelot se koristel vo i vo vreme koga Vizantiskata Imperija koga Hristijanstvoto ne bili prifateno kako Oficijalna Religija (313 n.e so Milanskiot Edikt).Srpskite i Crnogorskite knezovi isto taka go koristele Orelot kako simbol ,no pocesto zaedno so Krstot.Skenderbeg koristel Orel ,no bez Krst.
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 22:50
Како останал муслиман молим те,кога се покрстил кум му бил неговата десна рака витезот Милан кој воедно е и маж на неговата сестра,го земал симболот на Византиската црква за негово знаме и искољал над 30 000 муслиманизирани христијани.

А мерак ме е алах да го награди,така ке биде поблиску до него за да ја заврши задачата дадена на колена колнејки се во Христос дека секој муслиман ке ја јаде неговата сабјаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 22:52
Originally posted by Averoes Averoes напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;А што е двоглавиот орел,поголем православен симбол од орелот нема
NE ne ,nema potreba od smeenje .Orelot nema vrska so Hristijanstvoto ,Orelot se koristel vo i vo vreme koga Vizantiskata Imperija koga Hristijanstvoto ne bili prifateno kako Oficijalna Religija (313 n.e so Milanskiot Edikt).Srpskite i Crnogorskite knezovi isto taka go koristele Orelot kako simbol ,no pocesto zaedno so Krstot.Skenderbeg koristel Orel ,no bez Krst.


Кој те лаже дека без крст користел Орел Ѓорѓија,па во двете канџи на орелот има симболи во едната куглата патријартска со крст а во другата жезолот императорски&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;

И Србите и Црногорците се декларирале за витези на Цариград затоа и го земале симболот Византискинамигнување
Кон врв
AK-47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK-47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 23:58
kako prvin daj mi sliki deka koristel krst
kako vtoro , ama bas mi e milo , onaka lepo, ljepo, lijepo, mir, shkelqyshem , me behet qejfi, koga ke citam na sekoja web stranica, GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU IS ALBANIAN HEROE , i koga znam deka za nego se uci vo cel svet, i koga znam deka decata na svetot ucat deka on bil albanec, e toa e ubavinata , hauahuahauhauha, a onaka bas me zabole k**ot sto ti ke kazes deka bil makedonec.
Кон врв
AK-47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK-47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 00:19
http://www.youtube.com/watch?v=OR8EWHPgiag&feature=related
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.