IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Брак со припадник од друга вера?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брак со припадник од друга вера?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 27>
Автор
Порака
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 17:57
Знае тој многу убаво за темата, ама не му се допадна твојот одговор. Очекуваше нешто друго.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 20:01
Bugs - бидејќи е лично прашање, не сакав да навлегувам во таа дискусија, но... ако си и ти муслиманка и сопругот муслиман, тогаш значи дека и двајцата сте од иста вера? Ако е така - тогаш не зборуваме за брак на двајца од различна вера.
Или во случајов - ти си муслиманка, а тој не?
Do what is right, come what may...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 00:26
Ne mesajte zejtin i voda .........
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 01:27
zidarski.....Bugs Mnogu fino lepo odovori na POSTAVENOTO prasanje od strana na EvAngelos... a + dobro kaza deka ONa ne bila strikno nasocena (pred da se omazi za musliman) vo nekoja druga vera. ZNaci Mazot i e musilam a sega ona ja pocituva muslimanskata religija. Ali ne znam zs vikate deka   ima mesanje vo temapa poso ona samo odgovori. A prethodno dade mislenje na temava : Brak so nekoj od druga vera. ZNAci ona prethodno ne bila muslimanka ali sega e ... i normalno e toa sto dade komentar. ALi ne e nisto strasno poso sekomu moze da mu se sluci ... Ali sepak zivotot prodolzuva.
Btw: izvini vaka sto cepkam kaj sto ne sum povikana ixixixix Ali me inspirira prasanjeto pa zatoa i prokomentirav ... se nadevam deka nema da mi zameris
POZZZ I odnapred ti blagodaram sto ova ke go procitas
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 02:19
Фала Shaxito! Не ми беше јасно, затоа препрашав...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 12:45
KOj prasal ne gresil
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
svoja na svoeto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svoja na svoeto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 16:32
Licno ne sum za brak so covek od razlicna religija!
Megutoa za onie sto veruvaat deka toa e vo red da se sluci moeto mislenje e deka ako tie dvajca sto ke stapat vo brak sakaat brakot da im upee toas definitivno edniot od niv treba da ja prifati verata na drugiot! Jas mislam deka ako covek e vopitan vo dugot na religioznosta vo toj slucaj ne bi odel vo takvi krajnoti da zema nekoj od razlicna religija...no da, postojat takvi bracni parovi! eden sto jas go poznavam e megu Musliman i Pravoslavna, koja si ja promeni verata, koja gi obavuva islamskite dolznosti, koja decata gi narece so islamski iminja, koja za vreme na postot se vozdrzuva od jadenje, koja na Bajram se raduva isto kako i nas, ostanatite muslimani........
no ako toj ostanese Musliman a taa ostanese Pravoslavna...seruvam deka ke imaa problemi, sigurno, a mozebi i brakot nemase da im uspee.....
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 17:00
Celata rabota se vrti okolu prifakanjeto, dali maskoto i zenskoto koi pripagjaat na razlicna vera mozat da gi prifatat razlikite megju niv i dali tie ke im smetaat vo nivniot zaednicki zivot? Ako se raboti za vistinska ljubov, mislam deka ne bi trebalo da ima problem i da si ostane sekoj vo svojata religija, stom menuvanje na verata se postavuva kako uslov, togas toa ne e toa vistinskoto........среќа
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 17:17
... i se se sveduva na pustiot strav.

Strav da ne se propushti sluchajno Rajot, strav od reakcijata na semejstvoto, strav od reakcijata na sredinata, strav od gubenje na vekje dostignatite pozicii vo komunata i opshtestvoto, strav od se onoa sto nosi so sebe eden nekonformostichki odnos, se sto nosi patot koj go izbirame samite, a ne sto ni se servira od drugite.

E, poradi toj strav i nesigurnost vo sebe, lugjeto prifakjaat onoa sto ke im se kazhe da go pravat "za nivno dobro". Za povekjeto od niv mozhebi toa e najdobriot izbor... vo sprotivno ne bi mozhele da stignat onamu kade sto mislele da pojdat.

Prifakjanjeto na toj nachin na zhiveenje potoa se racionalizira so ubeduvanjeto "stom taka pravat site, togash mora da e dobro".

I taka chovekot ja razmenuva svojata od Boga dadena sloboda, svest i kreativnost za prividna sigurnost vo sredinata vo koja zhivee.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 17:42
Stravot e sekogas los sojuznik i e najgolemata precka vo ostvaruvanjeto na sonistata. A koj od nas denes moze da kaze deka ne robuva na sablonite i normite , koi gi postavuva sredinata? Koj e vistinski sloboden?
Samo sloboden covek moze da bide navistina srekjen. Se drugo e privid, iluzija deka sme slobodni.......i srekjni!
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 19:02


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 13:54
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
svoja na svoeto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svoja na svoeto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 20:41
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by BUGS BUGS напиша:

Islamot,jas go imam prifateno dobrovolno.Mojata familija se pravoslavni,no jas kako dete ne se sekavam nekogash da sum bila vo crkva osven babami koga bi ne zemala.Takvi bea i vreminjata.Jas poteknivam od familija na komunisti znaesh onie koj bea skarani so boga. Ova ne e rezultat na mojata promena na verata i prifakanje na Islamot ,nitu pak brakot so soprugot. Ednostavno jas samata sakav da ja promenam.


“Кој се откаже од Мене на овој свет-ќе се откажам и јас од него на оној ден“

Исус


Isus ne e bog za da ima pravo da se otkazuva od svojot ument(narod)!!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 22:31
Maria e hristijanka i go naveduva toj citat kako ilustracija za hristijanskoto gledanje na rabotite. Za nea Isus e Bog.

Toa e isto koga ti naveduvash neshto od k*ranot. Za tebe Muhamed e profet, a za Maria mozhebi ne e nishto, no sepak taa toa ne ti gi kazhuva bidejki znae sto toj znachi za tebe.

Razbirash sega kako odat rabotite koga ke se sretnat vernici od razlichni religii ? Toa se veli respektiranje na vrednostite na drugiot, bez obzir dali lichno se slozhuvame so niv ili ne.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ShmIzLi4kA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShmIzLi4kA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 23:41
Sekoj si ima pravo na svoe mislenje...nikoj na nikoj ne moze da mu kazuva i dokazuva nekoj raboti koga toj veke si gi zamislil taka.inace jas NE SUM protiv vrskite i brakovite pomegu lica od razlicna vera...Bev protiv do pred 3 godini no otkako iskusiv svativ deka nikogas ne treba da vikame nikogas ! vo vrska sum 2 god so musliman(jas sum prvoslavna hristijanka) i vrskata ni e se po ubava i po ubava...imav predhodno vrski so prvoslani hristijani i svativ deka treba covekot koj e pokraj tebe da te saka i pocituva kako osoba...sto ako e hristijanin koga e GAD ne znae da se ponasa,ne znae da saka,se kocka ,se drogira,odi so drugi...togas ke ti bide unisten zivotot! a i da bide misliman ili bilo koja druga vera i da te saka poveke od sopstveniot zivot da ti go pravi zivotot bajka i so nego ke ti bide unisten zivotot ? Poradi verata ? Ne deka ne go pocituvam bog...no smetam deka EDEN E BOG za site...samo go narekuvame so razlicno ime i go slavime na razlicen nacin...Jas gledam sega i na ovoj svet da ziveam kako sto treba da sakam i da bidam sakana,da pocituvam i da bidam pocituvana...za drug svet od koga ke umram toa nikoj nema da moze da mi garantira nisto...Na tie sto se protiv samo sakam da mu kazam NIKOGAS NE VELI NIKOGAS
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.