IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Брак со припадник од друга вера?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брак со припадник од друга вера?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 27>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 16:06


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 13:54
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 19:45
Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:

Evo i jas da se proiznesam po ova prasanje..... Musliman pod odredeni uslovi moze da zeme Hristijanka za zena (ako bide vernicka a ne nominalna)........ a i Muslimanka moze  da zeme Hristijanin, ama samo ako on pred da stapat vo Brak primi Islam! љубов            Sto ubavo objasnivцрвенеење Ama sepak vo denesno vreme moe mislenje e, deka e tesko vozmozno mesani brakovi da uspeat!



Vo mojata posiroka familija ima brakovi musliman - hristijanka i odlicno funkcioniraat i nikoj od niv ne si ja smeni sopstvenata vera.

i ne se slozuvam deka brakovite od razlicni religii ne mozat da se odrzat.

Изменето од butel2 - 10.Март.2008 во 19:46
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 20:10
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:

Evo i jas da se proiznesam po ova prasanje..... Musliman pod odredeni uslovi moze da zeme Hristijanka za zena (ako bide vernicka a ne nominalna)........ a i Muslimanka moze da zeme Hristijanin, ama samo ako on pred da stapat vo Brak primi Islam! љубов            Sto ubavo objasnivцрвенеење Ama sepak vo denesno vreme moe mislenje e, deka e tesko vozmozno mesani brakovi da uspeat!



Vo mojata posiroka familija ima brakovi musliman - hristijanka i odlicno funkcioniraat i nikoj od niv ne si ja smeni sopstvenata vera.

i ne se slozuvam deka brakovite od razlicni religii ne mozat da se odrzat.



A kaj se vencani i dali decata se krsteni.
Ne vikam ne ama treba ekstremno golemo razbiranje.
Jas imav devojka muslimanka, vo razgovorite taa vikase deka nesaka da se venca i da i se krstat decata vo crkva ,sto na mene kako masko mi e mnogu vazno.
Kako tvoite rodnini go resile ovoj problem?
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 20:22
Vencani se vo maticno, a decata ne se krsteni.

Vencavanjeto vo crkva ne e vazno za uspesen brak, edinstveno mozebi tebe ti e samiot toj cin vazen. taa sekako ne moze da se venca ako e muslimanka, ke treba da se pokrsti
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 01:02
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Vencani se vo maticno, a decata ne se krsteni.

Vencavanjeto vo crkva ne e vazno za uspesen brak, edinstveno mozebi tebe ti e samiot toj cin vazen. taa sekako ne moze da se venca ako e muslimanka, ke treba da se pokrsti
 
moze da e uspesen ako napravat otstapki od svoite religii.
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
ovals Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ovals Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 01:09
sekoj si znae za nekoj mos e ured za nekoj ne
k.s
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 02:09
Ne razbiram, objasni
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 08:32
зошто мора децата да се крстат? Ако кога тоа дете ќе порасне посака да се крсти, бујрум, ако пак сака сунет да прави, бујрум. Детето треба да одлучи која вера ќе ја земе, не родителите да одлучуваат во негово име
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 11:03
da, jas veke zboruvav za toa deka religijata e vsusnost nametnata rabota, nikoj ne go prasuva bebeto dali saka da se krsti nitu pak nekoj gi prasuva malite muslimanski momcinja dali sakaat da im se pravi sunet.

toa se ednostavno obredi za koi odlukata ja nosat roditelite.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 01:43
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Evgenija, ako si vistinska hristijanka, ne po veruvanje, tuku po zhiveenje, ova prashanje nema nikogas da go postavis.

Gospod neka e so tebe.


Bravos... TE podrzuvam
ne znam zasto vaka razmisluvaaat...
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 01:49
Originally posted by EVGENIJA EVGENIJA напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Evgenija, te pochituvam kako Bozja kreacija napravena po negov lik, so site negovi atributi, bez razlika na tvojata vera, ubeduvanja, tradicii, rod, rasa i t.n. Te molam pochituvaj me barem del od toa i ne me povikuvaj drug pat na javno ispituvanje i ocenuvanje. Sega koga veke se javiv, ke te udostojam so odgovor. Poveke od trieset godini gi prouchuvam Svetite knigi, pisanija, razmisli i tradicii na site Bozji cheda na zemjava. Ne sum broel kolku pati sum go prochital Svetoto Pismo (milis na Noviot Zavet), zatoa sto broenjeto nikogas ne mi bilo vazno. Ne e bitno kolku pati si prochitala nesto, tuku sto si razbrala od toa. A za onoa sto mislam za Muslimanstvoto i ostanatite veri, verskite ubeduvanja i tradicii, pogledni gi moite minati postovi oti ne sakam da se povtoruvam, a ako imas visitnska zelba da nauchis nesto okolu toa, ke odvois malu vreme i samata ke pronajdes. Vo sekoj sluchaj mojot prv post na tvoeto prasanje ne zaviseshe od toa kakvi se drugite veri, tuku se bazirase na vrednostite na hristijanstvoto. Ti pozeluvam se najdobro.
PRAVITE HRISTIJANI NE DAVAAT REPLIKA NA NISTO I NA NIKOGO NO TI IZGLEDA DEKA NE SI DUHOVNO PROSVETLEN STO MOSES LESNO DA IZBUVNUVAS I DA SAKAS DA NAVREDUVAS,NE ME POZNAVAS A NE TE NI POZNAVAM NO COVECKI E DA PROSTIS I DA TI PROSTAT.GOSPOD DA GI POMILUVA GRESNITE I ON DA IM SUDI.ZNACI BEV JASNA SO MOETO PRVO PRASANJE A NE BARAV OD TEBE DISKUSIJA SO MENE,ZNACI BESE POTREBNO SAMO MISLENJE I NISTO POVEKE.


Mislam deka gresno go svati . MNogu ubavo ti objasni ali izgleda ne svati sto saka da kaze. SEPAK toa e tvoe.
Btw: NE sum protif toa ... da stapis vo vrska ili brak so nekoj od druga vera.. POSo site sme lUGE sozdadeni od Bog.. A toj e eden (0va na mnogu mesta sum go napisala i taka iskreno mislam i veruvam).
LJUBOVTA NEMA GRANICI ... A omrazata treba da ja trgnime nastrana koga se raboti za ljubov megu dvajca (ZALJUBENI) ili pak prijateli... i taka natamu.
JAs lugeto gi cenam KAKO LUGE nikogas ne gledam OD koja vera e ili slicno.
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 01:49
I vo deneshno vreme meshanite brakovi uspevaat,koj veli ne se laze ova od iskustvo.A za decata e najmal problem,dur se mali gi nasocuvash na onaa vera koja i ti samiot ja pocituvash no,so tek na vreme ako smetaat deka toa ne e ispravno i treba da se preodredat kon druga vera nishto strashno.Istoto go napravile i nivnite roditeli.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 01:53
Јас сум христијанин и би сакал да стапам во брак исклучиво со христијанка, но искрено би размислил и за некоја како Shaxito голема%20насмевка Такви како неа ретко се наоѓаат и меѓу христијанките љубов

Изменето од EvAngelos - 04.Септември.2008 во 01:54
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 01:54
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:

Evo i jas da se proiznesam po ova prasanje..... Musliman pod odredeni uslovi moze da zeme Hristijanka za zena (ako bide vernicka a ne nominalna)........ a i Muslimanka moze da zeme Hristijanin, ama samo ako on pred da stapat vo Brak primi Islam! љубов            Sto ubavo objasnivцрвенеење Ama sepak vo denesno vreme moe mislenje e, deka e tesko vozmozno mesani brakovi da uspeat!



Vo mojata posiroka familija ima brakovi musliman - hristijanka i odlicno funkcioniraat i nikoj od niv ne si ja smeni sopstvenata vera.

i ne se slozuvam deka brakovite od razlicni religii ne mozat da se odrzat.


Ova sto go imas napisano ZlatniLiljan mislam deka ne si vo pravo. NE mora da znaci Hristijan ako se ozeni so muslimanka da primi ISLAM ili obratno. NE mora da smenat vera za brakot da funkcionira...A + toa deka vo denesno vreme mesan brak ne funkcionira e ZAbluda od tvoja strana ... bas vo denesno vreme takvite brakovi se poveke funkcioniraat i se mnozat.
Eden brak za da se odrzi ne se vazni verite megu partnerite tuku : ljubov.doverba.pocit.
i go podrzuvam butel12... isto I vo mojata familija ima premnogu mesani brakovi ... i kako sto gledam se tece po normalen RED i redosled bez NIKAKVI menavanja i takvi stvari.
POZZZ
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.