IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Брак со припадник од друга вера?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брак со припадник од друга вера?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 27>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 22:11
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

A be vidi...
Ne e bash taka...
Religijata kako takva nikade ne vika deka ne mozhe da se ozhenish/omazhish so nekoj od druga vera... ama socijalnite priliki kje ti napravat problem, dokolku edniot e posveten vo edna vera, a drugiot vo druga. Ako e mazhot ateist, a zhenata vernik, ona kje saka da gi odbelezhuva verskite praznici, da posti, da zhivee po pravilata, a on ne... ona kje saka decata da gi obrazuva vo soglasnost so verata, on ne... ova zboruvam vo sluchaj vo koj ona e apsoluten vernik, on e apsoluten ateist.
Ljubovta megju dvajcata e dovolna za da se pochne vrska... no nikogash ne e dovolna za da se zadrzhi, zatoa shto ima premnogu drugi faktori. I ne e verata faktor, ami socijaliziranjeto na lugjeto...



ocigledno ne gi znaes ateistite-
tie svakjat deka zenata vernik neso pravi prema svoe ubeduvanje
za nego e covekot povazen od ubeduvanjeto taka da veruvaj kje ostavi slobodno da pravi so saka so samata sebesi i so decata

ima finta na ateistot ne mu smeta deka decata mu se vernici
no na vernikot mu smeta deka decata se ateisti

toa pravilo vazi- vo toa sum ubeden sto posto
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 09:55
Анакин, апсолутно се согласувам дека во врска со децата, на атеистот не му пречи да се верници, а на верникот му пречи да се атеисти. Јас на моите ќе им дозволат да ја прифатат верата што сами ќе ја одберат, нема проблем. Знам дека ако веруваат во Господ, ако се верници, ќе им биде полесно во животот и ќе се чувствуаат посреќни затоа што за секој проблем што ќе им се случи ќе се оправдуваат со зборовите "тоа е Божја волја, така требало да биде". Ако сакаат да се атеисти, како мене, ќе им кажам неколку финти како да преживеат во овој свет.


Изменето од tofu - 11.Март.2008 во 08:26
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
rome1 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 10:09
Originally posted by tofu tofu напиша:

Анакин, апсолутно се согласувам дека во врска со децата, на атеистот не му пречи да се верници, а на верникот му пречи да се атеисти. Јас на моите ќе им дозволат да ја прифатат верата што сами ќе ја одберат, нема проблем. Знам дека ако веруваат во Господ, ако се верници, ќе им биде полесно во животот и ќе се чувствуаат посреќни затоа што за секој проблем што ќе им се случи ќе се оправдуваат со зборовите "тоа е Божја волја, така требало да биде". Ако сакаат да се атеисти, како мене, ќе им кажам неколку финти како да преживеат во овој свет.

Марија Магдалена, ме интересира, дали ти од лично искуство зборуваш? Дали нашата пријателка (знаеш на која мислам) или нејзиниот сопруг ја промени верата за другиот? Или во тој брак нема повеќе љубов затоа што се од различни вери?
ok prijatele ko taka ti velis oti vernicite vervaat vo bog samo za da imaat upravdanje vo nekoi nesreki vo zivotot?
to e malce plitko mislenje neli?
pa ako e taka ti si bil popameten i od Isus i od site proroci i apostoli bravos de.samo znaj ko ke doj sudniot den ne ke si tolku pameten pred Bog hahahah .
togas da te vidam sto upravdanje so tvojot um ke izmislis hahah.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 13:48
Роме1, прво, јас ништо не те разбирам.
Второ, ако си голем верник нема да го пишуваш зборот БОГ со мала буква.
За тоа што ме чека мене кога ќе умрам тебе ич да не ти е гајле. Јас одговарам за моите постапки и не гледам зошто тоа тебе би те интересирало.

Изменето од tofu - 11.Март.2008 во 08:49
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 14:01


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 13:55
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 14:40
ќе се разбереме но не на форумов. Нема смисла сите да читаат.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 14:44
...МОЖЕ,ЗОШТО ДА НЕ,ШТОМ ЗАКОНОТ ДОЗВОЛУВА...ТЕРАЈТЕ,НЕМА ЉУБОВТА ГРАНИЦА....голема%20насмевка
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 14:46


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 14:00
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 14:53
Па не знаеш добро да го скриеш идентитетот. Еве јас сум експерт хахаха
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 14:55


Изменето од tofu - 11.Март.2008 во 08:27
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 15:00
....НЕКА СЕ ОБИДЕ ДА ИЗБЕГА ..ПА ДА ВИДИМЕ КАКО ЌЕ ПОМИНЕ...СО ТИЕ ТАМУ...,ИЛИ НАШИОВ НЕКА ЗЕМЕ НЕКОЈА И НЕКА ЈА ВРАТИ ПО НЕКОЕ ВРЕМЕ!!!ЗАКОН ИМА ДА ИГРА...ТОЈ НЕ Е ПИШАН,АМА ФУНКЦИОНИРА БЕСПРЕКОРНО...НЕМА УТКА ДОСЕГА!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 15:24


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 14:00
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 15:25


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 13:59
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 16:02
Evo i jas da se proiznesam po ova prasanje..... Musliman pod odredeni uslovi moze da zeme Hristijanka za zena (ako bide vernicka a ne nominalna)........ a i Muslimanka moze  da zeme Hristijanin, ama samo ako on pred da stapat vo Brak primi Islam! љубов            Sto ubavo objasnivцрвенеење
Ama sepak vo denesno vreme moe mislenje e, deka e tesko vozmozno mesani brakovi da uspeat!
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.