IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Брак со припадник од друга вера?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брак со припадник од друга вера?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 27>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 01:29
Originally posted by spiros spiros напиша:

1 БОГ, 1 ГОСПОД, 1 ДУХ, 1 Љубов, 1 Вера, 1 Надеж, 1 ЗаЕДНИчка иднина ...!



Potpolno se slozhuvam so kazhanoto. Problemot e shto lugjeto ja pravat ovaa ravenka:

1 БОГ, 1 ГОСПОД, 1 ДУХ, 1 Љубов, 1 Вера, 1 Надеж, 1 ЗаЕДНИчка иднина = razlichni tolkuvanja (religii)

I vo toj sluchaj lugjeto za smetka na religijata go stavat chovekot na vtoro mesto. Povazhna im e chovekovata interpretacija br. 1563, namesto edniot, edinstven, unikaten, nepovtorliv, nikogash porano roden i nikogash povekje sozdaden CHOVEK.

Ja zapostavuvaat realnata krunska Bozhja kreacija za smetka na imaginarnata chovechka interpretacija za Boizhjeto kreiranje!

Odi sega, objasni mu na vernikot kako ja sproveduva vo praksa negovata tolku istaknuvana ljubov, milosrdie i razbiranje kon drugo Bozhje chedo... Objasni mu deka koga pred sebe bukvalno gleda Bozhja manifestacija, toj go vrti grbot i veli "ako ne veruva kako shto veruvam jas vo chovechkite pisanijata od pred iljadnici godini togash takva Bozhja manifestacija ne mi treba!"
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 00:34
1 БОГ, 1 ГОСПОД, 1 ДУХ, 1 Љубов, 1 Вера, 1 Надеж, 1 ЗаЕДНИчка иднина ...!










Изменето од spiros - 25.Август.2010 во 00:36
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 23:59
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


... NEVOZMOZNA MISIJA !




Во тој момент кога и едниот и другиот брачен другар ќе сватат дека во Исус Христос БОГ лично ја отелотвори својата Универзална и Се'опфатна Мудрост, ... кога ќе сватат дека во Исус е Совршеното Православие и Совршениот Ислам - истовремено - ... кога ќе сватат дека во Него е и нешто многу поголемо од се' во универзумот, имено, БОГ лично е присатен во Него, ... тогаш ними ќе им изгрее звездата Деница во сопствените срца а индивидуалниот и колективниот егоизам ќе се се изгуби, така да БОГ ќе биде се' во се'!

За Оној безкрајно голем БОГ во прачистото Срце на Господа Исуса Христа, е се' можно!

Mission posible!   




    






Sakas da kazes koga dvajcata sopruznici ke pocnat da veruvaat vo ISUS?

Pa togas ke bidat edna vera ! среќа
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 23:44
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


... NEVOZMOZNA MISIJA !




Во тој момент кога и едниот и другиот брачен другар ќе сватат дека во Исус Христос БОГ лично ја отелотвори својата Универзална и Се'опфатна Мудрост, ... кога ќе сватат дека во Исус е Совршеното Православие и Совршениот Ислам - истовремено - ... кога ќе сватат дека во Него е и нешто многу поголемо од се' во универзумот, имено, БОГ лично е присатен во Него, ... тогаш ними ќе им изгрее звездата Деница во сопствените срца а индивидуалниот и колективниот егоизам ќе се се изгуби, така да БОГ ќе биде се' во се'!

За Оној безкрајно голем БОГ во прачистото Срце на Господа Исуса Христа, е се' можно!

Mission posible!   




    




Изменето од spiros - 24.Август.2010 во 23:51
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 15:38
Originally posted by Powerful Powerful напиша:

Немам предрасуди кон луѓето од другите вери, но сепак јас не би стапила во брак со припадник на друга вера.
Последиците ќе се покажат неколку години подоцна. Муслиманите имаат различни обичаи од нашите.
Друг проблем е раѓањето на децата. Тие ќе се кршеваат во Црква или во Џамија? Која вера ќе бидат тие?
Затоа, според мене е подобро да не стапуваме во брак со припадници на други вери.
Но, на крајот, сепак секој човек си одлучува за себе, за својот живот, немаме право да се мешаме на никој.
Секој со својата среќа.



Se soglasuvam so tvojot post .

Brak megju lugje od razlicni religii ke uspee SAMO ako dvajcata sopruznici ne se religiozni i aktivni vo svojata vera ILI koga eden od niv ke popusti i (barem) delumno ke ja prifati religijata na sopruznikot.

Eve da zamislime  eden primer za brak pomegju revni vernici. Zamislete brak pomegju Musliman i Pravoslaven.

Koi praznici kje gi slavaat? Kade ke odat da go obozavaat BOG? Vo koja religija kje gi poucuvaat svoite deca?

NEVOZMOZNA MISIJA !




Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 08:30

Originally posted by fiks fiks напиша:

... Религијата е верување,додека Љубовта е постоењесреќаСпоредба не можам да согледам помеѓу двете.




Зборот религија доаѓа од латинскиот збор religare кој што значи по(вторно)врзување со Коренот на Животот, без Кого воопшто не е возможно нити да се живее а камоли да се љуби!   

Кога човекот ќе се разбуди за овој Корен и ќе се поврже со Него, тогаш човекот се наоѓа во се'повржаноста на Љубовта БОЖЈА, во која нема место нити за индивидуалниот, нити за колективниот егоизам, туку Духот БОЖЈИ - БОГ - е се' во се'!

Кој е тој што може да ги спречи да се вржат оние кои се повржани во Вистинската Љубов, во Вистинскиот БОГ?

Да, Духовната Љубов БОЖЈА е Вистинската религија (вистинската врска) и ако партнерите не стојат (или не сакаат да стојат) во Неа/Него, тогаш бракот го градат на грешен темел и подобро ќе биде пред да го склопат бракот добро да размислат!












Originally posted by fiks fiks напиша:

... Религијата е уништувач на Љубовта,таа е стега која ја гуши.Кога човек се буни против религијата која по автоматизам му е наметната,се бори за Љубовта,се бори за себе.




Се сложувам дека егоистичната “религија“ е уништувач на Љубовта, исто како што се сложувам дека детето - додека ја води вистинската војна - тоа се бори за себе но и за многу повеќе од себе. Тоа се бори и за своите деца, и за децата на нивните деца, ... но и за децата кои живееле многу пред него (за родителите и родителите на нивните родители), се бори за Животот, ... за Вечниот!

Многу е важно во таа Света Војна да Го одкрие Семето и Коренот (Христа) во себе и да војува само со Неговото Животопријатно орудие - Духот - а не да следи примери и орудија кои биле и се само бледа сенка од Совршената Вистина!




Поздрав





















Изменето од spiros - 22.Август.2010 во 12:44
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 00:34
Потполно се сложувам со тебе Меси дека крштевањето на мали дечиња е исто што и регрутирање на верници и срамно е според мене за црквата.

Истото го мислам за обрежувањето на машките деца во Исламот и Јудаизмот.


Изменето од fiks - 22.Август.2010 во 00:34
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 00:25
Originally posted by Powerful Powerful напиша:

Но, нели религијата се пренесува од раѓање, со самото крштевање?


Toa e katastrofalnoto vo sekoja religija, ne samo vo hristijanstvoto.

Jovan Krstitel i Isus ne krshtevale bebinja zatoa shto verata mozhe da se primi edinstveno samosvesno, so SLOBODNA VOLJA. Krsthevanjeto so voda e simbolichno izmivanje od minatite nechistotii, grevovi i veruvanja, i vleguvanje vo noviot duhoven zhivot kako chista lichnost. Toa simbolizira novo ili povtorno ragjanje.

Kade e SLOBODNATA VOLJA i SVESTA kaj bebeto koga nasila go krshtevaat ??? Za kakvo mienje od grevovi i povtrno ragjanje se govori kaj bebe koe samo shto se rodilo i nema nikakov grev ???

Vakvoto krshetvanje e flagrantno izvitoperuvanje od strana na Crkvata so cel da regrutira vernici so shto bi si go osigurala i zgolemila stadoto.

I da, ti garantiram deka sega vednash kje se javat dezhurnite apologeti koi kje ne informirat deka toa ne e taka i kje ni dadat objasnuvanje oti sme vo zabluda. Tie kje te ubeduvaat deka i bebeto e greshno zatoa shto go nasledilo prvichniot grev od Adam i Eva , dodeka istovremeno mnogu konvencionalno kje zaboravat deka Bog veli oti decata ne go nasleduvaat roditelskiot grev.

P.S. Znaes deka na Teologija ima predmet Apologetika? Toa e kako na nekoja nauchna disciplina da se ima predmet na koj studentite kje gi uchat kako da ja branat nauchnata disiplina od nejzinite kritichari.





Изменето од Messenger - 22.Август.2010 во 04:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 00:18
Нормално дека секој има право на свое верување,но во име на религијата голем бој од верувачите ја негираат и запоставуваат Љубовта,посебно кога е во прашање Љубов со припадник на друго верување од своето,тука иде проблемот.

Религијата е верување,додека Љубовта е постоењесреќа

Споредба не можам да согледам помеѓу двете.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Powerful Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Powerful Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 00:09
Originally posted by fiks fiks напиша:

Пауерфул не е лика и прилика,лика и прилика може да биде и некој кој живее во Австралија,детето е тоа што е и онај кој го зачнал.Прочитај ме наназад и ќе заклучиш од каде мислам дека религијата ја уништува Љубовта.Религијата е наметната во 99% од случаите,посебно во Исламот, Будизмот и Хиндуизмот и се пренесува од татко на син или мајка на ќерка,како сакаш земи го.Ако некој ти наметнува религија биди сигурна дека ќе ја прифатиш,атеизмот или неверувањето во религија е знак на самосавест и размислување,но не негирање и непочитување на верувањата на другите,тоа тогаш е антитеизам,најлошо нешто што постои.


Детето е една посебна личност, која е многу поврзана со родителите, но не е истата.
Не реков дека неверувањето во религија е непочитување, туку реков дека ретки се оние луѓе кои кога пораснале се побуниле против верата или ја смениле верата. Почести се оние кои стануваат атеисти, но тоа е сосема друга приказна. Нивно право во секој случај.
По твоите ставови заклучив дека си атеист.
Затоа тебе ти е сеедно за оние работи кои ти ги набројав во претходните постови.
Немам против атеистите, секој има право на свој живот.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 00:04
Пауерфул не е лика и прилика,лика и прилика може да биде и некој кој живее во Австралија,детето е тоа што е и онај кој го зачнал.

Прочитај ме наназад и ќе заклучиш од каде мислам дека религијата ја уништува Љубовта.

Религијата е наметната во 99% од случаите,посебно во Исламот, Будизмот и Хиндуизмот и се пренесува од татко на син или мајка на ќерка,како сакаш земи го.

Ако некој ти наметнува религија биди сигурна дека ќе ја прифатиш,атеизмот или неверувањето во религија е знак на самосавест и размислување,но не негирање и непочитување на верувањата на другите,тоа тогаш е антитеизам,најлошо нешто што постои.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 00:01
Originally posted by Powerful Powerful напиша:



LiDivio обичај е да се кршеваат децата и религијата се пренесува со генерации. Ако некој не сака да биде религиозен, во секое време може да одлучи да биде атеист.
 
Јас сепак ќе се држам до обратната варијанта. Моето дете нема да го крстам, а ако сака, во секое време може да одлучи да стане христијанин или било што, барем ќе има развиена свест...среќа
Кон врв
Powerful Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Powerful Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 23:55
fiks точно дека детето е лика и прилика на родителите, но тоа е посебна личност.
Од каде заклучи дека религијата е уништувач на љубовта? Јас сум го мислам токму спротивното.
Религијата не е наметната на никој, религијата се пренесува со генерации. Ако некој несака да биде религиозен, во секое време може да одлучи да биде атеист.

LiVidio обичај е да се кршеваат децата и религијата се пренесува со генерации. Ако некој несака да биде религиозен, во секое време може да одлучи да биде атеист.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 23:55
Originally posted by Powerful Powerful напиша:

Messenger тоа е сето точно, во право си и не планирам да му наметнувам на моето дете било што, ниту религија.
Но, нели религијата се пренесува од раѓање, со самото крштевање? Ретки се оние луѓе кои кога пораснале се побуниле против верата или ја смениле верата. Почести се оние кои стануваат атеисти, но тоа е сосема друга приказна. Нивно право во секој случај.
Не е проблем за тоа што ми се обраќаш на „ти“, овде сме за да дискутираме, не да си персираме

fiks шамиите не се само измислици, тие се дел од исламот.
Целта на религијата не е да ги разедини луѓето.
Јас не ја негирам љубовта меѓу луѓето од различна вера, туку само ги прокоментирав можните последици од сето тоа.
Секој има свој живот, јас немам против тоа, а најмалку против љубовта.
 

Не те персирам немај гале,така излезе,тоа најмалку ни требасреќа

Нашите деца сме ние,кога ќе го погледнеш своето дете во очи се гледаш себе си како нов живот,тоа ти овозможила Љубовта,не религијата.

Шамиите во Исламот се измислени само и ради само контрола на сопственоста на изворот на страста,не Љубовта.

Последиците се резултат на ОПСНОСТА  кој ја носи Љубовта на религијата,посебно Исламот,тамо се е опасност од уривање на истиот.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.