IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СУЕВЕРИЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СУЕВЕРИЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
Автор
Порака
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2006 во 11:45
Jas veruvam vo tezata deka sekoj covek na eden ili na drug nacin e religiozen (kako bese ona - homo religiosus). Sueverieto e prevrtena, izopacena i iskarikirana vera. Site nie, morame da priznaeme, sme pomalku sueverni. Sueverieto e del od slabosta covecka, zatoa sto ponekogas ne ja znaeme granicata megu vistinskata vera i sueverieto. Mislam deka se sto e nadvor od vistinskoto bogopoznanie e sueverie.
Кон врв
blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5922
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2006 во 12:01
a koj e toj sto ke kaze sto e vistinska vera a sto e isprevrteno, slaba rabota
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2006 во 12:17
Pa, verojatno, bogovidciteWink, a niv, po delata ke gi prepoznaeme... Pozdrav
Кон врв
blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5922
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2006 во 12:33
Pozdrav i tebe! sekoj individualno cuvstvuva vo sto da veruva
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2006 во 12:38
TAKA E!
Кон врв
blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5922
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2006 во 12:41
sto ne vodi pak do toa - sekoj za sebe moze da si odredi sto e pravilno a sto ne, kon sto da se pridrzuva, kon sto ne !
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2006 во 12:53
Jas, cvrsto veruvam deka na lugeto so iskreno srce i vistinoljubivi nameri, Bog ke najde nacin da im se otkrie, i da im go pokaze praviot pat.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2006 во 10:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

не воопшто тоа НЕ Е СУЕВЕРИЕ, туку ВЕРА ! [/QUOTE]

Amin!

Toj sto VERUVA deka osvetenata voda ima Bozja Sila, ke veruva deka taa ke mu pomogne. Za onoj koj NE VERUVA, toa e samo SUEVERIE.[/QUOTE]


Jas bi rekla deka poveke makata ke te natera da go napravis i toa vo sto bas i ne veruvas, so mislata, nema sto da izgubam ako probam...
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2007 во 17:27

Го поставувам коментаров за да темава не биде избришана како "стара“.

 
Доколку имате нешто конструктивно да кажете, Ве молам продолжете да коментирате на темава. 
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2007 во 00:25
Antoaneta,
Vo koja crkva si ja polozila svojata vera? Vo nekoja lokalna ili opsto zboris? Vo pravoslavna katolicka? ovie pravele 1000 lapsuzi niz ovie 20 veka, od krstonosni vojni, do cistilista, vesterstvo, biznis, koalicija so drzhavata, i sl. Zboram generalno. Tesko tebe ako si ja polozila verata vo crkvata :)
Za da ne bides zavedena od eventualni losi tolkuvaci i praktikuvaci vodaci na crkvata, potrebno e i poznavanje na Biblijata. Taa e dostojna za sigurno i bezbedno da si ja polozis verata vo nea. Bozjiot zbor e verodostoen, a coveckite :)
pozdrav
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2007 во 00:32
Kakva osvetena voda be sto zborite :)) Sto pravele Hristos i apostolite? ste citale li nekogas nov zavet? osvetuvale vodi? se zanimavale so babini devetini? ajde napisete mi eden stih vo biblijata kade toa go pravele ili Hristos ili nekoj od Negovite sledbenici. Ajde, da vidime nesto argumentirano i potvrdeno od Bozjiot Zbor.
Zborot "svet" vo izvorniot jazik (hebrejski) na koj e napisana Biblijata znaci "izdvoen" da izdvois nesto za posevna sveta namena, da posvetis nesto za nesto. No nikade posvetenite raboti nemale nekakva magicna mokj. Ednostavno sakam da kazam deka toa ne e uchenje na Biblijata, ne e uchenje na Hristos i apostolite. Tuku e chovechko / crkovno uchenje, podocna izmisleno za biznis i za nisto drugo.
Bas lani mi dojde edno detence od teoloshki na vrata i me prasha dali sakam da mi ja osvetel doma vodata. a jas mu vikam: koja voda, od lavaboto ili od kupatilo, ili taa od tushot. on mi rece : bilo koja. uste faleshe da mi izvadi cenovnik so posebni ceni za lavabo, kupatilo itn.
do kade kje odat so ova biznisov. za zhal stradaat mnogumina od nivnata lakomost da gradat hoteli niz makedonijava na smetka na neznaenjeto na nasite makedonci-hristijani. procitajte ja Biblijata i vistinata ke ve oslobodi, od sueverija i od zloupotreba na verata izmeshana so crkovni uchenja.
se izvinuvam sto pisuvam na latinica.
pozdrav do site
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 19:00
A toa deka ne treba da se venchash vo prestapna godinaLOLLOLLOLLOLLOLLOLSueverije do besvestWink


Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 19:03
ili videte sega dilema..edna prijatelka ostanuva bremena a svekrvata i e pochinata pred 5 meseci..i sega site ja prashuvaat kako ke go rodi bebeto vo taa kuka....ooo boze moj..pa kade da go rodi...da se razvede ili abortiraConfusedsvashta..demek ne chinelo do godina vo kuka na mrtovec da  ima bebeDeadgadosti nevideni sueverniAngryKakva vrska ima umrenata zena so bebetoAngry
Кон врв
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 19:09
a snaata-trudnata crno ili belo nosi....bog da cuva.......SVASTA....Shocked
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.