IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Ајвар
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ајвар

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
Автор
Порака
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 21:54
јадам лут ајвар,ама многу ретко еве од кога е направен само два пати имам јадено...........после тоа многу имам киселина и ми е тешко


А порано ич не јадев ајвар,ја мачкав рибанката, и потоа цел ајвар го вадев само боја имаше и малку вкус сега сакам па неможам
Кон врв
sweetpoison Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2009
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 434
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweetpoison Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 12:27
ja jadam ajvar. za zal tuka kaj sto sum ima samo kupecki, ama u Mk se davam
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 12:29
ajvar pa uste malku ljut , so kalap sirenje i tooplo domasno lepce pa i nekoj kjebap zgora ...... mmmmmmmmmmmmm ............. голема%20насмевка
Кон врв
sweetpoison Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2009
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 434
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweetpoison Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 12:40
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

ajvar pa uste malku ljut , so kalap sirenje i tooplo domasno lepce pa i nekoj kjebap zgora ...... mmmmmmmmmmmmm ............. голема%20насмевка


i schwepps za da zdrigame poubavo...odnosno poglasno?плазење
намигнување
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 18:08
Povkusno neshto nema , ama i ponehranlivo...vitaminot C koj go sodrzi piperkata so termichka obrabotka nad 60 stepeni skroz se gubi i shto ostanuva od hranlivosta? Nishto...
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 19:06

Епен лут, со сите можни додатоци- таков го сакам ајварот.......
МИР со сите
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 22:27
kaj mene ajvarot se izede
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 16:09
AJVAR I SIRENJE
Кон врв
THEPRINCESS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај THEPRINCESS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2009 во 23:27
obozavam ajvar, posebno koga e topol, pa so sirenje kako ode ... mmmmmmmm
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2009 во 23:31
брррр...морници ме лазат од помислата на печење и лупење пиперки
секоја година додека го правам ајварот си ветувам дека последен ајвар е тоа
ама кога ќе ја извадам последната тегла се премислувамзадоволство
па кога ќе ми текне-ајварче на топол леб,па биено сиренце...ммм...
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2009 во 23:51
Ајвар си е ајвар....за годинава се изеде
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2009 во 19:30
mornici ne samo sto me lazat od pecenje i lupenje,tuku i od litrite maslo vo koe posle se przi
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2009 во 22:13
остај ти маслото ма
денешно време се се сведува на вкус
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 22:46
ме прашаја губитник.......
ај бијонсе1 кажи ни вреди ли ова мака со ајварот????........ух
останува ли нешто корисно во него после толкава преработка ???..........не%20знам


дали остана некој витамин во него???

piperki

Ајварот е традиционален македонски специјалитет без кој не можеме да ја поминеме зимата.

Зборот ајвар потекнува од турскиот збор havyar што во превод значи „солена икра", затоа милуваме да го кажеме и македонски кавијар.Денес на пазарот може да се најде и готов ајвар, но вкусот не може да се спореди со традиционално приготвениот во домашни услови.Навистина работата околу ајварот е напорна, да се испечат, излупат и исчистат од семки сите тие вреќички со пипер. Но, колку имаме корист од тоа што го правиме со години наназад. ?????Пиперките не се воопшто евтини, а сепак ги купуваме повеќе од месото.Едно време се вртеа шпекулации дека во ајварот нема ниту еден витамин.За почеток ќе тргнеме од фактот дека пиперката содржи поголемо количество витамин Ц од портокалот. Од другите витамини се среќаваат витаминот Б, А и бета каротин, а од минералите присутени се калциумот, манган, селен, железо, бакар и калиум.Пиперките се одлични антиоксиданси бидејќи помагаат во варењето на храната и исфрлањето на токсините од организмот. Лутите пиперчиња, а во овој случај лутеницата, се одличен природен афродизијак за во зимските денови.............љубов

И сами знаете дека секогаш е подобро зеленчукот и овошјето да се консумираат свежи, бидејќи при текот на термичката обработка се губи дел од витамините. Но, тоа не значи дека ги нема. Затоа продолжите ја традицијата на правење ајвар и нормално да го комбинирате во секојдневните оброци како додаток во исхраната........големо%20гушкање




Изменето од bijonse1 - 25.Октомври.2009 во 22:46
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,547 секунди.