IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Copyright, заштита, легислатива
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Copyright, заштита, легислатива

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
zlochko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zlochko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Copyright, заштита, легислатива
    Испратена: 04.Септември.2006 во 14:52
Здраво на сите!

Копав малце по форумов, но не успеав никаде да пронајдам информација за тоа каква заштита има во нашата правна легислатива при вакво јавно објавување на фотографии. Би било интересно кога некоја од фотките објавени тука би се појавила на насловна во некој дневен весник, а нејзиниот фотограф не би бил ниту контактиран, ниту пак посочен како автор на истата.

И секако, нешто што е повлечено како прашање: како пред македонските судови авторот би докажал дека тоа е навистина фотографија која тој ја направил?

Поздрав,
Злочко.

Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2006 во 16:04
mnogu lesno ako objavenata fotografija e na negativ,malku potesko ako e digitalen zapis,no i za toa ima resenie,sekoj koj sto profesionalno se bavi so fotografija nikogas ne objavuva fotografija so exif,go cuva kako original,i ako dojde do nekoj problem lesno moze da dokaze kade i kako e slikana fotografijata
Кон врв
valentina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај valentina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2006 во 16:51

А оној кој што аматерски се бави со сликање со дигиталец како да се заштити? Какви слики да објавува? За аматери и фото-почетници објаснување треба, професионалците си знаат

Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2006 во 18:15
dajboze da gi objavat negde!
 
... pa posle ke se tuzime
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 02:16
valentina istoto vazi i za amaterite 
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 09:58


Eve eden tutorijal so koj ke moze da go editirate EXIF-ot na vasite fotografii pred da gi objavite. Postapkata e mnogu ednostavna i lesna.

Za editiranje na EXIF-ot poglednete go vtoriot del od tutorijalot.

http://www.thelightsright.com/tutorials/WatermarkingYourImagesForTheWeb.pdf
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2006 во 16:52
Темава ќе биде избришана во текот на следните 24ч.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2007 во 14:54
не би требало да се брише темава, сепак е интересна, иако има малку коментари, а и може да се дополни со некое искуство. посебно за нас аматерите.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2007 во 15:15
Ova e interesno

Se otvara pretstavnistvo vo makedonija za legalizacija :D

http://cc.org.mk/index.php?option=com_docman&Itemid=32

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2007 во 15:42

Злочко и Валентина,

Веснициве немаат професионални фоторепортери кои знаат да си ја завршат работата, па од тука ќе крадат фотографии и ќе ги објавуваат на насловна страна? Ма дајте луѓе да бидеме реални.
И ако краде некој фотографии ќе краде некој што е ситна риба а не куќи кои си плаќаат професионалци за таа работа. Така да дека ќе видите фотографии на насловна страна од весник украдена од тука... Мислам дека тоа може да си го сонувамеSleepySleepySleepy LOL.
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2007 во 16:46
aleksandar. tuka ima dosta kreativni fotografii... mnogu e ednostavno da se iskoristat tie fotografii da se prerabotat i ajt na korica od kniga...

Imeno za koricive po gradov pod naslovite na prevodite na svedskite kigi ne retko srekjavam poznati fotografii (koi sto sum gi primetil po netov)....

Pojma neam dali se iskoriteni ko stock ili dali imaat takva dozvola...Cisto mene mi e somnitelno...

Ama ako krade nekoj...vajda ne e tolku glup od nas da krade....


Изменето од moz pos - 14.Јуни.2007 во 16:46
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2007 во 16:58

Така де. Па плус ќе стави на насловна?!LOL

Неверувам дека некој  официјален весник ќе направи такво нешто.
А ако на некого му украдат, па тој треба да  е поносен со тоа.Wink
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2007 во 17:41
Ne veruvam deka makedonski izdavaci bi ukrale fotka od makedonski fotograf, ama ako izdanieto e za lokalen pazar, a im treba stranska fotka, ne veruvam deka nema da ja zemat ako bas taa im treba.
Za ovaa tema e malku neblagodarno da zborime deka:
Neka dignat dva prsta tie sto imaat doma licenciran softver, tie sto plakjaat muzika, filmovi, itn, itn...
Jas ke vi raskazam sega edna prikaska po povod temava:

Koga go rabotev dokumentarecot za ZDF, doagja na kraj od montazata producentot od Berlin i ja gleda finalnata verzija. Gleda covekot, zavrsuva filmot, i prvo prasanje: Sho muzika koristevte vo scenite so tehno zurkite? Mie go gleame, i se cudime "sho mu e na choekov!!!". Od kaj ke znaes sto e sto na edno glupo UPtzA UPtzA sto e snimeno so kamerata na samata zurka (izvinete ama jas poprvo slusam narodna muzika odkolku tehno). Covekot si kaza "Vadi ova, stavi toa sto sakas, napisi avtor, pesna, izdanie i kolku sekundi e koristena, daj spisok i jas se ke sredam, stavajte sto sakate ja sve toa ke go reguliram preku germanska agencija". Posle si imavme sloboda da si redime Klesh, Mesh - Ramons, Mamons imase i tehno na edna scena LOL.
Covekot ni kaza vistinska slucka od negov prijatel. Se snima mjuzikl TV film vo Berlin koj moralo da ima muzika za da se napravi koreografija pred snimanje. Se odbira kompozitor, covekot pravi muzika,se pravi koreografija, se snima i posle normalno se krsat kopja vo montaza. Vo montaza reziserot i kompozitorot tolku se spukale sto kompozitorot e izbrkan od proektot. Vikaat nov kompozitor da napravi nova muzika koja ke bide sega vo sklad so koreografijata koja e veka snimena, a nema da lici na onaa originalnata. Na spicata go pisuva vtoriot kompozitor. Prviot kompozitor mudro kjuti do premiera. Bidejki site avtorski prava na premiera i distribucija na film mora da se regulirani, prviov fraer i podnesuva tuzba, koja ja dobiva so odlicen finansiski nadomestok.
Pricinata e "Na koja muzika bese pravena koreografijata? Na sto igraa baletanite? Zasto ne napravevte nova koreografija i novo snimanje?"
Covekot spored nivnite zakoni za zastita na avtorskite prava si dobil na sud.
Tolku od mene, mislam deka prikaznava se kazuva

P.S. Od albumot koj go izdadovme "D'Daltons - De Luxe" po edna godina od ZAMP mi stigna ferman na 20 strani na koi pisuvase deka od tantiemi mi se uplateni celi 6 denari ClapClapClapClapClapClap
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2007 во 19:27
Дури 6 (шест)? Бреј, некои луѓе цел живот со една песна тераат. Ама не кај нас.
Инаку, колку што знам, за да се испечати една слика треба да има одредена големина за одреден формат (можеби грешам). И ако некому е страв да не му ја украдат сликата, нека става фотки од 300-400 кила и готова работа. Со толкава големина мислам дека не може голем формат да се печати.
Инаку, што се однесува до авторско право, еден тип за сликите во својата книга се јавуваше низ цел свет за да ги бара тие кои ги имаат авторките права (од фотографи до музеи) за да не си има проблеми после издавањето. Зашто може да се деси исто како од приказната Dalton што ја кажа.

Поздрав
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.