IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - DEJA VU
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DEJA VU

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9101112>
Автор
Порака
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 23:06


Одлично толкување dejanpp...
На претходните страници и јас зборував нешто малку околу ваквото објаснување на психолозите на овој феномен...
Но не би се сложил со тебе дека ова е психичка "болест", ниту пак тука би ја вмешувал "екстра интелегенцијата"... Тоа едноставно се случува кај сите луѓе.... Јас би го нарекол тоа случајна грешка на мозокот... (грешка во матриксот ) при "електронскиот" пренос на податоци...
Меѓутоа сепак и ова толкување не дава соодветно објаснување на некои чудни дежеву-а.... Како на пример, двојното дежаву... како што кажав и погоре... (значи она кога им се случува на двајца истовремено, во иста ситуација)... и предвидувачко дежаву...
Па така ... се уште не сум сигурен.... и единствено објаснување ми останува релативноста на времето....





Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 15:33
Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 12:46
да се надоврзам на тоа што го рече јул бринер,според д-р стивен хокинг, покрај реалното, постои и имагинарно време, без почеток и крај
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
DarlinG Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*Lara*Croft*

Регистриран: 09.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1621
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DarlinG Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 13:58
bas mi se sluci pred nekoj den.
a sosema sum sigurna deka nesto takvo sonuvav
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:35
sekoj nov den e ist kako i vcera,zavcera.....
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
angi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 17:48
I mene mi se ima sluceno toa,naprimer koga razgovaram so nekogo i pred vreme znam sto ke rece.
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2008 во 07:06
se sekjaam pred nekoe vreme brat mi trebase da stavi nekoi sliki na mob i i prvo trebase da instalira nekoj si program i jas go instaliruvav i uboo se sekjaam deka go sonuvav se isto ama skroz duri i boite na programot so go instalirav bea isti samo so togas vo sonot stoev a zenskata na bra mi go instalirase toa e a vo jave jas i mu rekov na brat mi deka ja znam taa situacia i use 3 4 pati mi se ima sluceno
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 17:05
Има луге коjа постоjана состоjба на животот е Дежа Ву. Jас сум една од нив.


Изменето од pagane - 25.Ноември.2008 во 17:06
Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 20:40
Sto e spored vas Deza Vu?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 20:46
DEJA VU

se cita dezha vi
 e cusvstvo na vekje videno poznato
se javuva kako mig trae kratko i voglavnom nemozeme da se setime kage ova isto ni se slucilo
e psihicka sostojba no srekja so e momentalna inaku da se javuva dolgo kje mislime deka sma taman za pregled
голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 20:47
аплаузbravo petka anakin4eнамигнување
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 22:40
deja vu
чувство дека тоа што сега ви се случува
сте го доживеале претходно
тоа е реално психичко доживување
и се смета дека тоа се случува
ако сте имале исто или слично доживување
во претходниот живот
и ако сте го доживеале ова
значи дека го поседувате
најосновното психичко познавање
ШЕСТОТО СЕТИЛО
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Sho-Sana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2944
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sho-Sana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 00:20

Déjà vu (paramnesia, promnesia)... hm, se sekavam deka bese nesto so matricataплазење... uf, Matrix e odlicen film!!!голема%20насмевка


p.s. Se soglasuvam so Anakin i mojata srcka Litium, da ne se povtoruvame!среќа ... големо%20гушкањеголемо%20гушкање... za dvajcata po edna!

Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 00:37
Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

Sto e spored vas Deza Vu?
 
... Deza vu ili правилно напишано .Deja vu....на француски значи  веке видено.....моменти кои имаме чуство дека веке сме ги преживеале ,места дека веке сме ги виделе ,иако знаеме дека прв пат поминуваме од тука.....
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 01:59

Znaci "veke videno" . Pojavata koja se podrazbira pod toj poim se sliciva koga dozivuvame nesto sto mislime deka se povtoruva. Toj moment trae epten kratko.

Nekoi veruvaat deka toa e posledica od sonot. Deka nesto sto sme sonuvale, ni se slucuva vo realniot zivot.

Drugi pak, deka toa se ostanati sekavanja od predhodniot zivot, sekavanja sto se slucile na isto mesto.

Ima i drugo mislenje koe se bazira na modelot hologram. Kaj hologramot sekoja tocka na slikata sodrzi podatici potrebni da se rekonstruira celina. A sekavanjata vo mozokot se pothranuvaat kako hologram, taka da sekoj del od memorijata sodrzi setila i emocionalni podatoci za da se prisetime na toa iskustvo. Sekoj detal, na primer necij glas ili miris na kosa, e dovolen da pottikne sekavanje na Deja Vu pojava.

Vo sekoj slucaj moze da pottikne silni emocii povrzani nesto so nasata psiha, koj nie ne mozeme tocno da si go objasnime.

Deja Vu
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9101112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.