IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - DEJA VU
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DEJA VU

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
Автор
Порака Обратен редослед
BIBI_G_3 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 21.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2372
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BIBI_G_3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: DEJA VU
    Испратена: 04.Јули.2014 во 09:23
Многу време помина од последното.. дури и ми фали понекогаш тоа чувство
НЕПОПРАВЛИВ ОПТИМИСТ
Кон врв
д4б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Lord OFF the topic

Регистриран: 31.Јули.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2014 во 01:02
?
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2014 во 01:01

Денес имав едно.
Блиц, ама беше многу впечатливо.

Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 21:57


Уште една чудна работа во врска со Дежаву-то ми е тоа што обично ми се случува во "серии"....
На пример, долго време сум немал доживеано Дежаву... месеци или години... и одеднаш, за неколку дена, неколку пати...
... како што ми е тоа случај деновиве ...
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 20:42
daзбунетост
Кон врв
Rebelde Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Декември.2009
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rebelde Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 21:10
Dejà Vu vo Makedonija e butkanjeto i gužvanjeto pred šalteri ama bilo kade za bilo kakva administrativna ili trivijalna rabota t.e. potreba.

Ama najstaroto Dejà Vu, barem ovdeka e TRANZICIJATA. Taa ni e kako žvaka zalepena za cevla i toa vo leto.
Живот ли е, па да го опишеш!?
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 01:13
1...2...3...
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 18:20
Вчера доживеав едно свесно дежа-ву. Имено пред некое време додека се возев во кола, точно покрај едно поле, свиреше една песна на радио од Лили Ален.
Вчера истата работа. Во исто време, на исто место и истата песна.
Си реков аман бе! Што вака? Што е глупо да ти се повторуваат вакви моменти, безначајаниплазење
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 18:01
Originally posted by topsy1 topsy1 напиша:

a dali toa de javu e normalna rabota dali e ok da se deshava oti mene chesto mi se deshava..?



Го цитирам парапсихологот Вилијам Хјуит:

Originally posted by Lithium Lithium напиша:

deja vu
чувство дека тоа што сега ви се случува
сте го доживеале претходно
тоа е реално психичко доживување
и се смета дека тоа се случува
ако сте имале исто или слично доживување
во претходниот живот
и ако сте го доживеале ова
значи дека го поседувате
најосновното психичко познавање
ШЕСТОТО СЕТИЛО


И мене често ми се случува, што знам, јас не се плашам. Го сметам како нормална работа бидејќи и на повеќето од луѓето им се случува, не сум само на мене.
Можеби е понекогаш непријатно и застрашувачки за некого ако се случува постојано
, ама тоа е...


You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 14:29
DEJA VU e nasata dusa..cista energija sozdadena od svetlost!
Dusata patuva i e bezvremenska...
DEJA VU e nase potsetuvanje za toa...deka sme gosti vo nasite tela
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
topsy1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsy1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 03:28
a dali toa de javu e normalna rabota dali e ok da se deshava oti mene chesto mi se deshava..?
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2009 во 12:37
смеење Dobar zaklucok.
 
Кон врв
IdiBegaj Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IdiBegaj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 16:57

skoro sekoe utro pred ogledalo mi se slucuva to DEJAVUголема%20насмевка

смеење
Zivi bili pa videli,.......
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 01:59

Znaci "veke videno" . Pojavata koja se podrazbira pod toj poim se sliciva koga dozivuvame nesto sto mislime deka se povtoruva. Toj moment trae epten kratko.

Nekoi veruvaat deka toa e posledica od sonot. Deka nesto sto sme sonuvale, ni se slucuva vo realniot zivot.

Drugi pak, deka toa se ostanati sekavanja od predhodniot zivot, sekavanja sto se slucile na isto mesto.

Ima i drugo mislenje koe se bazira na modelot hologram. Kaj hologramot sekoja tocka na slikata sodrzi podatici potrebni da se rekonstruira celina. A sekavanjata vo mozokot se pothranuvaat kako hologram, taka da sekoj del od memorijata sodrzi setila i emocionalni podatoci za da se prisetime na toa iskustvo. Sekoj detal, na primer necij glas ili miris na kosa, e dovolen da pottikne sekavanje na Deja Vu pojava.

Vo sekoj slucaj moze da pottikne silni emocii povrzani nesto so nasata psiha, koj nie ne mozeme tocno da si go objasnime.

Deja Vu
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.