IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Домакински работи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Домакински работи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2006 во 09:28
многу сакам да везам гоблени и да хекламLOLLOLLOL
шала на страна:во принцип ништо не ми е тешко дома да работам, многу си ја сакам домата и затоа и другите ми ја сакаатSmile. најмногу сакам да готвам, да си ги одгледувам цвеќињата, не ми пречи миење садови, пеглање... она што ми пречи е немањето време поради работата, па знае да ми се насобере се.....
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2006 во 09:41
Сакам да ми е дома средено и не ме мрзи да средувам... најмногу мразам што откако ќе средам некој друг ќе ми растури... не сакам да пеглам, но го правам тоа само кога морам и исклучиво за две-три работи, еднаш неделно.
Е единствено, масата на којашто учам ја средувам еднаш до два пати годишно
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2006 во 18:44

Originally posted by влечка влечка напиша:



Originally posted by beleg beleg напиша:

Mrazam da miam sadovi..a i vo denesno vreme koga ima mashini[IMG]http://www.forum.idividi.com.mk/smileys/smiley5.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Confused" />nesakam da postilam alishta da se sushat-i za toa ima mashini,mrazam da chistam ladilnici...e deneshnive i nemora da se chistat so saati....mnogu e ubav 21 vek
A koj te lazel deka ne se cisti ladilnik...Ne se stvaraat mrazovi kako kaj starite ama sepak se prebrisuva odvreme navreme... pogotovo kade sto e gumata... najmnogu prasina i gjubre se zbira tuka....Se sto se zapostavuva, mu treba poveke vreme za cistenje...

Ne fakaat mraz voopsto novite frizideri, a normalno e deka mora da se prebrishi, ti kako napravi kako da ja menuvame oblekata ama ne izbanjati:))..... no da se "borish" so "santa led" na onie frizideri kaj koi komorata znaeshe da fati tolku mraz sto i ne se otvarashe e ova go nema odamno e minato .Inace friziderot mi e vgraden taka da nemam problem so gumata , no ako redovno se prebrishuva togash nema da ima prav na nea. Go prebrishuvam friziderot kako i mikrovalnata so Bref koj sodrzi jabolkov ocet koj e namenet za niv i sum zadovolna zosto sekoja mirizba ja otstranuva kolku i da e ubavo spakuvana i cuvana hranata sepak mirizba moze da se pojavi, osobeno vo mikrovalnata vo koja ja prigotviuvam hranata poradi brziot nacin na zivot i ova moe tempo.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
DEJAN Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DEJAN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2006 во 18:52
vi bas nemate sta da radite kada pricate o friziderima i goblenima?LOL
dejan
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2006 во 19:13
Originally posted by maja maja напиша:


Originally posted by влечка влечка напиша:



Originally posted by beleg beleg напиша:

Mrazam da miam sadovi..a i vo denesno vreme koga ima mashini[IMG]http://www.forum.idividi.com.mk/smileys/smiley5.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Confused" />nesakam da postilam alishta da se sushat-i za toa ima mashini,mrazam da chistam ladilnici...e deneshnive i nemora da se chistat so saati....mnogu e ubav 21 vek
A koj te lazel deka ne se cisti ladilnik...Ne se stvaraat mrazovi kako kaj starite ama sepak se prebrisuva odvreme navreme... pogotovo kade sto e gumata... najmnogu prasina i gjubre se zbira tuka....Se sto se zapostavuva, mu treba poveke vreme za cistenje...

Ne fakaat mraz voopsto novite frizideri, a normalno e deka mora da se prebrishi, ti kako napravi kako da ja menuvame oblekata ama ne izbanjati:))..... no da se "borish" so "santa led" na onie frizideri kaj koi komorata znaeshe da fati tolku mraz sto i ne se otvarashe e ova go nema odamno e minato .Inace friziderot mi e vgraden taka da nemam problem so gumata , no ako redovno se prebrishuva togash nema da ima prav na nea. Go prebrishuvam friziderot kako i mikrovalnata so Bref koj sodrzi jabolkov ocet koj e namenet za niv i sum zadovolna zosto sekoja mirizba ja otstranuva kolku i da e ubavo spakuvana i cuvana hranata sepak mirizba moze da se pojavi, osobeno vo mikrovalnata vo koja ja prigotviuvam hranata poradi brziot nacin na zivot i ova moe tempo.


LOLМојот е и антибактериски и воопшто не фаќа миризба....

А старите нормално фаќаа мразишта ако ги оставиш со месеци...

А и немора да купуваш Бреф добро се чисти со млака вода и лимон исцеден или алкохолен оцет во водата...

А ти Белег си? Што толку те засегна, па почна да ми објаснуваш како го чистиш фрижидерот...LOL
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2006 во 20:23


Da beleg sum :))
Ti napravi so tvojot post koj zvuceshe grubo kako da na nash*te frizideri, osobeno na beleg imaat pajazini :)))))A zosto da ne kupuvam bref koga e napraven od isto , za da zashparam ili so toa ke sum podobra domakinka

Изменето од maja - 10.Ноември.2006 во 20:27
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
vesni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 00:58

Јас сум дома со две мали ѓаволчиња на кои им е најинтересно да си играат кога сите играчки се средени..и одеднаш хаос...играчки на сите страни....па му се пријало на едното бисквити на другото му се пие млеко, ова она...ја трчам на пет страни не знам што попрво да праам...таман едно сум средила друго е растурено....у мешу време пуштам машина за перење, за сушење.. па ручек.....знаат тие што се со деца по дома...и доаѓа маж ми од работа и ми вика „ ти што праиш по цел ден факаш ли нешто“... па кај го има ова...

Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 10:24
Domot ke ja izgubi toplinata ako vo nego se e preterano uredno, sekoj vo nego treba da se custvuva udobno.Ni najmalku ne bi mi precelo koga kaj mojata prijatelka bi naishla na kup igrachki nasekade, naprotiv bi poigrala i jas so niv so nejzinoto dete.

Rabotite koi se kupeni vo stanot se nameneti da ni sluzat tie nam, a ne nie na niv, taka sto foteljata ke e moj robot, a ne jas nejzin.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2007 во 00:22
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

[QUOTE=beleg]Sakam stvarno da peglamLOLama sadovi nesakam da vidamAngry


Исто и јас - немам место во кујната за машина за садови, ама следниот пат кога ќе се селам обавезно ќе гледам да има. Последните цимерки што ги имав ме научија да мијам со ракавици и сега мразам малку помалку ха ха.

Пеглање обожавам. Што не значи дека го правам премногу... Ја пеглам облеката за работа задолжително, ама разни други маички, фармерки, постелина - не.

За маж ми дури не можам да кажам "помага," затоа што доста често работи по дома повеќе и подобро од мене. Благодарна сум на свекрва ми што го има воспитано да не мисли дека пуштањето правосмукалка не го прави помалку маж.

Понекогаш се чудам колку работа има низ дома. Живееме сами и подзачистуваме преку викенд, ама некако за 2 дена кујната повторно станува за чистење а дневната е полна со прашина.

Навистина не е фер жените да носат на свој грб 90% од домаќинството. Таквата поделба на трудот е ОК ако мажот е единствениот што работи, ама во ситуација кога и двајцата работат на полно работно време, навистина не е во ред. И не ми е ни јасно како не им е срам на некои мажи да си седат на фотеља со весник во рака а жената претепана од работа да готви, пере, чисти, гледа деца итн сосема сама.

Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2007 во 18:34
Se e do organizacijata,redot i disciplinata.
Ako majkite koi imaat mali deca dodeka se uste mali gi naucat
da si gi vrakaat rabotite na mesto od kade sto gi zemale-toa ke go pravat
zasekogas-bilo  so igrackite,bilo so oblekata koja ja soblekuvaat...itn.
Nemozeme,a i za mene e malku neprijatno da go ostavime soprugot da se muva po kujna i da gotvi,ama moze treba da se podelat obvrskite,pa toj
bi odel po nabavki.Ili bi odele dvajcata ednas vo nedelata,ili pak koga decata ke porasnat da go pravat toa.
Licno mene nikogas ne mi prestavuvalo OBVRSKA grizata okolu domot i
decata.Samo so dobra organizacija(uste ednas potenciram) zenata nema da se cuvsvuva deka "se e na nejziniot grb".
 

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2007 во 00:38
Мамма, треба организација и дисциплина, се согласувам, ама не сакам само јас да бидам дисциплинирана. Сум се омажила за да споделувам се во животот со некој, а во тоа се се вклучени и обврските по дома.

Ни малку не ми е непријатно да готви во кујна. Зошто би ми било? На него му е попријатно да готви, мене ми е попријатно да плаќам сметки и средувам документи.  Скоро се правиме заедно, освен ако некој не е премногу изморен. Купуваме заедно, ако тој чисти кујна јас чистам WC, ако тој пере јас пеглам. На тој начин не само што се завршува работата заедно, туку е и поинтересно.

Кај вас сигурно си го имате фатено редот штом не се чувствуваш преморена. Но, има многу жени што на почетокот од бракот работат се низ дома за да се истакнат како добри домаќинки и не им претставува терет, а стануваат преморени кога ќе се појават деца и обврските се зголемуваат. И доаѓа до ситуација заради која е и поставена темата -  "dobro se prašuvam sekoj den dali ima kraj na rabotata vo kućata veće mi  e zdosadeno pa pravosmukalka pa džogerot ma krpata pa peglanje pa perenje aman i ušte edno malečko kako moeto pa eden krug i isto kako cunami da pominal vo kućata"




Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2007 во 16:08
isto i kaj mene kako kaj Miriam  rabotite gi pravime zaedno.ama ni malku ne se srami mojot maz da kaze deka denes gotvel gi sprostral alistata itn..moze zatoa sto rastel vo poinakva sredina vo koja jas ziveev i na ova gledam sosem poinaku kako najnormalna rabota i ne i davame pregolemo znacenje,, ednostavno funkcionirame kako eden da sme.
 
od koga dojde sin mi na svet da ne bese toj (kako sto ima mazi, ne se pomestuva navecer od lezajot)prvite 4 meseci bidejki mu go davase nokniot obrog, na adaptirano mleko e maliot, jas preku denta ke bev "mrtva " i ne ke mozev toj den da go obavam ostanato.i ne samo ova tuku celosnoto negovo uzivanje e tokmu grizata okolu maliot.
 
 
 
 
 
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
ASTRIX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
OBSESSIVE DREAMS

Регистриран: 18.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ASTRIX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2007 во 23:34
хм, за ова морам да си кажам дека сум мрзлив...не сум ни по готвење, пре би седел гладен. а ни по чистење. работам цел ден и немам сила да се замарам ич
Кон врв
polikarp Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polikarp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 01:00
Moe mislenje e deka za  domakinskite  raboti ne treba da se gleda koj e maz a koj zena vo kukjata.Eve jas uzivam koga gotvam vo kujnata, no cesto vlkucuvam i masina za alista i gledame da ima eden balans vo rabotata. Nema nisto loso vo toa mazite da gi izvrsuvaat domakinskite dolznosti a uste pomalku da se sramat i da priznaat deka rabotat i domakinski raboti.
Подобро да ме мразат заради тоа што сум, отколку да ме сакаат заради тоа што не сум.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.