IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Мешање во бракот од страна на родителите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мешање во бракот од страна на родителите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 23:50
razvod
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Blue Magic Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 94
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Magic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 23:57
Ами ако му речи мајка му да не ти дава развод... Кај ќе ти е крајот тогаш
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 01:10
Не можам да се пожалам на мешање од ниедна страна, можеби затоа што физички сме далеку и од едните и другите родители а и како тип на луѓе свекорот и свекрвата не се баш многу заинтересирани за мене.
Нивниот игнорантски однос што од една страна е добар, нит ги прашувам нит ме прашуваат, од др.страна ги прави да бидат и тотално нечуствителни спрема мене.
Се потешко ги толерирам, особено свекрвата која нема никакво разбирање за разликите помеѓу луѓето на национална, верска, јазична, гастрономска, професионала основа. Решена сум моите деца да научат македонски, зошто секако и пола македонци во суштина ќе бидат и никој не може да ми каже како да зборувам во сопствениот дом. Секако дека прво треба да го научат јазикот во средината која живеат, но напоредно од извесна возраст може да се отпочне со зборување на мојот мајчин јазик.
Како што рече една членка, децата се бистри, брзо учат и не мешаат како што мислат некои.
Среќа што и едните и другите родители се физички доста далеку од нас, и среќна сум поради ова.
Да не звучам себично, но никој не ми недостига од проста причина што животот ми е исполнет, имам сопствени обврски и пофино ми е кога ќе разменам муабет на телефон.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 01:37
Во принцип не дозволувам мешање од родителите, миту моите ниту неговите, иако некогаш ги пуштам да си кажат, да им биде ќефот... И самите знаат дека нема да биде така како што тие мислат, туку така како ние ќе се договориме и како нам ни одговара. Нема ни многу шанси за мешање, од далеку по телефон или на компјутер, толку и стигнуваат да кажат. И тоа секој сам си го средува: јас со моите, маж ми со неговите, така е најбезболно и никој не се лути... Како ќе си се поставиш, така ќе се однесуваат со тебе. Се разбира, освен ако не се работи за ептен тврди глави...
А за мајчиниот јазик... нема потреба од паника. Децата се сунѓери, примаат се и учат подобро од постарите. Прво мајчиниот јазик, ако си во странство (може и обратно, важно е да се почне на околу 2-3 години, тогаш се спремни). Никој нема право да ми наложи како јас ќе зборувам дома со моето дете, па било тоа да е мајка ми или мајка му!..
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 14:41
Originally posted by vesni vesni напиша:

Originally posted by natalija natalija напиша:



Мое мислење кога секој ќе си ги среди односите дома, како и даде до знаење на родителите да не се мешаат, ќе има мир во ќуката..
До оној момент додека се остава се на случајност ќе има слобода било кој да каже се нешто и да додаде и кавга да создаде.
Кога мажот/жената ќе си направат моабет со родителите и јасно и гласно дадат на знаење да си седат на страна и да не матат вода да не биде бистра ќе ги има сите несогласувања мешање во ручеци како и во воспитување на децата..

Иначе нема правило кој повеќе се меша од страна на невестата или младоженецот, оправило е кој само како си ај наредил водата каде да тече.
Хе колку е ова добро кажано АМА НЕ Е ТАКА!!!
И ние мислевме дека кога ке им кажеме вака и вака не ни се мешајте, така и ке биде...уствари родителиве не разбираат дека тоа што они мислат дека е добро можеби за нас не е....кога и да зазбориме на оваа тема секогаш ни викаат дека уствари они не советуваат а не дека ни се мешаат...



Според мене Наталија си е во право. Ако вие со сопругот сте си донеле решение и стоите зад него, што ви е гајле што зборуваат родителите? Ќе зборуваат, ќе видат дека сте одлучни, ќе престанат.





Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 14:32

Podobro i za mladi i za stari mladite da se nastrana. Ne da se mnogu daleku, ama dovolno da mozis za nekoj saat so kola da gi vidis. Za site e najdobro,

Barem vo mojata familija ima i ne mi e jasno kako moze taka. Ni edniot ni drugiot na rabota i skluchuvaat brakзбунетост. I posle.... Za eden kondom treba na svekor mi ili svekrva mi da im se molam, ili za edna vloshka... збунетост Pa posle se zalime zosto ni se mesale vo brakot... Pa ke se mesaat... koga na drug mu gi trosis parite. 
 
Ima mnogu vakvi sluchai vo Makedonija, znachi nisto ne izmisluvam, ama ne mozam da gi razberam. Eve na primer edna drugarka moja obratno. Taa vikase deka ako ne najdel barem edniot rabota nema brak. Za sreka i dvajcata se vrabotija i sega se vo brak.
 
 
 
 
Прилепчанка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.