IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Мешање во бракот од страна на родителите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мешање во бракот од страна на родителите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2006 во 22:11
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

jas mislev samo kaj nas ima takvi raboti ovie ovdeka bile beter od nas so tralala ti rekov mi reče
 
 
Sekade kade sto mazot nema da sfati deka zenata e negoviot zivot se slucuvaat vakvi raboti,ama ti ne se nerviraj so godinite se ke si dojde na svoe mesto
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 16:50
Originally posted by beleg beleg напиша:

 
Sekade kade sto mazot nema da sfati deka zenata e negoviot zivot se slucuvaat vakvi raboti,ama ti ne se nerviraj so godinite se ke si dojde na svoe mesto


Mazot duri otkako ke se ozeni uviduva deka majka mu ne cini, deka sestra mu ne cini...

Mene nikoj ne mi se mesa ni moite ni negovite. Super se sl*gam so negovite, pogotovo so majka mu iako nikogas mamo ne sum i rekla, a ona mene me vika "dete".  Obavezno koga i da se javime mora so mene da se cue, ako vo toj moment spijam ili ne sum doma, se javuva drugiot den i me prasuva da mi zgresila nesto pa nejkam da se cujam ili prasuva da ne sme se skarale pa zatoa nesakam nea da ja cujam itn. Maz mi zraci so ljubov, dosta e sentimentalen, ne se srami cuvstvata da si gi pokaze, a toa e pred se zatoa sto e taka izrasnet i za tie negovi osobini sum i blagodarna na svekrva mi.Zolva nemam ama imam jatrva so koja isto super se sl*game. Ama imam snaa koja se pravi deka e p**ka ipol a nevredi ni pola.

Svekrva mi stalno vika: Zena zali pola godina (pa pomalce ja bi rekla) a majka cel zivot. Samo edna e majkata dodeka za zeni - kolku sakas.



Изменето од влечка - 25.Август.2006 во 16:58
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 17:03
Originally posted by влечка влечка напиша:



Originally posted by beleg beleg напиша:


Sekade kade sto mazot nema da sfati deka zenata e negoviot zivot se slucuvaat vakvi raboti,ama ti ne se nerviraj so godinite se ke si dojde na svoe mesto
Mazot duri otkako ke se ozeni uviduva deka majka mu ne cini, deka sestra mu ne cini... .
Jas ova ne te svativ i ne mi e jasno zosto da uvidi deka majka mu, sestra mu ne cini, zarem treba nesto vakvo da se uvidi, taa mu e majka da.Nego mestoto mu e pokraj zenata i decata, no ne znaci da ja zaboravi majkata ili pak da pagja pod nejzino vlijanie i da si predizvikuva nesoglasuvanje so soprugata.Tolerancija, pocituvanje i sekoj so svoj zivot ke funkcioniraat najdobro.

[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 17:06
Originally posted by влечка влечка напиша:



Ama imam snaa koja se pravi deka e p**ka ipol a nevredi ni pola.
Kakva i da e tvojata snaa, mislam deka nema potreba od vakvi izjavi, taa e sopruga na tvojot brat, kolku tebe ti se dopagja ili ne, izborot bil negov.So ova veke ti navleguvash vo zivotot na tvojot brat.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 17:13
Originally posted by maja maja напиша:

Originally posted by влечка влечка напиша:



Originally posted by beleg beleg напиша:


Sekade kade sto mazot nema da sfati deka zenata e negoviot zivot se slucuvaat vakvi raboti,ama ti ne se nerviraj so godinite se ke si dojde na svoe mesto
Mazot duri otkako ke se ozeni uviduva deka majka mu ne cini, deka sestra mu ne cini... .
Jas ova ne te svativ i ne mi e jasno zosto da uvidi deka majka mu, sestra mu ne cini, zarem treba nesto vakvo da se uvidi, taa mu e majka da.Nego mestoto mu e pokraj zenata i decata, no ne znaci da ja zaboravi majkata ili pak da pagja pod nejzino vlijanie i da si predizvikuva nesoglasuvanje so soprugata.Tolerancija, pocituvanje i sekoj so svoj zivot ke funkcioniraat najdobro.



Toa e ironicno kazano... Za toa deka na mazot zenata mu e NEGOVIOT ZIVOT.

A toa za snaa mi e bas taka... i samo sakav da kazam deka ni snaite ne se bas SVETICI... i tie premnogu pametni se pravat i rckaat kaj sto ne treba i se mesaat vo familijarni raboti.

I na kraj ne sudam i ne zazemam stav koga mi e poznata samo ednata prikaska.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 17:36


Toa e ironicno kazano... Za toa deka na mazot zenata mu e NEGOVIOT ZIVOT.

 

Moj stav e deka mazot i zenata si se se vo zivotot,tie si se potkrepa i uteha i vo dobri i vo loshi momenti,pred bog tie sklopile brak dvajcata ,se zavetile na vechen brachen zivot....e sega kade e ulogata na roditelite....sramota e vo 21 vek da se razgovara za moi i negovi,roditelite imale uloga gi porasnale,vospitale,osamostoile svoite deca i toa tuka zavrsuva....netreba mazot da trgnuva od toa taa mi e majka ke me zali cel zivottuku od devizata zenata mi e potkrepa za cel zivot,taa e majka na moite deca.Tesko na taa zena sto ke ostane vdovica i ke mora solzite vo ocite na decata da gi gleda...skraja da e.....

 
Vo zaednica na bracni drugari nikoj netreba da se mesa,ni moite,ni negovite,pocituvanje treba da ima i e odraz na vospituvanje lichno na chovekot,no sekoe drugo stavanje na prvo mesto majka pa se ostanato e bolna rabota.Roditelite kako e red treba prvi da go napushtat ovoj svet,decata ke zaminat koga ke se osamostojat kako sto e red i ostanuvame TOJ I JAS SAMI SEGA I VO STAROSTA DA SI BIDEME NADEZ I UTEHA ZASEKOGASH,a za roditelite dolzno pocituvanje sto ne porasnale
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 17:53
Edna rabota ke kazam... toa e se vo red AMA... stalno postoi toa AMA... realnosta e druga...

Vaka koga ke procitam, mi doaga nesto preidealizirano itn.

Realnosta, draga moja, e druga... I ne sekogas roditelite se tie sto se mesaat.
Ne sakam da globaliziram.

Vo denesno vreme e sve izmesano. Roditelite sepak se pogrizile stambenoto prasanje da im go resat na poveke "mladi parovi" za sto nikogas ni edno fala nemaat slusnato, pa uste i se etiketirani kako "mesaci" vo brakovi. Roditelite se prvi koi ke ti pomognat vo bilo kakvi "gomna" (pogotovo finansiski) da se naogas.

Site si imae losi i dobri denovi i samo so komunikacija preckite mozat da se nadminat.

Ako nekoj misli deka nekoj od familijata mu se mesa treba da se sedne i otvoreno da se diskutira... Sepak roditelite se posledni sto mu mislat "loso" na svoeto dete (sepak za nasite roditeli i so po 50 godini ostanuvame nivni deca)

Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 20:59

POLPOSO OD TOA NEMA!!!!!!!!! Mislam deka 60 % toa e pricina za razvod!!

Кон врв
vesni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2006 во 00:14
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

     dali imate mešanje vo brakot ili barem nekakvo vlijanie od strana na svekrvata zolvite i drugite rodnini.jas se sretnuvam so eden takov problem samo koga ke se soberat site od kaj mažot mi i debatata nastanuva  zošto jas na deteto mu zboram makedonski i dr raboti koi se povrzani so mojata pripadnost.Po nivno sum trebala da se naviknam sosema tuka i da gi zaboravam site moi raboti i načela koi gi donesov so mene od makedonija.blesavo i glupo duri za plačenje  
Tebe na ulica te najdoa neli pa da zaboravis na se! Da znaes kolku se nalutiv od ovaa c c c...
Imam i jas problemi svekrva mi ne moze da se pomiri so faktot deka sin i se ozenil i deka donel doma iste eden clen...saka se da bide kako so bilo porano...
Кон врв
luj6 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај luj6 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2006 во 00:26
dali imate me?anje vo brakot ili barem nekakvo vlijanie od strana na svekrvata zolvite i drugite rodnini.jas se sretnuvam so eden takov problem samo koga ke se soberat site od kaj ma?ot mi i debatata nastanuva zo?to jas na deteto mu zboram makedonski i dr raboti koi se povrzani so mojata pripadnost.Po nivno sum trebala da se naviknam sosema tuka i da gi zaboravam site moi raboti i na?ela koi gi donesov so mene od makedonija.blesavo i glupo duri za pla?enje
---------------------------------------------------------------
Imav porano i kako rezultat se razvedovme. Sega ne dozvoluvam nikoj da ni se mesa. Jas I on i nikoj drug. Imame sreka sto sme tuka daleku i od negovite i od moite, site odluki sami gi donesuvame, site problemi sami si gi resavame. Mesanje od roditeli a kamoli od zolvi i sl ne postoi. Nitu komentiram moi problemi na telefon, nitu sakam da znam za nivnite. Sekogas sme ok, ona dobri sme super ni e vie kako ste so zdravje i taka. Nisto poveke.
Sto se odnesuva do problemot deka mu zboruvas makedonski na deteto, ne gi ni slusaj i teraj si po svoe. Deteto ke razvie dva centra za jazika, od toa moze samo da dobie, a nisto da ne izgubi. Jas imam dva sina i non stop im zboruvam makedonski. Ne mi zboruvaa do 4 godini ama sega zboruvaat i makedonski i angliski bez akcent i bez greski. I znaat ubavo deka doma se zboruva makedonski a na skolo i vo gradinka angliski. I da vidis niednas ne zgresile. A za takvi prosti dusi kako rodninite kazi im aha taka e i zavrsi so niv. Tie ne se so tebe 24 casa pa da te kontroliraat. Ako se glupi toa e niven problem , ne tvoj. Ti gledaj so partnerot da ti bide super i da go izvedes na pat deteto a za niv ne vredat da si gi trosis nervtei i zivcite.
I am nobody; nobody is perfect, therefore I'm perfect
Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2006 во 01:35
 Mešanje vo brakot ti e toa snaa ke dojde vo edna familija i se treba da prifati od familijata na mažot a tie pak demek ni sme poveće mora da go prifati našeto a nejzinoto neka ostane tamu od tamu od kade što dojde.toa ti emšanje vo brak koga imaš rabota so luđe koi nemaat širok vidik na rabotite i nemaat sposobnost za prifaćanje na nekoi suštestveni bitni raboti i luđe.
Кон врв
luj6 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај luj6 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2006 во 01:48
E pa zemi si ja ulogata na 'losa snaa' i brkaj sve zivo od doma . Togas nikoj ne ke smee da ti zucne
I am nobody; nobody is perfect, therefore I'm perfect
Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2006 во 11:39
jas nemam uloga na loša snaa tuku imam uloga i karakteristika na  snaa
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2006 во 15:32
za ova so gjavolot me iznasmea
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.