IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Одвикнување од пелени
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Одвикнување од пелени

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2006 во 21:24
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

maja ništo ne i davam završuvame so mleko okolu 9 časot navečer ne se ni budi da bara nešto  pa zatoa i se nerviram oti se znae preku den kažuva zboruva na dva jazika i pak se umočkuva 


Mnogu docna i' go davash mlekoto... Treba barem eden saat porano, a vo 9 saatot da go izmocka i da si legne. Togash nema da se moca v krevet nokje... Inaku mlekoto mnogu predizvikuva covek da stanuva navecer, obicno 2 do 3 saata otkako e ispieno...
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2006 во 07:40
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

rezultatot e mokri sme i umočkani.preku den koga e budna kažuva i nikako ne se močka ne nosi peleni a periodot koga spie celata e mokra
 
Ne se sekiraj !, site sto sme roditeli sme go pominale ova ...smenigo malku rezimot na davanje tecnosti NO ...razgovaraj so nea ...ostavi ja temata celo vreme aktivna ...odvreme na vreme navrati se na temata so ubavo so meko...so nasmevka....
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2006 во 08:05
Можеби би било тортура, но сепак пробај..
Кажуваш дека навечер цврсто спие и се мочка.. Дали би можела да пробаш некако да и фатиш на малата ред и навечер да ја разбудиш да мочка??
Знам дека не е вкуснно, ова моментално мислам дека ти е најдобро решение..За да не ја ускратуваш навиката на пиење млеко пред спиење, пробај после извесен период да ја разбудиш и ставиш на мочкање..
Ке биде дремлива кенкава, но, после краток период на денови ке има некоја контрола околу мочкањето..Сама ке се буди во одреден момент и ке бара да мочка..Пелените гледај да ги тргнеш за тоа време за подсвесно не и допјде сигурност..
мене лично ми траеше тоа краток период на одвикнување и тоа летен.. после извесен период сама си стануваше мочкаше и после тој чин сама си создаде со текот на времето мочкање па во кревет.. ( за мојата внука зборам )..
Значи маја30 трудете се пред спиење да се измочкате и после 2-3 саата од кога ке заспие..
Вреди да пробаш.
Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2006 во 11:43
seto toa što mi go napiša sakav da go napravam ama koga ke ja vidam kako spie so račinjata krenati nagore srceto mi se kine ama ke  mora toa da go napravam i psihički da se spremam na kenkanje plačenje i ostanatoto
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2006 во 11:45
На сите нас ни се кине срце кога ке видиме било чие дете се буди и кенка.. Сепак навика е навика која мора да се стекне..Знам дека ти е жал како и на секоја мајка нормално, но пробај обиди се.
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2006 во 12:55
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

seto toa što mi go napiša sakav da go napravam ama koga ke ja vidam kako spie so račinjata krenati nagore srceto mi se kine ama ke mora toa da go napravam i psihički da se spremam na kenkanje plačenje i ostanatoto
Jas ne sum za da go budish deteto koga veke e dobro zaspano (sto ako posle toa pocne da place se voznemiri begajki od noksirceto i ostanete budni do utroto ) a navikata so budenje ne zanam kolku se steknuva koga veke taa samata ti dava znak so kemkanjeto deka i se mochka.Julija i Delfin ti dadoa ubavi soveti i dvajcata okolu technostite koi pokasno gi zema tvoeto detence.
Sepak maja 30 ti najdobro go poznavash tvoeto detence,
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
MisIcA*** Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA*** Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2006 во 22:13
zs budenje na deteto noke , ke se voznemiri.
navikite ke gi stekne ako navreme go ispie mlekceto ondak pred spienje mocka, nokta ako place zs samo ke kaze so placot koa mu se mokri  ali majkata da ne e mrzliva da stane zs i se spie i ondak deteto da mocka u pampers.mnogu majki zbog ova decata im mockat do kasno u peleni.


Изменето од MisIcA*** - 22.Август.2006 во 22:13
Pred da go najdes princot, treba da baknes mnogu zabi
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2006 во 09:35
najdobro pampersot i pelenite da se frlat posle prviot rodenden,pa posle 2-3 nedeli postojano chistenje i perenje (za majkata tezok period)deteto ke si se navikne samo-nikoj nesaka da e postojano mokar i postojano da go presoblekuvaat po 300 pati vo denot....ova e isprobano na poveke deca i dava 100 % rezultat
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2006 во 14:51
Od porano citav edna statija na ovaa tema, vo edna medicinska revija. Tamu pisuvase deka nosenjeto peleni e normalna rabota do dve i pol, pa i tri godini. Spored ovaa statija ne treba da se prisiluva deteto na nisto, toa samoto ke si se odvikne od pelenite i ke pocne da sedi na noksir. Potrebno e samo trpenie. Vo sprotivno moze da mu se stvori nekoj inaet, no i nekakvi kompleksi za vo idnina. Mislam deka statijata bese vo Viva, ne sum siguren.
Mojot sin od neodamna gi otkaza pelenite (ima dve i pol godini), vo negoviot slucaj ovaa statija bese vo pravo.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2006 во 08:44
Sepak se e relativno i do samoto dete. Majkata treba da nastojuva da go izdrzi deteto sekogas pred spienje, posle spienje, za zal ako deteto trgne vo gradinka , a se uste nosi peleni, uste potesko ke gi odvikne pelenite.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 08:20
Originally posted by Vlade Vlade напиша:

Od porano citav edna statija na ovaa tema, vo edna medicinska revija. Tamu pisuvase deka nosenjeto peleni e normalna rabota do dve i pol, pa i tri godini. Spored ovaa statija ne treba da se prisiluva deteto na nisto, toa samoto ke si se odvikne od pelenite i ke pocne da sedi na noksir. Potrebno e samo trpenie. Vo sprotivno moze da mu se stvori nekoj inaet, no i nekakvi kompleksi za vo idnina. Mislam deka statijata bese vo Viva, ne sum siguren.
Mojot sin od neodamna gi otkaza pelenite (ima dve i pol godini), vo negoviot slucaj ovaa statija bese vo pravo.
 
 
Na zapad e normalno i do 5 godini da nosat peleniConfusedama ako sporedish minatoto i sega,razgovaraj so nekogo od postarite i ke vidish deka dodeka nemashe pampers decata pochnuvaa od 1 godina da kazuvaat,ama so pampersot i na majkite i na decata im e okLOL
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 09:46
pa ke i oblakate detska obleka i ke se odvikne
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 11:58
Originally posted by oblachinja oblachinja напиша:

najdobro pampersot i pelenite da se frlat posle prviot rodenden,pa
posle 2-3 nedeli postojano chistenje i perenje (za majkata tezok
period)deteto ke si se navikne samo-nikoj nesaka da e postojano mokar i
postojano da go presoblekuvaat po 300 pati vo denot....ova e isprobano
na poveke deca i dava 100 % rezultat



Не е баш до првиот роденден... Нема шанси да се одвикне од пелени до крајот на првата година, како прво, тоа не може ни да оди како што треба, а второ, организмот не е развиен доволно - детето прво мора да научи да ги контролира сфинктерите, т.е мускулите кои се наоѓаат на излезот од мочниот меур, односно анусот, па дури тогаш ќе може сосема да се одвикне од пелените, затоа е нормално дете до две, две и пол години да носи пелени - секогаш е полесно прво да се одвикне од носењето пелени дење, а потоа ќе се одвикне и навечер... само треба трпение...
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 22:25
...moite dve deca se odviknaa so mockanje vo kance od kiselo mlekoголема%20насмевка... mnogu im beshe interesno ona tropanjeto na mockata vo kanceto... i kako niz igra... jas i mazot mi im dovikuvavme... ona narodnoto ciiiishhh...pa posle i tie... kako shto rece negde podolu nekoj... izdrzuvanje pred spienje i vednash po budenjeto... se stvara navika.... 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.