IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Прашање до бугарите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прашање до бугарите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 9>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2006 во 11:45
Почитувам јас се па и меѓународни конвенции но ти не почитуваш народност како што кажав претходно во 21 век кога луѓето се декларираат како Македонци со доказ за нивната историја и култура,јазик и писмо ти ме убедуваш дека тоа не е можно ти кој тврдиш дека твојата нација 5 пати до сега ја сменила националната предодредба за да стане Бугарска денес.Видиш и ние Македонците може да тврдиме дека Бугарите не постојат како што кажав има снимка од Ботев кој извикува МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ па дали тој е Македонец,има цар кој е со германско потекло па тврдите дека е Бугарин или луѓе(Македонци) кои во окупирана средина мора да кажуваат дека се Бугари или Срби.Добро е барем Бугарите за разлика од Србите не ги терале Македонците да носат Шајкачи и да се прекрстуваат
Кон врв
elemag Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ТАТАРИН

Регистриран: 02.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elemag Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2006 во 12:00
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Почитувам јас се па и меѓународни конвенции но ти не почитуваш народност како што кажав претходно во 21 век кога луѓето се декларираат како Македонци со доказ за нивната историја и култура,јазик и писмо ти ме убедуваш дека тоа не е можно ти кој тврдиш дека твојата нација 5 пати до сега ја сменила националната предодредба за да стане Бугарска денес.Видиш и ние Македонците може да тврдиме дека Бугарите не постојат како што кажав има снимка од Ботев кој извикува МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ па дали тој е Македонец,има цар кој е со германско потекло па тврдите дека е Бугарин или луѓе(Македонци) кои во окупирана средина мора да кажуваат дека се Бугари или Срби.Добро е барем Бугарите за разлика од Србите не ги терале Македонците да носат Шајкачи и да се прекрстуваат


Пак не ми отговори явно не щеш но хайде мир да има,колкото до царя че бил германец а се пишел българин,ти казах да го питаш .Всеки е такъв за какъвто се има и ако ти речеш че си занзибарец примерна каквото и да ти кажа няма да те убедя че си македонец.Те за това ми е приказката защото тези Лазар Кулишев,бащата на михаил Апостолски а и не само те пишат че са българи ти с какво право им викаш македонци.Разбра ли ме не че искам да обидя някого но все пак имам право.
    
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2006 во 12:07
Пак ке повторам луѓето значи биле во затвор затворени како политички водачи од страна на Биугарскиот окупатор,нивните родители го молеле царот за слобода на нивните деца дали ти мислиш дека тие луѓе требале додатно да го налутат царот и да кажат дека се Македонци или понизно да пишат Бугари(чисто за да направат кеиф).Значи тоа се Македонци кои во незгодна лоша ситуација морале да напишат дека се Бугари за да ги спасат своите деца па Гоце цело време се преправал у турчин за да ги излаже турците во време на Македонската револуција под турско но тоа незначи дека е Турчин или Гоце Делчев е Турчин а?
Иначе се оддалечивме од темата Прашањето беше до Бугарите значи каква националнос денес во 21 век сте вие Бугарите и колку стара нација сте вие.Значи со денешниот народ,цар,територија,јазик,култура колку е стара Бугарската нација
Кон врв
elemag Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ТАТАРИН

Регистриран: 02.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elemag Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2006 во 12:31
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Пак ке повторам луѓето значи биле во затвор затворени како политички водачи од страна на Биугарскиот окупатор,нивните родители го молеле царот за слобода на нивните деца дали ти мислиш дека тие луѓе требале додатно да го налутат царот и да кажат дека се Македонци или понизно да пишат Бугари(чисто за да направат кеиф).Значи тоа се Македонци кои во незгодна лоша ситуација морале да напишат дека се Бугари за да ги спасат своите деца па Гоце цело време се преправал у турчин за да ги излаже турците во време на Македонската револуција под турско но тоа незначи дека е Турчин или Гоце Делчев е Турчин а?Иначе се оддалечивме од темата Прашањето беше до Бугарите значи каква националнос денес во 21 век сте вие Бугарите и колку стара нација сте вие.Значи со денешниот народ,цар,територија,јазик,култура колку е стара Бугарската нација

Колко е стара българската народност? Първо трябва да видим как се е образувала българската държава кои са били етносите които участвуват в този процес на формиране на народността:а именнто Седемте славянски племена в Мизия,прабългарите на Аспарух и местното трако-римско население.Годината е 681 а мирния договор с Византия води до създаването на нова държава която после наред с Византия ще играе важноа роля във политическата история на Югоизточна Европа.Така че дъжавата ни се е появила преди повече от 1300 години а народността се е образувала като един процесна сливане на тези 3 етнически компонента процес продължил онт 681 година до началото на 10 век но все пак виж кои са тези които създадоха държавата и и дадоха своето име:прабългарите-велик народ имал свои държавни традиции и преди това.
Чети тука:
    http://protobulgarians.com/
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2006 во 12:44
Е добро како сега ми шеташ од 100 на 200 год разлика значи за Бугарската нација е дозволено да ги има сите Балкански национални приливи и ден денеска пак да е тоа Бугарија.Значи ние у Бугарија имаме национална историја од Траки,Римјани,Татари,Словени,Авари и др. сето тоа кога ке го собереш добиваш производ Бугари ако точно го разбрав текстот.Но една работа не ми е јасна за разлика од Бугарите Србите си тврдат дека се Словенско население и нова нација на Балканот која се доселила од зад Карпати значи нив воопшто не ги интересира кои биле тие Словени и каква им била територијата,царот,ханот,кнезот туку си направиле историја на Србија значи од почеток на Српската држава па до ден денес истот го прават и Македонците значи нас не ен интересира од каде дошол принц Македон кој бил и каква му била територијата и титулата битно се населил на Балканот и Македонците во континуитет постојат,Румуните истото го тврдат како и Србите и Македонците,Албанците и Грците истото значи сите се сведуваат на една етничка припадност додека Бугарите ги апсорбираат сите Етникуси во нивната нација и денес кога ке прашаш еден Бугарин што си ти он незнае да каже дали е Бугарин,Циган,Турчин,Влав,Грк или др. па решете се бре што сте конечно никој не сака да ви кажува кои сте и што сте но неможе да сте производ од се ако е така ако станувате производ од се тогаш сте прилично нова нација(Бугарска) на Балканот дури понова и од Српската нација.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2006 во 13:32
Не одговара нешто а??????????
Кон врв
elemag Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ТАТАРИН

Регистриран: 02.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elemag Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2006 во 14:02
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Е добро како сега ми шеташ од 100 на 200 год разлика значи за Бугарската нација е дозволено да ги има сите Балкански национални приливи и ден денеска пак да е тоа Бугарија.Значи ние у Бугарија имаме национална историја од Траки,Римјани,Татари,Словени,Авари и др. сето тоа кога ке го собереш добиваш производ Бугари ако точно го разбрав текстот.Но една работа не ми е јасна за разлика од Бугарите Србите си тврдат дека се Словенско население и нова нација на Балканот која се доселила од зад Карпати значи нив воопшто не ги интересира кои биле тие Словени и каква им била територијата,царот,ханот,кнезот туку си направиле историја на Србија значи од почеток на Српската држава па до ден денес истот го прават и Македонците значи нас не ен интересира од каде дошол принц Македон кој бил и каква му била територијата и титулата битно се населил на Балканот и Македонците во континуитет постојат,Румуните истото го тврдат како и Србите и Македонците,Албанците и Грците истото значи сите се сведуваат на една етничка припадност додека Бугарите ги апсорбираат сите Етникуси во нивната нација и денес кога ке прашаш еден Бугарин што си ти он незнае да каже дали е Бугарин,Циган,Турчин,Влав,Грк или др. па решете се бре што сте конечно никој не сака да ви кажува кои сте и што сте но неможе да сте производ од се ако е така ако станувате производ од се тогаш сте прилично нова нација(Бугарска) на Балканот дури понова и од Српската нација.
Кои може да аже тука на Балканския полуостров откъде произходжда неговия род.Че тука са живели много наароди:пеони,траки,илири,даки,римляни,елини,вестготи,
славяни,прабългари,печенези,нормани,латини,авари,кумани,
турци,черкези,аромъни не съм нацист да казвам че има чиста нация просто българската народност е образувана от 3 компонента не че няма и други но тези са в основата:славяни,прабългари и тракоримляни.За това какъв народ сме говори езика който е славянски което е доказателство че славяните са най-многобройния от тези три компонента и всички останали са се претопили във тях.
Пример за нарастналото влияние на славяните са имената на потомците на хан Крум :Воин,Звиница и хан Маламир/това са славянски имена/Така че когато се образува държава с името Българияпрез 681 на картата на Европа няма нито една от съвременните европейски държави.Не се и съмнявам че произхода ми е славянски както и твоя .
А колкото до славяните тяхната прародина е в Централна Европа - в басейна на Одер и Висла,междуречието на Днепър и Буг и Южна Белорусия/виж какво пише за лужицката култура/ по късно те се разделят на 3 групи:ветети,анти и славини.През IV век те започват да се разселват на запад,юг и изток под влияние на Великото преселение на народите както и увеличаването на броя на населението като през втората половина на V век стигат до дунавската граница на Източната римска империя след което започват да нападат Балканския полуосровв началото на IV век като това продължава и по късно което принуждава император Юстиниян I да им позволи/на антите/ да се заселят на територията на империята като федерати.
Бунтът на византийската дунавска армия през 602 слага край на усилията на империята да спре славянските нападения и след тази година славяните масово се заселват на юг от река Дунав.Славянските племена които обитават земите на днешна Северна България са северите и съюза на седемте племена.Други като езерци и милинги стигат чак до полуостров Пелопонес.Към южнославянската българска група спадат и :смоляни,ринхини,струмци,драговити,березити,ваюнити,
сагудати,велегезити,тимочани,моравци,абодрити,браничевци и др.това е мнението на съвременната историческа наука

    
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2006 во 14:12
Јас несакам да те навредам или да тврдам дека Бугарската нација не е производ од сите тие народи но сепак тоа се Бугари на крајот нели е сега ти мене ме убедуваш дека производот на Македонската нација не постои значи не постојат Македонци,Македонски јазик,писмо,историја и др. епа не е тоа фер и се додека ти ме негираш мене јас ке те негирам те*е ако сакаш и до утре сабајле и назад повторно убедувај ме но јас и уште 4,5 милиони луѓе во Македонија и надвор од неа се чувствуваат како Македонци со Македонска национална свест и совест и ти тука ништо неможеш да смениш.
И на сите тие твои карти од 600 г. 900 г. 1200 г. и понатака јас имам постари карти од твоите бидејки Македонската нација е најстара нација на Балканот и тоа можеше внимателно да го прочиташ од артиклот за Кокино но тоа не ти одговараше.Епа наздравје Бугарин или како и да е.....
Кон врв
elemag Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ТАТАРИН

Регистриран: 02.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elemag Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2006 во 14:40
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Јас несакам да те навредам или да тврдам дека Бугарската нација не е производ од сите тие народи но сепак тоа се Бугари на крајот нели е сега ти мене ме убедуваш дека производот на Македонската нација не постои значи не постојат Македонци,Македонски јазик,писмо,историја и др. епа не е тоа фер и се додека ти ме негираш мене јас ке те негирам те*е ако сакаш и до утре сабајле и назад повторно убедувај ме но јас и уште 4,5 милиони луѓе во Македонија и надвор од неа се чувствуваат како Македонци со Македонска национална свест и совест и ти тука ништо неможеш да смениш.И на сите тие твои карти од 600 г. 900 г. 1200 г. и понатака јас имам постари карти од твоите бидејки Македонската нација е најстара нација на Балканот и тоа можеше внимателно да го прочиташ од артиклот за Кокино но тоа не ти одговараше.Епа наздравје Бугарин или како и да е.....


А така може и да караме до утре просто няма смисъл да те убеждавам повече а за документите и литературата моите аргументи са много по силни но няма смисъл като си толкова ентусиазиран па вземи върви в София във Националния исторически музей хем ще го разгледаш хем ще имаш възможност да припечелиш 1000000 евро като се срещнеш с проф.Божидар Димитров и му представиш доказателства за съществуването на македонски език и нация преди 20 век.Ето ти начин да си оправиш живота .

Тагава поне ще имаш повод да почерпиш за добрата идея
    
     


    

Изменето од elemag - 10.Јули.2006 во 13:31
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2006 во 14:44
Посилни се моите нели ,документ е документ но мојот е Македонски
Кон врв
elemag Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ТАТАРИН

Регистриран: 02.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elemag Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2006 во 14:49
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Посилни се моите нели ,документ е документ но мојот е Македонски

    Ако е само македонски не чини важно е да са много и от разни източници а такива аз имам дори такива дето не си подозирал че съществуват но пак казвам не държа да се карам ти си си ти бъди си македонец или какъвто щеш но не ми казвай че си най великия.Просто си един от нас тези които живеем на Балканите и сме съседи но май не държите да бъдем приятели....Както и да е щом казваш наздраве а онова за Божидар Димитров си помисли.

Искам да ми кажеш какво е твоето мнение по това което го видях тука ама го прочети внимателно и недей бърза с квалификацията ,това са стенографски протоколи които ме хвърлят в дълбок размисъл.Тка че прочети и ми кажи мнението си но пак казвам това не е фалшификат а истина/виждал съм оригиналите/Чети:
   
    http://www.promacedonia.org/ik/ik_2.html

А ето и мнението на един специалист:

   
    http://www.promacedonia.org/ik/ik_3.html

Изменето од elemag - 09.Јули.2006 во 15:25
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2006 во 22:09
Добро е што се размислува така како што пишува и е многу добро што може да се види како Бугарите сваќаат дека јазикот на сите нас оде на балканот ни е ист,значи како што напишал специјалистот тажно е да се види еден јазик како е распарчан на повеке писма но тоа е факт на Балканот а и ке ти кажам зошто.Значи вистината за Македонското писмо е скоро готова а кога ке биде готова бидејки светски стручни лица ја разгледуваат етиката и целиот материјал обработен од Македонските професори кои ке имаат завршна обработка на 17 Август оваа година на Бугарите сигурно нема да им се допадне и потполно ке ја негираат(како ние Македонците да сме загрижени или незнаеме дека ке негираат),ако Србите кои пред Вук Караџиќ да ја донесе нивната азбука кажат дека како словени они имаат најголема заслуга за Азбуката и е нивна истото нема да им се допадне ниту на Бугарите,ниту на Македонците а за Хрватите да не зборуваме бидејки тие веднаш кога се описмени словенството ја преземаа латиницата,а ако Хрватите кажат дека јазикот кој го зборуваме е сличен со Илирскиот што тогаш би рекле Србите или Бугарите и Македонците.Значи единствено решение е да си имаме сите различна Азбука и да си имаме различна историја бидејки некој едноставно незнае да губи и да се помири со вистината.Неможе некој дојденец без разлика дали е Рус,Турчин или др. да дојде во Бугарија и да каже е сега ние овде сме староседелци тоа не е возможно нели така и со Татарите неможат да дојдат во Македонија и да им кажуваат на Македонците дека не постојат,немаат јазик,писмо или вероисповед тоа е невозможно бидејки сепак тие Татари се дојденци тука не се староседелци.Дали не заклучуваш од овие постови дека Македонија и Македонскиот народ е ВЕЧЕН,до сега кога сите оние сили што поминале низ Македонија не успеале да го уништат овој народ и неговата свест зошто мислиш дека сега во 21 век кога има радио,телевизија Македонскиот народ ке дозволи да биде убеден од Татарско-Бугарска историја дека не се Македонци дека немаат јазик или писмо кое е Македонско а другите само го искористиле и сега им е криво што е на Македонците а не нивно.
Значи батали немаш шанси неможеш ниту ти ниту цела Бугарија против 4-5000 год Историја која е врежана во свеста на Македонецот и згора на тоа свеста е најгорда бидејки сме Македонци и никој неможе друг да е Македонец колку и да сака да е.
Кон врв
elemag Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ТАТАРИН

Регистриран: 02.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elemag Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2006 во 00:02
    Стига с това коренно население на балканския полуостров твоите антични македонци не са най-старото население преди тях са и илирите и траките.Че то на територията на България е съществувало Одриското царство да не говорим за златните съкровища и Варненския некропол,храма на Дионис,Перперикон е тогава и аз ще кажа че най-старата цивилизация в Европа е на траките преди 6000 години /Варненски некропол/а ние сме и техни потомци не само на славяните и прабългарите.И ако карам както те*е излиза че нашия народ и цивилизация са най старите на континента тогава какво повече да говорим.
Ето и един владетел живял преди 6500 години:

Одесос - както някога се е наричала Варна, е град, роден от морето преди 26 века. На това място се преплитат няколко културни пласта - античност, средновековие, епохи на националното възраждане и съвременност. Не случайно именно тук, в предградията на Варна при разкопките на т.нар. Варненски некропол, бе открито най-старото златно съкровище на планетата (IV хил. пр.Хр.), експонирано днес във варненския Археологически музей. Историята действително не познава друг подобен паметник, създаден от загадъчния народ, живял по тези земи дълго преди траките.
Нещо повече - откриването на Варненския некропол застави историците да преосмислят изцяло представите си за развитието на човешката цивилизация.
Варна е един от най-древните градове в Европа. Шест века преди Христос, привлечени от необичайното спокойствие на Черно море в този район, милетски гърци-мореплаватели доплавали до земите на траките и след дълги войни създали своя колония. Днешното си име Варна получава с основаването на Българската държава през 681 година.   

Изменето од elemag - 10.Јули.2006 во 00:06
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2006 во 01:00
ЕЈ ПА НЕМОЈ ТАКА БУГАРЧЕ КОГА ЗНАЕШ ДЕКА НЕМА ВРСКА МУАБЕТОВ ТВОЈ АЈ УБАВО ПОГЛЕДНИ ВО БИБЛИЈАТА АКО СИ ХРИСТИЈАНИН ПА КАЖИ МИ ДАЛИ ТАМУ ИМА НЕКОЈ ТРАКИЕЦ,ИЛИР ИЛИ ТАТАРИН.НЕМОЈ ЗА НАЈСТАРИ ЖИТЕЛИ НА БАЛКАНОТ ДА ЗБОРУВАМЕ БИДЕЈКИ ЗНАЕМЕ ДОБРО И ЈАС И ТИ ДЕКА ТУКА НЕМА ФАЛШ НИ ЗА МЕНЕ НИ ЗА Те*е МАКЕДОНЕЦ СИ Е МАКЕДОНЕЦ А ТИ НЕКАКО СО ОВИЕ МУАБЕТИ МИ СЕ ЧИНИ ДЕКА СЕ ОСЕЌАШ КАКО ПОНАЗАД И ПАТИШ ОД КОМПЛЕКС ЗОШТО ТОА Е ТАКА,ИЛИ ТОА Е ПРОБЛЕМ НА СИТЕ ТАТАРИ ОД 6 ВЕК ПА НАВАМУ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.