IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС Е БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС Е БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 24>
Автор
Порака
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ДАЛИ ИСУС Е БОГ?
    Испратена: 13.Април.2006 во 17:25

DOKAZI DEKA ISUS E BOG!

Xристос навистина воскресна!
Војната во Бивша Југославија. Падот на Берслинскиот ѕид. ^овекот на месечината. Втората и Првата Светска војна. Откривањето на Новиот свет. Падот на Римската империја. Секој од овие настани има извонредно историско значење. Но ниту еден од нив нема толку сеопфатни, еднакво важни за целиот свет и вечни последици, како што е настанот од пред 2000 години. Тој настан е воскресението на Исус Христос.
Бог дојде на Земјата како човек, за да плати со смртна казна за гревовите на целиот свет.
Докази дека Исус воскресна:
1. Исус беше мртов кога неговото тело беше симнато од оној ужасен крст на Голготата. Некои критичари велат, Исус беше само онесвестен од болка. Тогаш немаше да има потреба од воскресение. За некој да воскресне од мртвите, мора прво да умре. Римските војници не ги прекршија Исусовите нозе, зашто видоа дека Тој веќе е мртов. Војникот со копје го прободе меѓу ребрата и од таму потече вода и крв. Медицинските експерти велат дека, дури и да бил Тој сеуште мртов, самиот тој убод би го убил. Кога Јосиф го побара телото на Христос, за тој и Никодим да можат да го погребаат, Понтие Пилат определи офицер да потврди дека Исус е мртов. Тие го подготвија телото за погребуање според еврејскиот обичај. Тоа вклучува и замотување во чист ленен повој. Ако имало било каков знак на живот, овие ожалостени пријатели ќе го забележеле тоа и немало Исусовото тело да го положат во гробот издлабен во карпа. Војниците на крај го запечатиле гробот со голем камен и поставиле стража за да се спречи евентуална кражба.
2. Гробот беше празен. Беше недела, жените одеа да го премачкаат телото на Исус со миризливи масла. По пат се чудеа кој ќе им помогне да го отстранат големиот камен за да влезат во гробот. Но кога стасаа, видоа дека каменот веќе беше отстранет! Тогаш ги пречека ангел, и им рече Исус воскресна. На гробот имало официјален римски печат и на власите ништо не им било поважно од тоа Исус да остане таму каде што Јосиф го беше положил. Имаше стража пред гробот, а телото не било веќе во гробот (за ова постојат и официјални историски записи).
3. Појавувањата на Исус. Исусовите следбеници три години го слушаа и следеа и беа близу до Него. Тие немале причина да измислуваат приказни дека го виделе. Исус се појавуваше пред Своите пријатели во текот на четириесет дена ширум земјата. Марија Магдалена- плачеше, затоа што како, што рече самата: ,,Го однеле мојот Господ и не знам каде го положиле.,, Но Исус ја изненади и и се појави. Се појави и пред повеќе жени- близу до гробот. Пред учениците се појави на третиот ден, првен на двајца од нив потоа и на останатите. Се појавил и пред Петар, па пред десет од своите ученици во горната соба, за време на молитвениот час. Тие мислеа дека гледаат дух, но тој брзо ги разувери и им понуди да Му ги допрат рацете и нозете и вечераше со нив. Се појави пред единаесет ученици- во горната соба, сега и Тома го виде. На седум луѓе кај Галилејското езеро. Учениците се вратија на работа, некои беа рибари, а риби немаше ни за лек. Тој им спреми вечера. Се појави и на договорена средба со единаесетмина ученици на една планина во Галилеја, и со уште 500 луѓе. Последното појавување на Исус беше близу до Бетанија пред Тој да се вознесе- Облак го зеде од пред нивните погледи. Само пред неколку недели тие беа малодушна група чиј водач беше мртов. Сега наеднаш станаа ревносни евангелизатори.
4. Реакција на власта. Римските војници не беа страшливци. Тие беа специјално обучени, дисциплинирани и добро опремени. Но кога стражареја пред гробот, тие осетија дека земјата се поместува и видоа ангел како го отстранува каменот, се преплашија и се онесвестија. Иако знаеја дека ќе бидат казнети зашто не успеале во стражарењето (најчесто биле претепувани или фрлани во оган) ги известија претпоставените. Се расцепи и завесата во храмот на пола. Старешините сфатија дека со убивањето на Исус не ја постигнале целта, одлучиле да ја заташкаат работата. Ги поткупија војниците за да рашират лажна вест, дека учениците го украле телото, додека тие спиеле. Но прашање е како не успеале да се разбудат кога група на луѓе поминувала крај нив. Како не успеале да се разбудат кога таа група го тргала огромниот камен. Како не успеале да се разбудат кога го одмотувале телото од 50 метри долгиот повој и кога го изнесувале телото. Старешините знаеја дека Исус воскресна. Нивната реакција и поткуп е доказ за тоа.
5. Однесувањето на Исусовите ученици. Учениците на Исус не беа некое чудо од луѓе. Ноќта откако Исус беше уапсен, учениците се распрснаа секој на разна страна. Петар се исплаши и од една слугинка што го препозна како Пријател на Исус и три пати се одрече од Него. Едноставно учениците не беа луѓе од акција. Но се случи нешто и сите до еден се променија. Што би можело да биде тоа што од една група плашливци и натажени луѓе ќе направи храбри и сложни евангелизатори, спремни да станат и да сведочат дека Исус што го распнаа воскресна? Што беше тоа што им даде сила доброволно да ги жртвуваат своите животи за верата? Тие луѓе беа мачени, распнати на крст со главата надоле, набодени на колец, главите им беа отсечувани, но до последен здив тврдеа дека Исус воскреснал. Нема друго нешто што би можело толку цврсто да ги разувери, освен со свои очи да Го виделе воскреснатиот Исус. Тие не се плашеа ни својот живот да го дадат за Оној што ја победи смртта, за нив и за нас! Никој не би пострадал на ваква смрт ако стануваше збор за лага.
6. Раѓањето на христијанската Црква. Христијанската Црква ниту ќе се родеше, ниту пак денеска ќе постоеше, само врз основа на Исусовиот живот и учење. Црквата што се роди нешто помалку од два месеци после смртта на Исус е резултат на нешто многу позначајно од Неговите изреки, параболи и филозофија. Тоа започна откако луѓето го видоа воскреснат. Петар не проповедаше веронаука, ниту штитеше некаква филозофија. Едноставно им кажуваше на луѓето дека распнатиот Исус е жив. Тој воскреснал. Таа порака е веќе две илјади години движеѓка сила на Црквата.
7. Очекувањето на Христовото враќање. Раната црква беше време на славење и потсетување на Исусовата смрт, како и време за споменување на неговата жртва. Каква причина би имале раните христијани да слават, ако Исус се уште бил мртов? Тие луѓе беа современици на Исус. Ако приказната за Исус беше лажна, тие ќе го знаеле тоа. Никој не би се осмелил да претскажува дека Исус ќе се врати, ако Тој лежеше во гробот, или пак ако Неговото тело беше однесено и скриено. Тие немаше да веруваат во Исусовото второ доаѓање, ако не знаеја дека Тој е жив

Што вели противничката страна?
- Телото било украадено од гробот. Според оваа теорија учениците се злосторници. Тие незабележано се прикрале до каменот, го истуркале настрана и заминале оттаму, носејќи го телото на Исус. ПРИГОВОР: Како би можело да се прикрадат незабележано, кога имало стражари. Дури и ако тие стражари добро обучени, дисциплинирани и опремени, задремале, за што следи строга казна. Па тоа не било пракса. Сигурно би се разбудиле при тркалањето на големиот камен. И ако Исус не воскресна, тогаш кој се појави пред сите оние луѓе?
- Властите го зеле телото. Знаеќи дека телото на Исус би им значело многу на учениците, претставниците на власта, световна и религиозна го зеле телото. ПРИГОВОР: Да било така властите многу лесно ќе го побиеле тврдењето на Петар и другите луѓе дека Исус воскреснал. Немаше да дозволат на учениците толку ревносно да го шират христијанството, за што и ќе немаше потреба од ширење ако телото беше кај властите.
- Исусовите пријатели дошле на погрешен гроб. ПРИГОВОР: Ако беше така, тогаш чии биле погребните завои што ги пронајдоа Петар и Јован? Што правеше ангелот пред нечиј гроб? Можно ли е сите на ист начин да погрешиле и да дојдат на погрешен гроб? И на погрешен гроб ли стражареа војниците?
- Исус само се онесвестил. Според оваа теорија Исус не умрел на крстот. Тој паднал во длабока несвестица. Потоа, кога веќе бил сместен во гробот, оживеаал. ПРИГОВОР: Како војниците не забележале дека Исус не е мртов? Како Јосиф кој го завиткувал во ленено платно, не забележал дека Исус не е мртов? Како можел Исус, во една таква состојба, сам да се одвита од погребните завои, да го турне каменот и да се појави пред луѓето совршено здрав?
- Исусовите пријатели халуцинирале. Тие гледале слики во нивните умови што одговарале на она што сакале да го видат. ПРИГОВОР: Како може единаесет луѓе да халуцинираат на ист начин и да видат иста слика? Како може 500 души истовремено да халуцинираат на идентичен начин. Можат ли халуцинациите да траат повеќе недели и да се случуваат на повеќе места? Може ли халуцинациите да бидат повод учениците да си го дадат животот?

За ова може да ни послужи аферата Вотергејт од 1973г. Ја објаснува поранешниот советник на претседателот Никсон на САД, ^арлс Колсон. …Вотергејт не можеше да се прикрива повеќе. Го правевме тоа три неделеи, но не можевме повеќе. Ние бевме дванаесетте најмоќни луѓе во САД. Целата моќ беше во наши раце, но не можевме да издржиме сложно да лажеме ни 3 недели. Најмоќните луѓе на светот не можеа да протнат една лага, за да го спасат мандатот на претседателот Никсон. И сега вие ми тврдите дека тие бедни апостоли, отфрлени во нивната сопствена земја, можеа да издржат каменувања, прогонства и ќотеци, маченичка смрт и што ли уште не. ^овечки гледано невозможно, освен ако не го виделе воскреснатиот Христос лице в лице. Ако тоа беше лага ќе се спогодуваа со властите и ќе бараа да спасат глава. Би попуштиле под тој притисок. Но тие пострадаа за Исус, зашто беа сведоци.

СТЕФАН
Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2006 во 18:32
Харбур, разбери една работа. Стопати до сега објаснувавме дека Библијата тврди дека Христос е Бог, и барем јас, немам намера тоа повторно да го правам. Вие можете и понатаму да си тврдите дека Христос не е бог, но не можете да ни кажете НАС што да веруваме. Ако вие сте убедени така, на вас ќе падне осудата од Господ. Тука нема што да ви помогнеме.

А околу Библијата, веќе неколку пати се покажа дека немате ни најмалку познавања за таа книга, да зборувате вакви работи... ГАРАНТИРАМ дека никој од вас не ја прочитал. Јас сум го прочитал Коранот. Со мака, признавам, не беше лесно таква досадна и неповрзана книга да се чита, ама го имам прочитано. Вие сакате да зборите за нешто кое не сте го ни прочитале. Прочитајте го прво, па потоа јавете се на овој форум.
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2006 во 19:30

Pravoslavie. Mislam deka temata bese otvorena da se objasnat rabotite koi se zapisani vo nea ili da se dokaze deka ne se misli taka.

Ednas te prasav,dali citatite koi gi stavi i so koi sakase da ni kazes deka Isus e Bog bea podobar dokaz od onie citati (spored istiot apostol) koi jas gi staviv deka Isus ne e Bog. Isus rekol "jas sum pat vistina i zivot" so toa velite deka Isus saka da kaze deka e Bog. A Isus veli DIREKTNO "JAS NE SUM BOG" Vie toa poinaku go tolkuvate !

Ponataka.... PRASANJETO E DALI ISUS E BOG A NE DALI ISUS E BOZJI PRATENIK,PROROK.......

Цитирај

Xристос навистина воскресна!
Војната во Бивша Југославија. Падот на Берслинскиот ѕид. ^овекот на месечината. Втората и Првата Светска војна. Откривањето на Новиот свет. Падот на Римската империја. Секој од овие настани има извонредно историско значење. Но ниту еден од нив нема толку сеопфатни, еднакво важни за целиот свет и вечни последици, како што е настанот од пред 2000 години. Тој настан е воскресението на Исус Христос.
Бог дојде на Земјата како човек, за да плати со смртна казна за гревовите на целиот свет.

Site proroci predviduvaat nesto. Nostradamus i ne se zema NITU za prorok a predviduval nekoi raboti,nesto vistina za nesto se sinal so se veli..... NO NIKOJ NE VELI ZA SEBE DEKA E BOG. Pa toj bil BOZJI PRATENIK,ta normalno deka za nekoi raboti imal PREDZNAENJE za nekoi raboti so koi treba da gi OPOMENI sledbenicite...... Site,znaci i Bibliski proroci i Posledniot Bozji pratenik s.a.w.s po nesto predvidele. NO NIKOJ BOG NE BIL tuku od BOGA DOBIVAL ZAPOVEDI.

Deka Isus Voskresnal,NAM NE NI TREBA DOKAZ. Prasuvame DALI ISUS BIL BOG ???? Voskresnal i ENOH,Sakam LICNO DA MI POTVRDIS.

Prva Mojsijeva 5:21-24

23. Tako pozive Enoh svega trista sezdeset pet godina;
24. I ziveci Enoh jednako po volji Bozjoj, nestade ga jer ga uze Bog. 

 Voskresnal i predgristijanskiot "bog" Mitra,(po tretiot den ) narecen "sin bozji". NO NIKOJ BOG NE BIL. "Voskresnal" i Isus,no ne bil nitu malce izmacuvan a uste pomalku ubien,a NAJMALKU ZA VASITE GREVOVI. Bog go SAKAL na ISUS i si go VOZDIGNAL KAJ NEGO. Sleduva POVTORNO DOAGJANJE NA ISUS. Vo KOE SMRTTA I TOJ KE JA UKUSI.

Navistina Ocajnicki obidi. Ostanatiot del nema nitu vrska so ovaa tema.

Krale... sto da kazam za tebe. Mislam deka veke e poznat tvojot karakter na Forumov,taka da mislam deka nema potreba poveke da ti se komentira.

Dokolku ima Hristijanin koj ja ima procitano Biblijata,neka se javi... se prepoznava takviot po negovite postovi.

Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2006 во 19:55

Цитирај
Докази дека Исус не е Бог
 

 Темата е врло озбилна затоа сакав да отворам нова ,пошто во друга тема Миралем или Саѕхи прашува:

Moже ли и тие да се наречат “БОГОВИ”?

Да (зошто?)
Не (зошто?)
Незнам

Сард одговара:

НИЕДЕН ОД НИВ НЕ ГИ ПРАВИ КОМПЛЕТНО СИТЕ. НЕКОИ ОД НИВ ОЖИВУВААТ ДРУГИ МРТВИ НО НИКОЈ ОД НИВ САМИОТ НА ОЖИВЕАЛ. ПОТОА НЕКОИ КАКО ИЛИЈА ПОКАЖУВААТ ВЛАСТ И НА ПРИРОДАТА НО НЕ И НАД МАТЕРИЈАТА. ЗНАЧИ ДЕЛУМНО ПОКАЖУВААТ БОЖЈА СИЛА НО НЕ КОМПЛЕТНО КАКО ГОСПОД ШТО ЈА ПОКАЖУВА.

Дали никој самиот не оживеел ке читате понатаму.

Така да темава мислам дека ја обработив како што треба и верувам не оставив дупка некој да се провлече како што е случајот горе.Морам да напоменам дека на крај мене не ме интересира како верувате сепак тоа е ваша волја ама едно сигурно знам дека треба да ве опоменуваме дека грешно верувате ,а што се однесува до муслиманите да ви објаснам дека овде зборуваме за Библиски Бог и Исус кои не го познаваме и не го прифакаме ,ние прифакаме Иса а.с (Исус) како Посланик.Доказите ги давам од самата Библија која јас и ние муслиманите не веруваме во ваква форма,ама овде одма пага на очи интересантноста како Христијаните не се подржуваат на таа книга што веруваат ,затоа што

Исус нигде не рекол ‘Јас сум Бог‘

-Се наметнува прашањето откаде такви изјави доагаат дека Исус е Бог и Богов син ,и наследник на Богот,кога самиот тоа не го кажува, ако читаме Библијата попажливо ке видиме дека  Исус кога кажувал за се*е и за Бог зборува на два начини:

1.    На прашање ‘‘да ли лугето можат физички да го видат,дираат и да го осетат Богот ,Исус одговара со не ,никој не може да го види ни да го пипне Богот.

2.    Мегутоа Богот можеме симболички и да го видиме и да го дираме Кроз Исус и тоа не значи дека Исус и Бог се еден идентитет како што е:

     Ivan 14:10-11

Zar ne vjeruješ, da sam ja u Ocu, i da je Otac u meni? Riječi, koje vam ja govorim, ne govorim od sebe samoga, i djela čini Otac, koji ostaje u meni

Vjerujte mi, da sam ja u Ocu, i da je Otac u meni. Ako li ne, vjerujte mi zbog samih djela!

‘‘Јас сум во таткото и дека таткото е во мене?‘‘ ова е сомболички речено ,а не значи дека Исус е Бог ,а да беше Бог не би не збунил него би рекол :ЈАС СУМ ВАШИОТ БОГ..

но на некој ова нема да го прима па тогаш самата Библија ке кажува вака:

 prva Solunjanima 5:21
туку испитувајте се', а држете се за доброто 22 Воздржувајте се од секој вид на зло!

Лука 22

67. и рекоа (фарисеите) Ако си Ти Христос (Спасителот), кажи ни!, Но Он им одговови: ,И да ви кажам, нема да поверувате,.

Што значи и да им каже, дека е испратениот Спасител, тие пак нема да вруваат но нема Тој да зборува за се*е за Него како испратениот Месија зборуваат Неговите дела и другите свети луѓе кои го најавиле или укажале.

потоа продолжува..

68 И да ве запрашам, нема да Ми одговорите, ниту ќе Ме пуштите.

69 Отсега Синот Човечки ќе седи оддесно на силата Божја.

другите од тоа сакаат да заклучат дека Тој се смета за Син Божји.

70. И сите рекоа: „Ти ли си, значи, Син Божји?“ А Он им рече „Вие велите дека сум Јас.“

и тогаш заклучуваат самите:

71. А тие рекоа: „Какво сведоштво ни треба уште? Ние сами чувме од Неговата уста.“

Се остварило она кое им Го рекол дека тие и ако им каже ќе Го осудат. Бог избегнал сам да се промовира, затоа што би згрешил но мудро сепак им одговорил потврдно. Тоа е и гревот кој му го нашле за да Го осудат на смрт.

Цитирај Па да кренеме: ПО ШТО Е ИСУС БОГ:

1.Некој ке рече затоа што бил викан Син на Бог,и ке рече дека Библијата точно и јасно го вика Богов Син . Точно дека го викале Син на Бог ама колку Богот има синови?

Спрема Библијата и Јакуп бил Богов Син и тоа првородџенче

Druga Mojsijeva 4:22

Tada reci faraonu: 'Ovako veli Gospod: Izrael je prvorođeni sin moj.

Повторно ли истото. Отвори ја Библијата и прочитај ги стиховитесе однесува на Израел како првороден народ. Така Бог го нарекува Израелскиот народ на кого најпрво му ја објавува Својата волја. Не сфаќаш ли дека таму каде ги земаш овие аргументи се злонамерни и извртувачи на вистината. Треба ли повеќе докази. Прочитај ги стиховите и самиот ќе видиш дека аргументите се извртени. Се зборува за Израел како народ, а не за Јаков како човек.

Цитирај Соломон е називан Син на Бог

Druga Samuelova 7:13-14

On će sagraditi kuću imenu mojemu, i ja ću učvrstiti njegov kraljevsko prijestolje za sva vremena

Ja ću mu biti otac, on neka mi bude sin! Počini li zlodjela, kaznit ću ga prutom ljudskim i udarcima, kako ih zadaju ljudi.

Каде се спомнува овде Соломон? Или токму бидејќи не се спомнува Соломон туку се пророкува за Христос толку кратко се земаат цитатите без поширок увод во ситуацијата.

Цитирај Ефраим е Син на Бог

Jeremija 31:9

Dolaze plačući, ja ih pratim i tješim, vodim ih k potocima, ravnim putom, gdje se ne spotiču; jer sam otac Izraelu. Efraim je moj prvorođeni sin."

Ефраим или Јакуб се збунуваш

Ти да не се збунуваш. Јаков е наречен Израил од Бога. Од таму и народот кој произлегува се нарекува Израелски народ. Ефрем е син на Јаков т.е. Израил. Јаков имал 12 Синови од кои Ефрем е најстар првороден.

Цитирај Адам е Син на Бог

Luk 3:38

Sin Enosov, sin Setov, sin Adamov, sin Božji.

Не пишува Син Еносов, Син Ситов, Син Адамов, Син Божји, туку пишува, Еносов, Ситов, Адамов, Божји. На почетокот од родословието пишува

Кога почна Исус да проповеда имаше околу триесет години и беше, КАКО ШТО МИСЛЕА, син Јосифов, Илиев,...

Цитирај Назив Син на Бог ,е знак на праведност и исправност а не значи дека е физички Син на Бог, а како доказ Библија:

 -сите праведни и исправни луге се синови на Бог:

peta Mojsijeva 14:1

Vi ste djeca Gospoda, Boga svojega. Ne smijete zbog mrtvaca zareze sebi praviti i brijati se na čelu.

Rimljanima 8:14
 Jer koji se god vladaju po Duhu Božjemu, oni su sinovi Božji.

Сите кои веруваат во Исус Христос по благодат (Духот Божји) стануваат Синови Божји.

Цитирај I_v_a_n_ _1_:_1_2
 A svima, koji ga primiše, dade vlast, da budu djeca Božja. Onima, koji vjeruju u ime njegovo,

Ете ти потврда!

Цитирај _F_i_l_i_p_l_j_a_n_i_m_a_ _2_:_1_5_ _

Da budete besprijekorni i bezazleni, djeca Božja bez mane usred roda nevaljaloga i pokvare noga, u kojemu svijetlite kao zvijezde u svijetu,

И уште една од многуте!

Цитирај _prva poslanica Ivanova 3:1-2

Vidite, kakvu nam je ljubav dao Otac: "Mi se zovemo djeca Božja, i jesmo. Zato svijet ne poznaje nas, jer ne poznaje njega.

Ти треба ли уште за да веруваш?

Цитирај 2.Некој ке рече тоа е тачно ама Исус е РОДЕН СИН НА БОГ

-Мегутоа да ли е Исус единствениот Роден син на Бог одиме понатаму:

psalmi 2:7

Objavljujem krepku riječ Gospodnju; on mi reče: "Ti si Sin moj, ja te rodih danas.

Познатото пророштвото за раѓањето на Исус Христос. Па и во Новиот Завет апостолот се повикува на тие стихови.

Цитирај 3.Ке речат дека праел чуда и ги оживеал мртвите

-Ние знаеме дека Иса а.с праел чуда и Желба на Аллах џ.ш ва мок тоа го правел ама што е со:

Езекиел ,тој ги оживел мртвите во цел град

Ezehijel 37:1-9

 Ruka Gospodnja dođe nad na me. Gospod me izvede u duhu i postavi me usred doline, što je bila puna mrtvačkih kostiju.

Provede me pokraj njih unaokolo. I gle, bilo ih je vrlo mnogo po dolini, bile su sasvim suhe.

On me upita: "Sine čovječji, mogu li opet oživjeti ove mrtvačke kosti?" Ja odgovorih: "Svemogući Gospode, ti znaš."

Tada mi reče: "Prorokuj o tim kostima i kaži im: 'Suhe kosti, čujte riječ Gospodnju!

Ovako govori svemogući Gospod ovim kostima: Gle, ja ću metnuti u vas duh, da oživite

Napravit ću vam žile, i učiniti da vam uzraste meso, i navući ću na vas kožu, i ulit ću vam duh, da oživite. Tada ćete spoznati, da sam ja Gospod.'"

Ja sam prorokovao, kako mi je bilo zapovjeđeno. Tada je nastao sušanj, kad sam prorokovao. Bio je štropot, i kostiju su se pribirale, jedna uz drugu.

Vidio sam, kako na njima uzrastoše žile i meso, i kako se na njih navuče koža. Ali još nije bilo duha u njima.

 On mi reče: "Prorokuj duhu, prorokuj, sine čovječji! Reci duhu: 'Ovako veli svemogući Gospod: Duše, dođi od četiri vjetra, zadahni ove usmrćene, da opet oživiju!"

Ако сакаш да разбериш јасно се гледа дека тоа е доживеана визија, а не реален настан. Се работи за пророштвото за оживувањето и Духот на животот Кој Христос ќе го донеси на Земјата.

Цитирај Елишеја оживил едно дете

Druga o carevima 4:35

   Potom se on povuče natrag i pođe po kući jednom tamo i ovamo, pope se opet na postelju i pruži se još jedanput po njemu. Tada kihnu dječak sedam puta. Onda otvori dječak oči svoje.

Точно е оживувале други и Светителите го правеле истото. Што има тука спорно. Но никој не покажал дека има целосна власт над се која само Господ Исус Христос ја покажал.

Цитирај Истиот Елишеја оживил сам се*еси

druga o carevima 13:21

Kad jedanput upravo htjedoše pokopati nekoga čovjeka i ugledaše jednu takvu četu, baciše čovjeka u grob Elišejev i otidoše odatle. Ali kad se čovjek dotače kostiju Elišejevih, dođe u njega život, i on ustade na noge svoje.

Прочитај го уште еднаш. Изгледа дека ги копирате разните аргументи и без да ги читате ги постирате. Види прочитај кој оживел: оживеал самиот Илија или оживеал оној човек кој се допрел до коските на Илија.
 

Цитирај Елешија оживил некој лепра (не знам што е)

druga o carevima 5:14

On dakle side k Jordanu i zaroni u njega sedam puta po naputku čovjeka Božjega. I tijelo njegovo postade tako čisto kao tijelo u maloga djeteta.

Елешија хранил 200 луге со седум лебови

Jednoga dana dođe netko iz Baal-Šališe i donese čovjeku Božjemu u torbi svojoj kruhove od prvina, dvanaest kruhova ječmenih i istučene klasove. On zapovjedi: "Podaj ljudima neka jedu!"

sluga odgovori: "Kako mogu to postaviti pred sto ljudi?" A on reče: "Podaj ljudima neka jedu, jer tako govori Gospod. Vi ćete jesti i još će od toga preteći."

Tada im on to postavi. Oni jedoše i još im preteče, kako je bio obećao Gospod.

Дали Илија или било кој пророк негде рекол: простени ти се гревовите како што Христос велел и навистина им ги простувал гревовите. Да се прават исцелувања и физички чуда го можат и пророците но да простува гревови може само Бог.

Цитирај Чудото на Мојсије сите го знаеме со стапот

4.Можеби некој ке рече ‘па сите овие луге правеле чуда под Моккта на Бог,додека Исус тоа го чинеше од својот личен мок.

-Мегутоа Исус самиот кажува на друг начин:

Matija 28:18

Tada pristupi Isus k njima i reče im: "Dana mi je sva vlast na nebu i na zemlji.

Luk 11:20

A ako ja prstom Božjim izgonim đavle, onda je stim došlo k vama kraljevstvo Božje.
   
Matija 12;28

Ako li ja izgonim đavle Duhom Božjim, onda je stim došlo k vama kraljevstvo Božje.

 Ivan 5:30

Ja ne mogu ništa činiti sam od sebe. Sudim, kako čujem. Moj je sud pravedan; jer ne tražim volje svoje, nego volju onoga, koji me je poslao.

 Ivan 10:25

Isus im odgovori: "Ja vam rekoh, i ne vjerujete. Djela, koja činim u ime Oca svojega, ona svjedoče za me.
 Ivan 8:28-29

Isus nastavi: "Kad podignete Sina čovječjega, onda ćete upoznati, da sam ja, i da ništa sam od sebe ne činim, nego onako govorim, kako me nauči Otac moj.

Onaj, koji me posla, s menom je. On me ne ostavi sama, jer ja svagda činim, što je njemu ugodno."

Бог Син укажува дека Отецот е поголем и дека се што прави не прави неовластено туку го прави според дадено овластување. Тоа е добар аргумент против протестантизмот кој зборува за постапувања без добивање на овластување. Христос укажува дека никој не смее да прави нешто без овластување и дека тој како еден од трите ликови на Бог е со љубов и радост потчинет на волјата на Отецот. На друго место пак укажува дека Неговата волја и волјата на Отецот се едно.

Морате кога користите стихови да го одредите критериумот што од Библијата ќе признаете како исправно а што како неисправно. Чекам веќе одамна критериум на разграничување инаку не е убаво да се користите со библиски цитати против Библијата, а истовремено не ја признавате Библијата. На тоа ќе ве потсетувам при секое влечење на аргументи од Библиските стихови.

Цитирај 5.Некој ако вели дека затоа што Исус бил со Бог во почетокот на стварањето

-Не само Исус туку и Саломон бил во почетокот на стварањето

price Salumunove 8:22-31


 Gospod me stvori u početku upravljanja svojega, kao prvo od svojih djela, u pradoba

Bila sam postavljena prije vjekova, prije početka, prije postanja svijeta.

Nije još bilo dubina voda, kada sam se rodila i nije još bilo izvora s obilatom vodom.

Nijesu još bile gore osnovane, prije humova ja sam se rodila,

Prije nego je stvorio zemlju i polja i prve grude zemlje svijeta.

Kad je gradio nebo, ja sam onda bila, i kad je razmjeravao svod nad vodama mora.

Kad je u visini motao oblake, kad je pustio da nabujaju izvori bezdanu,

Kad je postavljao moru međe njegove, da nikada ne prestupi voda obalu svoju, kad je utvrđivao stupove zemlji,

Tada sam stajala, miljenica njegova, na strani njegovoj; bila sam iz dan u dan puna zanosa, puna radosti pred njim svagda,

Puna radosti na širokoj zemlji njegovoj, puna zanosa nad djecom čovječjom.

Тој кој ти ги напишал аргументите е ептен непоштен човек кој си пишува како што ќе му текне без да има блага врска аргументот со она што тој сака да го докаже. Насловот на тој дел се вика „Пофалба на мудроста“. Така онаа која ја фали и за која зборува дека била уште од почетокот е Мудроста. Нели пишува во женски род. Не ти текна да прашаш како може да се однесува на Соломон кога пишува во женски род.

Цитирај 6.Затоа што бил наполнет со свети дух.

-И Захарија бил наполнет со свети дух:

Luka 1:67

Zaharija, otac njegov, napuni se Duha Svetoga i reče proročke riječi:

Елизабета исто

Luka 1:41

Čim je Elizabeta čula pozdrav Marijin, zaigra dijete u utrobi njezinoj, i Elizabeta se napuni Duha Svetoga.

Исто така и Петар
   Djela apostola 4:8

Tada im Petar napunivši se Duha Svetoga reče: "Glavari narodni i starješine čujte!

Исто и Павле
 djela apostola 13:9

A Savao, koji se zove i Pavao, pun Duha Svetoga pogledavši na njega

Светиот Дух е едно од трите лица на Бога. Ги исполнува луѓето додека Бог Исус Христос го имал во се*е тој Дух, без да се исполнува.

Цитирај 7.Затоа што бил наполнет со светиот дух од ког беше во мајчината утроба

-И Јован Крстителот ист бил наполнет со дух кога бил во мајчината утроба

 Luka 1:13-15

A anđeo mu reče: "Ne boj se, Zaharija! Molitva je tvoja uslišena: "Elizabeta, žena tvoja, rodit će ti sina; nadjeni mu ime Ivan!

Imat ćeš radost i veselje, i mnogi će se obradovati njegovu rođenju.

Jer će biti velik pred Gospodinom Vina i jaka pića neće piti, i već u utrobi majčinoj napunit će se Duha Svetoga.

Јован ќе се исполни со Свет Дух уште во утробата, но Христос нема да се исполни туку ќе го има тој Дух во се*е.

Цитирај 8.Затоа што го викале Месиа (Кристос)

Зборот месиа значи намачкан со масло (the anointed one) тоа било знак на кралевите кај старите евреји па ако читаме Библијата ке видиме дека сите кралеви на Израел биле намачкани со масло .

-Соломон бил Месиа

 prva o carevima 1:39

Svećenik Sadok, koji je bio uzeo sa sobom rog s uljem iz šatora, pomaza Salomona. Zatrubiše u trubu, i sav narod povika: "Živio kralj Salomon!"

А сега авторот на текстот доволно е паметен да сфати дека Соломон бил помазан со масло, а не прогласен од Библијата за Месија како што тврдеше претходно за истиот цитат.

Цитирај Давид исто
prva Samuelova 16:13

Samuel uze rog s uljem i pomaza ga usred braće njegove. Od toga dana i dalje dođe Duh Gospodnji na Davida. A Samuel usta i vrati se kući u Ramu.

Значи кога сака да ги разбере стиховите ги разбира како што треба, според дволичноста и лицемерието двапати различно ги толкува цитатите овде.

Цитирај Еврејските свештеници биле намачкани

  treca Mojsijeva 4:3

Ako svećenik pomazani učini grijeh, po kojemu krivnja pada i na narod, to on ima žrtvovati Gospodu za grijeh, što ga je učinio, junca bez pogrješke kao žrtvu za grijeh.

Едно е помазувањето со елеј со кое луѓето во ритуал даваат некакво овластување на некого за свештеник, Цар и слично друго е помазанието со кое Бог некого претставува за свој Помазаник, Месија, Испратен.

Цитирај 9. Ako прашуваат :Кој е Исусовиот Отец на кој се позива во Евангелиите?

-Да видиме Исус кого го викал,да го разбереме мор да видиме ова:

 Matija 5:45...48

Tada ćete biti djeca Oca svojega nebeskoga, koji pušta da sunce njegovo izlazi nad dobre i zle i daje da daždi nad pravedne i grješnike.

Jer ako ljubite samo one, koji vas ljube, kakvu ćete plaću imati? Ne čine li to i carinici?

ako pozdravljate samo prijatelje svoje, što osobito činite? Ne čine li to i neznabošci?

Budite dakle savršeni, kao što je savršen Otac vaš nebeski!

Значи деца на Не*есниот Отец стануваат оние кои им прават добро на оние кои се сметаат за нивни непријатели. Ако веруваш дека така поучувал Христос зошто тогаш не стануваш такво дете на Не*есниот Отец. Зошто тогаш не одиш според правилото љубете ги непријателите свои туку одиш/те според правилото око за око, заб за заб.

Цитирај Сега ова

  Ivan 8:42

Isus im reče: "Kad bi Bog bio vas otac, vi biste ljubili mene; jer ja od Boga izađoh i dođoh. Ne dođoh sam od sebe, nego me on posla.

Значи јасно е дека кога Исус вели Оче не мисли физички отец него симболично,покажува дека зборува во име на Бог.

Им се обраќа на луѓето како целина бидејќи мнозинството надвладеа кои не го сакаа Него туку го осудија, не се однесува на поединците кои го сакаа и не Го осудија т.е. и ден денес Го сакаат и му веруваат. Оние кои го осудија тие се оние кои не го сакаа. Дали оние кои не го осудија туку веруваа, можеа да бидат тие кои не го сакале. Натаму и има стих во кој вели дека Неговите го познаваат Него и Неговиот глас и тој ги познава нив.

Цитирај Да и ова да ви докажувам читајте:
   Ivan 8:44

Vi imate đavla za oca i hoćete da činite po željama oca svojega, On je bio krvnik ljudi od početka. On nije bio utvrđen u istini jer nema istine u njemu. Kad govori laž, od svojega govori, jer je lažac i otac laži.

Затоа фала на Исуса Христа, пастирот кој не чува од демонот.

Цитирај Исус зборувал за своите ученици очигледно да нивни Отец не е Гавол па нити Бог е Исусов Отец.Христијаните во црквите се обракаат на свештениците со Отец ,тоа не значи дека свештеникот се нивни Отец,да додавам дека и Јосип бил назван отец на фараонот

prva Mojsijeva :45;8

Tako me dakle ne poslaste vi ovamo, nego Bog. On me učini ocem faraona i gospodarom cijele kuće njegove i vladarom čitave zemlje egipatske

 А Јован бил отец на сиромашните
 
Job 29:16

Otac sam bio siromasima i branio sam stvar nepoznatoga.

Значи и самиот најдуваш аргументи дека во одделни случаеви може да се употреби зборот отец.
 

Цитирај 10.Затоа што немал ни почеток ни крај

-Затоа Библијата кажува дека и Милхезедек немал   почеток ни крај

 Jevrejima 7 :1-4

Jer ovaj Melkizedek, kralj Salemski, svećenik Boga svevišnjega, koji srete Abrahama, kad se vraćao nadvladavši kraljeve, i blagoslovi ga;

Kojemu Abraham i desetinu dade od svega. Njegovo dakle ime najprije znači kralj pravde, a potom i kralj Salemski, t. j. kralj mira;

Bez oca, bez majke, bez rodoslovlja, nemajući ni početka danima, ni svršetka životu, a sličan Sinu Božjemu, ostaje svećenik dovijeka.

A pogledajte, koliki je ovaj, kojemu je Abraham patrijarh dao desetinu od najboljih dijelova plijena.

Мелхиседек е Исус кој го овластил Авраам за свештеничката улога која Авраам ја добива од Мелхиседек и ја пренесува на легалниот син Исак, понатаму се пренесува на внукот Јаков.


 

Цитирај После овие изнесени докази ако пак ги прашуваш да ли Библијата е истина? Ке ми одговорите дека е истина,а ова да не се случи ова тогаш морам јас да ве прашам:

  1.Ако е Исус Бог тогаш тој би рекол вака:

    ЛУГЕ ЈАС СУМ ВАШ БОГ МОЛЕТЕ СЕ НА МЕНЕ

Да ли постоји таков макар еден јасен цитат?...ако нема (а сите знаеме дека нема) тогаш следува прашањето:

-Ако Исус е Бог ,зошто не рекол директно зошто не буни сите нас ,единствениот одговор е :ИСУС НИКОГАШ НЕ БИЛ БОГ

-Ако Бог има син, да ли тој Бог има тетка или стрико,најлогично одговорот е НЕ ,Бог не е човек,Бог нема ни син а ни родбини.

Во текот на целиот Негов живот Бог ги лекувал и ги отстранувал неволјите тогаш кога нему му се молеле, а не само кога ќе се молеле на Бог. Ако не бил Бог тогаш тоа би било тешко богохулие за секој пророк, но тоа не било богохулие за Господ Исус Христос бидејќи бил Господ. Тој го излекувал секого кој НЕМУ ќе му се помолели кој ВО НЕГО ЌЕ ВЕРУВАЛ, независно дали при тоа само НЕМУ му се молеле како повеќето од нив или при тоа се молеле И НЕМУ И НА ОТЕЦОТ.

Цитирај 11.Ако ми велите дека човекот е створен по облик на Богот и имаат многу заеднички нешта како лубов,слободна зелба,разум итд.

-Тогаш одговорот ке биде а што со МРЗЕЊЕ,СТРАВУВАЊЕ ,од каде дошле тие негативни особини од Богот,да ли Бог мрзи?

Да ли Бог се плаши од нешто?

Тие се извитоперени спротивности на оние добрите кои ги наброја. Се извитопериле со падот на грев на сатанаил. Гревот значи не постои како одделно од доброто, тоа нема свој извор туку тоа е извитоперено добро.

Цитирај 12.Ако ми велите дека Исус наследил Боженството од Отецот

-Ако е ова точно тогаш Исус сам би рекол ова има ли некои цитат каде Исус вели :ЈАС СУМ ГО НАСЛЕДИЛ БОГ,ОТ, ами ако вие пак велите дека Боженството се наследува прашувам:

ОД КОГО САМИОТ БОГ ГО НАСЛЕДИЛ БОЖЕНСТВОТОТ?

Од вакво прашање единствен одговор би бил Богот го наследилБожанството од Богот Дедо. Да ли има ова смисол?

Ти забораваш дека зборуваме за Бог, за нешто што нема почеток. Тоа е тешко сфатливо но Бог е беспочетен, од таму Словото, Исус, исходи од Отецот од предвечноста, пред почетокот на времето.

Цитирај 13.Ако пак кажувате дека Исус учествувал во Стварањето

-Пак ке прашувам од каде ви е тоа да ли рекол Исус :Луге ја сум вашиот створител? Него како што наведов горе и Мелхезедк бил на почетокот.

Пак истото ќе ти биде одговорено Мелхиседек бил Христос. Се оформил во свештенички лик за да му даде овластување на Авраам за свештеничката улога која Авраам ќе ја има, како и легалниот наследник на Авраам Исак, т.е. Јаков синот на Исак.

 



Изменето од sard
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2006 во 20:08
Докажан лажго, најде да збори за мојот карактер... Ех, Миралем Миралем, се сеќавам се уште, многу добро кога „во очи“ не лажеше на овој форум, за да потоа те снема на месец дена како попарен и посрамотен. Не ти викам оди си, ама смешно е ти да збориш. Ајде другите, ама ти? Со што ти се докажа? Само се посрамоти. Во секој и еден аргумент изгуби:

Во аргументот со 6000000 муслимани во африка што бегаат од исламот
во аргументот со Коранот и злоставувањето на жената
во аргументот со ненаучноста на коранот
во аргументот со неверодостојноста на коранот


Уште ли да ги редам? Се пораз до пораз!
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2006 во 09:28

Кој е Бог? Има само еден Бог, но тој се манифестира Се*еси во три личности Отецот, Синот и Светиот Дух. Тоа ние го нарекуваме Тројство. Јас не можам да го дефинирам Тројството. Никој не може. Човек кој го отфрла Тројството ќе ја загуби душата. Човек кој се обидува да го сфати Тројството ќе го загуби умот. Ние кои сме ограничени, не можеме да го сфатиме Бог, кој е неограничен.

             Би можел да објаснам: Х2О се јавува течна, тврда или гасовита агрегатна состојба, зависно од тоа дали се работи за вода, мраз или пареа. Кое од нив е Х2О?

Или пак, човек е сопруг, татко и син- сепак, тој е еден човек. Ниту една илустрација не е адекватна, но може само приближно да се насети каков е Бог.

             Ако си Христијанин, Светиот Дух веќе престојува во те*е. Кога купуваш маханичка направа која работи на батерии, редовно е наведено во кутијата ,,без батерии,,. Светиот Дух- е твојот извор на моќ за живеење и тој е вклучен кога Го примаш Исус Христос за свој Спасител и Господ. Во моментот кога си Го примил Христос, Светиот Дух не само што дошол да престојува во те*е, туку ти пренесол и духовен живот, предизвикувајќи одново раѓање како Божјо дете.

             Дали си победоносен и плодоносен сведок за Христос? Ако не си, можеш да бидеш, зашто се е од Него, преку Него и за Него. Нему нека Му е слава во вечни векови.
СТЕФАН
Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2006 во 09:30

Има само една врата до Божјото царство. Тоа е Исус. Тој рече: ,,Јас сум патот вистината и животот. Никој не доаѓа кај таткото освен преку мене.,, Затоа треба да ви биде јасно. Ние сами не можеме да дојдеме кај Бог, но Бог во својата голема љубов дошол кај нас преку Исус. Бог толку го засака светот, што го даде Својот единороден Син, Исус, за ниеден што ќе ја прифати таа љубов да не загине, туку да има живот вечен. Одговорете: Што треба Бог уште да направи? Тој го даде својот Син да умре само ние да имаме живот! Исус умре на крстот на страшен начин. Тој со тоа дело остварил спасение и за најголемиот грешник. Тој воскреснал од мртвите и не вика преку Светиот Дух. Неговата крв била пролеана за секој од нас! А од нас само се бара да си ја признаеме нашата вина и отплатата на Исус да ја прифатиме со вера. Библијата сосема јасно кажува: ,,Кој го има Синот Божји, тој има живот. Кој го нема Синот Божји, тој нема живот.,,

СТЕФАН
Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2006 во 09:33
Замислете си ја сликата- Исус на крстот. Таму виси Тој, преку кого Бог го урнал ѕидот. Таму виси Тој за кого Библијата вели: ,,Бог ги положи сите наши гревови врз Него.,, Исус плати за сите. За секоја вина мора да се плати. Исус плати за нас. Затоа или ќе поверуваме во него или сами ќе си платиме за гревот. А казната за гревот е смрт. Исус ја победи смртта со воскреснување. Ние можеме да имаме живот вечен преку Исус. Вечниот живот не почнува со смртта. Вечниот живот почнува со прифаќање на Исус. Или ќе го прифатиме Исус и ќе имаме живот вечен. Или ќе го негирате Исус и ќе одите во пеколот.
СТЕФАН
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2006 во 19:23
znaete, mi kazaa deka nekoi naucnici (NE MUSLIMANI) tvrdele deka Isus na krstot bil raspnat NAOPAKU! Ne se glavata nagore tuku so glavata nadole!
Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2006 во 22:04
Абе можат да тврдат дека бил распнат и на метален крст, ама има ли за тоа ронка докази? Нема. Само празни шпекулации.

Инаку се знае дека Апостолот Петар бил распнат со главата надолу, бидејќи не сакал да биде распнат исто како Господ Исус, велејќи дека тој не е достоен да биде распнат како Исус.
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2006 во 12:54

Во претходниот пост напишав:

 

-Кој е Бог? Има само еден Бог, но тој се манифестира Се*еси во три личности Отецот, Синот и Светиот Дух. Тоа ние го нарекуваме Тројство. Јас не можам да го дефинирам Тројството. Никој не може. Човек кој го отфрла Тројството ќе ја загуби душата. Човек кој се обидува да го сфати Тројството ќе го загуби умот. Ние кои сме ограничени, не можеме да го сфатиме Бог, кој е неограничен.

 

Можеби Недим пречка ти претставува разбирањето на Светото Тројство.

Исус е БОГ. Тој тоа го тврди на повеќе места во Библијата каде кажува дека е исто - едно со Бог. Божји Син е повеќе симболично, зашто Бог најде форма за да дојде меѓу луѓето. Тој дојде во човеково тело.

 

Исус или Бог во човеково тело бил три дена мртов но воскреснал, но продолжил да живее Бог Создателот и Бог- Светиот Дух.

 

Затоа обиди се да го разбереш Светото Тројство, прифати го Исус и Светиот Дух ќе ти помогне во твојот растеж.



Изменето од Стевче
СТЕФАН
Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 09:44

ИСУС Е БОГ!

1. Исус за се*е тврди дека е божество:

- Јован 10:30 Јас и Татко Ми едно сме... и познајте дека Татко ми е во Мене и Јас во Него!
- Јован 8: 58 Јас сум пред да се роди Авраам.
- Јован 14:8- 11 Филип Му рече: ,,Господи покажи ни Го Таткото и доста ни е. Исус му рече: ,,Толку време Сум со вас и не Ме позна Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел и Таткото, тогаш како велиш ти: Покажи ни Го Таткото! Не веруваш ли дека Јас Сум во Таткото и дека Таткото е во Мене? Зборовите што ви ги кажувам , не ги зборувам од Се*е. Таткото Кој е во Мене, Тој ги прави делата. Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото во Мене.

- Матеј: 28:18 Исус им се приближи и им рече: ,,Дадена Ми е сета власт на небото и на земјата.,,
- Матеј: 28:20 И еве Јас Сум со вас во сите дни до свршетокот на светот. Амин! (Кој ако не е Бог би го тврдел ова)

СТЕФАН
Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 09:49

2. Исус прифаќа да го слават како Бог.
    И другите тврдат дека е Бог.

- Јован 20: 25 Затоа и другите ученици му рекоа: ,,Го видовме Господа!
- Јован 20:28 Тома одговори и Му рече Мој Господ и мој Бог! Исус му рече: ,,Поверува зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.

3. Исус опростува гревови

- Марко 2: 5-7 А Исус, кога ја виде нивната вера му рече на фатениот: ,,Синко, ти се опростуваат гревовите. А некои од книжниците седеа таму и размислуваа во своите срца   ... Кој може да опростува гревови освен Еден Бог?

*Никој не може да опрости грев направен против Бог, освен самиот Бог. А Исус го направи тоа.



Изменето од Стевче
СТЕФАН
Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 09:55

4. Исусовите чудотворни знаци и дела биле несекојдневни.

- Марко: 1:28 ...Им заповеда и на неЧистите духови и тие Му се покоруваат.
- Марко 3: 39 И стана, му се закани на ветерот и му рече на морето: ,,Стивни! Молкни!   3:41 И ги опфати голем страв и говореа еден на друг. Кој е овој што и ветерот и морето му се покорауваат?
- Марко 5:41 (за мртвото девојче) ,,Јас ти велам стани!,, И девојчето стана... И се зачудија многу.

5. Исус исполни повеќе од 300 Старозаветни пророштва, од кои 48 се многу специфични во однос на Месијата.

- Веројатноста еден обичен човек да исполни само 8 пророштва е 1 од 10 на 17.

СТЕФАН
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.