IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3233343536 48>
Автор
Порака
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2011 во 10:23
dobiv zaraza na poloviot organ,   kapejcise   vo kada vnesov   izmet od glusec.molam za pomos.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2011 во 11:16
Ти Дејан се зезаш нешто?збунетост
Ајде објасни убаво да видиме каде е проблемот,јас не те разбрав баш најдобро и искрено не те сфатив баш сериозно.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
paris25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 969
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paris25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2011 во 16:53
pomos, celo vreme izdrigam vo grlo ke zdrignam 3-4 pati pa 1-2 min pak i moze taka 1-2h pa posle moze i po 5-6h da nemam takov problem pa posle pak ili koga se zamoruvam pesacam togas imam takvi silni zdriganja vo grlo kako da imam nekoja жaba vo grlo kako neznam da go opisam ,pijam apcinja od kiselini vo stomak ama ne pomagat neznam dali e od kiselini no mislam deka ne e ako imal nekoj slicen problem ili zna sto e neka pise.....
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2011 во 16:27
Со оглед на симптоматската слика најверојатно кај тебе се работи за хроничен гастритит .

Гастритисот се манифестира со диспепсија(растројство во функцијата за варење на храна),а како последица на тоа се јавува тежина и непријатен притисок во пределот на желудникот после оброк,ждригање,гадење,непријатен вкус во устата особено наутро,печење на желудникот и појава на киселини.

Одбегнувај мрсна ,тешка,пржена и многу зачинета храна,оброците нека бидат чести и необилни како би се овозможило подобро варење на храната и намалување на симптомите.

Посета на интернист заради поставување на вистинска дијагноза задолжително!
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2011 во 20:22
 akutniot ili honichniot gastrit  ja dava klinichkata simptomatologija vednash posle zimanje na obrok., i so drugi propratni simtomi ., osven zhdriganjeto., kolku shto go razbrav paris25  kaj nego se javuva posle peshachenje  i pogolem zamor ., ....no sepak pozhelna poseta na gastrolog ., a inaku nishto posebno., .,  probaj so tabletite .,gastro ., na prorodna osnova se ., ., i da nema efekt ne predizvikuvaat nesakani dejstvija.,     so sreka ., i obavezno pregled  za da se iskluchat ., mozhni drugi dijagnozi...
 
 dispepsija., hmmmm .,
 
 dali stolicata ti e retka i vo koj oblik retka ., ako voopshto e takva


Изменето од pajser - 07.Ноември.2011 во 20:44
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
paris25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 969
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paris25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2011 во 17:21
Originally posted by pajser pajser напиша:

 akutniot ili honichniot gastrit  ja dava klinichkata simptomatologija vednash posle zimanje na obrok., i so drugi propratni simtomi ., osven zhdriganjeto., kolku shto go razbrav paris25  kaj nego se javuva posle peshachenje  i pogolem zamor ., ....no sepak pozhelna poseta na gastrolog ., a inaku nishto posebno., .,  probaj so tabletite .,gastro ., na prorodna osnova se ., ., i da nema efekt ne predizvikuvaat nesakani dejstvija.,     so sreka ., i obavezno pregled  za da se iskluchat ., mozhni drugi dijagnozi...
 
 dispepsija., hmmmm .,
 
 dali stolicata ti e retka i vo koj oblik retka ., ako voopshto e takva

nemam problem so stolicata
a piam tabletki protiv kiselini na primer ruperit,famosan i slicno i pak gi imam istite tegobi zdriganje vo grlo kako mackite koga predat збунетост
i ete denes bev da mi zemat bris od grlo pa da videme da ne e nekoja bakterija utre ili drugden ke ima razultati


Изменето од paris25 - 09.Ноември.2011 во 17:44
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2011 во 18:42
Originally posted by Renatax Renatax напиша:

Ти Дејан се зезаш нешто?збунетостАјде објасни убаво да видиме каде е проблемот,јас не те разбрав баш најдобро и искрено не те сфатив баш сериозно.
mi prepisaa terapija so ampicilin ako ne se pokaze   efektivno ke ti pisam.
Кон врв
Keti30 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Keti30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2011 во 18:51
Поздрав до сите членови!

Нова сум на форумов и моментално барам огромна помош,се надевам некој ќе може да ми помогне!Сега лежеејќи ви пишувам бидејќи имам болки во кичмата..се се случи во рок од два дена...бев на компјутерско снимање и го добив следниот резултат

Направени КТ пресеци на ниво на дискалните простори од Л3-Ц1.
КТ на ниво Л3-4 и Л5-Ц1 без знаци за дискална херниација.
На ниво Л4-Л5 се прати дискус хернија од дорзоцентрален тип со лесна латерализација во лево со консекутивна секундарна антериорна спинална стеноза на каналот централно и во лево.


п.с.пиев мовалис таблети,ми се смири болката малку,исто ми препишаа и диазепам од 5мг а и ми препорачаа амбене ампули,кои никаде ги нема низ државава,а биле мн ефикасни со анестезија и одма делувале...

ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ!!!ПОЗЗ
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2011 во 19:10
Кети, не сум доктор, далеку од тоа...

Амбене не верувам дека ќе ги најдеш во МК освен ако не ги порачаш да ти ги донесат. Знам дека ги имаше во Бугарија, се надевам сеуште ги има.


Од тоа што ми имаат кажувано за Амбене, во нив има дексаметазон и локален анестетик лидокаин, но внимавај прилично јаки биле и со голем број несакани појави.
Не знам дали би ти го решиле проблемот за стално или привремено ..
Докторите на форумов ќе ти кажат подетално за проблемот, јас не знам.




Ти посакувам брзо закрепнување.


I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Keti30 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Keti30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2011 во 19:40
Фала многу Сантијаго за брзиот одговор во врска со Амбене...знам,многу сурфав по нет и гледам претежно ја има во Бг а др ми кажа дека е Грчка ампула и се прима по една на секој 5ти ден,а па по нетов пишува секој 7ми ден...искрено и мене мн ми е страв за оваа ампула и се мислам дали воопшто да ја порачувам,сепак секако ризик постои...е сега и др нешто ме буни,на резултатот пишува нешто диско хернија,а др ми рече дископатија сум имала,па ако сака некој(може е глупаво прашањево,ама не се разбирам)да ми каже дали е тоа исто и ако не е што е разликата? И дали има др лек и дали воопшто се лечи некако?
Кон врв
Keti30 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Keti30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2011 во 19:06
Некој стручен ќе може ли да ми одговори,или пак некој што ја имаа оваа дијагноза?плсс
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2011 во 22:47
dokolku si vo mozhnost sose celokupna dokumentacija kostozglobno sv erazmo pravac ohrid., D-r mitre milosheski., .. i nemoj da se plashish od nozh............pozdrav i pobrzo zakrepnuvanjeголемо%20гушкање
 
 i P.S  sepak konecnata odluka ke bide tvoja


Изменето од pajser - 10.Ноември.2011 во 22:54
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2011 во 22:54
Originally posted by pajser pajser напиша:

dokolku si vo mozhnost sose celokupna dokumentacija kostozglobno sv erazmo pravac ohrid., D-r mitre milosheski., .. i nemoj da se plashish od nozh............pozdrav i pobrzo zakrepnuvanjeголемо%20гушкање




Како и го кажа ова како да и викаш, немој да се плашиш, една мала масажа ќе ти направат


Има и во Скопје добри доктори, само што за жал бараат малку повеќе (барем по пишувањњто ми заличи како да е од СК)
Овде кај нас скоро никакви нема
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
DeepBlue Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DeepBlue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2011 во 00:08
Дископатија означува пореметување на функцијата на кичмените дискови.Дисковите се наоѓаат во меѓупршленските простори и имаат функција да како амортизери превземаат дел од притисокот на кој кичмата е изложена.При одредени услови и поради повеќе причини доаѓа до нарушување на функцијата на дискот и тој почнува да притиска на околните нерви и со самото тоа да предизвикува одредени тегоби.
Јаките болки што ги имаш најверојатно се акутната (болна) фаза на болеста кои што знаат да бидат и неподносливи. Прва помош во оваа фаза се тие инјекции кои ги спомнуваш,на база на анестетик и кортикостероиди( дексаметазонот кој што Сантијаго го спомна во некој од постовите е кортикостероид).Потоа следи загревање на местото , може да се примаат и Б1,Б6 и Б12 витамински инјекции...
Ја развлеков многу,а сакав само да те посоветувам, ионака веќе ги имаш направено снимките, посети неврохирург кој ќе ги види снимките и после разговорот и анамнезата што ќе ја земе од тебе ќе знае најдобро да те посоветува што понатаму.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3233343536 48>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.