IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 48>
Автор
Порака
-Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 750
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај -Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 12:32
,Што се однесува до алергии на лекови, како што е пеницилинот, тоа се алергии што се јавуваат на која било возраст, но не се јавуваат при првиот контакт со таа хемиска супстанција, туку се јавуваат по повеќе контакти, бидејќи е потребно време организмот да се сензибилизира, да создаде антитела од типот на ИГЕ против таа супстанција. Значи, никогаш не се добива пеницилински шок од првата инјекција пеницилин, туку се добива подоцна, кога пациентот ќе создаде доволно количество ИГЕ-антитела кои би реагирале со пеницилинот во некоја следна средба. Од друга страна, понекогаш има реакции кај пациенти при првиот контакт со пеницилин, а тоа се објаснува со тоа што, всушност, организмот на пациентот се сретнал со супстанцијата на пеницилинот преку исхраната, затоа што на домашните животни им бил даван пеницилин кој овозможил преку исхраната кај некои луѓе да се создадат ИГЕ-антитела против пеницилинот.............................намигнување
-----G O L D I------
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 22:16
bionsi ja udriv rakava vcid otecena mie a ne me boli kazimi dane e puknata so da pram
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 23:01
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

bionsi ja udriv rakava vcid otecena mie a ne me boli kazimi dane e puknata so da pram

udrena ..i otvorena rana?? ili udrena so modrinka?? na lakt?? nabiena??kako ja udri?? ti se svitka pri udarot?? puknata ili skrshena raka pri sekoe minimalno dvizhenje strashno boli se dodeka ne se fiksira....ajjj najverovatno nishto ne ti e....da recheme deka ti si se udril i nema otvorena rana-krv , ke si stavish oblozi od borova voda....ili ladna obloga.....pishi podetalno kako si se udril kakva e ranata-rakata??голема%20насмевка
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 00:04
ете водолија све е ОК кога све ОК ќе се завршида
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 12:54
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

bionsi ja udriv rakava vcid otecena mie a ne me boli kazimi dane e puknata so da pram



Лелеле водолијоизненадување
Има ли нешто здраво на тебе,абе мало си  уште ,а на Бијонсе треба хонорар да и да дадеш и тоа дупли...и за лекување и за тоа што успева да те разбере.изненадување
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 13:03
pa si plajcam i ti z raboti zamene iti ce dobivas hronorar
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 00:10
 
Сакав да прашам нешто, доста интимно, ама нема везе, нели. Значи, ќе биде некој толку фин да му каже зошто пред да добијам, ме болат градите, бутовите и грбот и едно два дена пред сум како неподвижна. Дали е тоа од хормоните или не? Бидејќи јас мислам дека е, по некој моја логика. И ако знаете, кажете некој лек, не се истрпува. Исто... срам ми е, ама морам да прашам... терминот „бело прање“ е всушност вагинален исцедок кој се јавува за време на овулацијата, така?
Фала однапред.

Изменето од Eleni - 01.Јули.2010 во 00:17
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 02:35
prvin odam na doktor pa posle b aram mislejne od forumzive n aprimer so preskok so imam na srce odam mi vela se vo red a ce osetma preskok na primer i nikako da go izlcam toa gledam vo forumi deka ne opasno ama baram nekoj abrem da vidam deka kolku mene 21 god go ima ovaj problem ,

Изменето од Eleni - 01.Јули.2010 во 00:21
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 20:42
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:


Сакав да прашам нешто, доста интимно, ама нема везе, нели. Значи, ќе биде некој толку фин да му каже зошто пред да добијам, ме болат градите, бутовите и грбот и едно два дена пред сум како неподвижна. Дали е тоа од хормоните или не? Бидејќи јас мислам дека е, по некој моја логика. И ако знаете, кажете некој лек, не се истрпува. Исто... срам ми е, ама морам да прашам... терминот „бело прање“ е всушност вагинален исцедок кој се јавува за време на овулацијата, така?
Фала однапред.

Болката за време на менструалното крварење настанува поради создавање=ослободување на простагландинот во слузницата на матката
кој врши стегање или како се вели контракции на мускулестиот слој на матката(најповеќе во почетокот на тоа крварење) за лекување т.е. ај да речеме како инхибитори се применуваат нестероидни антивоспалителни лекови како на пример....Тбл.Ибупрофен , Капс.Кетонал, Тбл.Волтарен....и тоа веднаш при појава на болката или во првите моменти на добивање на менструално крварење..
ПМС или предменструални синдром покрај други симптоми се и ,,осетливи гради,, тоа настанува десет дена пред менструација или периодот после овулација до следна менструација....
тука голема улога има физичката активност ( аеробик , трчање и сл.) добра исхрана , витамини од Б групата, Ц,Д и Е вит како и нестресни ситуации и добар и доволен сон...да


Изменето од Eleni - 01.Јули.2010 во 00:19
Кон врв
dalton Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dalton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2010 во 22:58
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

hmmm..
sakam da kazam deka ne posle sekoj no cesto se dobiva refleks za defekacija, koja najcesto e tecna ( a nemam vreme da ti objasnam zosto e tecna). I jas go nemam toa, samo ti kazuvam informacii za bolesta. Pozdrav
napisi poveke za ovaa sostojba
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 01:14
bijonse gledam deka gi razbiras rabotite pa eve go i mojot problem koj nikako da go resam. istorijatot e vaka:
vo april maj desnoto uvo mi bese podzatnato zemav upat i otidov na uvo nos grlo. doktorkata me pregleda i ko demek mi rece nisto nema sve e ok odrzuvaj go nosot prazen i ke se opravis. megjutoa situacijata se iskomplicira pocnav non stop da sum zatnat i da imam bajagi sekret. Taka smeniv doktor otidov kaj drug preku poznati. Me pratija sinusi da snimam i imase sto da se vidi skroz puni sinusite i oteceni. dijagnozata bese rhinosinuitis alergica. Me stavi na inekcii urbason i neloren, a pokraj niv i sirup, sprej i chymoral i letizen tableti. isto pravev i inhalacii i zracenje so lamba. sinusive sega mi se odlicno disam mnogu polesno i ne sum zatnat. megjutoa uvcevo povtorno mi e ko podzatnato( a doktorov go glease vika nema infekcija). Sto da pravam za ushevo zasto ova stvarno me iritira i nervira i ko nekoja riba sum non stop otvaram usta imam takvo nekoe cudno zatnato custvo
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 08:26
nikola odgovorot samiot go znaesh...velish POVTORNO..
istoto si go imash no vo poblaga forma bez vospalenie na sinusite...no sepak nekoj pochetok....usheto sekogash ke ti bide indikator na sostojbata na nosot/grlo!! znajsh , se sluchuva poradi X prichini da dojde do zatnuvanje na usheto..so disbalansot na vozdushniot pritisok visinska razlika shto e normalno....no toa ne se sluchuva kaj tebe... togash e dovolno da se razraboti vilicata so edna guma za dzvakanje ili da se zatne nosot so prsti i silno da se duva kon nos so zatvorena usta.....toj pritisok od vnesen vozduh ke ide do nosot koj e zatnat so prsti i ke pritisne do uvo neli preku vrskata nos-uvo i ke se odzatne...ama toa kaj tebe nema da bide uspeshno od prosta prichina shto ti e na alergiska osnova....znachi sekoe pagjanje na imunitetot po izvesen period ke go osekjash taka...i dokolku doagja do povolni uslovi na bakterii i do infekcija kako shto veke go dozhivea toa..
ne e losho da napravish ALERGO testovi eventualno da ne si alergichen na neshto shto doagjash vo kontakt a ne si svesen...sve drugo shto si zel kako lekarstva od neloren kako antibiotik, urbazon kako kortikosteroid , chymoral kako antiinflamator, loratadin kako antihistaminik (antialergik)kako tableti i vo vid na sprej se samo lechenje na nastanata alergo-inflamatorna situacija!!
Tvoeto e da go lechish zharishteto koe pochnuva od tvojot slab imunitet ...nego ako go ojachash cel ovoj lanec nema da ti se sluchuva....sega ke rechesh kako...?? pa normalno so discipliniran zhivot od pravilna vitaminska ishrana i fizichka aktivnost!! Site prirodni preparati na baza na lekoviti rastenija koi pomagaat vo pokachuvanje na imunitetot mozhesh soodvetno da gi koristish...so kolichini do 1gr dnevno na vitamin C.....dokolku imash problem so ete malku zatnuvanje na uvoto..stavi fizioloshki kapki vo nosot eventualno so efedrin....i da!! tebe ti treba morska voda...dokolku imash mozhnost da odish na more i sekojdnevno da nurkash vo solenata morska voda kako priroden inhalator .....pozz     
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 14:41
nemam sansi godinava za more :). znaci glavno e imunitetot da se pokaci. vo odnos na sportuvanje moze i od tamo da potekne pagjanje na imunitetot? bidejki aktivno vozam tocak no 2-3 pati do sea malce se preforsirav na podolgi pateki nadvor od gradov. kazi mi nekoj preparat priroden za imunitetov?
i kazi mi bidejki moive se na odmor a nemam plavi kartoni dali moze da zemam loratadin vo megjuvreme pred da odam na alergo testovi so cel da ja olesnam situacijavA?

Изменето од nikola_bb - 26.Јули.2010 во 14:50
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 15:15
за сите болести..универзален лек.еднократен третман...
трајно и сигурно лекува,кратка терапија...со секој производ има и упатство за употреба.

Терапевтско дејство и дозирање:

-напнатост,нервоза пред и по распарвија во фирмата или домот..во секој момент..употреба ..орално..една доза..

-слаби оценки на факултет или во школаријата...на пладне,пред дома да си дојдеш.

-несреќен развод или брак...сеедно една доза пред спиење...околу полноќ.

-дебел минус на кредитна или неможност да се отплати кредитот....после 20 во месецот..

-после реванш на СП или ЕП,ако си типувал на поразениот..две дози ..орално и интравенозно..

-и сите психо-соматски и разни други физиолошко-биолошки пореметувања.

Каренца:неограничено.

Контраиндикации:
после употреба можат да се јават малаксаност,поспаност со знаци на тешко будење(никад више)....модрило по телото...вкочанетост...штама!

Лекот е препорачан од повеќе реномирани светски невладини и мировни организации.....разни религиозни групи и секти па и нелегални цркви(може и легални,со печат од попот и потпис од клисарот..заради потврдата за закоп..)...од Јавни-погребални претријатија ..од производителите на безалкохолни пијалоци ,како и разни веледрогерии и винарски визби..производителите на кондиторски производи ..смоки,разни грицки и грисини..од познати политичари,музичари ..актери..од швалерки и девојки....од свекрви и јатрви...


последна промена на упатството 28 07 2010 во 13h и 26 мин.






Изменето од zagor - 28.Јули.2010 во 13:26
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 48>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.