IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 48>
Автор
Порака
valentina-pp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај valentina-pp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 16:14
i mene mi e potreben sovet!koj znae nesto poveke za takihardija,ekstrasistolina srce i lekot bloksan?ako gresno napisav prostete na  mojata neukost od medicina,pozz
Кон врв
Marck Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marck Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 18:35
Originally posted by vili2121 vili2121 напиша:

visok pritisok


150/80 ~~~~ ??? normalen za mene (go nosam toj so godini)

170/100 glvobolki

195/120 najgolem izmeren (mi se slosi pa izlegov od rabota)

na sistematski, 170/90 doktorkata se stapisa, go izmeri uste ednas i mi sepna na uvo kolkav e pritisokot, i me prasa dali piam nesto za pritisokot

Bijonse1

tvoe mislenje sto treba da piam za da padne vo nekoja normala


za brzo simnuvaje pijam :

lasix
cafetin
leksilium

(jasno ti e sto pravam. taka?)

Момче, зарем е потребно да се игра со висок крвен притисок ? Ти си млад немаш сеуште заболување кардиоваскуларно, проблем не е холестеролот ниту дијабетисот, а ниту не е на „нервна основа„ како многумина што ќе кажат.
Твојот организам се навикнал на покачен крвен притисок кој сега засега не ти прави проблеми освен ако е енормно висок, па доаѓа до зуење во ушите, замагленост, брзо отчукување на срцето итн. Но морам да те посоветувам дека мора да направиш испитување од каде доаѓа тоа покачување на притисокот, може да е од заболување на бубрезите. Треба да се испита. Доколку не го сториш испитувањето за да се препише редовна терапија која се пие секојдневно, а не само по потреба бидејќи високиот крвен притисок е хронична болест која за жал не се лечи со една или две терапии туку се пие секојдневно и се контролира притисокот секое утро и вечер. Само да ти напоменам дека високиот крвен притисок кој ти си го навикнал е тивок убиец, го оштетува срцето ги оштетува бубрезите. Затоа би те замолил како поискусен кој се среќава со секојдневни пациенти кои патат од кардиоваскуларни заболувања да го посетиш твојот матичен лекар а потоа тој ќе те упати каде е потребно.
Доколку Енапот претпоставувам дека е од 10 миг ти го препишал твојот лекар треба редовно по пропишаната доза да го пиеш. Доколку од  хелексот кој ти е даден имаш контраиндикации или не смееш да го внесуваш поради управување со машина или автомобил, повторно треба да се јавиш кај матичниот лекар за лекот да биде променет

На интернет се сретнуваат статии кои може да ти помогнат, да научиш како да го намалиш крвниот притисок а тоа е со вежби и диети, но без редовна терапија која се пие целиот живот не можеш да се заштитиш.
Очигледно кај тебе станува збор за хронична хипертензија, која ете за жал од некој од родителите си ја наследил
Секое добро
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 09:25
Imam bolka vo stomakov .od vcera mn me zaboli od desnata strama pojdov na bolnica zomiti ne slepo crevo cela nojc imam bolki deneska custvvam bolka pod stomakot .bionsi pls so velis so da pram
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 09:38
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

Imam bolka vo stomakov .od vcera mn me zaboli od desnata strama pojdov na bolnica zomiti ne slepo crevo cela nojc imam bolki deneska custvvam bolka pod stomakot .bionsi pls so velis so da pram

кажи што си јадел...и од кога не си илзлегол по голема нужда??голема%20насмевка
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 10:24
Jajca na oko so sirejne i bev po golema ko pocna da me boli pijav uven malce mi e poarno
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 10:33
некое песокче ти помина.....и си го измокрил....да не си пиел повеќе пиво деновиве??АЈЈ ПОМИНА ЕТЕ ПОАРНО ТИ Е....да
......не ти текна спазмекс таблети да се напиеш?? 
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 10:41
Da se napgiv pred nekoj den a use imam maka ne mi e pominat i jas taka mislam deka e pesok ,neznaev vecerta mi se sluci to.aj ce pijam uven togas
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 10:49
So velis da odam da gi pregleduvan bubrezive
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 22:29
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

So velis da odam da gi pregleduvan bubrezive

ако уште те боли .....да одиш.......да дајш мокрача во лабораторија...
може треба антибиотик да пиеш ако имаш воспаление....да
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 23:40
Da me boli besikava.pijam cel den caj od uven more drugar so me najde sega utre ne rabota duri drugi den
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2010 во 15:53
bionsi vo pravo bese mi dadoja antibiotik za vospalenije pozdr
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 00:55
kakoi mda zna m dali sum alergicen na penicilin
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 09:20
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

kakoi mda zna m dali sum alergicen na penicilin

paaaa.... ne samo na toa ...sekoj mozhe da e alergichen na mnogu raboti i se manifestira so polesni i poteshki aleriski reakci....toa e reakcija od momentalnata imunoloshka sostojba..
najverovatno ti se plashish od fatalnite rekcii da ne recham anafilaktichen shok od penicilinot...pa za da ne dodje do toa TI ednostavno koga ke go primish antibiotikot vo ordinacijata ke si izlezesh malku nadvor i vo chekalnata ke si posedish edno 10 min do pola chas i posle ke si odish....
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2010 во 00:01
BIONSO MI DADE APCINA ZABAORAV NA FF BESE KAKOS E VIKA SE NAPIV EDNO MALCE TAKA USIVE POCNA DA MI BUCA POSLE USEEDNO SE NAPIV PO JADEJNE TKA SE PIJALE ABE NEKAKO MI SE SNEARNI EVE SEGA NE PIJAM PA NEMAM GAJLE NI BOLKA NISO SI VELAM SUM ALERGICEN EHAHAH TE UMREV OD BOLESTIV ESAMO AJ SO DA PRAM POZDR
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 48>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.