IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627 48>
Автор
Порака
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 12:03
Neznam so da pram bionsi nekos custvuvam poslab udar nekos pojak.a mozi gi imam pojce sega oti mn koristam kapki za nos, a da pojdam pak na kardiolog se zdrav me najdu va i ce mi prepisi propranol a nesum prestaren da gi pijam tie .eve deneska ne mam taka oseteno.ce prasam nekoj nikoj mi nema kazano deka go ima ova custvo se mislam da napram proverka pak na kardiolog ,barem da znam deka ova aritmija ne e opasna,deka e prolazna so znam i jas so da pram
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 13:31
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

Neznam so da pram bionsi nekos custvuvam poslab udar nekos pojak.a mozi gi imam pojce sega oti mn koristam kapki za nos, a da pojdam pak na kardiolog se zdrav me najdu va i ce mi prepisi propranol a nesum prestaren da gi pijam tie .eve deneska ne mam taka oseteno.ce prasam nekoj nikoj mi nema kazano deka go ima ova custvo se mislam da napram proverka pak na kardiolog ,barem da znam deka ova aritmija ne e opasna,deka e prolazna so znam i jas so da pram

pa ako stavash mnogu kapki vo nos ...toa se sleva preku grlo i mozhi da dade nekogash takvi reakci.....no toa ne ti e od toa...jas posleden pat ke ti recham deka nemash nishto.....ako mislish deka ako odish na kardiolog toa ke te smiri...odi...ili napij se edno apchence za smiruvanje..
i gotovo....prekini nemash nishto....
kolku kafinja piesh na den??i kolku piva ???
ajj kazi iskreno....
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 14:01
Abe nekos mozi ce ispijam pojce.ama ne ne mislam da e do to. Ali ne mi seedno Fala bionsi. Poz
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 18:34
Луѓе, све пробав, ама баш све, ова болкиве од менструацијата не исчезнуваат ама баш ич! Дајте кажете нешто друго, ве моооолам! Значи, не можев скоро од кревет да станам, толку ме болеше. Ве молам.



What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 20:14
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Луѓе, све пробав, ама баш све, ова болкиве од менструацијата не исчезнуваат ама баш ич! Дајте кажете нешто друго, ве моооолам! Значи, не можев скоро од кревет да станам, толку ме болеше. Ве молам.

одеднаш испи .....една таблета аналгин и една таблета спазмекс форте..
Кон врв
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2010 во 20:17
visok pritisok


150/80 ~~~~ ??? normalen za mene (go nosam toj so godini)

170/100 glvobolki

195/120 najgolem izmeren (mi se slosi pa izlegov od rabota)

na sistematski, 170/90 doktorkata se stapisa, go izmeri uste ednas i mi sepna na uvo kolkav e pritisokot, i me prasa dali piam nesto za pritisokot

Bijonse1

tvoe mislenje sto treba da piam za da padne vo nekoja normala


za brzo simnuvaje pijam :

lasix
cafetin
leksilium

(jasno ti e sto pravam. taka?)

Изменето од vili2121 - 09.Мај.2010 во 20:19
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 09:27
lasix kako brz diuretik......izmokruvash za pola chas pritisokot spagja ama ne e toa ...toa samo shto ke bidesh istoshen i nishto drugo KR>PR>pak ke ti se pokachi...
kafetin ......samo malku ke ti gi smiri posledicata od visokiot KR.PR. glavobolkata , no poradi sodrzhinata na kofein koj deluva pak na pokachuvanje na pritisokot duri tahikardija.....znachi dzabe ova....
leksilium ....samomalku ke te relaksira malku ke go namali KR.PR.ama ne e toa toa...dzabe samo te omlitavuva....
KR>PR>sepak ti e tuka......prisuten....
Prvo neshto (ne znam dali veke si go storil toa ne spomnuvash)....da si go kontrolirash shekerot i holesterolot.....
bez razlika ...dodeka pravish laboratorisko ispituvanje mora da gi zemash tie dve raboti shto ti gi pishav oti ne si zashtiten i mozhe belja da te strefne od pokacheniot pritisok...
Jas mislam deka od tamu ti e problemot....prvenstveno od holesterolot....znachi ispituvanje na LIPIDNIOT STATUS..
sigurna sum deka bilo koja komponentna ti e dosta pokachena kako prichinitel na pokacheniot pritisok...
Najverovatno so dieta ne ke mozhesh da go regulirash...
navecher ke morash da zemash nekoj lek ,,statin,,(vo moja prepostavka deka imash pokachen lipiden status) primer holesta...
preku den mora da pochnesh tretman so AKE inhibitor i diuretik no ne toj shto go piesh za naglo izmokruvanje...
primer ke zemash tbl. Skopryl 10 mg i tbl.Hydrochlortiazid kako diuretik vo podolg period po edna tbl...
napravi go ova....pa ke vidime....
nema opravduvanje za Kr.Pr.150-80 se znae do 140 -85 i toa maksimum , a za pokachuvanjeto ne prajme muabet.....   
Кон врв
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 10:29
krvna slika, da mi podzavidat na transfuzija
nemam ni seker(sekerot sega go merev 4.6) ni holesterol(go nemam mereno skoro ama i toj na poslednoto ispituvanje bese SUPER)
koga gi pravev ovie ispituvanja napraviv i tumor markeri SE E OKK (duri i toj sto e opstiot marker sto e pokacen kaj pusaci kaj mene bese 0.0)
site vrednosti mi se okk


ENAP H treba da pijam taka ili nesto drugo
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство
Кон врв
bingo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2522
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bingo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 10:47
Originally posted by vili2121 vili2121 напиша:

krvna slika, da mi podzavidat na transfuzija
nemam ni seker(sekerot sega go merev 4.6) ni holesterol(go nemam mereno skoro ama i toj na poslednoto ispituvanje bese SUPER)
koga gi pravev ovie ispituvanja napraviv i tumor markeri SE E OKK (duri i toj sto e opstiot marker sto e pokacen kaj pusaci kaj mene bese 0.0)
site vrednosti mi se okk


ENAP H treba da pijam taka ili nesto drugo

треба да не се нервираш многу
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 10:56
Originally posted by bingo bingo напиша:

Originally posted by vili2121 vili2121 напиша:

krvna slika, da mi podzavidat na transfuzija
nemam ni seker(sekerot sega go merev 4.6) ni holesterol(go nemam mereno skoro ama i toj na poslednoto ispituvanje bese SUPER)
koga gi pravev ovie ispituvanja napraviv i tumor markeri SE E OKK (duri i toj sto e opstiot marker sto e pokacen kaj pusaci kaj mene bese 0.0)
site vrednosti mi se okk


ENAP H treba da pijam taka ili nesto drugo

треба да не се нервираш многу
tocno taka голема%20насмевкаno koj ne se nervira vo ovaa denesnicaзбунетост
Кон врв
bingo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2522
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bingo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 10:58
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:


Originally posted by bingo bingo напиша:

Originally posted by vili2121 vili2121 напиша:

krvna slika, da mi podzavidat na transfuzija
nemam ni seker(sekerot sega go merev 4.6) ni holesterol(go nemam mereno skoro ama i toj na poslednoto ispituvanje bese SUPER)
koga gi pravev ovie ispituvanja napraviv i tumor markeri SE E OKK (duri i toj sto e opstiot marker sto e pokacen kaj pusaci kaj mene bese 0.0)
site vrednosti mi se okk


ENAP H treba da pijam taka ili nesto drugo

треба да не се нервираш многу
tocno taka голема%20насмевкаno koj ne se nervira vo ovaa denesnicaзбунетост
сите се нервират тука си во право ама ако сака да си помогне мора малку да смени мисли еве сега е лето можи малку спорт да помогни шеткање во природа идр
Кон врв
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 13:52
da ne navleguvam vo pricinite megutoa nemam vreme da pojdam da se vidam so drugari, da pojdam na rodendeni, slavi itn. a tek pa za sport ili nesto slicno

SLOBODNO VREME   0.00

netot mi e pogoden posto sum doma i mozam paralelno da bidam na dve mesta


imam drugari i prijateli koi imaat problemi, ama kako jas ne (od postari luge imam "cestitki kako izdrzuvam")
da ne se nerviram vo mojata situacija i rabota(intenzitet) e recisi nevozmozno


BIJONSE1

od Dr. mi e prepisana terapija EnapH i Helex
problem e sto Helex-ot nesmeam da go pijam (uspiva), na rabota "zaspav na masina", pa odma potoa si zaminav posto ako mi se sluci povtorno toa ke me ima na TV ama ne za arno
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 18:33
Originally posted by vili2121 vili2121 напиша:

da ne navleguvam vo pricinite megutoa nemam vreme da pojdam da se vidam so drugari, da pojdam na rodendeni, slavi itn. a tek pa za sport ili nesto slicno

SLOBODNO VREME   0.00

netot mi e pogoden posto sum doma i mozam paralelno da bidam na dve mesta


imam drugari i prijateli koi imaat problemi, ama kako jas ne (od postari luge imam "cestitki kako izdrzuvam")
da ne se nerviram vo mojata situacija i rabota(intenzitet) e recisi nevozmozno


BIJONSE1

od Dr. mi e prepisana terapija EnapH i Helex
problem e sto Helex-ot nesmeam da go pijam (uspiva), na rabota "zaspav na masina", pa odma potoa si zaminav posto ako mi se sluci povtorno toa ke me ima na TV ama ne za arno


pa dobro ......EnapH se kombinacija na AKE inhibitor enalapril( jas ti predlozhiv Scopryl shto e lizinopril) i diutetik shto ti go kazhav hidrochlortiazid od 25 mg........helexot vecher ke go zemash pred spienje..
holesterolot pak ke ti potenciram .......nemoj na stara slava ...ti bil dobar...
jas ne ti velam holesterol.....jas ti velam LIPIDEN STATUS.......( trigliceridi , vk. lipidi , hdl , ldh ) , a vkupniot holesterol e posebno.......
znaesh deka mozhe vk.holesterol da ti e normalen a komponentite na lipidniot status da ti se poremeteni?? Jas se kladam ( poradi i tvojot fizikus) imash 100 x pokacheni vrednosti.....голема%20насмевка
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2010 во 10:43



       K A K O  S E    K O R I S T I    I N S U L I N S K A    P U M P A 



         I     K A K O         M O Z E      D A    S E      N A B A V I

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627 48>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.